Skocz do zawartości

haMac.pl używa cookie. Przeczytaj Privacy Policy aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tę wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuję użycie cookie

Zdjęcie

Jak sterować chłodzeniem kart Polaris, RX 570, 580???

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Altemirabelle

Altemirabelle
  • Members
  • 262 postów
  • LocationSilesia

Napisano 13 grudzień 2018 - 21:35

Dzień dobry, 
Czy ktoś z was rozgryzł jak sterowane są wentylatory, przykładowo takiej karty SAPPHIRE RADEON RX 570 NITRO+?
Czy w stosunku do tej karty Apple używa Wattmana albo PowerPlayTable? Jaki jest koncept i gdzie pochowane ustawienia?

Moim celem jest obniżenie napięcia o jakieś 95mV i podwyższanie temperatury startu wentylatorów na powiedzmy 55ºC. Obecnie startują przy 50ºC.
Testy z AMD9500Controller.kext i dodaniem PP_ZeroRPMStartTemperature 55 nie powiodły się, karta nie reaguje na zmianę.
Myślałem, że może Wattman jest nieczynny, ale PP_DisableAutoWattman na 0 dało rezultat, że karta działała na 40 procent.
Użyty był przy tym dummy kext. Karta przemianowana  na pro, ale to raczej bez znaczenia.

Może ktoś pomóc?

#2 oswaldini

oswaldini
  • Moderators
  • 11031 postów
  • LocationBrzeszcze / Kraków

Napisano 14 grudzień 2018 - 06:54

Próbowałeś podstawić do Clovera przerobiony VBIOS ?

MacBook Pro 2012 MD103 15" | i7-3615QM | 8 GB RAM | HD4000+GT650M | Samsung 830 256 GB
Hack Gigabyte H81N | i5-4460 | 8 GB RAM | HD4600+GTX650 | 2xHP 24" + 1xDell 27" | mSATA SSD 32GB + SSD 120GB + SSHD 500 GB | Raijintek Metis | SFX-L 500W | WiFi+BT

HomeSerwer: Dell 7010 | i3-3240 | 14 GB RAM | 2xWD RED 2TB | Synology DSM 6.1.7 @ Jun's bootloader | Virtual Machine Manager | Time Machine + PLEX + CouchPotato + SickRage + masa innych

iPhone 7 32GB Black
FlagaPL.gif Piszę poprawnie po polsku! | Nie pomagam na PRIV

#3 Altemirabelle

Altemirabelle
  • Members
  • 262 postów
  • LocationSilesia

Napisano 14 grudzień 2018 - 11:18

No właśnie tego chciałbym uniknąć.

Zawsze staram się nie zmieniać firmware, zwłaszcza jak ma podpis cyfrowy. 
To znaczy do Clovera też nie podstawiłem. Najpierw chciałbym wiedzieć jak to macOS robi.

Co do macOS, to mam pewne podejrzenie, że RX-sy działają z PowerPlayTable. Vegi tak mają.
Ale mało kto tym się zajmował i nie ma wiele materiału w sieci. To znaczy wcale nie ma.

W miarę wolnego czasu będę temat drążyć. Temat dla mnie nowy, wcześniej jechałem na zielonych  :D

#4 Altemirabelle

Altemirabelle
  • Members
  • 262 postów
  • LocationSilesia

Napisano 14 grudzień 2018 - 14:37

To znaczy mój pomysł jest taki by zmajstrować override kext który dostarczy driverowi ową PowerPlayTable.

Pewnie nie ucieknę przed przerabianiem biosa. Szkoda.
W sieci są opinie, że podstawianie Cloverem nic nie daje.

Podstawienie Cloverem się nie powiodło. Znane mi to było już z opisów innych którzy to próbowali ale spróbowałem.
Karta wchodzi w tryb Failure i ma tak parę minut po czym powraca BIOS oryginalny. BIOS był pewny, bo już testowany.
Karta gubi wtedy UEFI.

#5 Altemirabelle

Altemirabelle
  • Members
  • 262 postów
  • LocationSilesia

Napisano 10 styczeń 2019 - 14:25

Najprostsza metoda, by karta była cicha to usunięcie jednego z wentylatorów. I posiłkowanie się 120-stkami, które oddalone są od karty z 2 cm. Obracają się między 500 a 760 o/m. Są ciche
Następny etap to usunięcie obu z karty.

Na Assassin’s Creed Odyssey karta osiąga maksymalną temperaturę 72ºC. 
W systemie macOS między 38-48. Rzadko 52ºC. Od 50 startuje ten jedyny wentylator.

Jest to jakieś rozwiązanie. Bez potrzeby ingerowania w soft. Takie to rozwiązanie mam obecnie.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych