Skocz do zawartości

System zdechł wczoraj po zapchaniu dysku - jak go odpalić?


Adrian88PL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Działał mi system na hacku normalnie (stacjonarka ze stopki i7 3770), pracując w premiere pro pliki programu zapchały mi dysk systemowy, kilkanaście godzin ciągłej pracy na 2godzinnym projekcie z masą efektów zrobiło swoje. Program zaczął zacinać, wyświetliło mi komunikat mało miejsca na dysku, sprawdziłem w Ten Mac i faktycznie zostało 4GB (normalnie mam wolnych około 30-40GB). Zamknąłem więc premiere pro żeby zwolnił miejsce w pamięci podręcznej na dysku, ale po zamknięciu programu sam system zaczą mulić, więc go zresetowałem. Po resecie czarny ekran, clover się nie uruchamia, nic, zero, null.

 

Odpalam kompa, widzę pierwszy screen z dyskami, a jak ma pojawić się clover jest czarny ekran. Odpaliłem kompa z pendriva z unibootx i o dziwo też clover nie startuje. Co najlepsze - wystartuje clover z pena jak wyciągnę dysk ssd z OSX. Jak wymienię dysk SSD na drugi z windą też wszystko działa, windows się normalnie włącza. Wsadzę spowrotem ssd z osx i kicha.

 

Jak uruchomić system jak po wsadzeniu dysku ani z dysku ani z pena nie chce wstać nawet clover? Czy mogę będąc na windzie podpiąć ssd i jakimś programem przeglądnąć zawartość ssd z osx ewentualnie naprawić mu strukturę voluminów jeśli coś padło? Recovery osx nie uruchomię, bo jak wsadzę tylko ssd z osx to nic nie wstaje, jedyne co mogę zrobić to wsadzić ssd z windą i podpiąć osobno ssd z osx żeby go pod windą widzieć.

 

Jakieś pomysły?

 

Jeszcze jedno - mam nowszy clover od aliena 14, konfig pod mojave, on się uruchamia z pena mimo wsadzonego ssd z osx. Ale po kliknięciu boot osx from hs znowu mam czarny ekran, to samo z boot recovery from hs. Ok ja rozumiem że mogło coś w systemie paść, ale dlaczego nie odpalę gołego clovera z kextami pod moją płytę z pendriva jeśli tylko ssd z osx jest w kompie wpięty? A jak wypnę ssd clover wstaje normalnie?

 

Jaki jest program pod windę do przeglądania zawartości dysku osx?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na 2 możliwości:

1. Zdechł dysk

2. Zdechł system plików

 

A.D.1 - tu nic nie naprawisz - jedynie reklamacja w sklepie (u producenta).

A.D.2 - czasami pada system, wtedy jedyna szansa to naprawa takiego dysku w Disk Utility, ale piszesz, że system nie wstaje. Czy odpalając recovery, a najlepiej instalator macOS z pendrive próbowałeś poczekać np kilkanaście minut?

 

Można spróbować odpalić macOS na jakimś sprzęcie a dysk podłączyć przez adapter do USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Objaw jest sku....nski, bo mając wpięty dysk ssd z osx nic kompletnie nie startuje ani z dysku, ani nawet z pena. Nie mam więc nawet jak uruchomić clover z pena, instalke z drugiego pena, i pod instalką naprawić Disk Utility system na ssd, bo instalka z pena nie pojdzie bo nie mam jej jak uruchomic bo przez to ze wpięty ssd nie pozwala nawet wystartować cloverowi tez z pena...

 

Moge wypiac ssd, wpiac 2 peny, unibootx i instalke osx, odpalić disk utility, i dopiero np wtedy wpiąć ssd z systemem w sata... ale wtedy instalka nie zobaczy dysku i DU nic mi nie pomoże...

 

Jedyne co zostaje to:

1. Ratować jakoś system plików z poziomu windy podpinając ssd z osx jako zewnętrzny pod usb. Tylko jak? Jest jakis program pod windę do naprawy systemu plików OSX?

2. Jeśli się nie da, a znalazłbym kogos z makiem, to co to znaczy naprawa dysku w Disk Utility? Jest tam jakieś narzędzie typu "sprawdź spójność systemu"? Co mam w tym DU konkretnie zrobić? Oczywiście poza formatem, bo to mogę zrobić i u siebie np pod windą żeby system postawić na nowo.. zależy mi żeby wstał system ten co jest, bo na pulpicie mam ważne dane, a kopie time machine robiłem zaraz po instalacji systemu i sterowników, więc dużo rzeczy tam brakuje..

