Skocz do zawartości

haMac.pl używa cookie. Przeczytaj Privacy Policy aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tę wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuję użycie cookie

Zdjęcie
- - - - -

[ATI] Podkręcanie 6950 na 6970


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Marucins

Marucins

    Witcher

  • Moderators
  • 1827 postów
  • LocationPL (Bia)

Napisano 21 luty 2011 - 14:36

nVidia nVidią a problemów z nią masa, na hacku. Po prostu Apple woli "czerwonych". Natrafiłem na fajny poradnik odnośnie podkręcania karty Radeon6950 do 6970.


Przypominają mi się stare dobre czasy gdzie za pomocą lutownicy mostkowało się sekcje zasilania geforce po czym wrzucało bios z quadro. A na koniec tylko sterowniki do szczęścia. I można było w pełni cieszyć się profesjonalną karta graficzną.

:arrow: 6950 a 6970

Główne różnice to dodatkowe ośmiopinowe złącze zasilania PCIe (zamiast dwóch sześciopinowych) oraz szybsza pamięć. . Sam rdzeń mimo innej nazwy roboczej to faktycznie ten sam układ z zablokowanymi jednostkami. Nawet dane techniczne dostarczone przez AMD wskazują, że obydwie karty są oparte na tym samym rdzeniu. Świadczą o tym wiersze Rozmiar rdzenia i Liczba tranzystorów (w przypadku zablokowanych układów producenci przeważnie podają mniejsze wartości, szczególnie przy liczbie tranzystorów).

Faktyczna produkcja dwóch różnych rdzeni byłaby po prostu nieopłacalna. Bardziej korzystne finansowo jest poświęcenie sprawnej części jądra krzemowego. Szczególnie na początku produkcji zdarzają się układy z uszkodzonymi jednostkami wykonawczymi, które są po prostu odłączane, dlatego taka operacja ma także znaczenie praktyczne.


ASUS HD 6950 DirectCU II (EAH6950 DCII/2DI4S/2GD5) i właśnie na niej będę się bazował.

Opisywałem ta kartę tutaj: http://hamac.pl/topi...t3524.htm#32172 razem z CES 2011. Jest to mocno przekonstruowana odmiana Caymana

ASUS EAH6950 jest oparty na tej samej konstrukcji PCB co EAH6970. Ten drugi najprawdopodobniej będzie miał wszystkie fazy zasilające, co wpłynie na stabilność napięć, a więc także, pośrednio, na potencjał podkręcania. Brak dwóch faz sterujących z kompletu może odbić się czkawką raczej tylko przy naprawdę szybkim taktowaniu, czyli głównie przy podkręcaniu ekstremalnym.


:arrow: Procedura odblokowania

Do modyfikacji i podkręcania Radeona HD 6950 niezbędne mogą okazać się:

GPU-Z
http://pliki.onet.pl/plik531_GPU-Z.0.5.1.html
MSI Afterburner
http://pliki.onet.pl/plik2331_MSI.Afterburner.2.0.0.html
Atiwinflash
http://pliki.onet.pl/plik2345_ATIWinflash.2.0.1.13.html
BIOS od modelu Sapphire Radeon HD 6970

http://pliki.onet.pl/plik2346_Sapphire.HD6970.BIOS.1.0.html

Skrypt Modbios.
http://www.techpowerup.com/wizzard/Mod_BIOS_HD_6950.zip

Pierwotna metoda zakładała zmianę oprogramowania BIOS w referencyjnych konstrukcjach na pochodzące z modelu HD 6970. Ta metoda niosła ze sobą pewne ryzyko, ponieważ część HD 6950 nie umie działać przy sporo szybszych zegarach i wyższych napięciach mocniejszej wersji.

Obecna metoda jest nieco bezpieczniejsza, a to dzięki skryptowi modbios. Ten krótki programik zamienia w oprogramowaniu BIOS jedynie fragment odblokowujący dodatkowe jednostki. Pozostałe parametry działania, z częstotliwością, napięciem i opóźnieniami pamięci włącznie, pozostają niezmienione. Dlatego ta metoda z powodzeniem pozwala modyfikować nietypowe, autorskie konstrukcje kart.


:arrow: Procedura użycia programu modbios:

* Upewniamy się, że przełącznik BIOS jest w pozycji 1 (patrz punkt 1. poniższej instrukcji).
* Za pomocą programu Atiwinflash (przycisk SAVE) lub podobnego zapisujemy oryginalny BIOS swojej karty w dowolnym miejscu. Dla pewności warto zrobić nawet drugą kopię tego BIOS-u.
* Rozpakowujemy program do dowolnego katalogu (np. C:\modbios\).
* Przenosimy oryginalny BIOS swojego Radeona HD 6950 do katalogu z programem (w tym przypadku C:\modbios\) i zmieniamy jego nazwę na original.bin.
* Uruchamiamy program run.bat.
* Otrzymany plik modded.bin stosujemy na swojej karcie graficznej.

