Skocz do zawartości

Tutek jak odpalić ATI HD5870 Mac OSX 10.6.5


barylatko
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Na początku proszę o wyrozumiałość gdyż jest to mój pierwszy tutek. Wszelkie uwagi mile widziane.

Postaram się cały ten temat połączyć w jedną całość. Dzięki pomocy Kolegów Rzooff, Oswaldini i 314TeR udało się odpalić Asusa HD5870 w Mac OSX 10.6.5 64 bit.

Wszystkie potrzebne narzędzia oraz pliki zamieszczam poniżej.

Na samym początku musimy wydobyć z naszej karty bios oraz vendorid, deviceid, subsysid.

Jak wydobyć bios? Najprostszym sposobem będzie użycie pod windowsem programu GPU-Z. (do pobrania poniżej).

Gdy odpalimy program i klikniemy save bios otrzymamy plik w postaci xxx.bin, musimy zmienić jego rozszerzenie na rom.

Następnie musimy odnaleźć vendorid, deviceid, subsysid naszej karty graficznej. Pod windowsem wchodzimy w Menadżera Urządzeń>wybieramy naszą kartę graficzną>klikamy PPM > właściwości, przechodzimy do zakładki szczegóły i z rozwijanej listy wybieramy identyfikator wystąpienia urządzenia. Na dole pojawi nam się podobna informacja ( w zależności od producenta karty ) VEN_1002&DEV_6898&SUBSYS_29601682&REV_00 kopiujemy i zapisujemy te informacje w pliku tekstowym.

Następnie odpalamy MaxOSX przy pomocy BootCD, które obsługuje naszą kartę graficzną.

Nazwę biosu, który zapisaliśmy zmieniamy na wzór tego:

 

__.rom

 

Posłużę się tutaj biosem Oswaldiniego aby zilustrować jak to ma wyglądać:

 

Odczyt z jego karty graficznej wygląda tak:

VEN_1002&DEV_6898&SUBSYS_29601682&REV_00

Natomiast gotowa nazwa biosu wygląda tak:

1002_6898_29601682.rom

Po prostu przepisujemy te cyferki do naszej nazwy jak powyżej.

Gdy mamy już gotowy bios kopiujemy go do /Extra.

Następnie edytujemy nasze com.apple.Boot.plist i dopisujemy:

GraphicsEnabler
Yes
UseAtiROM
yes

 

Gdy wszystkie powyższe kroki mamy zrobione pozostało nam podmienić plik boot Kabyl'a(do pobrania poniżej)

Pobrany plik boot umieszczamy na biurku i uruchamiamy terminal

W terminalu wpisujemy:

sudo -s 
cp /Users/user/Desktop/boot / 
chown -R 0:0 /boot 
chmod -R 755 /boot 
exit

 

Trzeba pamiętać by wpisać dobrą nazwę użytkownika.

Po tych czynnościach restartujemy maszynę i czekamy na efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zrobić tak:

1. Zainstalować retail'a (dowolna wersja, byle < 10.6.5).

2. Zainstalować Chameleona RC5 + co trzeba w Extra + w com.apple.Boot.plist GraphicsEnabler=Yes

3. Podmienić boot - tu masz "podmieniacz": http://hamac.pl/topics9/snowleo-1065-i- ... .htm#30530

4. Update do 10.6.5 i restart

5. I zależnie od przekonań: trzymasz kciuki / modlisz się

 

Sprawdź jaki masz DeviceID. Może się okazać, że trzeba je po prostu dodać do ATI5000Controller...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie uzyłem tego "podmieniacza" bo znalazłem w innym wątku. Ale muszę mieć wersje 10.6.4? czy może być 10.6.5 bo mam zrobiony obraz po combo update 10.6.5 bez zadnych sterowników. i powiedzcie mi jescze czy jak namieszałem np. coś w S/L/E to jak zainstaluje update to mi pozmienia na orginalne kexty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero w 10.6.5 masz sterowniki do ATI 5xxx.

Problem jest taki, że jak nie zainstalujesz wcześniej czegoś co odpali tą grafę, po update już nic nie zrobisz -> artefakty.

Z kolei przed udpate'm nie dowiesz się czy to co zainstalowałeś zadziała...

Dlatego trzeba działać na takiej zasadzie jak opisałem.

 

Najwygodniej jest, jak gdzieś pisał 314TeR mieć dwa systemy. Jeden z wersją 10.6.5 gdzie sprawdzasz czy coś działa czy nie. A drugie w wersji wcześniejszej, gdzie w trybie VESA możesz modyfikować to co masz w pierwszym systemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli ta karta jak rozumiem działa poprawnie z ATY_Init, a problem jest tylko z jej wydajnością. QE/CI działa?

W takim razie sytuacja jest wygodniejsza, bo w razie czego po prostu wystartujesz OSX z UniBootX'owego CD i może grzebać i znów probować.

 

W takim razie, startuj z CD i zainstaluj paczkę UniBootX Installer, wybierając Graphics Enabler, razem z Chameleonem.

Potem tylko podmieniasz sam plik boot. Po restarcie odpasza już OSX z dysku i patrzysz co się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na pewno masz dobrze zainstalowanego Chameleona?

 

instaluje Twój unibootx a tam jest chameleon...

Czy mogę instalowac to na 10.6.5 bo kilka postów wyzej napisałeś bym zainstalował 10.6.4

 

[ Dodano: 2010-12-16, 18:33 ]

Panowie nie mogę znależć jak zainstalować plik boot od Kabyl'a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co robisz w terminalu to kopiowanie pliku boot, który masz zainstalowany w to samo miejsce... Czyli nic nie zmieniłeś ;-)

Wrzuć sobie tego nowego boot'a np. na pulpit i potem:

sudo -s
cp /Users/user/Desktop/boot /
chown -R 0:0 /boot
chmod -R 755 /boot
exit

Ze screenu wnioskuję, że logujesz się jako "user". Jeśli nie to w powyższych komendach trzeba zmienić user na właściwą nazwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.