Skocz do zawartości

haMac.pl używa cookie. Przeczytaj Privacy Policy aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tę wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuję użycie cookie

Zdjęcie

Instalacja Mac OS X Snow Leopard 10.6.8 za pomocą UniBootX


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
169 odpowiedzi w tym temacie

#1 witucha0

witucha0
 • R.E.D.
 • 1523 postów

Napisano 07 wrzesień 2010 - 20:08

Instalacja MacOS X Snow Leopard 10.6.8 za pomocą UniBootX - krok po krokuPrzed rozpoczęciem instalacji przeczytaj dokładnie cały tutorial 1-3 razy, bo inaczej nic z tego nie wyjdzie!!Specjalne podziękowania dla Oswaldini, 314TeR, Janek202, Astarael, Rzooff oraz reszty składu developerskiego! Bez nich nie dało by się stworzyć poradnika takim jaki jest w obecnej formie. Dzięki! :D

Poniższy poradnik pokazuje przebieg instalacji systemu operacyjnego MacOS X 10.6.7 Retail za pomocą metody z użyciem BootCD tzn. nie jest potrzebny dostęp do OS X'a żeby przeprowadzić instalację jak ma to miejsce tu - Snow 10.6.2 z Apple Retail DVD w 15-30 minut by rzooff. Ci co będą instalować system na dysku z Windowsem, muszą wpierw zapoznać się z tym: DualBoot: Mac OS X & Windows - punkt nr 2. Wszystkie poniższe screen'y są najczęściej tylko zlepką pixeli, nie wszystko co na nich jest musi być zgodne z prawdą (inaczej się nie dało zrobić, chyba że wolicie nieostre i ciemne zdjęcia robione aparatem ;) )

Przed rozpoczęciem instalacji oraz ewentualnym zadawaniem pytań na forum zapraszam do lektury Instrukcja obsługi forum - lektura obowiązkowa dla wszystkich. Niezapoznanie się z tym tematem będzie skutkowało natychmiastowym koszem.

Jeżeli któregoś z poniższych pojęć nie rozumiesz bądź coś jest nie jasne => Przeczytaj:
Słowniczek OSx86
Jak zacząć?
Kext, kexta kextem pogania czyli z czym to się je........

:!: Co będzie nam potrzebne:
 • Komputer PC z procesorem Intel na którym da się odpalić oryginalne jądro systemowe (tzn. Vanilla czyli np. wszystkie procesory z rodziny Core, Core i3/i5/i7 Dual-Core, Nowsze Pentium 4) oraz z najnowszymi chipsetami Intela
 • Oryginalna płyta Retail Mac OS X Snow Leopard 10.6/10.6.3 kupiona w sklepie. Dyski "restore" dostarczane wraz z innymi komputerami Apple, np. z MacBookiem nie nadają się do instalacji!
 • Pusty dysk SATA (ew. dysk ATA w trybie Master)
 • Klawiatura i Mysz (zalecana USB, ale w ostateczności PS/2)
 • Czysta płyta CD/DVD na której trzeba będzie wypalić BootCD "UniBootX"
:!: Przed przystąpieniem do instalacji....
 • W BIOSie należy ustawić (jeśli jest) tryb AHCI dla dysków SATA, przez który MacOS X nie potrzebuje dodatkowego sterownika (kexta) do chipsetu oraz przyspiesza znacznie działanie systemu
 • Należy odpiąć wszelkie zbędne urządzenia takie jak drukarka, tuner TV oraz dodatkowe dyski
 • Ustawić zworkę urządzenia ATA w tryb Master, jeżeli z takowego będziemy korzystać

:arrow: BootCD "UniBootX"
Do zainstalowania/zbootoowania płytki z OS X'em potrzebne jest tzn. BootCD czyli krótko mówiąc nośnik na którym umieszczony jest specjalny bootloader dzięki któremu możemy zbootoować płyktę z MacOS'em lub System z dysku twardego wraz z zawartymi w niej dodatkowymi, hackowanymi kextami. Poniższy BootCD UniBootX (v1.4) jest przystosowane do komputera z procesorem Intel na którym da się odpalić oryginalny kernel Vanilla i chipstami intela:

:arrow: Nowa (zalecana) wersja UniBootX 1.4.3 by oswaldini (Dzięki za pomoc!)
 • Oparty jest na Chameleonie RC5 v2.1 r1806
 • Posiada oryginalny kernel Vanilla z 10.6.8
 • Zawarte są na nim wszystkie pliki post-konfiguracyjne niezbędne do uruchomienia systemu z dysku
 • UniBootX odpala domyślnie z flagami: -v arch=i386 maxmem=4096
 • PCI configuration begin rozwiązane za pomocą kextów, a nie komendy npci=0x2000 ze względu na większą skuteczność
 • Można bezproblemowo aktualizować system bezpośrednio z 10.6.0/3 do 10.6.8 na platformach LGA1155 (SandyBridge)
 • Zaktualizowana baza kextów o WIELE pozycji!
1. Wersja uniwersalna na większość komputerów: UniBootX_v1.4.3_universal - dla 10.6.0 i 10.6.3 - domyślnie odpala bez obsługi grafiki (tryb VESA), ponieważ do instalacji wystarczy. Posiadacze kompatybilnych GeForce'ów mogą odpalić grafikę w instalatorze za pomocą wpisania komendy GraphicsEnabler=Yes przed wyborem Mac OS X Install DVD (W przypadku posiadania płyt Gigabyte [AWARD BIOS] aby GraphiscEnabler zadziałał niezbędna jest również flaga PciRoot=1)
http://hamac.pl/img/oswaldini/UniBootX_v1.4.3_universal.iso.zip
2. Wersja dla opornych kart graficznych ATI: UniBootX_v1.4.3_optional - TYLKO DLA 10.6.3 - domyślnie odpala z obsługą grafiki, posiada dorzucone kexty ATI z 10.6.8.
http://hamac.pl/img/oswaldini/UniBootX_v1.4.3_optional.iso.zip

:arrow: Stara wersja UniBootX 1.4
 • Oparty jest na Chameleonie RC5 v2.1 r1078
 • Posiada oryginalny kernel Vanilla z 10.6.8
 • Zawarte są na nim wszystkie pliki post-konfiguracyjne niezbędne do uruchomienia systemu z dysku
 • UniBootX odpala domyślnie z flagami: -v arch=i386 maxmem=4096 npci=0x2000
 • Posiada kexty ATi z 10.6.8 oraz włączoną obsługę grafiki
 • Wersja standard:
  http://hamac.pl/img/Witucha0/UniBootX_v1.4_universal.zip
  W przypadku problemu z kursorem (jego brak) podczas instalacji, potrzebna jest specjalna wersja UniBootX'a:
  http://hamac.pl/img/Witucha0/UniBootX_v1.4_universal_no-ati.zip

UWAGA! UniBootX nadaje się tylko do uruchamiania płyt MacOS X Retail 10.6.3 lub MacOS X Retail 10.6! Nie będzie prawidłowo współpracował z innymi wersjami MacOS X, dystrybucjami typu Hazard, iATKOS!

:arrow: Bootoowanie Dysku z MacOS X'em oraz instalcja
Wypalamy wcześniej pobranego UniBootX'a po czym bootujemy. Ukaże się naszym oczom ten oto screen
Dołączona grafika

Wyjmujemy UniBootX'a z napędu i wkładamy płytkę instalacyjną z MacOS X'em. Odczekujemy te 30s, wciskamy F5 i manewrujemy za pomocą strzałek na "Mac OS X Install DVD". Za pomocą przycisku "Enter" uruchamiamy naszą instalację.
Dołączona grafika
Jeżeli chcemy żeby system zbootoował się z komendą -v, busratio=xx itp, wpisujemy przed naciśnięciem Enter'a daną komendę po czym zatwierdzamy (również Enterem)

Czekamy.....
Dołączona grafika
UniBootX domyślnie uruchamia instalacje w trybie Verbose Mode (diagnostyczny). Test będzie oczywiście się różnił od tego co jest na zdjęciu oraz będzie zależny od sprzętu na którym jest uruchamiany MacOS X

Następnie po pomyślnym załadowaniu instalki na ekranie pojawi się prostokątne okno umożliwiające wybranie naszego języka instalacji. Wybieramy odpowiedni dla nas i zatwierdzamy klikając na niebieską strzałeczkę.
Dołączona grafika

Potem po pojawieniu się tego kroku instalacji:
Dołączona grafika

Należy wejść w "Narzędzie dyskowe" (disk utility)
Dołączona grafika

Musimy kliknąć na dysk docelowy dysk, wybrać zakładkę "Partycja" aby sformatować dysk pod Snowa.
Dołączona grafika

Wybieramy interesujący nas układ dysku (tzn. ilość partycji, ich rozmiar...). Dysk musi być w "Mapie partycji GUID". Aby to zrobić klikamy w "Opcje" i wybieramy "Tablica partycji GUID".
Dołączona grafika

Partycja pod OS'a musi być sformatowana jako "Mac OS X Extended (Journaled)".

Teraz zamykamy "Narzędzie dyskowe" i przystępujemy do dalszej części instalacji. Klikając dalej musimy zaakceptować licencję. Na samym końcu "klikania dalej" ukaże się nam okno z wyborem dysku i przyciskami "Dostosuj", "Wróć" i "Instaluj".
Dołączona grafika

Musimy wybrać wcześniej przygotowany przez nas dysk po czym klikamy "Instaluj" lub Dostosuj. Wybierając "Instaluj" zainstaluje się nam standardowa zawartość dodatków (języki, drukarki...). Klikając "Dostosuj" ukaże się nam okno wyboru...:
Dołączona grafika

Wybieramy potrzebne nam składniki (nie wpływają one na prace systemu, wybieramy to co się nam podoba) po czym wciskamy "Instaluj". Instalacja powinna trwać nie więcej jak 40 minut.[/color]
Czekamy......
Dołączona grafika

Instalator grzecznie na koniec instalacji powiadomi nas o samoczynnym restarcie. Ponieważ na UniBootXze nie ma kexta odpowiadającego za fix restartu/shutdown'u (mógłby on spowodować problemy podczas startu np. Kernel Panic), w większości przypadków po prostu pojawi się niebieski ekran z obracającym się kółeczkiem na dole. Po jakiejś minucie trzeba samemu zrestartować kompa (oczywiście jeżeli sam tego nie zrobi).


:arrow: Post-Konfiguracja zainstalowanego systemu

Po zakończonej instalacji MacOS X'a trzeba go uruchomić w tym celu ponownie użyjemy UniBootX'a tylko że zamiast wyjmować płyty i wkładać Retaila tym razem wybierzemy dysk. Możemy za pomocą strzałek wybrać opcje takie jak "Safe mode", lub wpisać je ręcznie.
Dołączona grafika

Powinniśmy teraz ujrzeć "Intro movie". Dalsza część wygląda dokładnie tak jak na prawdziwym macu.
Gdy załaduje się na biurko (pulpit), trzeba zainstalować Bootloader, dodatkowe kexty, DSDT itp.

:arrow: Aktualizacja
Przede wszystkim należy przeprowadzić aktualizację. Jak to zrobić? Są dwie możliwości:
1. Przez "Uaktualnienia Systemowe" (trzeba mieć połączenie z internetem, wiele sieciówek realtek'a i marvell'a działa OOTB)
2. Ściągnąć ręcznie tą oto paczkę - "Mac OS X 10.6.8 Combined Update" z tego linku
http://support.apple.com/kb/DL1399
UWAGA! Po tej aktualizacji użytkownicy kart graficznych GeForce 7xxx będą mogli startować system tylko w 32-bitach!
Zainstalować, zrestartować i ponownie uruchomić system z UniBootX'a.