Jeżeli ktoś nigdy nie używał Atiwinflash lub podobnych, może skorzystać z poniższej instrukcji.


:arrow: INSTRUKCJA AKTUALIZACJI BIOS-u NA KARCIE HD 6950 ZA POMOCĄ PROGRAMU WINFLASH

1. Upewniamy się, że przełącznik BIOS jest w pozycji 1 (na poniższej fotografii jest w pozycji 2).

Dołączona grafika


2. Uruchamiamy Atiwinflash i zapisujemy oryginalny BIOS swojej karty w dowolnym miejscu na komputerze (przycisk SAVE).
3. Za pomocą przycisku Load Image wskazujemy zmodyfikowany wcześniej BIOS (lub oryginalny z karty HD 6970) i naciskamy Program. W razie sygnalizowania błędów należy przeczytać zaawansowane instrukcje na dole strony.

Dołączona grafika


4. Po ponownym uruchomieniu komputera sprawdzamy w programie GPU-Z (w wersji co najmniej 0.5.0, ale wskazana jest najnowsza), czy operacja się udała. Tak jak na powyższych zrzutach program GPU-Z powinien pokazywać 1536 jednostek cieniujących.

5. Dokładnie sprawdzamy wydajność i stabilność. Wskazane jest delikatne zwiększenie TDP w panelu sterowania Catalyst. Niewskazane jest ustawianie w ciemno maksymalnej wartości. W większości wypadków najlepiej jest ustawić około 12–17%, ale tę wartość powinno się ustalić samodzielnie dla konkretnego egzemplarza karty graficznej.

Dołączona grafika


W razie jakichkolwiek błędów na ekranie w każdej chwili można powrócić do zapisanego wcześniej oryginalnego BIOS-u przy użyciu tej samej procedury. Można także szybko odwrócić zmiany, ustawiając przełącznik BIOS-u w tryb 2 i uruchamiając ponownie komputer. Także następne aktualizacje należy wykonywać tylko przy ustawieniu w pozycji 1 (patrz punkt 1.).

Jeżeli podczas próby aktualizacji oprogramowania wyświetli się błąd Could not erase ROM, to pomóc może atrybut lub polecenie w wierszu poleceń
atiwinflash -unlockrom 0
. Jeżeli będzie to ID mismatch, to należy przeprowadzić aktualizację z poziomu wiersza poleceń systemu Windows. W tym celu należy go uruchomić na prawach administratora (Start -> CMD -> Uruchom jako administrator). Za pomocą podstawowych poleceń DOS należy wejść do katalogu, w którym znajduje się program Atiwinflash oraz BIOS z odblokowanymi jednostkami, i wpisać polecenie
atiwinflash -f -p 0 bios6970.bin
.

Dołączona grafika


W redakcji poddaliśmy testom trzy sztuki kart graficznych Radeon HD 6950. Zarówno autorski ASUS EAH6950 DirectCu II, jak i referencyjne modele Sapphire i Gigabyte zmodyfikowały się bez problemów. Zapraszamy do wpisywania swoich wyników odblokowywania w komentarzach pod artykułem.

:arrow: Rezultat

Nasza modyfikowana karta Radeon HD 6950@6970 przed jak i po modyfikacjach. Jest przedstawiona na wykresie "z" jak i "bez" podkręconych zegarów (taktowanie identyczne jak w 6970).

Dołączona grafika


około 300 zł w kieszeni :)


UWAGA !
Wszelkie ingerencje w sprzęt komputerowy i jego fabryczne oprogramowanie są ryzykowne. Wszystkie modyfikacje wykonujecie na własne ryzyko. Sam ponosisz odpowiedzialność za szkody powstałe w rezultacie kierowania się powyższymi instrukcjami
.


źródło: PCLab

haMac Asus Gryphon Z97 Armour Edition # Intel i7-4790K # EVGA GTX 980 Ti SC # G.Skill TridentX DDR3 2400 MHz CL10 (4x4GB) # Samsung 850 PRO 512GB + Crucial M550 256GB + WD VelociRaptor 1TB # AirPort Extreme (BCM94360CD) # SeaSonic Platinum-1200 (SS-1200XP3) # Phanteks Enthoo Primo

Spoiler

VPN -> http://nordvpn.com/ (-20% przy odnow.) /kupon: 3ydeal (~$2,75/m-c)

Staram się pisać poprawnie po polsku FlagaPL.gif

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych