Skocz do zawartości

Naprawa problemu synchronizacji czasu Mac Os X/Windows7


Rekomendowane odpowiedzi

Metoda działa - sprawdzona wielokrotnie przez wielu i mnie na wszystkich Windowsach od XP do najnowszej 10-tki. Jeśli nie działa, skontrolować czy wszystko się dobrze zrobiło. 

 

Dlaczego czas się rozjeżdża? W komputerze i systemach tak naprawdę obowiązują dwa czasy niezależne od siebie - sprzętowy i systemu. W systemach UNIX, Linux i pochodnych jak macOS czas sprzętowy ZAWSZE jest ustawiony na UTC, a czas systemu jest przypisany do konta usera i tego jaką strefę czasową ma ustawioną. W PL w lato jest to GMT+2 a w zimie GMT+1. To pozwala aby każdy użytkownik który ma swoje konto na danym komputerze miał czas z swojej strefy czasowej, przecież możesz np pracować na serwerze zdanie, nie musisz być w tej strefie czasowej co on jest. Programiści Windowsa natomiast założyli, że czas sprzętowy komputera = czas systemu - przez co wszyscy zalogowani użytkownicy muszą mieć tę samą strefę czasową. Ktoś jednak z MS jednak skumał, że to nie zawsze działa i stąd furtka umożliwiająca wymuszenie rozdzielenia czasu sprzętowego i systemowego na dwa na sposób taki sam jaki jest w innych systemach. Ady zmusić Windows aby używał czasu sprzętowego ustawionego na UTC trzeba dokonać edycji rejestru lub dodać wpis który przygotowałem. Po tej operacji aby czas ustawił się  poprawnie to trzeba zrestartować się do *nixa (np macOS), tam ustawić ponownie czas i od tego momentu zarówno w Windows jak i macOS czas systemu będzie czasem strefy* w której mieszkasz, a czasy sprzętowy będzie GMT.

 

*Taka oczywistość jak strefa czasowa musi być taka sama w macOS i Windows, oraz polecam wyłączenia autoustawiuania stref, ponieważ w zależności od operatora internetu raz to działa a raz nie. 

 

PS Jak nadal nie działa - zmienić wkładkę między oparciem fotela a klawiaturą na taką która wie co robi i wie czy dobrze zrobiła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię czytać ludzi, którzy wiedzą o czym piszą. I mam dla nich następującą zagadkę:

 

1. Włączamy komputer i wchodzimy do BIOS.

2. Patrzymy na datę i godzinę systemową. Zgadza się. Jeśli nie - ustawiamy na tę, którą wyświetla nam zegarek na ręce i zapisujemy ustawienia.

3. Uruchamiamy OS X Sierra. Patrzymy na czas - Wyświetla nam 5h wcześniejszą niż na naszym zegarku na ręce (+5h).

4. Poprawiamy, tzn. odznaczamy ustawianie automatyczne i ustawiamy godzinę taką jaką mamy na zegarku. Zapisujemy.

5. Restarujemy komputer i wchodzimy do BIOS. Obserwujemy godzinę - jest 5h późniejsza niż na naszym zegarku (-5h).

 

Powtarzamy punkty 2-5

Cały czas to samo. Znów powtarzamy wyżej opisany proces. Wciąż to samo...

Testy przeprowadzane z kablem internetowym zarówno podłączonym, jak też nie.

Pytanie: czy powinienem zmienić zegarek? Jeśli tak, to na jaki model?

 

Tę samą operację przeprowadziłem w relacji BIOS-Windows z efektem... dokładnie takim samym. Windows ładowane za pośrednictwem Clover Boot Loader.

W przypadku Windows ładowanego bez pośrednictwa bootloadera wszystko jest OK.

 

Wnioski: Clover miesza czas. Zegarek na ręce jeszcze pozostawię. Clovera też. Czas w BIOS jest dla mnie mało istotny a w Windows w ogóle. Da się z tym żyć. No chyba, że ktoś mądry powie mi co zrobić.

Uwaga: Zawartość fotela i zegarek na ręce pozostają bez zmian. ;)

 

Pozdrawiam wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię czytać ludzi, którzy wiedzą o czym piszą. I mam dla nich następującą zagadkę:

 

To żadna zagadka - wciąż nie przeczytałeś i nie ustawiłeś wszystkiego jak zostało opisane wielokrotnie wyżej. Zakładam, że mieszkasz w PL i twoją Strefą czasową jest CET (w lato GMT +2).

 

1. Włączamy komputer i wchodzimy do BIOS.

 

Po co?

 

2. Patrzymy na datę i godzinę systemową. Zgadza się. Jeśli nie - ustawiamy na tę, którą wyświetla nam zegarek na ręce i zapisujemy ustawienia.

 

Źle - w BIOSie masz mieć czas UTC - czyli inaczej Greenwich GMT +0.

 

3. Uruchamiamy OS X Sierra. Patrzymy na czas - Wyświetla nam 4h wcześniejszą niż na naszym zegarku na ręce.

 

To oznacza, że masz błędnie ustawioną strefę czasową.

 

4. Poprawiamy, tzn. odznaczamy ustawianie automatyczne i ustawiamy godzinę taką jaką mamy na zegarku. Zapisujemy.

 

Źle - ustawienia czasu powinny być automatyczne. Czasomierz (RTC) w komputerze nie jest zbyt dokładny i na dobę może się różnić czas nawet o parę minut. Ręczne ustawienie czasu wprowadza więcej chaosu, a nic nie naprawia.

 

5. Restarujemy komputer i wchodzimy do BIOS. Obserwujemy godzinę - jest 5h późniejsza niż na naszym zegarku.

 

Masz inną bo ustawioną masz strefę czasową GMT -5, a skoro wg Ciebie czas jest błędy - to znów dowód, że masz błędnie ustawioną strefę czasową.

 

Powtarzamy punkty 2-5

Cały czas to samo. Znów powtarzamy wyżej opisany proces. Wciąż to samo...

I możesz tak i milion razy jeszcze zrobić jeśli nie zrozumiesz co to czas UTC, sprzętowy, systemowy, strefa czasowa oraz jak i gdzie się to wszystko ustawia.

 

Pytanie: czy powinienem zmienić zegarek? Jeśli tak, to na jaki model?

 

Myślę, że wpierw zapoznać się z podstawami ustawień czasu w urządzeniach komputerowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.