:arrow: Post-konfiguracja zainstalowanego systemu

Na UniBootXze zostały umieszczone wszystkie poniżej wynienione pliki post-konfiguracyjne które są potrzebne do uruchomienia z powodzeniem działającego systemu z dysku, dokumentacja Chameleona 2.0 oraz wszelkie przydatne programy OSx86.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Opis narzędzi
 • :idea: Kext Wizard - Nowe narzędzie do obsługi kextów
 • DSDT Patcher GUI 1.0 - narzędzie do wyciągania i wstępnej automatycznej optymalizacji kodu DSDT
 • DSDTSE - Wygodne narzędzie do Edycji DSDT oraz jego kompilacji
 • EFI Studio 1.1 - narzędzie do generowania EFI stringa karty graficznej NVidia (opis uruchamiania kart graficznych w dalszej części tutka)
 • iASLMe - Kompilator/dekompilator kodu AML, na jakim zbudowane jest DSDT (można się min posłużyć edytując DSDT innym programem niż DSDTSE)
 • IORegistryExplorer - Bardzo przydatne narzędzie do przeglądania listy urządzeń IO w GUI
 • :idea: Chameleon Wizard - Nowy program do instalacji i aktualizacji Chamelona
 • NVCAP Maker - Program do wyciągania z BIOS'u karty graficznej NVidia kodu NVCAP karty
 • ShowAllFiles - pokazuje wszystkie ukryte pliki w systemie MacOS X
:idea: Bootloader
Potrzebny jest nam specjalny bootloader który umożliwi bootoowanie MacOS X'a na PC z dysku. Do instalacji zalecam nasz forumowy programik by Janek202 Chameleon Wizard
Dołączona grafikaDołączona grafika
Dołączona grafikaDołączona grafika
Moją propozycją jest stabilna wersja trunka Chameleon'a RC5 r1221. Należy zaznaczyć opcje "Folder na dysku" wybrać znajdujący się w "UniBootX/Pliki Post-konfiguracyjne" katalog "Chameleon RC5-r1221 (i386)". W przypadku obecności internetu na komputerze (sieciówki Realteka do których stosowny kext jest w BootCD lub karty działające OOTB) klikamy Pobierz i instalujemy najnowszą wersję. Po zabiegu nie restartujemy kompa!!!

:idea: /Extra
Teraz trzeba się zająć katalogiem Extra gdzie trzymane są wszystkie dodatkowe hackintoshowe kexty, umożliwiające pracę MacOS X'a na komputerze PC. Bez nich uruchomienie systemu z dysku jest niemożliwe. Powinien on znajdować się na głównej partycji systemowej, jednak najpierw trzeba go utworzyć tymi komendami w terminalu:
sudo -s (podajemy hasło administratora) 
mkdir /Extra
mkdir /Extra/KextStore

 • Essentials:
  Kexty te umożliwiają uruchomienie MacOS'a na PC.
  http://hamac.pl/img/.../Essentials.zip
  Zawartość:
  - FakeSMC 2.5 - dzieło netkas'a które w magiczny sprawia że OS X myśli że jest uruchomiony na prawdziwym Mac'u
  - NullCPUPowerManagement - kext który dezaktywuje apple'owe zarządzanie energią nie działające prawidłowo na PC'cie bez stosownych poprawek. Bez niego start systemu zakończy się spektakularnym KP. Rozwiązanie dobre na chwilę, ale wtedy wzrasta pobór energii co negatywnie się przekłada na czas pracy na baterii. Aby poprawnie uruchomić PowerManagement należy odpowiednio spatchować DSDT oraz dobrać SMBIOS, o których mowa będzie w dalszych częściach tego poradnika

 • Chipset:
  Te kexty umożliwiają rozpoznanie przez Snowa kontrolera napędów.
  http://hamac.pl/img/...now/Chipset.zip
  Zawartość:
  - AHCIPortInjector.kext - odpowiada za poprawne rozpoznanie kontrolera SATA
  - AppleVIAATA.kext - Zmodyfikowany kext VIA pozwalający uruchomić kontroler IDE Marvell 88SE6111 obecny na niektórych ASUS'ach (P5Q)
  - AppleIntelPIIXATA.kext + zmod. IOATAFamily.kext - pozwala na uruchomienie OS X'a na dysku SATA w trybie IDE
  - OrangeIconFix.kext - podmienia pomarańczowe ikonki dysków (czyli te które można odmontować - funkcja HotSwap) powstałe w wyniku nieprawidłowej identyfikacji dysku na prawidłowe (takie jakie były widoczne podczas instalacji)
  - JMicronATA.kext - zmodyfikowany oryginalny kext który jest tylko 32-bit'owy. Pozwala na uruchomienie dysku ATA na systemie 64-bit
  - JMicron36xeSATA.kext - uruchamia kontroler JMicron-eSATA (musi być włączone AHCI)

  W przypadku posiadania kontrolera ICH7M (mobilny a nie RAID), ICH8M, ICH10R, P55 (dzięki Rzooff za info!), AHCIPortInjector.kext nie jest potrzebny.
  - W przypadku kontrolera SATA ustawionego w trybie AHCI, AppleIntelPIIXATA.kext nie jest potrzebny.
  - Gdy nie mamy kontrolera Jmicron do ATA na płycie głównej, JMicronATA.kext nie jest potrzebny.
 • Mysz i Klawiatura PS/2:
  W przypadku posiadania urządzeń peryferyjnych na interfejsie PS/2 (99% laptopów ma ten interfejs), należy użyć kextów o nazwie - VoodooPS2Controller.kext i AppleACPIPS2Nub.kext. W przypadku laptopa należy dodatkowo dorzucić "VoodooPS2Trackpad.kext" a na desktopie VoodooPS2Mouse.kext.
  http://hamac.pl/img/.../VoodooPS-2.zip
 • Dodatkowe kexty:
  Są one po to aby uruchamiać takie rzeczy jak: Sleep, Shutdown/Restart....
  http://hamac.pl/img/... ... _kexty.zip
  Zawartość:
  ElliottForceLegacyRTC.kext - Kext naprawiający problem resetującego się BIOS'u (CMOS Error)
  EvOreboot.kext - Shutdown/Restart fix (Oczywiście jeżeli problemy z restartem będą!)
  Wszelkie inne rzeczy typu dźwięk, grafa polecam uruchomić dopiero po samodzielnym starcie systemu.