 

PS. Komp na czarnym ekranie stał 2-3h i nic. 

 

PS#2. Dysk wsadziłem do zewnętrznej obudowy, podpiąłem, widzi go windows 10, dysk 3, zdrowy, 2 partycje, EFI i podstawowa. CristalDiskInfo pokazuje stan dobry, czyta smart, żadnych alertów. Nie ma go w mój komputer ale dysk nie ma litery wiec normalne. Pobrałem MacDrive 10.5 mam trial 5 dni to zgram co ważne jak się uda, kwestia tego co napisałem wyżej, czy da sie system plikow naprawić pod windą, jeśli tak to jak, jeśli nie to jak to zrobić w disk utility pod osx?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pominąłeś najważniejsza opcję... Startujesz odłączasz wszystkie dyski SATA, podpinasz 2 pendrive'y (z UniBootX i instalacją macOS), odpalasz z nich instalator i DOPIERO teraz podpinasz dysk z macOS w obudowie/przejściówce z SATA na USB.

 

W Disk Utility masz opcję która się nazywa "Pierwsza pomoc".

 

Jak to nie pomoże, to może da radę jakiś program do naprawy, poszukaj, na forum był parę razy podawany jako ratunek w ostateczności i przypadkach beznadziejnych z którymi nie radzi sobie Disk Utility.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli rozumiem że jak włączę DU w instalce i dopiero wtedy wepnę dysk ssd do płyty lub przez USB to instalka i DU go zobaczy mimo to, myślałem że nie bo tak próbowałem z clovera wstać do systemu (najpierw sam pendrive a jak clover sie pojawia wpinałem ssd), spróbuję, dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok odpaliłem clovera z pena, instalke z drugiego pena, włączyłem narzędzia dyskowe, wpiałem ssd przez usb, wykryło go, ale mam tylko taką hierarchię:

 

- czytnik usb-sata

-- kontener

--- highsierraos (to jest partycja główna z plikami systemu)

 

Włączam pierwszą pomoc dla highsierraos - nie ma problemów.

Włączam to samo dla kontenera, wywala to:

mac0.jpg

 

A jak zrobię naprawę dla czytnika czyli niby ma wszystko sprawdzić wywala taki błąd:

mac1.jpg

 

Jestem w instalce z pena, dlaczego przy próbie naprawy dysku usb wywala błąd żeby uruchamiać naprawę z partycji recovery? Nie mogę do niej wejść bo mapa partycji padła... Czy jest jakiś inny program pod windę który potrafi naprawić mapę partycji dysków osx? MacDrive testowałem nie widzi nawet uszkodzonych partycji, diskdrill pod windę też nie ma opcji naprawy...

 

Czym to poskładać do kupy?

 

Pytanie 2: po instalacji hs na pececie i zainstalowaniu programów i sterowników zrobiłem kopie time machine. Czy po formacie dysku który padł i instalacji surowego systemu na nowo i przywróceniu z kopii time machine na goły system bez sterów wszystkiego co tam jest przywróci mi też zainstalowane sterowniki itp? Kexty i config.plist mam to wgram na pena, kwestia reszty, webdrivery itp? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać masz coś mocno namieszane z tym dyskiem. Sprawdzałeś czy dysk przypadkiem nie pada, czy nie ma żadnych bad sectorów?
 
Time Machine NIE archiwizuje niczego poza partycją systemową. Jak configi, kexty itp miałeś na partycji EFI, to musisz je sobie ręcznie wyciągnąć.
 
Tu masz jeszcze wątki o tym jak pomogło użycie DiskWarrior: https://www.alsoft.com/DiskWarrior/
http://hamac.pl/topic/13568-partycja-efi-mapa-partycji-zawiera-b%C5%82%C4%99dy/?hl=diskwarior&do=findComment&comment=123403

http://hamac.pl/topic/14639-sierra-system-si%C4%99-nie-odpala-po-aktualizacji/?hl=diskwarior&do=findComment&comment=131136

http://hamac.pl/topic/15186-problem-z-dyskami/?hl=diskwarior&do=findComment&comment=135859
W jednym z nich jest chyba omawiany dokładnie ten sam błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała kupa polega na tym że nie mam już osx na alienware bo go sprzedaje i wyczyściłem lapka zostawiając tylko windę :/ Nie mam więc jak korzystać z warriora czy ccc... Dostałem się na dysk systemowy, pozgrywałem co potrzebne, boję się tylko o kexty i config czy czasem ostatnia kopia nie jest niekompletna :/ A za cholerę nie mogę dostać się na partycje EFI tego ssd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym że to nie takie hop siup - zawsze zatrzymuję się na montowaniu EFI, ni uja winda nie widzi zamontowanego EFI, ani CMD, ani Explorer++, nic.. Przez ten błąd systemu plików nie idzie go wpiąć tak żeby winda go odczytała.. Tylko 1 programem udało mi się przeglądnąć zawartość, MiniTools Partition Wizardem, ale tam nie ma opcji kopiowania czegokolwiek... Szukam dalej.

