Skocz do zawartości

Mac Pro 3.1 - pamięć RAM + grafika dla Mojave


bogdanh
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No i kiszka. Kartę kupiłem, ale nie generuje obrazu pod Mojave. Pod Windows pracuje prawidłowo. Zasilanie podłączyłem - jedno od płyty głównej, a drugie od zasilania HD (przy DVD). Nie wiem, czy płyta główna pociągnie oba gniazda karty.

Tak czy inaczej musze najpierw uruchomić pod Mojave. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bios Maciej do karty wgrany?

Jaki monitor podpięty? Po jakim złączu.

W 10.11 działa karta?

Płyta główna pociągnie 2x6 pin.

Raportuję: :)

- BIOS jeszcze nie wgrany - walczę z boot DOSa z pendrive (mam 2 szt, wgrywałem różnymi programami i nie chce się bootować). Po włożeniu jako drugiej karty (do górnego złącza) Sapphire, komputer odmawia współpracy. Mam gdzieś starego PC - dzisiaj po pracy spróbuję na nim.

- w jednym monitorze mam DVI i HDMI, mam tez przejściówkę MDP-->DVI i próbuję wszytskich opcji ale pod Mojave bez rezultatu, Diody monitorów świecą prawidłowo, ale obrazu brak. Czasami pokazuje się jasno szary (taki jak przy klasycznym boot w Apple).

- pod High Sierra działają wyjścia, ale w trybie VGA (jak w trybie awaryjnym).

Przy okazji - ta wersja karty ma dwa biosy z "pstryczkiem". :)

Pytanie: kable do zasialania karty - czy to są standardowe od strony płyty głównej, czy specjalne dla Maców?

Na dodatek działając w wieczornym chaosie spiapałem sobie preferencje systemowe monitorów. Dostaję komunikat "Nie można było wczytać panelu preferencji Monitory.". Przeczytałem na jakim forum, że ludziom pomaga Night Mode i zainstalowałem "macOS Night Shift Enabler" - no i du...a - kara za bezmyślność. Teraz czeka mnie chyba reinstalacja.

Choroba - sądziłem po wątkach na forach, że tą kartę włożę i ruszy podobnie jak większość nVidii bez boot, ale zadziała. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BIOS wgrywasz z poziomu windows - nie męcz się z DOS.

Sprawdź kartę w 10.11, jak tam będzie działać OK, to masz coś skopane z systemem.

Po przetestowaniu kilku wadliwych (dla win 10) wersji atiflash, trafiłem na właściwą wersję i sukces. :)

Miałeś nosa pisząc o wadzie systemu. Na świeżo zainstalowanym Mojave karta pracuje prawidłowo - właściwie mogłem sprawdzić tylko na jednym monitorze.

Mam boot screen. :)

Na tym czystym systemie dwie karty w maszynie działają, ale na tym starym nie. Teraz piszę ze starego systemu, bo zapomniałem jak w Mojave pobudzić do pracy WiFi Atheros 9380. Robiłem to dawno i wyleciało mi z głowy jaki to był trick.

Dziękuję serdecznie za ROM.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Euforia minęła - niestety, wyświetlanie nie jest wspierane "metalem", więc przy przesuwaniu okna drżą, a strzałka wskaźnika tez przy ruchu lekko rozmazuje się. Coś jest nie tak, bo znalazłem tabelę Apple, w ktorej ta karta jest wspierana.
Ratujcie kochani fachowcy... :)

P.s. Moja karta ma 3GB RAM, a w postach na forach widzę zrzuty ekranów z "metalem" i kary 2GB... (??)

----EDIT----

Pod 10.11 pracuje prawidłowo - chyba, bo nie pamietam jak sprawdzić czy zaskoczyła akceleracja sprzętowa. W każdym razie nic nie smuży i nie zacina się. Wszystkie wyjścia karty pracują.

Kurcze nie mogę cofnąć sie do Capitana - za nic. :)

----EDIT 2----

Sierra - jest metal i wyjścia DVI--->VGA i MDP - HDMI nie sprawdzałem. Szkoda czasu.

