Skocz do zawartości

Usypianie dysku - pytanie


Gość kaczorkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kaczorkowski

Witam

 

W tunerze (ADB5800) mam System Core.

W parametrach ustawiłem usypianie po 5 minutach.

Po wyłączeniu tunera (StandBy) dysk pracuje cały czas pomimo, że te powyższe 5 minut mija ...

 

Co mógłbym sprawdzić, ustawić, zmienić aby dysk "poszedł spać" ????

Na poprzednim sofcie (wersja 7) dysk się wyłączał ...

 

Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaczorkowski

 

Dziękuję za zainteresowanie.

 

Po kolei :

 

- w ustawieniach dysku jest tylko jeden parametr dotyczący usypiania i to mam ustawione na 5 minut

- PTS nie mam (jeszcze)

- SWAP także nie posiadam

 

W systemie nie było nic kombinowane, dodane pluginy : autostandby, autoresolution, IPTV, skórka GOLD, zaktualizowany webif, wgrane picony ...

W pliku konfiguracyjnym włączyłem VFD ...

 

Dysk nagrywa i odtwarza ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaczorkowski

 

Co do TS to jakoś umknęło mi to w menu więc nic tam nie zostało ustawione / zmienione.

Moduły / skórka / webif  pobrane z forum i wgrane przez TC do odpowiednich katalogów + reboot - nie wgrywałem pików *.tar do tunera i nie odpalałem rozpakowania z terminala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek wgraj System Core raz jesze. Potem przeczytaj jak zrobić aktualizację i zaktualizuj system poprzez opkg. Nastąpi zmiana z RC1 na RC2. Następnie doinstaluj poprzez opkg dodatki i w razie potrzeby zaktualizuj dany dodatego z poziomu dodatku.

 

Na koniec ustaw usypianie HDD i zretartuj tuner. Jeżeli będzie jeszcze coś nie tak to daj znać - będziemy szukać.

 

w Graterlia jest zasada taka, że najpierw opkg a potem ręczne wgrywanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaczorkowski

Zrobię tak jak napisałeś. Myślę że wieczorem będę miał chwilę czasu na to. Dam znać co z tego wyszło.

Zacznę od poszukania i przeczytania informacji o opkg ...

 

Bardzo dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam,

 

Piszę tutaj żeby nie zaśmiecać - w którym miejscu ustawia się czas usypiania dysku?Szukam i znaleźć  nie mogę... Wczoraj zainstalowałem na nowo GOS, po wyłączeniu tunera przez 10 min dysk się nie chciał uśpić. Na poprzedniej wersji systemu niczego nie ustawiałem i dysk się usypiał po kilku minutach nieużywania - teraz słychać, że pracuje non-stop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<< 27 Lipiec 2016 >>

  • [release] aktualizacja pakietu enigma2 (usunięcie zależności pakietów sdparm, hdparm);

    Obecnie zarządzanie parametrami dysku realizuje wyłącznie pakiet hdparm; jego parametry ustawia się w pliku /etc/sysconfig/hdparm;

    Od tej aktualizacji OpenPLi nie steruje już ustawieniami usypiania dysku; podstawowa konfiguracja usypiania dysku jest ustawiona w pakiecie hdparm dla /dev/sda;

    Wartości domyślne to -S60 (uśpij po 5 minutach bezczynności) oraz -B128 (bądź jak najcichszy);

    Jeżeli nadal potrzebujesz usypiania dysku - po tej aktualizacji doinstaluj pakiet hdparm poprzez opkg i ewentualnie skonfiguruj parametry dla swojego dysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam

 

U mnie po wgraniu nowego OS i dograni GUI (wgrywałem najnowszą wersję 2 dni temu) też nie usypia się dysk pomimo ustawień (uśpij po 10 sek.)

Wykonałem również polecenie z FAQ'a t.j. W pliku sysctl.gos zlokalizowanym w katalogu /etc/ usuń wpis/linię zawierającą oPLIdbg=on

a tak naprawdę to to nie  do końca ponieważ po wyedytowaniu plik nie posiadał żadnej linijki.

Usypiam tuner a dysk się kręci -WRRRRRRR

 

Co jeszcze można zrobić z tą przypadłością ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

tux[/member] przepraszam jeśli tak bardzo naruszyłem regulamin swoim postem. Uwierz mi zanim zadałem pytanie szukałem odpowiedzi na forum i w internecie. Dowodem na to na to niech będzie to że dokopałem się do tematu rozpoczętego w 2013r. Przez głupią literówkę wynikło niepotrzebne zamieszanie.

