Skocz do zawartości

Instalacja do zewnętrzej pamięci USB


rmodrzynski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam działający dekoder (VU+ Solo SE), a chciałbym troche poeksperymentować na różnych obrazach.

Jak wgrać najnowszy obraz na pendrive żeby móc boot-ować z USB a jednocześnie zachować działającą instancję systemu.

Kiedyś wystarczyło rozpakować tar.gz (o ile dobrze pamiętam), teraz w paczce jest kilka plików bin, z którymi nie za bardzo wiem co zrobić.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale system operacyjny powinno dać się zainstalowć na usb. 

Zdaje sobie sprawę z różnic pomiędzy GOS i np. OpenPLI.

 

Może trochę błądzę, bo to nie jest moja mocna dziedzina, ale wcześniej dostarczane były paczki (spakowany system plików) i wystarczyło rozpakować na usb, teraz jest bin i choć nie próbowałem to obstawiam, że wrzucając bin poleceniem 'dd' na dysk nie stworzy mi odpowiedniej partycji. Poza tym binów jest kilka i nie wiem który jest od czego - najbardziej pasuje mi root_cfe_auto.bin ale to strzał w ciemno. Wolałbym to trochę zrozumieć zanim zacznę kombinować ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo błądzisz.
Tutaj masz multiboota, ale on ładuje cześć OS i z niego ładuje w chroot inny wsad.
Póki masz wsady na jedno kopyto (te same wnętrzności), to jeszcze to jakoś działa.
Jeżeli masz jakiś wsad, który jest drastycznie inny do tego stopnia, że nawet kernel jest inny, to zaczynają się schody.

Zasada z GOS jest taka, że wgrywamy go do FLASH. Jeżeli to komuś nie odpowiada (a przecież może tak być) to nie musi używać GOS.
Wiem, że to może zabrzmiało dość ostro, ale GOS powstaje według konkretnych zasad i nie nagina się pod zasady reszty.
 

Na koniec napiszę, iż warto, abyś poczytał WWW GOS. Chodzi mi o to czy aby na pewno GOS jest dla Ciebie.
Zaskoczeniem może być, chociażby to, że nie działają pakiety z innych wsadów albo nie ma pełnej obsługi multimedialnej, bo nie do tego powstał GOS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam Graterlie z GUI  zainstalowaną do Neoboota lecz nie moge się połączyć po FTP i TELNET.Do Graterlii Core nie podchodzilem, bo trzeba przy instalacji lączyć się po telnecie.Chcąc obejść to chciałem wrzucić swoje pliki z pendraka przez Media/Usb ale system nie wykrywa pena. IPTV nie chodzi wiadomo dlaczego bo nie moge wrzucić dodatkowych komponentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GOS można powiedzieć, że używam od zawsze (jakieś 5 lat), jest on dla mnie i tu nie ma żadnych wątpliwości. 

Zaskoczeniem tylko jest dla mnie że o ile wcześniej mogłem zrobić bootowalnego pendrive-a i nie stanowiło to żadnego problemu, to teraz trochę się pogubiłem z tymi binami które są dostarczane przez Was. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeżeli VU+ działa cokolwiek podobnie jak moje H7, to te kilka słów poniżej może się przydać, ale w innym przypadku nawet nie ma co sobie głowy zawracać czytaniem ?

U mnie fdisk informuje, że:

Dysk /dev/mmcblk0: 3,64 GiB, bajtów: 3909091328, sektorów: 7634944
Jednostki: sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 512
Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 512 / 512
Typ etykiety dysku: gpt
Identyfikator dysku: 02D7267A-5DB5-45E5-AC1C-68026FA9CE6A

Urządzenie     Początek  Koniec Sektory Rozmiar Typ
/dev/mmcblk0p1     2048    8191    6144      3M Microsoft - dane podstawowe
/dev/mmcblk0p2     8192   24575   16384      8M Linux - system plików
/dev/mmcblk0p3    24576  458751  434176    212M Linux - system plików
/dev/mmcblk0p4   458752  475135   16384      8M Linux - system plików
/dev/mmcblk0p5   475136  491519   16384      8M Linux - system plików
/dev/mmcblk0p6   491520  507903   16384      8M Linux - system plików
/dev/mmcblk0p7   507904  524287   16384      8M Linux - system plików
/dev/mmcblk0p8   524288 1572863 1048576    512M Linux swap
/dev/mmcblk0p9  1572864 7634910 6062047    2,9G Linux - system plików

Najbardziej istotna jest ta pierwsza partycja, która jest partycją w formacie FAT32 i zawiera plik startowy STARTUP, który ma aktualnie wpisane:

boot emmcflash0.linuxkernel4 'brcm_cma=440M@328M brcm_cma=192M@768M root=/dev/mmcblk0p9 rootsubdir=linuxrootfs4 kernel=/dev/mmcblk0p7 rw rootwait h7_4.boxmode=1'

Nie wszystko w tej linii jest dla mnie jasne, ale w skrócie: wystartuj system ładując jajko z partycji /dev/mmcblk0p7 oraz system plików z /dev/mmcblk0p9 z katalogu linuxrootfs4. Jajko na odpowiednią partycję ładuje się używając dd a system plików należy rozpakować. Jeżeli nie ma go w pliku tgz to można podmontować sobie do tzw. loopdevice na linuksie i wtedy wypakować.

Więcej szczegółów nie będę pisał. Kto zrozumiał i wie co z tymi informacjami zrobić, to da sobie radę a kto nie, to wyjaśnienia i tak nie są dla niego ?

No dobra, jeszcze kilka słów, żeby skomentować to poniżej: W tym co zwrócił mój fdisk jest kilka partycji o rozmiarze 8M - tam ładuje się kernele, jeżeli dodatkowe systemy instalowane wymagają innych jajek.

W dniu 28.07.2020 o 11:39, tux napisał:

Jeżeli masz jakiś wsad, który jest drastycznie inny do tego stopnia, że nawet kernel jest inny, to zaczynają się schody.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...