Skocz do zawartości

IGPU, dGPU na 10.14


Rekomendowane odpowiedzi

Więc tak, ostatnio w wolnych chwilach badam sobie sprawę iGPU i 10.14.x. Większość osób na forum poleca odpalenie sprzętowej akceleracji poprzez iGPU oraz identyfikację iMac. Co z tymi którzy nie mają iGPU albo nie chcą go mieć odpalonego ? Zakładając, że nadal chcemy zostać na identyfikacji Z270/Z370 z naszym iMac 17,18x napotkamy kilka problemów.

 

Pierwszym z nich jest nie działanie akceleracji jpeg. Jak sprawdzimy głębiej to zobaczymy, że system będzie chciał odpalić ją poprzez iGPU.

 

c3bI9q9.png

 

Następnie jeżeli nie znajdzie iGPU to będzie szukał dedykowanej grafiki.

 

aAXnLKa.png

 

Jakie jest obecne obejście problemu ? Jest dostępny kext wyłączający całkowicie HW do jpeg. Nie jest to dobre rozwiązanie. Z obrazka powyżej można zobaczyć że szuka on urządzenia GFX0@2, i w nim wpisów Intela. Niestety bez logów z SMBIOS iMacPro nie wiele mogę powiedzieć. Jak ktoś używa tego SMbios, po uruchomieniu trzeba zrobić quickLook na jpeg spacją i :

log show --style syslog --info --last 7m | grep VPA

Standardowo jeśli macie 580/570 a nawet Vege nie macie włączonego wsparcia sprzętowego. Co to oznacza ? Grafika nie jest używana jako wsparcie sprzętowe podczas dekodowania/ encodowania. Dlaczego nie jest włączona akceleracja dgpu ? Jest niestabilna i Apple ciągle pracuje aby to jakoś działało. Najnowsza beta 10.14.4 podobno pozwala na stabilne działanie.

 

1CdU0SQ.png

 

Co potrzebujesz do włączenia akceleracji sprzętowej dgpu ?

  • dummy141.kext
  • shikigva=32 shiki-id=Mac-7BA5B2D9E42DDD94
  • modyfikacji binarnej /System/Library/PrivateFrameworks/AppleVPA.framework/Versions/A/ ??

 

Jakby ktoś chciał robić testy porównujące iGPU vs dgpu to byłoby to bardzo przydatne dla poniektórych.

 

To jest informacja, nie traktować to jako HOw-to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czyli jak ustawię SMBIOS na iMac14,2 i włączę akcelerację dGPU jedną z 3 metod, które napisałeś to JPEG i inne co opierają się na iGPU będą dobrze działać? Teraz używam MacPro6,1 bo nie mam zintegrowanej grafiki (Xeon 4gen Z97) i nie chciałem używać tego kexta co wyłącza HW do jpeg. Jest jakieś lepsze rozwiązanie czy mam zostać przy moim SMBIOSie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zupełnie bezrefleksyjnie zrobiłem, to co podałeś w poście wyżej i .... videoproc pokazuje istotnie obsługę sprzętowego HEVC na moim iMac 14.2 . Mógłbyś wyjaśnić co takiego zmienia wpis " shiki-id=Mac-7BA5B2D9E42DDD94"?  A drugie pytanie mam do Ciebie o Bios VersionBoard-ID, Bios Relase Date i Firmware  dla iMaca 14.2. Może wiesz jakie powinny być poprawne numerki po aktualizacji systemu do 10.14.4? Niby Clover powinien sam uzupełniać, ale jakoś mu do końca nie ufam :) pewniej bym sie czuł gdybym wpisał na sztywno.

Edit

Zrobiłem teścik w FCPX, taki króciutki 1minutowy projekt z balansem bieli dwoma filtrami i rekodowaniem 25p do 50p i czasy eksportu są identyczne. Po zastosowaniu tych zmian FCPX liczy tylko dGPU, iGPU ani drgnie.

post-743-0-95195300-1554025057_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten wcześniejszy był bez glitchy? Wyłączyłeś IGPU? 

 

Ten z glitchami jest robiony z wyłączonym w biosie iGPU. Dla mnie to nie problem, czasy exportu mam identyczne na iGPU+dGPU co na samym dGPU, więc czekam jak sie temat rozwinie. Zaaplikowałem tak z czystej ciekawości. Jeszcze sprawdzę w wolnym czasie jak wygląda kodowanie h265.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też są glitche. One występują zawsze dokładnie na tym samym fragmencie filmu i co najciekawsze jest to fragment bez żadnych FX, ani nawet kolory nie ruszane. Jedyne co jest inaczej niż podczas normalnej pracy, to to ze materiał źródłowy to h264 a nie prores i nie optymalizowany przy imporcie. Za to do 8bit HEVC koduje bez glitchy i ze wsparciem grafiki:


 


post-743-0-20128300-1554044699_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież RX480 to to samo co Rx580, ten sam układ.

 

Specjalny build 18E2034 faktycznie dodaję parę rzeczy związanych z iMac19.x między innymi AGPM, ale nadal nie ma odpowiednich wpisów w GVA. Ciekawy jest jak wygląda dump iorega na najnowszym iMac-u, który nie ma zintegrowanej grafiki ale ma do niej wpisy.