High Sierra działa wszystko, poza Slip - co chyba w HS stało sie normą dla kart ATI

Mojave - KICHA. Nie wyświetla na żadnym wyjściu. Dopiero po doczytaniu z patcha dosdude "legacy video card patch" ekram działa ale jak pisałem bez wkceleracji i brak metalu.

--------

Jakie kexty w obu sierrach odpowiadają za obsługę ATI 7950? Może podmiana cos zmieni. Nii mogę znaleźć żadnych wątków w sieci z tym problemem. Wręcz odwrotnie - wsystkim 7950 pracuje w 3.1 bez problemów.

post-110-0-16725200-1546645227_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama 7950 będzie działać. Jest wspierana w mojave. Problem prawdopodobnie to brak wsparcia oficjalnego Mac Pro 3.1 w mojave. Zostań na starszej wersji i olej na razie mojave, może autorzy patchera uzdatnią MP3.1.

 

Kurcze muszę powalczyć, ale faktycznie na razie zostanie na dodatkowym dysku HSierra/Sierra. Problem polega na kasie. Kupiłem kilka programów + karta za 360 - ech życie. :(

Tak czy anaczej będę wdzięczny za podpowiedź, które kexty w Sierra/HSierra odpowiadaja za pracę ATI 7950.

Doczytałem się wczoraj, że jest jakiś dodatkowy, ale go zgubiłem przez ciągłe reainstalacje... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie programy wymuszają u Ciebie prace w Mojave?

Większość programów wręcz odwrotnie: NIE działają poprawnie w Mojave.

Cholera mam złe dni. Coś się stało z kartą NV710 - na jednym monitorze zazielenia mi obraz. Kombinacje z ustawieniami nic nie dają. Niech to szlag trafi!!  Sorry - fałszywy alarm - to kabel - służył lata i zapewne przez ciągłe używanie wtyczek diabli go wzięli.

Co do programów i systemu. Jednak z tą karta 7950 poprawnie pracuje wylącznie Capitan i Sierra. Okazało sie jednak, że H. Sierra też już marnie ją obsługuje. Poprzednio w pośpiechu nie zauważyłem, ze po aktualizacji systemowej zareagowała tak jak Mojave - czyli brakiem obrazu. Czyli wynika z tego, że odłączyli obsługę tej karty juz w H.S. To jednak chyba nie cecha Maca Pro 3.1, tylko zmiana w kextach.

Nie wiem jak pójdzie pod Sierrą najnowsza wersja Final C. P. X, DaVinci Resolve i kilka innych. 

Cóż będę próbował - wkurz mnie konfiguracja wszystkiego od początku.

Może by ta jednak inna karta????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak mam dupę zbitą...

Odnieście się do poniższej informacji od Dosdude w sprawie patchera i wsparcia dla grafik.

Jak rozumieć z cytatu słowa o "nowszych kartach wspierającej metal"?

Które to te nowsze, a które starsze z "metalem"??

Cytat:

"• Early-2008 Mac Pro (MacPro3,1) GPU support: When running Mojave, you CANNOT use a newer AMD video card EVEN IF it is a Metal-comptible card and is supported in Mojave. The newer AMD drivers used in Mojave require the SSE4.2 instruction set, which the MacPro3,1 does not support. There is no way around this at this time. Your only GPU upgrade options for MacPro3,1 systems are nVidia cards, which work perfectly fine."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsparcie dla GPU Mac Pro (MacPro3,1) początek 2008r: Chcąc używać Mojave NIE MOŻESZ używać nowszej karty graficznej AMD, NAWET JEŚLI jest to karta kompatybilna z metalem i jest obsługiwana w Mojave. Nowsze sterowniki AMD używane w Mojave wymagają zestaw instrukcji SSE4.2, którego nie obsługuje MacPro3,1. W tej chwili nie ma możliwości obejścia tego problemu. Jedynymi dostępnymi opcjami uaktualnienia GPU dla systemów MacPro3,1 są karty nVidia, które działają doskonale.

 

No to jesteś w ciemnej (_|_).

 

A jak z High Sierra - skoro w wcześniejszych HS karta działała, to może tylko kwestia patchera dosdude...

 

Jeśli jednak nie karta AMD - to nie wiem co dla FCPX - NVidia będzie działać tak sobie, a najmocniejsze względnie bezproblemowa VGA w Mac Pro z bootscreenem to będzie GTX 680. Ten znów nie da Ci kopa za bardzo w FCPX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jesteś w ciemnej (_|_).

A jak z High Sierra - skoro w wcześniejszych HS karta działała, to może tylko kwestia patchera dosdude...

Jeśli jednak nie karta AMD - to nie wiem co dla FCPX - NVidia będzie działać tak sobie, a najmocniejsze względnie bezproblemowa VGA w Mac Pro z bootscreenem to będzie GTX 680. Ten znów nie da Ci kopa za bardzo w FCPX.

Oj w ciemnej jak diabli. :) Postaram się ją odsprzedać ze stratą - w sumie ma 6 miesięcy gwarancji sklepu.

Sierra-->High Sierra jeszcze posprawdzam - to na pewno kwestia kextów. Porównam jak sie zmieniły - może to coś da.

Jeżeli chodzi o 680, to tez nie wygląda różowo. Co prawda goście piszą o MP 5.1, ale chyba dotyczy to tym bardziej 3.1...

https://discussions.apple.com/thread/8607064

--------

Czyli szukam teraz od nowa. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal wracam z pytaniem. Które aplikacje wymagają High Sierry lub Mojave, że koniecznie się w niego pchasz.

Hmmm - może napisałem to trochę "na wyrost". Kierowałem się zasłyszanymi informacjami.

Teraz piszę z Sierry i zamierzam przez 2 dni potestować. Downgrade wiąże się z ponownym instalowaniem aplikacji i konfiguracją. Nie wszystkie ustawienia uda mi się znaleźć na dysku Mojave i zabierze mi to dużo czasu. Tak czy inaczej żeby zachować Sapphire muszę spróbować "organoleptycznie". :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość osób które znam i wykonują odpowiedzialną pracę na Macach pracują wciąż na 10.12.x, maks w 10.13.6. Nikt nie pcha się w nowszy system, bo wie, że zawsze w początkowej fazie są problemy wieku dziecięcego danego systemu. Mojave do tego odstrzelił jeszcze następną partię sprzętu, przez co używanie go na starszych niewspieranych macach jest już bardzo utrudnione.

 

Zastanów się co chcesz działać, bo jeśli chodzi o sport typu czy da się zainstalować mojave - to przecież nikt Ci nie broni... ale jeśli Twoim podstawowym zajęciem jest np montaż w FCPX - to zostań z systemem w którym w pełni odpalisz 7950, bo ta karta zapewni Ci największego kopa przy kodowaniu materiału. Przecież ten sam program pod 10.13.6 i 10.14.2 nie zmienia dostępnych funkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość osób które znam i wykonują odpowiedzialną pracę na Macach pracują wciąż na 10.12.x, maks w 10.13.6. Nikt nie pcha się w nowszy system, bo wie, że zawsze w początkowej fazie są problemy wieku dziecięcego danego systemu. Mojave do tego odstrzelił jeszcze następną partię sprzętu, przez co używanie go na starszych niewspieranych macach jest już bardzo utrudnione.

Zastanów się co chcesz działać, bo jeśli chodzi o sport typu czy da się zainstalować mojave - to przecież nikt Ci nie broni... ale jeśli Twoim podstawowym zajęciem jest np montaż w FCPX - to zostań z systemem w którym w pełni odpalisz 7950, bo ta karta zapewni Ci największego kopa przy kodowaniu materiału. Przecież ten sam program pod 10.13.6 i 10.14.2 nie zmienia dostępnych funkcji.

