Skocz do zawartości

Problem w czasie instalacji Leo i z AHCI


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam maly problem z instalacja leosia. Niby wszystko ok - dochodze do wyboru jezyka - daje na polski i otrzymuje informacje ze na tym dysku system nie moze byc zainstalowany. Myslac ze to moze bo dysk jest nowka - wchodze w narzedzia dyskowe tam ustawiam partycje na GUID, formatuje na Jurnale extended - dysk sie formatuje i nic...

Instalacja dalej nie rusza.

 

Ktos moze mial taki problem??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok moze faktycznie zle napisalem ale to chyba z bezsilnosci:)

Specyfikacja:

Procesor Q9400

Plyta - EP35-DS3L

Karta graficzna - EVGA 9800 GT

Dysk - 500GB WD Caviar

Pamiec - 4 GB Corsair 800MHz

 

Chcialem zainstalowac tylko Mac OS na jednej partycji ale teraz zainstalowalem juz Windowsa XP. Caly czas pisalo mi ze nie mozna zainstalowac systemu na tym komputerze :evil:

Instalowalem z plytki jaka mam do najnowszego Macbooka (moze w tym jest problem??) poprzedzajac paczka do mojej plyty z Insanelymac. Normalnie mialem Darwina proces intalacji leo ruszal do wspomnianego miejsca i nie wiem co dalej robic. Dziwne jest to ze nie dziala mi prawidlowo komputer przy ustawieniu AHCI :shock: Nawe windows nie chcial sie zainstalowac przy takim ustawieniu.

Teraz chce zrobic partycje pod leo i bede probowal iDenebem 10.5.5 moze tym razem mi sie uda.

Ale w dalszym ciagu chcialbym wiedziec jaka byla przyczyna poprzedniej porazki - moze ta plyta od Macbooka??

 

Po zainstalowaniu Windowsa rowniez nie chce dzialac przy ustawieniu na AHCI po prostu Windows sie nie uruchamia :-?

Czy jest to mozliwe z powodu starszej wersji BIOS-a? Lub tez jaka inna przyczyna tego moze byc moze ktos wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok sciagnalem sobie dystrybucje XXX10.5.6 i myslalem ze teraz wszystko pojdzie jak po masle a tu kuku. Ustawilem sobie w Biosie na AHCI wciaskam F12 staruje z plyty fajnie, jest Darwin, zaczyna wczytywac HSF+file : [mach_kernel] from 4230480 i tu sie konczy instalacja wraca do wyboru czego ma startowac i tak w kolko.

Moze mi ktos pomoc bo juz powoli trace cierpliwosc:(

Dodam ze jak ustawie na AHCI to Windows XP sie nie uruchamia. Czyzbym musial zainstalowac Viste zeby moc ustawic tryb AHCI?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EP35-DS3L
Masz płytę która nie powinna sprawiać żadnych problemów...

Sprawdziłeś czy masz najnowszy BIOS? Poszukaj w Googlu/Insanelymac jak należy poustawiać BIOS, niektóre opcje musisz połączać inne wyłączyć.

 

Dodam ze jak ustawie na AHCI to Windows XP sie nie uruchamia. Czyzbym musial zainstalowac Viste zeby moc ustawic tryb AHCI?

Windows XP potrafi działać z sterownikami AHCI, ale one muszą być podane podczas instalacji (opcja F6 przy starcie instalatora) - później jest też możliwość przełączenia, ale wymaga dość ryzykownej edycji rejestry na działającym systemie.

 

Z opisu wnioskuję że nie odpala Ci się w ogóle instalator, czy nie startuje zainstalowany system. Napęd DVD masz IDE czy SATA?

