Skocz do zawartości

Uszkodzony LAN problem z instalacją


Gość Endriu1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich,

 

Posiadam tuner ADB5800 BZZB  z uszkodzoną LAN , zakupiłem karte sieciową na USB , niestety po instalacji OS przy pierwszym uruchomieniu wymagane jest połączenie przez SSH a karta na USB nie posiada jeszcze sterowników .Po ponownym restarcie widać tylko logo startowe Graterlia OS i nic nie można zrobić . Czy jest wyjście z tej sytuacji poza naprawą LAN ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz parę wyjść, jednym z nich jest oprogramowanie z wbudowanymi sterownikami do wifi(w zależności na jakim układzie jest karta oparta), drugim walka z ręcznym instalowaniem sterowników i całej otoczki potrzebnej do tego aby karta działała, trzeci to obraz utworzony w r-drive(ze sterownikami do wifi) i wgranie go na pendrive(chyba, że nie chcesz instalować na usb, oczywiście dochodzi jeszcze zakup hub'a usb).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze rozumiem to chcesz używać uszkodzonego boxa.

W takim przypadku należy sobie samemu radzić. Graterlia OS jest jaka jest. Takie są założenia.

 

Moją podpowiedzią niech będzie to:

[*]postaw system na PEN (jakikolwiek byłe było WiFi);

[*]odpal tuner

[*]zaloguj się do terminala

[*]skasuj zawartość rootfs z NAND

[*]zamontuj rootfs NAND do np. /dest

[*]wypakuj tam rootfs GOS

[*]chroot /dest

[*]doinstaluj co trzeba

[*]wyjdź z chroot

[*]wgraj do NAND odpowiedni kernel

[*]restart boxa

Jak wszystko wykonasz poprawnie to tuner wstanie z NAND wraz z WiFi i GUI.

Można potem doinstalować pakiet od "opcji backup" i wykonać kopię NAND na przyszłość.

 

Teraz dwie uwagi (oczywiście mam nadzieję, iż nikogo nie urażę):

[*]wszystko robisz na własną odpowiedzialność; tu na forum nikt nie będzie prowadził za rączkę;

[*]masz uszkodzonego boxa - przy prawnym wpiął byś na moment LAN, zainstalował co trzeba i zrobił sobie kopię.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeżeli dobrze rozumiem to chcesz używać uszkodzonego boxa.

W takim przypadku należy sobie samemu radzić. Graterlia OS jest jaka jest. Takie są założenia.

 

Moją podpowiedzią niech będzie to:

[*]postaw system na PEN (jakikolwiek byłe było WiFi);

[*]odpal tuner

[*]zaloguj się do terminala

[*]skasuj zawartość rootfs z NAND

[*]zamontuj rootfs NAND do np. /dest

[*]wypakuj tam rootfs GOS

[*]chroot /dest

[*]doinstaluj co trzeba

[*]wyjdź z chroot

[*]wgraj do NAND odpowiedni kernel

[*]restart boxa

Jak wszystko wykonasz poprawnie to tuner wstanie z NAND wraz z WiFi i GUI.

Można potem doinstalować pakiet od "opcji backup" i wykonać kopię NAND na przyszłość.

 

Teraz dwie uwagi (oczywiście mam nadzieję, iż nikogo nie urażę):

[*]wszystko robisz na własną odpowiedzialność; tu na forum nikt nie będzie prowadził za rączkę;

[*]masz uszkodzonego boxa - przy prawnym wpiął byś na moment LAN, zainstalował co trzeba i zrobił sobie kopię.

 

 

Tux na bank można zrobić tak jak napisałeś ale ile procent użytkowników graterli by sobie z tym poradziło ?

 

Stawiam na około 3-5 .

 

Stworzyliście mega świetny plugin i warto o nim przypomnieć zwłaszcza w takiej sytuacji . Kiedyś była paczka wifi do instalacji of line i to już nie było łatwe bo trzeba było przygotować odpowiednio pena .

 

 

 

Najlepszym rozwiązaniem byłoby oprogramowanie z wbudowanymi sterownikami karty sieciowej na USB  niestety Graterlia OS nie występuje w takiej wersji (  nic takiego nie znalazłem ) .

 

Pytanie czy masz jednego nboxa czy więcej ?

Może twój dobry znajomy ma nboxa z dyskiem i ci go użyczy na moment budowy softu to trwa niedługo a graterlia ma wszystko co trzeba w opkg.

 

W sumie każdy może to zrobić ,proponuję tak :

 

wgranie softu do nand  oczywiście na sprawnym nboxie

 

-odpalamy winscp i putty,

 

-instalujemy niezbędne rzeczy

 

sysupdate

opkg install enigma2

 

instalacja wifi stawiam że masz kartę rt5370

 

opkg install libgpg-error libgcrypt libgmp libnettle libgnutls openssl python-wifi-gos wpa-supplicant wireless-tools kernel-modules-wifi-rt5370-gos enigma2-plugin-wirelesslan

 

w sumie soft gotowy trzeba mu tylko zrobić kopie zapasową  i tu kolejne podziękowania za ten pomocny  pligin oczywiście trzeba go doinstalować

 

 

opkg install graterlia-systembackup-tool

 

 

i reboot

 

dekoder się restartuje karta ma być wpięta i jeśli wszystko poszło ok to w meni pojawi się wifi

 

logujemy się ponownie przez putty 

 

wydajemy polecenie stworzenia kopi softu

 

sysbckp

 

dekoder trochę czasu teraz po mieli ale soft będzie gotowy w hdd/backup

 

w sumie sprowadza sie to do dwóch razy kopiuj wklej

 

1



sysupdate
opkg install enigma2  graterlia-systembackup-tool libgpg-error libgcrypt libgmp libnettle libgnutls openssl python-wifi-gos wpa-supplicant wireless-tools kernel-modules-wifi-rt5370-gos enigma2-plugin-wirelesslan reboot

 

2

sysbckp 

 

Jak na prawdę nie dasz rady sam tego zrobić to napisz na pw i ci go wyślę w sumie jest już gotowy i mógłbym dołożyć go w załącznik

ale założenia twórców są takie a nie inne i ja nie będę ich podważał

 

 

 

[warning]Proszę poprawić pisownie. Piszemy MOMENT, brak znaków diakrytycznych. O interpunkcji nie wspomnę.[/warning]

 

niestety piszę jak piszę  kiedyś z wypracowania dostałem 4 minus i do tego adnotacja

wypracowanie na temat ale brak wyrazów w których można było zrobić błąd ortograficzny

 

ale bez urazy a uważam że należy pisać tak aby większość rozumiała o  co chodzi  a używanie wyrazów mało zrozumiałych to zostawmy politykom

 

brak znaków diakrytycznych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...