W sumie masz jak zwykle rację. :)

Pod Sierra FCP X w najnowszej wersji nie instaluje się. Wymaga High Sierra.

Komunikat: "Masz zainstalowany system macOS 10.12.6. Ten program wymaga systemu macOS w wersji 10.13.2 lub nowszej."

Poprzednia zapewne da się zainstalować, ale pluginy.... 

Spróbuje jeszcze raz z HighSierra, bo wczoraj nie łyknęła 7950...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

masz możliwość podłączenia Mini DisplayPort?

może być nawet przelotka na HDMI, podobno Mojave nie wyświetli

obrazu jak nie dostanie sygnału z MDP, HDMI nie działa wcale jeśli chodzi o 7950,

ja miałem już kilka różnych 7950 i zawsze było ok, nawet w 4K ale ja miałem MP 5.1

jeśli nie "zagada" po MDP to chyba wina tego tricku z instalowaniem Mojave na

niewspieranym procesorze, tego nie przeskoczysz,

przerabiałeś bios z swojej karty czy wgrałeś gotowca z netu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz możliwość podłączenia Mini DisplayPort?

może być nawet przelotka na HDMI, podobno Mojave nie wyświetli

obrazu jak nie dostanie sygnału z MDP, HDMI nie działa wcale jeśli chodzi o 7950,

ja miałem już kilka różnych 7950 i zawsze było ok, nawet w 4K ale ja miałem MP 5.1

jeśli nie "zagada" po MDP to chyba wina tego tricku z instalowaniem Mojave na

niewspieranym procesorze, tego nie przeskoczysz,

przerabiałeś bios z swojej karty czy wgrałeś gotowca z netu? 

Sytuację wyjaśnił 314TeR.

Poczytałem więcej i faktycznie - Apple wyciął za pomocą kodu obsługującego "metal" procesory z SSE 4/4.1.

ATI zadziała z pełnym wsparciem sprzętowym jedynie z SSE 4.2 - czyli począwszy od 5.1.

Jedynie nVidia będzie wspierana.

Tak na mój rozum, to efekt polityki biznesowej Apple.

Jak inaczej wyjaśnić to, że nawet "emerytki" nVidii działają w pełni. Tyle, że do większości nie da się zaimplementować EFI ROM.

Temat kart zamkniety.

Pozostaje RAM. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coz, pechozol. Procek w moim imaku i7-870 obsluguje wymagane instrukcje, ale karta ATI 57xx juz nie obsluguje metalu i mam totalne lagi i dziwne kolory. Wkurzajace jest to, ze wg.polityki Ogryzka taki kastrat jak integra HD4000 ma wsparcie.

Dziwne. Sprawdził bym jednak dokładniej która to podwersja tego i7, bo o ile się nie mylę były jakieś. Na stronie intela w opisie tego procka, w pozycji SSE jest gwiazdka, ale nie znalazłem do niej wyjaśnienia. Nie wiem (nie mogę znaleźć informacji) czy 5750 obsługuje metal, bo 5770 już nie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mojave i/lub metal wymaga nowszych kart:

AMD - minimum 7xxx z architekturą GCN

NVidia - minimum 6xx z architekturą Kepler

intel - minimum HD4000

 

Tak to sobie wymyśliło Apple - to nie ma związku czy któraś z starszych kart, jak np 5770 by tego nie potrafiła... ot po prostu założenie poleciało proste, Metal dostaną TYLKO komputery wypuszczone w 2012 i później i GPU z tych modeli dostały Metal, a starsze nie.

 

Wypuszczając Mojave Metal stał się obowiązkowy, więc czy ktoś chce czy nie, sprzęty sprzed 2012 zostały odstrzelone.

 

Wiele osób zapewne pamięta jak też apple przy okazji 10.8 odstrzelił starsze układy intela jak GMA950 czy X3100 odcinając je od sterowników 64bit... a przecież wszyscy wiedzą, że sterowniki 64 bit pojawiły się przez chwilę w wersji beta macOS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.