 

Edit: Masakra, poradził sobie z tym... diskpart w cmd. Czasem najprostsze rozwiązania są tuż pod nosem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System stoi :D

 

Niestety nie miałem drugiego maka żeby wypróbować naprawianie mapy partycji przez Warriora czy CCC, pliki odzyskałem pod windowsem i zrobiłem format. Kolejno;

- zainstalowałem APFS for Windows by paragon software, trial pozwolił na zamontowanie pod windą partycji systemowej osx i skopiowania np biurka i innych ważnych dla mnie plików,

- odpaliłem CMD jako admin pod windą, użyłem diskpart -> select disk X -> select partition Y -> assign, system podpiął partycję EFI pod pierwszą wolną literę dysku, nie można było wejść w nią bezpośrednio z Mój Komputer, zainstalowałem więc Explorer++, otworzyłem go prawym klikiem -> uruchom jako administrator, i z poziomu tego programu skopiowałem sobie folder EFI z dysku OSX na pendriva z unibootx, tak aby mieć gotowy config z numerami smbios i kexty i nie bawić się w dobieranie numerów ponownie

- miałem na szczęście kopię time machine dysku systemowego osx zrobioną po instalacji systemu, sterowników, kextów, wifi, gtx1060, itp itd., z programami których używam, w pełni skonfigurowany system

- odpaliłem kompa z pena z unibootx z cloverem, z drugiego pena odpaliłem instalkę osx, podpiąłem uszkodzony dysk przez usb, sformatowałem go narzędziami dyskowymi, i.. tu poszedłem na skróty.. zamiast zainstalować surowy system i dopiero potem wgrywać kopie z time machine wybrałem pierwszą opcję - odtworz system z kopii zapasowej time machine. Uznałem że skoro mam EFI w pełni skonfigurowane pod mojego kompa odzyskane i już wgrane na pendriva z unibootx a kopię zapasową w time machine robiłem również po instalacji wszystkich programów kextów i sterowników, to przywrócony system powinien wstać bez problemu.

 

I tak się stało. Ruszyło odzyskiwanie, na koniec Sukces i restart. Po restarcie odpaliłem clovera z pena, a w nim przywrócony system na ssd. Wszystko zadziałało plug'n'play, wszystko jest dokładnie tak jak w chwili robienia kopii. Zadziałała grafika, wifi, mam od ręki wszystkie programy i ustawienia. Miód malina. Na koniec tylko przekopiowałem EFI z pena na ssd żeby system bootował z dysku.

 

Pytanie; wgrałem EFI to samo co miałem przed tygodniem, z wybranymi odpowiednio numerami smbios pod moją płytę tak żeby działal appstore i itunes. Czy z racji że zrobiłem format i coś tam się mimo wszystko zmieniło (id dysku?), te numery przestaną działać? App Store sprawdzałem, niby działa, ale wolę się upewnić, bo np programy typu NTFS for MAC musiałem aktywować ponownie, mimo tego samego nr płyty w EFI, bo przecież EFI mam to samo co tydzień temu przed krachem... A jednak nie trybiło od ręki, podobnie jak nie trybiły już poprzednie wpisy startowe w biosie, musiałem dodać nowe w Clover Boot Options.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie powinno się sypać.

 

Konieczność aktywacji często wynika z mechanizmów zabezpieczających w tych programach. Mogą one sprawdzić np guid partycji czy instalacji, bądź jakieś inne numery które nie są związane z SMBIOS. Tym się nie przejmuj. Wiele programów tak się zachowuje, nawet jak robisz taka reinstalacji na maczku to dokladnie tak samo te programy będą wymagać aktywacji.

 

Start z konkretnego dysku w cloverze - zależy jak miałeś wcześniej ustawione. Ja osobiście korzystam ostatnio z opcji LastBootVolume, ona wykorzystuje mechanizmy UEFI i zapamiętuje ostatnio uruchamiany sysytem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.