 

Tata61[/member] dziękuję Ci bardzo za wychwycenie błędu. Teraz wszystko jest ok.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Nie bardzo mogę zrozumieć usypiania dysku, wiem że odpowiada za to pakiet hdparm, proszę podpowiedzieć jeśli dysk jest w fazie bezczynności i chce by po 15 sekundach przestał pracować jaką funkcje muszę ustawić, wygląda to tak:

 

-

# Graterlia OS
# homepage: http://graterlia.xunil.pl
# e-mail: graterlia@xunil.pl
#
# configuration file settings hdparm
# plik konfiguracyjny ustawień hdparm

#-- HDD settings --#
# -B
# Set the Advanced Power Management feature. Possible values are between 1 and 255,
# low values mean more aggressive power management and higher values mean better performance.
# Values from 1 to 127 permit spin-down, whereas values from 128 to 254 do not.
# A value of 255 completely disables the feature.
##
# Ustaw funkcję Advanced Power Management. Możliwe są następujące wartości z przedziału od 1 do 255,
# niskie wartości oznaczają bardziej agresywne zarządzanie energią a wyższe wartości oznaczają lepszą wydajność.
# Wartości od 1 do 127 zezwolenia spin-down, natomiast wartości od 128 do 254 nie.
# Wartość 255 całkowicie wyłącza tę funkcję.

# -S
# Set the standby (spindown) timeout for the drive.
# The timeout specifies how long to wait in idle (with no disk activity) before turning off the motor to save power.
# The value of 0 disables spindown, the values from 1 to 240 specify multiples of 5 seconds and values from 241 to 251
# specify multiples of 30 minutes. 
##
# Ustaw standby (spindown) czas oczekiwania na dysku.
# Limit czasu określa, jak długo czekać w bezczynności (bez operacji dyskowych) przed wyłączeniem silnika,
# aby oszczędzać energię. Wartość 0 wyłącza spindown - wartości od 1 do 240 określają wielokrotności 5 sekund,
# a wartości od 241 do 251 określają wielokrotności 30 minut.

# -S36 → 3min standby
# -S60 → 5min standby

#setting ON / OFF while starting
#ustawienie ON/OFF podczas ładowania
#parmSDXon=0/1 → 0-off 1-on

parmSDAon=0
parmSDA="-S 60 -B 128"
parmsDBon=0
parmSDB=""
parmSDCon=0
parmSDC=""

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I u mnie problem z dydkiem. Nie dość, że system go nie widzi to jeszcze nim ciągle kręci.

 

System jest na pendrive zgrany przez kolegę z czystej instalacji z nanda. Może dlatego nie widzi dysku? To moje pierwsze podejście do tego systemu - bardzo mi się podoba.

 

Próbowałem w putty:

 

[attach name=Screenshot_20171116_090038.png type=image/png]18132[/attach]

 

Przy okazji: na drugim dekoderze  (zwykły, biały nbox),  kiedyś zamontowałem VFD. Graterlia na nim nie wyświetla się prawidłowo - świeci ciągle napis LOAD.

 

To jedyne problemy, jakie zauważyłem z systemem. A ogólnie - rewelacja.

Screenshot_20171116_090038.png.a868bf118b200f134fa67eb0107c9fcc.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie dałem. Przyznaję się. Ale jak pisałem -jestem początkującym. Mam tylko te dwa problemy do rozwiązania by być szczęśliwym użytkownikiem Graterlii.\

 

Dałem update, i potem rozkaz instalacji. I dalej niestety nic.

 

[attach name=Screenshot_20171116_092738.png type=image/png]18134[/attach]

 

 

Przy okazji: dlaczego system nie widzi mojego HDD? To znaczy coś widzi, bo w informacjach pokazuje że jest dysk TOSHIBY, ale to tylko tam go widzi. Dysk był formatowany i zakłądane partycje pod linuxem. OpenPli go widzi, hyperion kiedyś także.

Screenshot_20171116_092738.png.599f71ec5b8561d0ebc9609125878903.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taki ładny sobie system postawiłem. Wszystko (no prawie - oprócz HDD) działa jak należy. Skopiowałem już przez r-drive na inne dekodery (przez HD Clone wyskakuje Root Error). I byłem taki zadowolony. Zapytam kolegi, od którego mam pendrive na testy z tym systemem, czy mu to działa. Jak wiem, nagrywał system na pendrive z NANDA według opisu na tej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam system na pendrive na nowo według opisu. Bałem się robić samodzielnie, dlatego brałem system od kolegi. Ale okazuje się, że nie jest to trudne.

 

 

Gotowe i teraz po rozkazach w ssh działa.

 

hdparm się zainstalował.

 

[attach name=Screenshot_20171116_110319.png type=image/png]18136[/attach]

 

Co teraz? Gdzie się konfiguruje ustawienia? Czy po zainstalowaniu hdparm będzie dodatkowe menu w ustawieniach systemu?

 

Tylko naprowadźcie co dalej.

 

Da się z graterlii (SSH) sformatować dysk twardy, którego system nie widzi (jest widoczny tylko w informacji o tunerze)

Screenshot_20171116_110319.png.562cf1f71822259e04aca22ec6d309ff.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie dałem. Przyznaję się. Ale jak pisałem -jestem początkującym. Mam tylko te dwa problemy do rozwiązania by być szczęśliwym użytkownikiem Graterlii.\

 

Dałem update, i potem rozkaz instalacji. I dalej niestety nic.

 

[attach name=Screenshot_20171116_092738.png type=image/png]18134[/attach]

 

 

Przy okazji: dlaczego system nie widzi mojego HDD? To znaczy coś widzi, bo w informacjach pokazuje że jest dysk TOSHIBY, ale to tylko tam go widzi. Dysk był formatowany i zakłądane partycje pod linuxem. OpenPli go widzi, hyperion kiedyś także.

 

Niewiem czy ktoś zauważył, ale Graterlia OS nie ma hostname "nbox" tak jak widać u kolegi na screen'ie. Bardziej wygląda to na OpenPLi patrząc na datę busybox.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie dałem. Przyznaję się. Ale jak pisałem -jestem początkującym. Mam tylko te dwa problemy do rozwiązania by być szczęśliwym użytkownikiem Graterlii.\

 

Dałem update, i potem rozkaz instalacji. I dalej niestety nic.

 

[attach name=Screenshot_20171116_092738.png type=image/png]18134[/attach]

 

 

Przy okazji: dlaczego system nie widzi mojego HDD? To znaczy coś widzi, bo w informacjach pokazuje że jest dysk TOSHIBY, ale to tylko tam go widzi. Dysk był formatowany i zakłądane partycje pod linuxem. OpenPli go widzi, hyperion kiedyś także.

 

Niewiem czy ktoś zauważył, ale Graterlia OS nie ma hostname "nbox" tak jak widać u kolegi na screen'ie. Bardziej wygląda to na OpenPLi patrząc na datę busybox.

 

Taki system dostałem. Ja też tego nie zauważyłem. Już mam na nowo postawiony system. Ale zanim zacznę go ustawiać po swojemu, najpierw chce ruszyć z twardym dyskiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, nie, dałem inne. Musi być records? Na screnie nie pokazuje nazwy partycji chyba. Przepraszam, jestem zielony z konsoli linuxa.

 

Można rozkazy, które zmienią partycji sda1 nazwę na records?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie. wszystko działa. IPTV ściąga film na HDD a nie na pendrive z systemem.

 

Nie wiem czy mogę tutaj zapytać o dwie inne kwestie.

 

Jak zrobić kopię tego systemu z Pendrive na inny prendrive. Wiem, że mogę to zrobić R-drive, ale używam Linuxa, a do R-drive muszę odpalać inny laptop z windowsem.

 

Oczywiście pewnie to w konsoli, dlatego, gdyby można rozkazy:

 

- jak założyć partycje startową dla Graterlii na pendrive w Linusie

 

- jak skopiować zawartość pendrive z graterlią na czystą partycję nowego pendrive w linuxie

 

 

To jedna kwestia. Ostatnia:

 

Przycina mi OSCAM. Serwerem jest OPENPLI. testowałem już kiedyś inne systemu na nboxach. OpenPli gra be przycinki natomiast inne systemy przycinają. Powodem jest niewłaściwa konfiguracja w systemie mgcamd. W open pli jest taki plik konfigurujący: mg.cfg

 

W innych systemach także taki system znajdowałem, wystarczyło podmienić wartości w jego ustawieniach i juz było ok. Nie mogę jednak go znaleźć w Graterlii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość przem188

Dzięki za pomoc. System śmiga idealnie. Obecnie jeszcze walczę by na pendive gdzie siedzi parycja 1GB z system z wolnego, pozostałego miejsca utworzyć drugą partycję do nagrań, bo wyskakuje błað, że nie ma hdd, jak wciskam nagrywanie.

 

Przez Putty zrobiłem coś takiego i czekam, bo sprawdza błędy na partycji.

 

mkfs.ext3 -c -L "records" -b 4096 -I 128 /dev/sda2

 

 

Oscam też już ruszył - nie wiem dlaczego ,ale chyba konflikt MAC występował ( miały ten sam)  i powodował zawiechy. Mam mulitiboota zainstalowanego w dekoderach, więc zmieniłem mac na alternatywny wprost z panelu przedniego dekodera.

 

Jeszcze do szczęścia jakiś plugin do słuchania streamingu - dużo słucham radia internetoweggo. Na Neutrinio coś takiego widziałem - sam pobiera nawet bazę danych dostępnych stacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...