 

EDIT

 

Jedno Apple nie użyło 9900KF tylko układy z zintegrowaną grafiką, szkoda :/

Edytowane przez reyder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
Tak na szybko zrobiłem mały test w DaVinci Resolve 15. Projekt w UHD, nałożony lut. Pliki z Sony FS7 w UHD. OS X 10.14.4.
I9 9900K
32GB RAM 3200Mhz
SAMSUNG Evo 850
 
 
I. Projekt z Sapphire RX 590 NITRO+ 8 GB GDDR5 256BIT renderowany kilka razy wyniki wahały się:
1. iGPU+dGPU-iGPU acceleration
Export do ProRes 4444. Czas = 1m17-26s.
Export do H264. Czas = 57s.
Odtwarzanie, gdzie było nałożone ziarno, wahało się 16/17k/s.
Odtwarzanie z lutem bez ziarna 25k/s. 
 
2. dGPU acceleration,
Export do ProRes 4444. Czas = 1m19-24s.
Export do H264. Czas = 1.45s.
Odtwarzanie z ziarnem 16/17k/s.
Odtwarzanie z lutem bez ziarna 25k/s.
 
3.  iGPU (bez grafiki zewnętrznej) TYLKO INTEL 630
Export do ProRes 4444. Czas = 3m39s.
Export do H264. Czas = 3m57s.
Odtwarzanie z lutem bez ziarna 12/13k/s.
Odtwarzanie, gdzie było nałożone ziarno, wahało się 5/6 k/s.

II. Zrobiłem jeszcze na karcie Sapphire Radeon RX 570 PULSE, 8GB GDDR5
4.iGPU+dGPU-iGPU acceleration
Export do ProRes 4444. Czas = 1m25-26s.
Export do H264. Czas = 57s.
Odtwarzanie, gdzie było nałożone ziarno, wahało się 15/16k/s.
Odtwarzanie z lutem bez ziarna 25k/s.

5. dGPU acceleration, 
Export do Pro Res 4444. Czas = 1mk25s.
Export do H264. Czas = 1m46-48s.
Odtwarzanie, gdzie było nałożone ziarno wahało się 15/16k/s.
Odtwarzanie z lutem bez ziarna 25k/s.
 
Zrobię większe testy, z różnymi kamerami (Red, Alexa, Sony Venis), ale to już na 10.14.5,
Rezultat na 570 jest bardzo dobry, a kultura pracy lepsza od 590. 570 w zakupi dużo tańszy.
Pewnie na bardziej obciążających klipach wyjdzie większa różnica.
 
Co myślicie?
 
Edytowane przez AlPaczino
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Aktualnie akceleracja dGPU na SMBIOS innym nić iMacPro jest niemożliwa ( >= 10.14.5). Jakiś czas temu próbowałem to obejść i nie osiągnąłem żadnych rezultatów. Występują też freezy, więc ogólnie nie polecam. Wspominałem wcześniej, że IQS powinien być i tak lepszy, a najlepiej jeszcze wykorzystywać CPU jako software encoder dla uzyskania najlepszej jakości jak ktoś ma potwora (np. nowy MapPro z 28 rdzeniami) :P

Edytowane przez reyder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, reyder napisał:

Aktualnie akceleracja dGPU na SMBIOS innym nić iMacPro jest niemożliwa ( >= 10.14.5). Jakiś czas temu próbowałem to obejść i nie osiągnąłem żadnych rezultatów. Występują też freezy, więc ogólnie nie polecam. Wspominałem wcześniej, że IQS powinien być i tak lepszy, a najlepiej jeszcze wykorzystywać CPU jako software encoder dla uzyskania najlepszej jakości jak ktoś ma potwora (np. nowy MapPro z 28 rdzeniami) :P

Aktualnie dGPU na iMac19.1 działa z maksymalnym obciążeniem i wspiera się iGPU podczas kodowania ( FCPX) - tak przynajmniej pokazuje iStat i IntelPowerGadget. Czas renderingu by to potwierdzał. Natomiast procesor się ewidentnie nudzi ( 16-25% obciążenia według iStat, aczkolwiek zegar wysoki 4,5-4,8GHz). Oczywiście podpieram się wyłącznie tym co pokazują te programy i własnym odczuciem, że " jest szybko".

Zrzut ekranu 2019-06-5 o 10.58.32.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Aktualnie mam wyłączoną IGPU z poziomu biosu, gdyż w trybie headless z prawidłowym dla i5-9600K platform id 0x3E980003 mam problemy z wybudzaniem ze sleep. Czy to normalne, że przy identyfikacji iMac19,1 z samym RX580 bezproblemowo działa mi QuickLook (jpg, video 4k hevc itd.) oraz poniższy soft pokazuje akcelerację sprzętową mimo nierozpoznanej grafiki? W jaki jeszcze sposób zweryfikować działanie QuickSync?

Nie używam NoVPAJpg ani innych hacków. IORegistryExplorer również nie pokazuje IGPU.

 

Zrzut ekranu 2019-10-26 o 11.05.05.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@danielosx86

Postawiłem tak testowo 10.15 jako uaktualnienie 10.14.6 i mam te same wnioski co Ty odnośnie iGPU. Przy testach leży odłogiem ( mam iGPU włączone w bios, bo działa idealnie z 10.14.6) , żadnego obciążenia przy Videoproc h264/265, a mimo to info Vdeoproc jest takie jak u Ciebie. Sleep nie sprawdzałem bo uaktualniam software z AS, a idzie wyjątkowo słabo dziś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra... po sleep taki sam objaw, jak u Ciebie i nic nie pomaga... poza zmianą bootloadera :)  Na OpenCore działa równo patch zrobiony ( od nowa) Hackintoolem, jak i USBMap. Miałem problem z portami USB 3 - działał tylko jeden, a reszta jako USB2. Na OC po wybudzeniu ze sleep nie ma żadnych restartów. Natomiast iGPU nadal leży i ani drgnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.