:idea: Instalacja Kextów

:arrow: Sposób 1 (Zalecane)

Uruchamiamy programik kolegi Janek202 "Kext Wizard" który znajduje się tutaj Kext Wizard - Nowe narzędzie do obsługi kextów. i postępujemy wg wskazówek na ekranie
Dołączona grafikaDołączona grafika
Dołączona grafikaDołączona grafika

:arrow: Sposób 2 (Ręczny)

Zaletą tej metody jest pełna kontrola nad wykonywanymi czynnościami. Jeżeli swobodnie władasz terminalem UNIXowym, ta metoda jest dla ciebie.
Wybrane przez nas kext wrzucamy Finderem do katalogu /Extra/KextStore i wpisujemy w terminalu:

sudo -s
chown -R 0:0 /Extra 
chmod -R 755 /Extra 
kextcache -v 1 -a i386 -a x86_64 -m /Extra/Extensions.mkext /Extra/KextStore 
exit

Powinien się utworzyć plik o nazwie Extensions.mkext.

:idea: org.chameleon.boot.plist (dawniej com.apple.boot.plist)
To w nim można zamieścić tzn EFI Stringa, fix do USB i jeszcze wiele innych ciekawych rzeczy. Jakich? Polecam przeczytać dokumentację Chameleona 2. Więcej informacji na temat boot.plist - com.apple.Boot.plist - edycja i parametry

Przykładowy org.chameleon.boot.plist w raz z opisami parametrów:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> 
<!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd"> 
<plist version="1.0"> 
<dict> 
	<key>DSDT</key> 
	<string>Extra/dsdt.aml</string> 
	<key>EthernetBuiltIn</key> 
	<string>Yes</string> 
	<key>GraphicsEnabler</key> 
	<string>Yes</string> 
	<key>Kernel</key> 
	<string>mach_kernel</string> 
	<key>Kernel Flags</key> 
	<string>-f</string> 
	<key>Legacy Logo</key> 
	<string>Yes</string> 
	<key>Quiet Boot</key> 
	<string>Yes</string> 
	<key>SMBIOS</key> 
	<string>Extra/smbios.plist</string> 
	<key>Theme</key> 
	<string>LoginToLion</string> 
</dict> 
</plist>
Jak go utworzyć? Trzeba odpalić programik Chameleon Wizard
Dołączona grafika
1. Wybrać kategorię "org.chameleon.boot.plist"
2. Kliknąć "Zapisz Jako"

Dołączona grafika
3. Zapisać org.chameleon.boot.plist w /Extra

Dołączona grafika
4. Teraz należy wybrać poszczególne opcje jakie nas insteresują (opisy wyciągnięte z programu):

:arrow: Flagi uruchamiania (czyli to co ma się dziać przy bootowaniu systemu z dysku)
 • Verbose mode: Pokazuje informacje diagnostyczne
 • Ignore Boot Cache: Ignoruje cache systemu.
 • GUI: Włącza graficzny interfejs użytkownika.
 • Time Out: Liczba sekund przed uruchomieniem systemu z domyślnej partycji.
 • Instant menu: Wymusza wyświetlanie menu z wyborem partycji od razu.
 • Quiet Boot: Włącza tryb cichy. Od razu uruchamia system z domyślnej partycji.
 • Default Partition: Ustawia domyślną partycję.
 • Hide Partition: Usuwa z listy niechciane partycje. Możliwe podanie kilku jako:
  hd(x,y), UUID lub jako nazwa w cudzysłowach.
 • Legacy Logo: Używa oryginalnego loga podczas ładowania systemu.
 • Wait: Czeka na wciśnięcie klawisza przed uruchomieniem kernela.
:arrow: Różne
 • Use Kernel Cache: Wczyta prelinkwany kernel i ignoruje
  kexty w /E/E i /S/L/E/Extensions.mkext.
 • npci=0x2000: Czasem naprawia błąd PCI Configuration Failed.
 • 32-bit (i386): Uruchamia kernel w trybie 32-bitowym.
 • 64-bit (x86_64): Uruchamia kernel w trybie 64-bitowym.
 • Busratio: Ustawia inne busratio.
 • Force HPET: Wymusza włączenie HPET.
 • Ethernet Built In: Automatyczne generowanie built-in=yes w właściwościach urządzeń dla interfejsów ethernet.
 • PCI Root=1: Używa wartości 1 dla PciRoot (domyślnie 0).
 • Kernel: Używa innego kernela.
 • System Type: Ustawia inny typ systemu, wartość pomiędzy 0 a 6
  (domyślne 1 (Stacjonarny))
:arrow: Zarządzanie energią
 • Generate P-States: Włącza automatyczne generowanie stanów wydajności procesora (P-States).
 • Generate C-States: Włącza automatyczne generowanie stanów wydajności procesora (C-States).
 • Drop SSDT: Ignoruje tablice SSDT podczas relokacji tabel ACPI.
 • Enable C2 State: Włącza określony stan wydajności CPU, C2.
 • Enable C3 State: Włącza określony stan wydajności CPU, C3.
 • Enable C4 State: Włącza określony stan wydajności CPU, C4.
 • CST Using SystemIO: Nowa metoda generowania _CST C-State przy użyciu rejestrów SystemIO zamiast FixedHW.
:arrow: USB
 • USB Bus Fix: Włącza wszystkie poniższe poprawki USB:
 • EHCI Acquire Fix: Włącza poprawkę EHCI.
 • UHCI Reset Fix: Włącza poprawkę UHCI.
 • USB Legacy Off: Włącza poprawkę USB Legacy Off.
:arrow: Grafika
 • Graphics Enabler: Automatyczne generowanie device-properties dla kart graficznych.
 • Ati Config: Użyj innej konfiguracji dla grafiki, na przykład Megalodon.
 • Ati Ports: Określa liczbę portów, jak 2.
 • Use Ati ROM: Używa innego obrazu Ati ROM
  (ścieżka: /Extra/__.rom)
 • Use Nvidia ROM: Używa innego obrazu Nvidia ROM
  (ścieżka: /Extra/_.rom)
 • VBIOS: Wstrzykuje NVIDIA VBIOS w device-properties.
 • display_0: Wstrzykuje alternatywną wartość display-cfg do
  NVDA,Display-A@0 (HEX).
 • display_1: Wstrzykuje alternatywną wartość display-cfg do
  NVDA,Display-B@1 (HEX).
 • Graphics Mode: Ustawia inna rozdzielczość ekranu w chameleonie.
5. Zapisujemy nasze wyniki pracy
Gotowe

