Skocz do zawartości

[ATI] Podkręcanie 6950 na 6970


Marucins
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

nVidia nVidią a problemów z nią masa, na hacku. Po prostu Apple woli "czerwonych". Natrafiłem na fajny poradnik odnośnie podkręcania karty Radeon6950 do 6970.

 

 

Przypominają mi się stare dobre czasy gdzie za pomocą lutownicy mostkowało się sekcje zasilania geforce po czym wrzucało bios z quadro. A na koniec tylko sterowniki do szczęścia. I można było w pełni cieszyć się profesjonalną karta graficzną.

 

:arrow:6950 a 6970

 

Główne różnice to dodatkowe ośmiopinowe złącze zasilania PCIe (zamiast dwóch sześciopinowych) oraz szybsza pamięć. . Sam rdzeń mimo innej nazwy roboczej to faktycznie ten sam układ z zablokowanymi jednostkami. Nawet dane techniczne dostarczone przez AMD wskazują, że obydwie karty są oparte na tym samym rdzeniu. Świadczą o tym wiersze Rozmiar rdzenia i Liczba tranzystorów (w przypadku zablokowanych układów producenci przeważnie podają mniejsze wartości, szczególnie przy liczbie tranzystorów).

 

Faktyczna produkcja dwóch różnych rdzeni byłaby po prostu nieopłacalna. Bardziej korzystne finansowo jest poświęcenie sprawnej części jądra krzemowego. Szczególnie na początku produkcji zdarzają się układy z uszkodzonymi jednostkami wykonawczymi, które są po prostu odłączane, dlatego taka operacja ma także znaczenie praktyczne.

 

ASUS HD 6950 DirectCU II (EAH6950 DCII/2DI4S/2GD5) i właśnie na niej będę się bazował.

 

Opisywałem ta kartę tutaj: http://hamac.pl/topics13/ces-2011-vt3524.htm#32172 razem z CES 2011. Jest to mocno przekonstruowana odmiana Caymana

 

ASUS EAH6950 jest oparty na tej samej konstrukcji PCB co EAH6970. Ten drugi najprawdopodobniej będzie miał wszystkie fazy zasilające, co wpłynie na stabilność napięć, a więc także, pośrednio, na potencjał podkręcania. Brak dwóch faz sterujących z kompletu może odbić się czkawką raczej tylko przy naprawdę szybkim taktowaniu, czyli głównie przy podkręcaniu ekstremalnym.

 

:arrow:Procedura odblokowania

 

Do modyfikacji i podkręcania Radeona HD 6950 niezbędne mogą okazać się:

 

GPU-Z

http://pliki.onet.pl/plik531_GPU-Z.0.5.1.html

MSI Afterburner

http://pliki.onet.pl/plik2331_MSI.Afterburner.2.0.0.html

Atiwinflash

http://pliki.onet.pl/plik2345_ATIWinflash.2.0.1.13.html

BIOS od modelu Sapphire Radeon HD 6970

Skrypt Modbios.

http://www.techpowerup.com/wizzard/Mod_BIOS_HD_6950.zip

 

Pierwotna metoda zakładała zmianę oprogramowania BIOS w referencyjnych konstrukcjach na pochodzące z modelu HD 6970. Ta metoda niosła ze sobą pewne ryzyko, ponieważ część HD 6950 nie umie działać przy sporo szybszych zegarach i wyższych napięciach mocniejszej wersji.

 

Obecna metoda jest nieco bezpieczniejsza, a to dzięki skryptowi modbios. Ten krótki programik zamienia w oprogramowaniu BIOS jedynie fragment odblokowujący dodatkowe jednostki. Pozostałe parametry działania, z częstotliwością, napięciem i opóźnieniami pamięci włącznie, pozostają niezmienione. Dlatego ta metoda z powodzeniem pozwala modyfikować nietypowe, autorskie konstrukcje kart.

 

:arrow:Procedura użycia programu modbios:

 

* Upewniamy się, że przełącznik BIOS jest w pozycji 1 (patrz punkt 1. poniższej instrukcji).

* Za pomocą programu Atiwinflash (przycisk SAVE) lub podobnego zapisujemy oryginalny BIOS swojej karty w dowolnym miejscu. Dla pewności warto zrobić nawet drugą kopię tego BIOS-u.

