Skocz do zawartości

Tuner B "przez przelotkę z tunera A" - nagrywanie z tunera B gdy nie mamy...


Gość pppp

Rekomendowane odpowiedzi

Działa. Zaraz przybliżę idee.

 

Trochę teorii:

Każdy konwerter pracuje w kombinacjach 4 trybów - polaryzacja V, polaryzacja H, górne pasmo (powyżej 11,7GHz) i dolne pasmo (poniżej 11,7GHz)

Polaryzację tuner zmienia zmieniając napięcie zasilania konwertera tj. 14 lub 18V. Pasmo tuner zmienia modulując zasilanie konwertera sygnałem 22kHz.

Jak widać nie za bardzo można tak po prostu z jednego konwertera podać sygnał do dwóch tunerów bo będą konflikty. Zawsze ten co wymusi 18V i 22kHz wygra. Czyli drugi tuner może otrzymać sieczkę zamiast właściwego sygnału zgodnego z planem transponderów na satelicie.

 

Mając dwie głowice, druga pozostaje niewykorzystana w 100%. Nagrywając na tunerze A z konkretnego transpondera, co najwyżej możemy wybrać inny kanał z tego samego transpondera - Reszta jest niedostępna i jest na szaro na liście podczas nagrywania.

 

Rozwiązanie "przez przelotkę":

Skoro nie mamy dwóch niezależnych konwerterów (bo przyoszczędziliśmy na kablach w ścianie) możemy zadowolić się półśrodkiem (a dokładniej ćwierćśrodkiem) w postaci zastosowania tzw. rozdzielacza sygnału z przesyłem zasilania. Kosztuje parę złotych. Tuner B ustawiamy jako "przez przelotkę z A" . Łączymy wejście rozdzielacza z anteną a wyjścia do Tuner A i B. W konfiguracji "przez przelotkę" tuner przestaje wysyłać cokolwiek w kabel i tylko nasłuchuje. Nie powoduje żadnych konfliktów. Od tego momentu dostajemy możliwość korzystania ze wszystkich transponderów (a nie tylko jednego jak wcześniej) pracujących na polaryzacji i paśmie określonym przez tuner A. Może nie rewelacyjne ale całkiem dobre rozwiązanie przy braku dwóch konwerterów.

Teraz na liście mamy sporo więcej kanałów do wybrania podczas nagrywania. Co ciekawe tuner bez problemu potrafi nagrywać 2 kanały i 3 jest do oglądania.

 

Wymagany jest oscam do pracy. Na 7119 śmiga. Zresztą i tak jest wymagany do obsługi lokalnej karty. Podobno na starszych oscamach dwie głowice nie pójdą.

Jak ktoś woli to może sobie odwrotnie skonfigurować który tuner jest "przez przelotkę"

 

Polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne żeby był z przesyłem napięcia w kierunku anteny. Przeważnie są namalowane czerwone kreski + napis DC PASS lub POWER PASS. Te co mają czarne kreski to są przeważnie bez przesyłu napięcia.

Ja używam takiego. Wydałem aż...... 3 pln w hurtowni.

 

 

[załącznik usunięty przez administratora]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już ponad miesiąc używam tej konfiguracji z rozgałęźnikiem ikusi udu-205 - kosztował 6zł.

Działa to całkiem przyjemnie ale zauważyłem, że podczas nagrywania dwóch kanałów HD (jeden z głowicy A drugi z B) przełączenie na DVB-T powoduje zawiechę tunera albo masakryczne błędy w aktualnie nagrywanych \"nagraniach\". 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tux. Teoretycznie wszystkie z przesyłem zasilania są w domyśle z diodami - przynajmniej powinny być bo chińczyka nie rozkmini... Tam są strzałki z kierunkiem zasilania. Używam takich od dawna i nie miałem problemów z pojawiającym się zasilaniem na gniazdach końcowych

 

@edass. Ekstremalne rozwiązanie. Pewnie nikt takiego nawet wcześniej nie testował.

Ze swojej strony dodam, że z oscamem 7119 nagrywałem z dwóch kanałów a jeszcze trzeci oglądałem (ten już był do wyboru z już wcześniej wybranych przez A lub B transponderów). Da się w każdym razie

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w skarpecie :) identyczny rozdzielacz jak @pppp podłączyłem wsio .

Zwiększyła się oczywiście ilość podświetlonych kanałów na liście przy zajętym tunerze,ale tylko jedna

polaryzacja.Domyślam się ,że tak ma być, choć @pppp nie wspomniał o tym.

Jest jednak problem z niektórymi kanałami z różnych tr.

Np. TVP2 HD i NPremium ?Czasami jest pierwszy,czasami drugi, razem nie są podświetlone.

Nie wszystkie posprawdzałem , piszę na gorąco.Może przyczyną jest to co pisze @tux ?

Rozdzielacz był sprawny,mam nadzieję,że w szufladzie się nie uszkodził. ;)

 

pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykorzystujesz dokładnie 25% możliwości drugiego tunera. Pomijam diseqC. Możesz wybierać z konkretnej polaryzacji i pasma. A masz ogolnie 4 kombinacje. Zawsze lepsze pełne 25 % niż tylko jeden transponder.

 

Tuner automatycznie odfiltruje kanały (na szaro) gdy polaryzacje i pasma nie będą pasowały.

 

Podświetlenia będą się zmieniać w zależności od tego co akurat oglądasz na głównym tunerze A (czy też B gdy jest tym głównym a A \"przez przelotkę\")

 

Przykład TVP2 HD jest na 12265V a więc górne pasmo V. Idziesz na jakiś TVN HD i masz 11393H (chyba - nieważne). Efekt jest taki, że masz różne pasma i różne polaryzacje. Więc oglądając TVN nie masz żadnej szansy obejrzeć razem z TVP2 HD i odwrotnie. Za to już jak ustawisz na A dowolny kanał z górnego pasma V to będzie TVP HD na liście dla tunera B . Kumasz?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość superprzemo

Co mogę robić nie tak? Mam podłączony 4-ro wyjsciowy rozdzielacz SAT z przesyłem napięcia w stronę anteny (DC PASS) i jak podłączam tuner B, to dużej części kanałów mam strojenie nieudane. Tuner B ustawiony przez przelotkę do Tuner A, natomiast Tuner A jako prosty. Jak odpenę tylko tuner B (tuner A pozostaje przez rozdzielacz) to wszystko wraca do normy.

Co źle robię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Mam monoblocka twin i do niego podłączone obydwie głowicie ESI-88, ale chciałbym podłączyć jeszcze drugi tuner - do testów, grzebania w sofcie, sprawdzenia czy w ogóle działa. Przelotka o której piszecie wyżej, to chyba coś takiego jak w załączniku (wcześniejsze obrazki z vanilli poznikały) a trochę opisu jest tutaj: http://www.satelitarni.pl/rozgaleznik-ax-sve-201-p-530.html.

 

Robię to tak: do kabla, który idzie do tunera B w ESI podłączam wejście tego rozgałęźnika. Jedno wyjście do ESI-88, a drugie do innego odbiornika. Ten drugi odbiornik ustawiam ... no właśnie jak? Pasmo i polaryzację i satelitę ma wyznaczać odbiornik główny a ten dodatkowy ma tylko skorzystać z sygnału w zakresie jaki udostępnia odbiornik główny. I drugi problem: Jeżeli w głównym odbiorniku tuner B nie działa, bo akurat nie jest potrzebny, to konwerter działa normalnie, czy zostaje odłączony (brak zasilania)?

 

Może jest jakiś lepszy sposób, żeby zrobić taką tymczasową instalację bez podłączania kolejnego konwertera?

sve201.jpg.e4da5d8812d2fe44ee14449ae190361c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • w dodatkowym odbiorniku wyłączone zasilanie LNB - działa tylko to co wybierze ESI
  • w dodatkowym włączone zasilanie - ważniejszy wybór to ten, gdzie podane jest wyższe napięcie na dekoder
  • innej opcji tu nie ma - oba tunery sat nie są zależne od siebie i nie mają jak przekazać sobie informacji, który jest ważniejszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wykorzystujesz dokładnie 25% możliwości drugiego tunera. Pomijam diseqC.

O właśnie, a czy to zadziała również z tzw. MONOBLOKIEM (takim do tzw. "ZEZA" czyli podwójnym konwerterem do odbioru obu satelitów: Astra i HB)?

 

(Przepraszam z góry jeżeli ktoś sądzi że to banalne pytanie ale serio nie wiem.)

 

Możesz wybierać z konkretnej polaryzacji i pasma. A masz ogólnie 4 kombinacje. Zawsze lepsze pełne 25 % niż tylko jeden transponder.
Oczywiście wówczas monoblok dał by jeszcze jedną kombinację a więc nie czwarta lecz ósma część zasobów kanałowych...

 

PS. Przy okazji, czy istnieje wersja UNICABLE monobloków?

 

Poprawiono błędy

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Rozwiązanie "przez przelotkę":

Skoro nie mamy dwóch niezależnych konwerterów (bo przyoszczędziliśmy na kablach w ścianie) możemy zadowolić się półśrodkiem (a dokładniej ćwierćśrodkiem) w postaci zastosowania tzw. rozdzielacza sygnału z przesyłem zasilania. Kosztuje parę złotych. Tuner B ustawiamy jako "przez przelotkę z A" . Łączymy wejście rozdzielacza z anteną a wyjścia do Tuner A i B. W konfiguracji "przez przelotkę" tuner przestaje wysyłać cokolwiek w kabel i tylko nasłuchuje. Nie powoduje żadnych konfliktów. Od tego momentu dostajemy możliwość korzystania ze wszystkich transponderów (a nie tylko jednego jak wcześniej) pracujących na polaryzacji i paśmie określonym przez tuner A. Może nie rewelacyjne ale całkiem dobre rozwiązanie przy braku dwóch konwerterów.

 

po pierwsze) Przynajmniej w konfiguracji obecnej Graterlii v2 nazywa się to chyba nie "przez przelotkę" lecz "przez rozdzielacz z" i jeżeli właśnie tak się zapoda w ustawieniach to ma się owe ćwierć kanałów - a reszta w liście kanałów widnieje jako "zaciemniona"...

 

ALE!

REWELACJA:

 

otóż po drugie) jeżeli zamiast "przez rozdzielacz z" zapodam "identyczny jak"  to mam wtedy komplet kanałów podświetlonych i CO WIĘCEJ prawie wszystkie DZIAŁAJĄ! (najfajniej widać na przykładzie niemieckich na Astrze)

Jedynie pojedyncze przypadki nie chcą się dostroić dając komunikat "Dostrojenie nie powiodło się" - czy wie ktoś DLACZEGO mamy O WIELE większy wybór niż w przypadku konfiguracji z pierwszego postu?

 

Jeszcze dodam, że mam tzw. monoblok, i że ma znaczenie kolejność tzn. który kanał włączy się jako pierwszy na "nagrywanie" a jako drugi na "oglądanie"...  Przykładowo: jak włączę Supertenis jako piewrszy to potem nie daje się "dostroić" np. MusicBoxRussia - ale odwrotnie OWSZEM można odbierać oba jednocześnie - ciekawe, nieprawdaż?

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] ma znaczenie kolejność tzn. który kanał włączy się jako pierwszy na "nagrywanie" a jako drugi na "oglądanie" [...]

 

Hmmm... Powiedzmy, że wydaje mi się, że wiem co się dzieje i za bardzo optymistycznie podszedłeś do tego co zobaczyłeś, ale zanim rozpoczniemy dyskusję, to mam pytanie:

Zależnie od tego, który pierwszy zacznie się nagrywać a który potem zaczniesz oglądać, to się dostraja lub nie ... ok. Ale sprawdzałeś później, czy nagranie jest w porządku w obydwu przypadkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już mnie ktoś poprał, to spróbuję wyjaśnić o co chodzi:

 

W konwerterze przełącza się polaryzację napięciem 14 lub 18V oraz zakres pracy przesyłając lub nie sygnał 22kHz. Rozdzielacz jest tak skonstruowany, że przesyła te sygnały sterujące z obydwu głowic do wyjścia (do konwertera), ale nie przesyła ich z głowicy do głowicy.

 

Przy ustawieniu "przez rozdzielacz z A" enigma2 wie, że to tuner A steruje sygnałami (ustawie napięcie i sygnał 22k) a tuner B ma tylko odbierać dane z kabla a dostępne kanały (oznaczone na liście) mają polaryzację i pasmo wybrane już przez A.

 

Jak ustawisz "identyczny jak" to każda głowica robi swoje i wystawia sygnały sterujące do konwertera. Jeżeli jedna głowica wystawi 18V a druga 14V, to na wyjściu (formalnie: wejściu) będzie 18V. A gdy jedna głowica wystawi 22k a druga nie, to na wyjściu rozdzielacza będzie 22k.

 

Dlatego pytałem, czy z nagraniem wszystko w porządku. Bo jak np. nagrywasz kanał, który wystawia 14V nie wystawia 22k i przełączysz na taki co wystawia 18V i 22k, to tuner się przełączy, ale nagranie zostanie przerwane. W odwrotnej sytuacji: dostrojenie się nie uda.

 

Jeżeli to działa inaczej niż opisałem, to mnie poprawcie. Sam się chętnie czegoś dowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że dopiero teraz odpisuję ale dopiero teraz to czytam (bo dopiero teraz mam wolne). Owszem, masz rację, rzeczywiście nagranie zostaje przerwane w odcinkach czasu kiedy druga głowica przełącza się tam gdzie opcja "przez rodzielacz z" by nie pozwoliła. Oczywiście teraz dopiero to zauważam kiedy mogę pozwolić sobie na oglądnięcie całości nagrań...

 

Proszę jeszcze Szanownych Kolegów o odpowiedź, czy poza wymienionymi uwagami korzystanie z tej metody "przez przelotkę" można uznać za całkowicie bezpieczne i godne polecenia?

Ponieważ jednak rzeczywiście daje nam to "o niebo" więcej możliwych kanałów do zobaczenia naraz, zwłaszcza niemieckich na Astrze (gdyż główne normalne kanały mają swoje tam klony na innych transponderach - i to po dobrych kilka - tzw. wersje lokalne/regionalne).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...