 

Co więcej, tryb AHCI dotyczy jedynie dysków twardych, nie ma wpływu na działanie napędów optycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezaleznie czy mam wlaczonego AHCI czy nie instalacja konczy sie na tym samym etapie co opisalem powyzej:(

Sciagnalem najnowszego BIOSA ze strony Gigabyte (F6a). Ustawienia zrobilem zgodnie z watkiem znalezionym na Insanelymac http://www.scribd.com/doc/7795584/Leopard-Soup-1054 (to link do miedzy innymi ustawien BIOS) ale tam koles ma wersje BIOS F7 (nigdzie nie moge jej znalezc??) a nawet jak poustawiam u mnie tak jak on ma to i tak koniec jest wiadomy:(

 

Naped mam na SATA tak jak i dysk

 

Co jeszcze moge zrobic????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm ale wszedzie gdzie szukam rozwiazania pisza ze naped jest na SATA i wszystko u nich smiga:(

Mnie bardziej zastanawia ten AHCI bo jak mam ustawiony na Disable to Windows sie uruchamia normalnie i bootuje mi z plyty distro bez problemow (tak mam ustawione bootowanie w BIOSie a bootuje do podanego wczesniej momentu). Natomiast jesli wlacze AHCI to raz ze Windows sie nie uruchamia (iebieski ekranik i restart) to plyta z distro sama z siebie sie nie bootuje (jakby nie czytalo lub co) i musze wciskac F12 zeby ruszylo z plyty. To mnie troche zastanawia :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, jeśli chcesz ,mieć Windowsa na AHCI, to musisz ściągnąć sterowniki ze strony producenta Twojej płyty, później pod Windowsem trzeba wejść w właściwości komputera/sprzętu i ręcznie zainstalować, tylko ostrożnie jak wgrasz złe sterowinki to chyba tylko reinstalacja Cię czeka.

 

Mówisz że nie czyta płyty pod AHCI, pewnie w biosie wybierasz napęd SATA jako pierwszy, to jest właśnie błąd, musisz wybrać coś co odpowiada nazwie Twojego DVD, u mnie na przykład jest to TSScorpCDDVD..., czy jakoś tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie moge obejsc sie bez windowsa, nie zalezy mi na nim tak bardzo, ale czy wtedy bede mogl bez przeszkod zainstalowac OSX? Chcialem tak na poczatku zrobic (tzn na czystym dysku bez windowsa) zainstalowac OSX ale tez mi nie chcialo tego zrobic. Czy jezeli wyczyszcze dysk z XP to powinno pomoc jakos?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adamvet, Możesz mieć problem z kolejnością portów...

 

Podłącz HDD pod SATA 1

Podłącz DVD pod SATA 2

 

Sprawdź czy masz najnowszy firmware w nagrywarce...

 

Żeby Windows działał na AHCI potrzebne są sterowniki AHCI do kontrolera. XP wymaga podania ich podczas instalacji. Jak instalowałeś XP w trybie "legacy", czyli SATA udającego IDE to XP nie wymaga sterowników do instalacji, ale też działa wolniej niż w trybie AHCI. Dla tego też nie odpali się XP jak zmienisz w BIOS'ie z Legacy na AHCI, ponieważ dla XP to jest INNY KONTROLER. Aby przestawić działający XP z trybu Legacy na AHCI wymagana jest instalacja sterowników AHCI i EDYCJA REJESTRU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jelsi chodzi o XP i AHCI to juz sie naczytalem i zastanawiam sie czy gra jest warta swieczki?Bo bawic sie w podmienianie rejestru jakos nie mam ochoty czyli zostaje ponowna instalacja ze sterownikami. Ale jak juz napisalem nie za bardzo mi zalezy na windowsie (poza tym chyba moge go zainstalowac pozniej lub poprzez Boot Campa). Tylko czy jesli sformatuje dysk i na czystym dysku ustawie AHCI to OSX powinien sie zainstalowac bez wiekszych problemow??

 

Ok hipotetyczna sytuacja:) Uaktualniam BIOS-a, ustawiam DVD i HDD jak powinno byc, Formatuje dysk (usuwam windowsa). Mam teraz 3 partycje (1 NTSF, i 2 FAT32). Oczywiscie partycje moge usunac (nie ma tam jeszcze zadnych danych). Ustawiam tryb AHCI i czy teraz na ten czysciutki dysk powinienem bez wiekszych problemow zainstalowac OSX? Czy po przyblizeniu moich zmagan moge jednak natrafic na jakies ciekawe przygody?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok jak powiedzialem tak i zrobilem.

Zaktualizowalem BIOS do F5 (ostatnia wersja stabilna)

Sprawdzilem firmware w nagrywarce - mam najnowszy

Usunalem Windowsa, ustawilem wszystko w BIOS-e zgodnie z http://www.scribd.com/doc/7795584/Leopard-Soup-1054

Wlozylem plytke i ...wielka kupa tzn dokladnie tak jak wczesniej:( HSF+file : [mach_kernel] from 4230480 i koniec instalacji:(

Co dziwniejsze jak wylaczylem AHCI to nawet przestalo bootawc z plytki wiec juz zupelnie nie wiem o co biega

Jakies sugestie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem wlasnie na etapie instalowania iPC 10.5.6 i zastanawiam sie ktore rzeczy warte sa zainstalowania np z applications? Czy jest mozliwosc pozniejszego doinstalowania?

Jesli chodzi o karte graficzna to doczytalem ze potrzebuje NVinjection 2.0. Na plycie jest tylko 2.0 dual card (to chyba nie do mnie), reszta jest 0.2.1 oraz dla 9800GTX z EFI string. Ktory powinienem zainstalowac zeby nie umoczyc:) Zastanawiam sie nad 0.2.1 dla 512 VRAM ale korci mnie tez ten 9800GTX (chociaz nie mam X na koncu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok juz po instalacji. Tylko teraz pojawilo sie kilka problemow:)

Zainstalowalem iPC. Dzwiek jest jak i internet wiec jest juz dobrze:) Ale oczywiscie nie ma tak bezbolesnie wiec pojawil sie problem z grafika. Zainstalowalem kexta z Macbooka pro ktory powinien obslugiwac karty 9XXX (NVinject 0.2.1 dla 512 VRAM nie zadzialal - czarny ekran) ale mam tylko 1024X768 to jest raz i dwa chyba cos nie tak z grafika. W system profile jest jakis blad jesli chodzi o grafike a takze pojawil sie dziwny objaw tzn otwieram cos co ma paseczek do przewijania. Do dolu sie przewija ok ale do gory juz nie za bardzo, rzeczy nachodza na siebie i robi sie kipisz. Rozumiem ze to wlasnie ma cos wspolnego z grafika. Hmm trza bedzie poszukac rozwiazania. Jest jakis w miare bezinwazyjny sposob na podmiane kextow??

 

Problem rozwiazal EFI i 8800GT i teraz w about this mac mam 8800GT OpenGL Engine [EFI] - mam nadzieje ze to dobrze:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze wrazenia - szok:)

Mialem juz Macbooka pro 2,2GHz, aktualnie mam najnowszego Macbooka 2,0GHz oraz iMaca 2,4 GHz ale dopiero teraz zauwazylem co to znaczy szybki komputer:) System odpala sie w kilka sekund, programy instaluja sie nad wyraz szybko wiec jesten normalnie w szoku:) Pewnie jeszcze jakies niedorobki mam jesli chodzi o system ale to mam zamiar pozmieniac powoli. Jak na razie jestem bardzo zadowolony i zobaczymy jak sie w praniu to wszystko sprawdzi.

Chcialbym podziekowac wszystkim za pomoc i cierpliwosc :mrgreen:

Jestescie wielcy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adamvet, Instaluj i testuj... aplikacje wszystkie możesz z netu pociągnąć... a reszta, testuj i szukaj kombinacji działającej u Ciebie i tyle... wielu z nasz zrobiło za pierwszym razem po kilkanaście/kilkadziesiąt instalacji zanim instalacja działała tak jak się oczekiwało i tyle... grunt to konsekwencja działania i eliminacja kolejnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.