* Rozpakowujemy program do dowolnego katalogu (np. C:\modbios\).

* Przenosimy oryginalny BIOS swojego Radeona HD 6950 do katalogu z programem (w tym przypadku C:\modbios\) i zmieniamy jego nazwę na original.bin.

* Uruchamiamy program run.bat.

* Otrzymany plik modded.bin stosujemy na swojej karcie graficznej.

 

Jeżeli ktoś nigdy nie używał Atiwinflash lub podobnych, może skorzystać z poniższej instrukcji.

 

 

:arrow:INSTRUKCJA AKTUALIZACJI BIOS-u NA KARCIE HD 6950 ZA POMOCĄ PROGRAMU WINFLASH

 

1. Upewniamy się, że przełącznik BIOS jest w pozycji 1 (na poniższej fotografii jest w pozycji 2).

 

przelacznik2.jpg

 

2. Uruchamiamy Atiwinflash i zapisujemy oryginalny BIOS swojej karty w dowolnym miejscu na komputerze (przycisk SAVE).

3. Za pomocą przycisku Load Image wskazujemy zmodyfikowany wcześniej BIOS (lub oryginalny z karty HD 6970) i naciskamy Program. W razie sygnalizowania błędów należy przeczytać zaawansowane instrukcje na dole strony.

 

atiwinflash.png

 

4. Po ponownym uruchomieniu komputera sprawdzamy w programie GPU-Z (w wersji co najmniej 0.5.0, ale wskazana jest najnowsza), czy operacja się udała. Tak jak na powyższych zrzutach program GPU-Z powinien pokazywać 1536 jednostek cieniujących.

 

5. Dokładnie sprawdzamy wydajność i stabilność. Wskazane jest delikatne zwiększenie TDP w panelu sterowania Catalyst. Niewskazane jest ustawianie w ciemno maksymalnej wartości. W większości wypadków najlepiej jest ustawić około 12–17%, ale tę wartość powinno się ustalić samodzielnie dla konkretnego egzemplarza karty graficznej.

 

overdrive.jpg

 

W razie jakichkolwiek błędów na ekranie w każdej chwili można powrócić do zapisanego wcześniej oryginalnego BIOS-u przy użyciu tej samej procedury. Można także szybko odwrócić zmiany, ustawiając przełącznik BIOS-u w tryb 2 i uruchamiając ponownie komputer. Także następne aktualizacje należy wykonywać tylko przy ustawieniu w pozycji 1 (patrz punkt 1.).

 

Jeżeli podczas próby aktualizacji oprogramowania wyświetli się błąd Could not erase ROM, to pomóc może atrybut lub polecenie w wierszu poleceń

atiwinflash -unlockrom 0

. Jeżeli będzie to ID mismatch, to należy przeprowadzić aktualizację z poziomu wiersza poleceń systemu Windows. W tym celu należy go uruchomić na prawach administratora (Start -> CMD -> Uruchom jako administrator). Za pomocą podstawowych poleceń DOS należy wejść do katalogu, w którym znajduje się program Atiwinflash oraz BIOS z odblokowanymi jednostkami, i wpisać polecenie

atiwinflash -f -p 0 bios6970.bin

.

 

Bez%C2%A0tytu%C5%82u.png

 

W redakcji poddaliśmy testom trzy sztuki kart graficznych Radeon HD 6950. Zarówno autorski ASUS EAH6950 DirectCu II, jak i referencyjne modele Sapphire i Gigabyte zmodyfikowały się bez problemów. Zapraszamy do wpisywania swoich wyników odblokowywania w komentarzach pod artykułem.

 

:arrow:Rezultat

 

Nasza modyfikowana karta Radeon HD 6950@6970 przed jak i po modyfikacjach. Jest przedstawiona na wykresie "z" jak i "bez" podkręconych zegarów (taktowanie identyczne jak w 6970).

 

vantage.png

 

około 300 zł w kieszeni :)

 

 

UWAGA !

Wszelkie ingerencje w sprzęt komputerowy i jego fabryczne oprogramowanie są ryzykowne. Wszystkie modyfikacje wykonujecie na własne ryzyko. Sam ponosisz odpowiedzialność za szkody powstałe w rezultacie kierowania się powyższymi instrukcjami.

 

źródło: PCLab

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.