:idea: DSDT
W większości przypadków pod Snow Leopadem trzeba przynajmniej wygenerować lekko poprawiony przez kompilator plik DSDT. Robi się to tym oto programem, DSDT Patcher GUI, który jest w "Przydatnych aplikacjach" na UniBootXze (przed zrobieniem wykonaniem czynności należy przenieść cały folder z DSDTPatchem do /Aplikacje/Narzędzia (lub gdziekolwiek na dysku), bo inaczej wywali błąd.
Dołączona grafika
Link do strony autora:
http://pcwizcomputer.com/index.php?option=com_content&task=view&id=150&Itemid=48
Po kompilacji DSDT trzeba umieścić w /Extra i podać w boot.plist ścieżkę do niego:
<key>DSDT</key> 
<string>Extra/dsdt.aml</string>
Więcej o samym DSDT tutaj: DSDT - co to jest (by music) oraz w dziale DSDT i jego modyfikację

:idea: SMBIOS
Odpowiada on za prawidłową identyfikacje sprzętu. Jest ona niezbędna do uruchomienia prawidłowo PowerManagementu (zarządzanie energią procesora). Więcej info tu - Chameleon 2.0 i SMBIOS.plist - identyfikacja sprzętu. Przykładowy smbios.plist udający MacPro3.1:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> 
<!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd"> 
<plist version="1.0"> 
<dict> 
	<key>SMbiosvendor</key> 
	<string>Apple Inc.</string> 
	<key>SMbiosversion</key> 
	<string>MP31.88Z.0034.B00.0910301727</string> 
	<key>SMbiosdate</key> 
	<string>11/06/2009</string> 
	<key>SMboardmanufacturer</key> 
	<string>Apple Computer, Inc.</string> 
	<key>SMfamily</key> 
	<string>macpro</string> 
	<key>SMmanufacturer</key> 
	<string>Apple Inc.</string> 
	<key>SMproductname</key> 
	<string>MacPro3.1</string> 
</dict> 
</plist> 
Jak dobrać odpowiedni SMBIOS.plist? Trzeba najpierw ustalić jaki model Mac'a jest najbardziej podobny do naszego komputera. Dla:
- Desktopów LGA775 = MacPro3.1
- Desktopów LGA1156 = iMac11.1
- Deskopów LGA1356 = MacPro5.1
- Netbooków = MacBookAir1.1
- Standardowych Notebook'ów = MacBookPro5.1
Jak już ustalimy który Mac najbardziej odpowiada konfiguracji naszego PC'ta wg w/w listy, odpalamy ponownie programik Chameleon Wizard

Dołączona grafika
1. Na górnej belce wybieramy "SMBios"
2. Klikamy "Edytuj"

Dołączona grafika
3. Wybieramy z listy "Przygotowane SMbiosy" odpowiedni model (w moim przypadku iMac11.1)
4. Klikamy "Zapisz Jako"

Dołączona grafika
5. Szukamy /Extra i zatwierdzamy

Dołączona grafika
Gotowe

:arrow: Pierwszy boot z dysku
Teraz należy przeprowadzić pierwszy boot z dysku. Jeżeli wszytko się nam poprawnie uruchomiło, można pododawać wszelkie kexty od Dźwięku, Grafiki i innych rzeczy dodatkowych.

:idea: Audio
Na szybko - VoodooHDA w wersji 2.7.1 z instalatorem. Odpala on większość znanych światowi dźwiękówek, jedyny kext który potrafi odpalić audio f-my VIA i inne egzotyki. Dla Realteków ALC8xx, ALC1200 i niektórych ALC2xx/ACL6xx zalecane jest albo spatchowane AppleHDA pod konkretny codec, albo LegacyHDA + patch DSDT/HDAEnabler. Link do pobierania:
http://hamac.pl/img/... ... .1.pkg.zip
Po zakończonej instalacji .pkg na / pojawi się "Backup Extension", a w nim oryginalny "AppleHDA" z 10.6.5. Można go zachować lub po prostu usunąć

:idea: Grafika
Zalecam GraphicsEnabler. Aby go uruchomić należy w boot.plist dodać sekcję:
<key>GraphicsEnabler</key> 
<string>Yes</string>
Działa zarówno na ATi jak i na NVidi. Więcej informacji dotyczących odpalania kart NVidia - Jak uruchomić kartę graficzną NVidia. Do ATi jest jeszcze jedna metoda, kext "ATY_init.kext" netkasa, lecz odpala on tylko w 32-bitach. Temat dotyczący uruchamiania mobilnych kart graficznych Mobilne karty graficzne obsługiwane przez OS X

:idea: Sieć LAN (Realtek)
Polecam kext "Lnx2Mac" znajdujący się na stronie autora:
http://lnx2mac.blogspot.com/p/realtekrtl81xx-osx-driver.html
Istnieje jeszcze starsze "RealtekR1000SL.kext", lecz potrafi zawieźć.
Do innych kart sieciowych należy poszukać rozwiązań na własną rękę, np. na:
http://insanelymac.com
lub
http://kexts.com

Po dobraniu odpowiednich kextów trzeba je zainstalować albo programem KextWizard albo dodając w/w kexty do /Extra/KextStore i wykonując tą oto komendę "odświeżającą Extra":
sudo -s
rm /Extra/Extensions.mkext
chown -R 0:0 /Extra
chmod -R 755 /Extra
kextcache -v 1 -a i386 -a x86_64 -m /Extra/Extensions.mkext /Extra/KextStore

Jeżeli kext nie będzie działać po restarcie, to oznacza to że musi znajdować się w /S/L/E. W takim wypadku usuwamy kexta z /E/KS, ponownie wykonujemy powyższą komendę i przenosimy pliczek do /S/L/E po czym wykonując tą oto komendę:
sudo -s
cd /System/Library/Extensions 
chown -R 0:0 nazwa_kexta.kext 
chmod -R 755 nazwa_kexta.kext 
rm -R /System/Library/Caches/com.apple.kext.caches
Jeżeli dalej nie działa, usuwamy go finderem z /S/L/E i wykonujemy ponownie powyższą komendę


Więcej informacji na temat kextów można znaleźć tu: Kext, kexta kextem pogania czyli z czym to się je.......

KONIEC!

ZAKAZ ŚMIECENIA POSTAMI TYPU "NIE DZIAŁA ZAWIESZA SIĘ COŚ" W PORADNIKU!!!. TAKIE POSTY BĘDĄ USUWANE!! MASZ PROBLEM - ZAŁÓŻ WŁASNY TEMAT!!! (PAMIĘTAJ O PORZĄDNEJ KONFIGURACJI SPRZĘTOWEJ)
OS X Mavericks 10.9.4 on ASUS Maximus VI Hero (Intel Z87, ALC1150) | i5-4570 3,2Ghz | Corsair Vengeance 16GB DDR3 LP | Nvidia ASUS GTX660 DirectCU II
OS X Mountain Lion 10.8.3 on Mac Mini Mid 2007 | Intel Core 2 Duo 2,16Ghz | 4GB SDRAM | Intel X3100
OS X Mavericks 10.9.4 on MacBook Pro 15' Mid 2010 | i5-520M 2.4Ghz | 4GB DDR3 | NVidia GeForce GT330M
iPhone 5 64GB White iOS 7.1.2 JB | ASUS RT-N16 + Tomato K26
| NIE POMAGAM NA PW!!! | Snow Leopard 10.6.8 Retail z BootCD | Dołączona grafika Piszę poprawnie po polsku!

#2 rzooff

rzooff
 • R.E.D.
 • 5235 postów
 • LocationWarszawa

Napisano 07 wrzesień 2010 - 22:08

UWAGA! - W przypadku posiadnia kontrolera ICH7-R lub ICH10-R, AHCIPortInjector.kext nie jest potrzebny!

Tutaj mała nieścisłość - chipsety działające natywnie w trybie AHCI to:
Intel: ICH7M (mobilny a nie Raid), ICH8M, ICH10R, P55
nVidia: MCP79 (GF9400M), MCP89.

A poza tym git...

#3 314TeR

314TeR

  Administrator

 • Administrators
 • 18162 postów
 • LocationWarszawa

Napisano 07 wrzesień 2010 - 22:12

Bardzo fajny tutek. Poza powyższą drobnostką co wyłapał rzooff, wszystko jest OK. Z biegiem czasu sam będziesz wiedział które partie należy "doszlifować". ;-)

ASUS MAXIMUS VII IMPACT | Core i7-4790K | 16GB DDR3 2400 CL10 | GTX 980 Ti | FiiO E10 | OS X Retail via UniBootX Clover

ASUS Z87M-PLUS | Core i5-4590T | 8GB DDR3L 1333 | HD4600 | OS X Retail via UniBootX Cloverbyłe haMac'i: ASUS P5W DH DeluxeASUS P7P55 WS Supercomputer | ASUS P8Z68 Deluxe/GEN3 | ASUS P8Z77-V PRO THUNDERBOLTJak uruchomić na wypasie ALC 882/888/889/1200 | STOP Gigafail | P5W DH Deluxe - perfekcyjny hackintosh | Piszę poprawnie po polsku!

Co daje kalibracja monitora - zobacz jak można poprawić jakość obrazu.

 

Najszybszy hackintosh na świecie za procesorem 12C identyfikujący się jako Mac Pro (Late 2013) wg rankingu Geekbench: 37000 pkt

 

Pomogliśmy Tobie - pomóż nam - przekaż darowiznę na utrzymanie forum.

 


#4 zet120

zet120
 • Donator
 • 814 postów

Napisano 09 wrzesień 2010 - 11:52

Z kąd czerpałem wiedzę:

Być może się czepiam, ale tak będzie wyglądało znacznie lepiej:
Skąd czerpałem wiedzę

OSX 10.8.5 | OSX 10.9.5 | OSX 10.10 | Win7 | Ubuntu 14.04 | FreeBSD 10.1 RC2-RELEASE
Q6600 | P5Q-Pro (P45, ICH10R, IDE Marvell 88SE6111, ALC1200) | HD4850 | 2xDVD-RW IDE


#5 witucha0

witucha0
 • R.E.D.
 • 1523 postów

Napisano 09 wrzesień 2010 - 13:01

Z kąd czerpałem wiedzę:

Być może się czepiam, ale tak będzie wyglądało znacznie lepiej:
Skąd czerpałem wiedzę

Nie, nie czepiasz się. Poprawione ;).
OS X Mavericks 10.9.4 on ASUS Maximus VI Hero (Intel Z87, ALC1150) | i5-4570 3,2Ghz | Corsair Vengeance 16GB DDR3 LP | Nvidia ASUS GTX660 DirectCU II
OS X Mountain Lion 10.8.3 on Mac Mini Mid 2007 | Intel Core 2 Duo 2,16Ghz | 4GB SDRAM | Intel X3100
OS X Mavericks 10.9.4 on MacBook Pro 15' Mid 2010 | i5-520M 2.4Ghz | 4GB DDR3 | NVidia GeForce GT330M
iPhone 5 64GB White iOS 7.1.2 JB | ASUS RT-N16 + Tomato K26
| NIE POMAGAM NA PW!!! | Snow Leopard 10.6.8 Retail z BootCD | Dołączona grafika Piszę poprawnie po polsku!

#6 qura12

qura12
 • Members
 • 18 postów

Napisano 09 wrzesień 2010 - 21:34

Czy jeśli zrobię wszystko wg. tego poradnika ale na drugim (fizycznym) dysku będę miał W7 to czy przy uruchomieniu komputera będzie możliwość wyboru pomiędzy SL, a W7? Jeśli nie to z jakiego poradnika musiałbym skorzystać? Sprawa wygląda tak, że Windowsa ani partycji z danymi nie chcę wcale ruszać, a pod OSX będzie osobny dysk.

#7 janek202

janek202
 • Moderators
 • 3016 postów

Napisano 09 wrzesień 2010 - 21:37

Nie będzie z tym problemu. Najlepiej odłączyć dysk z windowsem na czas instalacji OS X. Później w biosie wybierasz dysk z OS X jako startowy i będziesz mieć menu wyboru systemów.

High Sierra|Gryphon Z87|i5-4670K|16GB DDR3|GTX 1070
Mojave|MacBookPro12,1


#8 bogdanh

bogdanh
 • Members
 • 888 postów
 • LocationWarszawa

Napisano 12 wrzesień 2010 - 18:15

Po wypaleniu plytki z linku:
http://www.mediafire.com/file/f5ruyagdk2w2cvo/BootCD_intel.zip
nie nastepuje start programu. Przelatuje jakis komunikat (strasznie szybko) cos w stylu ... OSX86... i nastepuje restart maszyny w kolko macieju.
Plytke wypalalem z w/w obrazu na MacPro.
Jakies rady?
P.s.
Boot nie wychodzi na PC na ktorym pracuje Retail.
Startowalem testowo.

Mac Pro 3.1 - Sierra/Windows 10


#9 witucha0

witucha0
 • R.E.D.
 • 1523 postów

Napisano 12 wrzesień 2010 - 18:37

P41-ES3G

Niech zgadnę, napęd DVD masz na taśmie IDE lub na SATA lecz bez AHCI (jak w przypadku ICH7-R). Nie mam bladego pojęcia czemu ale wszystkie bootCD jakie testowałem u siebie na nagrywarce DVD na IDE właśnie tak reagowało. Jedynym BootCD które było w stanie zbootoować się to był.....niestety......Psystarowy....RebelEFI :(. Zobacz czy u ciebie działa.
OS X Mavericks 10.9.4 on ASUS Maximus VI Hero (Intel Z87, ALC1150) | i5-4570 3,2Ghz | Corsair Vengeance 16GB DDR3 LP | Nvidia ASUS GTX660 DirectCU II
OS X Mountain Lion 10.8.3 on Mac Mini Mid 2007 | Intel Core 2 Duo 2,16Ghz | 4GB SDRAM | Intel X3100
OS X Mavericks 10.9.4 on MacBook Pro 15' Mid 2010 | i5-520M 2.4Ghz | 4GB DDR3 | NVidia GeForce GT330M
iPhone 5 64GB White iOS 7.1.2 JB | ASUS RT-N16 + Tomato K26
| NIE POMAGAM NA PW!!! | Snow Leopard 10.6.8 Retail z BootCD | Dołączona grafika Piszę poprawnie po polsku!

#10 bogdanh

bogdanh
 • Members
 • 888 postów
 • LocationWarszawa

Napisano 12 wrzesień 2010 - 18:46

P41-ES3G

Niech zgadnę, napęd DVD masz na taśmie IDE lub na SATA lecz bez AHCI (jak w przypadku ICH7-R). Nie mam bladego pojęcia czemu ale wszystkie bootCD jakie testowałem u siebie na nagrywarce DVD na IDE właśnie tak reagowało. Jedynym BootCD które było w stanie zbootoować się to był.....niestety......Psystarowy....RebelEFI :(. Zobacz czy u ciebie działa.

Bingo. :)
DVD mam na IDE - niestety.
Moze uda mi sie uruchomic to przez DVD na USB o ile zmusze plyte do tego zabiegu.

[ Dodano: 2010-09-13, 08:42 ]
Jednak nie bylo bingo. :)
Na komputerze z napedem DVD SATA jest to samo.
Czyzby nie dalo sie uruchomic tego boota bez AHCI zeby pozniej uzupelnic brak kextem?

Mac Pro 3.1 - Sierra/Windows 10


#11 witucha0

witucha0
 • R.E.D.
 • 1523 postów

Napisano 14 wrzesień 2010 - 18:56

Czyzby nie dalo sie uruchomic tego boota bez AHCI zeby pozniej uzupelnic brak kextem?

BootCD stworzyłem za pomocą BootCDMaker'a, wsadziłem tam potrzebne kexty i tyle. Dalczego nie bootuję do tego momentu z pierwszych screenów? Nie wiem, ale pewne jest to że to nie wina pliczków umieszczonych w "Preboot", tylko samego bootloadera. Na to niestety wpływu nie mam.
OS X Mavericks 10.9.4 on ASUS Maximus VI Hero (Intel Z87, ALC1150) | i5-4570 3,2Ghz | Corsair Vengeance 16GB DDR3 LP | Nvidia ASUS GTX660 DirectCU II
OS X Mountain Lion 10.8.3 on Mac Mini Mid 2007 | Intel Core 2 Duo 2,16Ghz | 4GB SDRAM | Intel X3100
OS X Mavericks 10.9.4 on MacBook Pro 15' Mid 2010 | i5-520M 2.4Ghz | 4GB DDR3 | NVidia GeForce GT330M
iPhone 5 64GB White iOS 7.1.2 JB | ASUS RT-N16 + Tomato K26
| NIE POMAGAM NA PW!!! | Snow Leopard 10.6.8 Retail z BootCD | Dołączona grafika Piszę poprawnie po polsku!

#12 rzooff

rzooff
 • R.E.D.
 • 5235 postów
 • LocationWarszawa

Napisano 14 wrzesień 2010 - 20:37

Spróbuj tego:
http://dl.dropbox.com/u/750399/OSx86/UNIBOOTEX/UniBootX.beta.1.2.iso.zip


#13 zinger

zinger
 • Members
 • 26 postów

Napisano 25 październik 2010 - 18:55

Tu na forum bardzo chciałbym podziękować Witucha0 za ten turial i pomoc w instalacji OSX.
Great gościu!

#14 oswaldini

oswaldini
 • Moderators
 • 11030 postów
 • LocationBrzeszcze / Kraków

Napisano 25 październik 2010 - 19:09

witucha0, podrzuc jeszcze to:
http://hamac.pl/topi... ... vt2652.htm

W osttanim poscie napisalem co i jak a dla "swierzakow" bedzie jak znalazl

MacBook Pro 2012 MD103 15" | i7-3615QM | 8 GB RAM | HD4000+GT650M | Samsung 830 256 GB
Hack Gigabyte H81N | i5-4460 | 8 GB RAM | HD4600+GTX650 | 2xHP 24" + 1xDell 27" | mSATA SSD 32GB + SSD 120GB + SSHD 500 GB | Raijintek Metis | SFX-L 500W | WiFi+BT

HomeSerwer: Dell 7010 | i3-3240 | 14 GB RAM | 2xWD RED 2TB | Synology DSM 6.1.7 @ Jun's bootloader | Virtual Machine Manager | Time Machine + PLEX + CouchPotato + SickRage + masa innych

iPhone 7 32GB Black
FlagaPL.gif Piszę poprawnie po polsku! | Nie pomagam na PRIV


#15 michas_wawa

michas_wawa
 • Members
 • 70 postów

Napisano 16 listopad 2010 - 10:45

Witam , wiec wypalilem to BootCD i mam dokladnie podobna sytuacje. przelatuje mi jakies loading.... bardzo szybko i restart
Intel Quad Q8400 2.6 GHz , 4 GB ram 800Mhz DDR2, Plyta Glowna EP45-UD3LR, Dysk Sata 500GB samsung, K.Graf GF 9800GT Palit 512 MB

#16 witucha0

witucha0
 • R.E.D.
 • 1523 postów

Napisano 16 listopad 2010 - 14:19

michas_wawa, próbuję wyeliminować ten problem od dłuższego czasu, niestety na razie bez skutku :( Dzieję się tak tylko na napędach ATA lub SATA w IDE. Jak go rozwiąże to dam znać ;)

Pozdrawiam

PS: Czy na UniBootX'ie Rzooff'a też jest coś takiego?
OS X Mavericks 10.9.4 on ASUS Maximus VI Hero (Intel Z87, ALC1150) | i5-4570 3,2Ghz | Corsair Vengeance 16GB DDR3 LP | Nvidia ASUS GTX660 DirectCU II
OS X Mountain Lion 10.8.3 on Mac Mini Mid 2007 | Intel Core 2 Duo 2,16Ghz | 4GB SDRAM | Intel X3100
OS X Mavericks 10.9.4 on MacBook Pro 15' Mid 2010 | i5-520M 2.4Ghz | 4GB DDR3 | NVidia GeForce GT330M
iPhone 5 64GB White iOS 7.1.2 JB | ASUS RT-N16 + Tomato K26
| NIE POMAGAM NA PW!!! | Snow Leopard 10.6.8 Retail z BootCD | Dołączona grafika Piszę poprawnie po polsku!

#17 michas_wawa

michas_wawa
 • Members
 • 70 postów

Napisano 16 listopad 2010 - 14:20

Spróbuj tego:

http://dl.dropbox.com/u/750399/OSx86/UNIBOOTEX/UniBootX.beta.1.2.iso.zip
wiec ten Boot dziala ale pojawia sie kolejny problem mianowicie gdy wkladam orginalna CD z 10.6.3 odpalam pojawia sie problem Still waitng for root device zreszta zamieszcze screeny
http://zapodaj.net/76507c77ca45.jpg.html

http://zapodaj.net/fa39f16dc7e4.jpg.html

Intel Quad Q8400 2.6 GHz , 4 GB ram 800Mhz DDR2, Plyta Glowna EP45-UD3LR, Dysk Sata 500GB samsung, K.Graf GF 9800GT Palit 512 MB

#18 rzooff

rzooff
 • R.E.D.
 • 5235 postów
 • LocationWarszawa

Napisano 16 listopad 2010 - 14:36

1. Masz pewnie DVD na ATA (IDE), które wisi na oddzielnym kontrolerze, do którego z kolei brakuje kexta.
2. Proszę założyć nowy wątek dotyczący Twojego sprzętu, bo to już nie dotyczy bezpośrednio samego tutoriala.

#19 michas_wawa

michas_wawa
 • Members
 • 70 postów

Napisano 16 listopad 2010 - 14:41

Temat nawiązujacy do mojego problemu http://hamac.pl/topi... ... .htm#28562
Intel Quad Q8400 2.6 GHz , 4 GB ram 800Mhz DDR2, Plyta Glowna EP45-UD3LR, Dysk Sata 500GB samsung, K.Graf GF 9800GT Palit 512 MB

#20 Kalin

Kalin
 • Members
 • 4 postów

Napisano 21 grudzień 2010 - 11:00

Czy partycja musi być aktywna, żeby zaintstalować OS X?
bo utworzyłem partycję na jednym dysku(320GB) na którym mam W7 i wrzuciłem 50GB(fat32) na OS X'a(podstawowa)
Czy może być instalacja z windy a potem przerzucenie aktywności?

Tak dzięki właśnie tam wszedłem, chciałem usunąć i mi się pokazała odpowiedź że nie mogę usunąć bo jest odpowiedź.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych