Skocz do zawartości

Asus P8Z68 Deluxe Sandy Bridge Os X 10.6.8 oraz 10.7


vdmesis
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

ROZWIĄZANE!

Zapraszam na stronę 4 do przewodnika instalacji.

 

Ponieważ jest to mój pierwszy post na tym forum witam wszystkich bardzo serdecznie.

Dziękuję również za wszystkie posty, odpowiedzi, tutoriale, ponieważ to dzięki nim taki świeżak jak ja i wielu innych może sobie poradzić z pokonywanie problemów przy instalacji mac os na PC.

 

Chciałbym rozpocząć temat o zakupionej przeze mnie płycie głównej bo, jak zauważyłem, nie ma jeszcze na forum zbyt wielu informacji o niej, tak jak i zbyt wielu informacji o instalacji osx na sandy bridge. Kupując komponenty sugerowałem się wypowiedziami na tym forum i tym, że płyty Asus są mniej problematyczne niż Gigabyte. Wiem też, że Z68 jest stosowany w imacach więc myślałem, że nie będzie problemów.

 

Niestety nie znalazłem tu żadnego tutoriala dotyczącego instalacji na sandybridge, a stosowany przeze mnie wcześniej na innym komputerze poradnik witucha0 nie zadziałał (nie mogłem wyjść poza booloader – a nie wiedziałem jeszcze wtedy o ustawianiu flag :/ )

Zastosowałem poradnik

http://www.tonymacx86.com/viewtopic.php?f=79&t=22298

i tym razem się udało. Ale nie do końca.

 

Oto co jak na razie się udało:

 

- aktualizacja do 10.6.8 (jest w niej wsparcie dla SandyBridge i rozwiązuje to wiele problemów - nie używamy żadnych Bridgehelperów)

- XFX HD687 (graphicsenabler=yes) działa bez żadnych problemów, jest prawidłowo rozpoznawana, działa geekbench.

- i7 2600K – działa speedstep (GeekBench = 14387 CineBench = 8,18/49)

- Audio ALC889 – działa, ale tylko po zastosowaniu non-dsdt kext HDAEnabler ALC889

- WIFI – mam karte minipcie wifi Dell i działa od samego początku bez problemów

- USB3 Nec – nie mam nic na usb 3 ale urządzenia usb 2.0 działają

- SSD Vertex3 – trim włączony dzięki

http://www.google.com/url?q=http%3A%2F%2Fgroths.org%2Fenabler%2Fupdates%2Fenabler.zip

- blutooth działa użyłem wskazówek z

http://www.tonymacx86.com/viewtopic.php?f=79&t=18410

- eSata JMicron JMB362 – nie działa zupełnie, a szkoda

 

- lan – nie mam pojęcia czy działa bo nie próbowałem, używam tylko wifi

- Sleep nie działa – tzn. usypianie działa ale system już nie wstaje (w zasadzie nie używam tego, ale tak gwoli ścisłości)

 

Próbowałem też rozwiązania z DSDT, ale jest to dla mnie na razie czarna magia.

Przebrnąłem przez cały dział DSDT i próbowałem dokonać podstawowych modyfikacji, ale utknąłem na "HPET, RTC fix i ustabilizowanie działania USB i FW" oraz "Uruchomienie LPC". Zacząłem dostawać błędy kompilacji i pomimo chęci i prób nie udało mi się poprawnie skompilować pliku.

Poprosiłem o pomoc MaLd0na z Insanelymac

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=235523

Wygenerował od dla mojej płyty plik dsdt, ale nie wiele to zmieniło.

Próbowałem instalować system już chyba tysiąc razy z tym dsdt i bez i albo mam KP, albo jak już działa to jedyne co mam nowego to poprawną identyfikację Intel 6 series SATA w Profilu Sytemu.

 

Być może te informacje pomogą komuś przy własnej walce z tą lub podobną płytą główna.

 

Natomiast moje pytanie jest takie.

Czy dałoby się dopracować jakoś powyższy system, aby był bardziej vanilla? Chciałbym, aby użyte było jak najmniej łatek i kombinacji. Głównie zależy mi na audio, sata, esata i speedstep.

Z tego co czytałem tu na forum z tą płytą nie powinno być problemów, aby postawić na nim full retail tylko, ja po tygodniu walki mam już poprzepalane obwody ;)

 

Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

 

[ Komentarz dodany przez: 314TeR: 2011-08-05, 11:02 ]

Dodałem link bezpośredni do poradnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 251
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

OK, spróbuje pomóc. Niestety nie dana mi była okazja stawiania OS X na SB, ale nie powinna się ona różnić wiele od stawiania na i3/5/7 na 1156.

 

Na początek garść informacji. BootCD witucha0 nie zadziała Ci, bo nie ma na nim kernela zgodnego z SB, może ewentualnie próbować z parametrami busratio, ale to teraz nie istotne. Masz już działający jako tako system więc możesz go użyć jako bazę do dalszych prac.

 

Opiszę Ci jak ja bym się zabrał po kolei. Wpierw bym postawił system na czystym HDD - obojętnie jaki retail (10.6.0 czy 10.6.3), obojętnie z jakiego BootCD, grunt aby posadzić system i następnie go zaktualizować do 10.6.8. Najważniejsze aby nie podmieniać żadnych kextów. Po aktualizacji przygotuj obie katalog /Extra zawierający następujące pliki:

com.apple.Boot.plist - tu możesz bezpiecznie włączyć GE aby mieć normalny obraz

smbios.plist - bardzo ważny plik - zdobądź taki z identyfikacją iMac12,1 lub iMac12,2 - żaden inny.

do /E/E wrzuć jedynie FakeSMC i disabler - ten drugi po to aby nie dostać KP zanim nie przygotujesz DSDT.

Zainstaluj najnowszego chameleon'a "Chameleon Wizardem" janka i sprawdź czy system wstanie. Jak nie to zdjęcie lub opis wrzuć na forum.

Następnie musisz przygotować poprawnie DSDT - to klucz do sukcesu - źle zrobienie jego powoduje brak zarządzania energią i często brak sleep'u restartu itp itd. Do zrobienia dump'u użyj Ubuntu LiveCD conajmniej 10.04 i tego skryptu - ostatni post z tego wątku:

http://hamac.pl/topics27/czesc-1-wydoby ... vt1651.htm

Jak to zrobisz, to zamieść całe spakowane archiwum. Pozwoli mi ono na poprawienie Ci DSDT pod konkretnie Twoją płytę i konfigurację, oraz będę w stanie sprawdzić czy zrobiony przeze mnie kext do dźwięku będzie pasował do Twojego ALC.

 

Jak zrobię DSDT, to wrzucisz go do /Extra i zobaczymy czy po usunięciu disabler'a odpali Ci PM i czy będzie działać sleep i reszta. Ważne aby nie odpalać na tym etapie dodatkowego sprzętu jak BT, czy USB3.0, aby być pewnym że to nie one powodują problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, spróbuje pomóc. Niestety nie dana mi była okazja stawiania OS X na SB, ale nie powinna się ona różnić wiele od stawiania na i3/5/7 na 1156.

Bardzo dziękuję za odpowiedź i zainteresowanie. Przeanalizowałem wszystkie kolejne kroki i myślę, że podołam wyzwaniu. Zabieram się za to jak tylko wrócę z pracy o 23.00 ;)

 

Ważne aby nie odpalać na tym etapie dodatkowego sprzętu jak BT, czy USB3.0, aby być pewnym że to nie one powodują problemy.

Czy powinienem powyłączać te urządzenia w biosie?

 

 

Jeszcze jedno.

Podczas startu systemu tuż przed pokazaniem się pulpitu otrzymuję komunikat

"SNB Framebuffer did not show up, unload"

Związana jest z tym ok. 20 sek. pauza, po czym system normalnie się ładuje.

Wnioskuję, że SNB = SandyBridge. A framebuffer dotyczy iGPU zawartego w procesorze. (Może się mylę.)

Natomiast kiedy wyłącze iGPU w Biosie 20sec pauza znika i system ładuje się bez pauzy.

Czy to jest dobry kierunek myślenia?

iGPU na mojej płycie nie ma żadnego znaczenia w związku z wyświetlaniem obrazu (płyta nawet nie posiada wyjść video). Natomiast na pewno takie iGpu wykorzystane do obliczeń może nieźle przyspieszyć pewne operacje (patrz Lucid Virtu:

http://www.lucidlogix.com/product-virtu.html

- na razie tylko w Win). Nie udało mi się odnaleźć żadnych informacji na temat wykorzystania iGpu w Macach, co dziwne, bo przecież w iMacach jest SandyBridge i procesory z iGpu.

Co robić z tym fantem? Wyłączyć?

 

Pozdrowienia.

 

Proszę zapoznać się z regulaminem forum!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy powinienem powyłączać te urządzenia w biosie?

Możesz, ale wtedy mogą się zmienić adresy pewne w DSDT, które później implikują działanie sleep, lub w ogóle nie pozwalają na start OS X. Najlepiej ustaw BIOS i komponenty tak abyś potem nie musiał ich ruszać.

 

Co do iGPU - to raczej pic na wodę że to coś przyśpiesza... raczej chodzi o oszczędzanie energii poprzez "teoretyczne" używanie wbudowane vga w CPU. Ale to pic na wodę. Poszukaj testów to zobaczysz, że dokładana VGA wcale nie jest wyłączana... Ja bym wyłączył w diabły tą wbudowaną i zapomniał o niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do iGPU - to raczej pic na wodę że to coś przyśpiesza... raczej chodzi o oszczędzanie energii poprzez "teoretyczne" używanie wbudowane vga w CPU. Ale to pic na wodę. Poszukaj testów to zobaczysz, że dokładana VGA wcale nie jest wyłączana... Ja bym wyłączył w diabły tą wbudowaną i zapomniał o niej.

 

Żeby nie robić OT nie będe się bardzo rozwijał, ale poszukałem, poczytałem i prosze.

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Intel_QuickSync_na_procesorach_Sandy_Bridge-3785/strona/14067.html

Jeśli chodzi o konwersje video, na czym mi zależy, to działa to rewelacyjnie. Doczytałem też, że chodzą plotki, że będzie też wsparcie dla Intel Quick Sync w Mac OS X Lion. Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie neguję tej technologii, lecz też nie oczekuj od niej rewelacji... Jeśli zaprzęgniesz w pełni moc swojej 6870, to ona zje iGPU, a jego moc będzie "przyprawą" do tego co potrafi dyskretna VGA klasy jaką masz.

 

Wracając do iGPU i iMac'a - nie wiem czy w ogóle jest wspierana, a jeśli to mechanizmy jej przełączania mogą się na tyle różnić że nie będziesz w stanie jej odpalić, tak jak jest np obecnie z technologią optimus... nie mniej to gdybanie i na razie nie warto się na nim skupiać. Odpal w pełni OS X, to później sobie poeksperymentujesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baw się - wstawiłem tylko absolutnie niezbędne poprawki.

Postaw system i zdaj relację.

 

No to nie jest za dobrze ;)

 

Postawiłem nowy system na osobnym dysku tak jak pisałeś.

Aktualizacja do 10.6.8 tak samo jak wcześniej, bootloader iBoot z flagą PCIRootUID=1.

Po instalacji update system rozpoznaje kartę graficzną.

Następnie stworzyłem katalog Extra i Extra/KextStore tak jak w twoim poradniku, do KextStore wrzuciłem disabler i fakesmc i na koniec użyłem skypt (także z twojego poradnika) który spowodował powstanie Exstensions.mkext . Chameleona zainstalowałem Chameleon Wizardem (najnowsza ściągnieta wersja 1073 zdaje się.

Reboot i KP z AppleIntelCPUPowerManagement

Mam wrażenie jakby wogóle nie zauważył Extra/Extensions. Dobrze myślę?

 

 

Dzisiaj już, ściągnąłem plik DSDT, który przygotowałeś . Serdecznie dziękuję.

Udało mi się zalogować na ten testowy system dzięki iBoot i ta sama flaga co wcześniej. Wrzuciłem go do Extra dodałem DSDT

Extra/dsdt.aml boot.plist

Reboot i ....... Ta sama sytuacja. :/

Plik z ekranu załączam.

Dla pewności załączam też plik Boot i smbios. Ale wydaje mi się, że wszystko w nich jest dobrze.

Co robię nie tak?

 

Najdziwniejszą sprawą w tym wszystkim jest to, że nie mogę teraz też odplić swojego starego osx. Ładuje się tak jak wcześniej, ale tuż przed załadowaniem się pulpitu ekran staje się niebieski i co pewien czas (15sec) miga na czarno, i tak w kółko. Odłączyłem drugi monitor HDMI, a także ten nieszczęsny iGPU w biosie i niestety bez zmian.

boot i smbios.zip

post-2906-13904296168017_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panikuje Ci zarządzanie energią - normalne jeśli nie jest załadowany Disabler lub nie jest załadowane poprawione DSDT. DSDT na pewno się nie ładuje, bo nie masz go podanego w com.apple, tak samo jak smbios. Dopisz te klucze:

    DSDT
/Extra/DSDT.aml
SMBIOS
/Extra/smbios.plist

Ważne - sprawdź wielkość liter - ma znaczenie i muszą się zgadzać, w końcu to linux a nie doso-pochodny pseudosystem.

 

Do przebudowania Extra użyj Kext Wizard'a - działa w 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panikuje Ci zarządzanie energią - normalne jeśli nie jest załadowany Disabler lub nie jest załadowane poprawione DSDT. DSDT na pewno się nie ładuje, bo nie masz go podanego w com.apple, tak samo jak smbios. Dopisz te klucze:

Jeśli chodzi o plik boot to do postu dołączyłem ten jeszcze bez dodanego dsdt.

Wiem, że trzeba uważać na litery i ścieżki też sprawdziłem dokładnie.

Faktycznie nie miałem wpisu o smbios. Poprawiłem to już.

 

Zrobiłem tak:

Skasowałem Extensions.mkext i plik .log i przebudowałem wszystko Kext Wizardem. Znów pojawił się Extensions.kext, czyli prawidłowo. W katalogu KextStore mam pliki fakesmc.kext i disabler.kext (czy aby na pewno on jest dobry? ściągnąłem go z twojego poradnika)

Wrzuciłem DSDT.aml do Extra.

W pliku boot.plist dodałem uważnie te dwa wpisy o których napisałeś.

Reboot i ....

Dokładnie ten sam KP.

 

 

 

 

 

 

EDIT:

 

Oki doki. System wstał. Okazało się, że problemem jest ten właśnie disabler.kext. Zamiast niego użyłem NullCPUPowerManagement.kext

Ale wniosek z tego, że dsdt.aml samo w sobie nie załącza zarządznia energia, tak?

 

Dla pewności załączam mój katalog Extra, może coś tam jest nie tak.

 

A co do sytemu to:

 

64bit jądro = obecny

iMac 12,2 = obecny

Audio = nie ma

Bluetooth = nie ma

Fire wire = jest

Grafika = jest 6870 na dvi i na hdmi

Lan = wyłączone w biosie

WiFi = jest

BluRay = jest

SATA = rozpoznane tylko Intel 6 Series Chipset (trim przy ocz vertex = nie) Jmicron i Marver jako unknown devices

USB2.0 = jest

USB3.0 = nie ma

Extra.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki doki. System wstał. Okazało się, że problemem jest ten właśnie disabler.kext. Zamiast niego użyłem NullCPUPowerManagement.kext

Aby na pewno użyłeś wersji dla snow leopard'a?

 

A jak wywalisz nullcpu i na samym FakeSMC i DSDT.aml wstaje bez KP?

 

Niestety jak wywaliłem Null to mam KP.

Ten sam co wcześniej z PowerManagement.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że jest ładowane tylko brakuje tabeli ssdt.

Nie, to nie to, tu pisze że nie załadował tabel SSDT z pliku .aml, bo ich nie masz, ale powinien załadować z BIOS'u :/

 

Mógłbyś je sam podłożyć, ale widzę że skryptem co dumpowałeś coś poszło nie tak i jest tylko tabela DSDT, a reszty brak. Tylko czemu wali Ci KP... :/ nie powinien, w najgorszym wypadku powinien nie odpalić PM i tyle... Sprawdź czy masz na 100% poprawną identyfikację smbios, poszukaj też innych "gotowców" i porównaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś je sam podłożyć, ale widzę że skryptem co dumpowałeś coś poszło nie tak i jest tylko tabela DSDT, a reszty brak. Tylko czemu wali Ci KP... :/ nie powinien, w najgorszym wypadku powinien nie odpalić PM i tyle... Sprawdź czy masz na 100% poprawną identyfikację smbios, poszukaj też innych "gotowców" i porównaj.

 

No to mnie tymi wieściami zmartwiłeś.

Właśnie się zastanawiałem, dlaczego ten plik DSDT od MaLd0na z InsanelyMac tez mi owocuje w KP.

Załączam go jako materiał do porównania.

Piszesz o innych gotowcach, ale niestety, żadnych innych nie znalazłem. To jest dość nowa płyta, a poza tym jak wiesz na zachodnich stronach jest większe wsparcie dla Gigabyte. Stąpamy tutaj po dziewiczym gruncie. ;) (Stąd też moja prośba o pomoc.)

 

Jeszcze jedno pytanie a propos tego Dumpu.

Być może to tutaj jest pies pogrzebany?

 

Próbowałem, go robić najpierw na U11.04, ale skrypt nie poszedł.

Potem zastosowałem się do

http://www.projectosx.com/forum/index.php?showtopic=1341

wskazówek w poście nr 8 i zrobiłem to na U10.10. Tym razem jak odpaliłem skrypt to mielił i mielił to wszystko dość długo. Myślałem więc, że wymielił już wszystko, a tu mówisz, że jednak nie.

 

Czy jest jakiś bardziej spartański i pewny sposób, żeby dostać te tabele ssdt? Czy to może być ten problem? A może coś jest nie tak z tą tabelą dsdt?

 

Nie za bardzo wierzę w skypty w linuksie, bo często dużo się dzieje na ekranie, a wystarczy, że brakuje jednej rzeczy i dupa w szafie. Nie jestem na tyle ekspertem, żeby potem w tych tonach logów wyłapać, czego to tam znowu zabrakło.

Mogę pisać komendy po kolei. Bylebym widział, że mam wszystko co potrzeba dla ciebie do analizy.

 

Sprawdź czy masz na 100% poprawną identyfikację smbios

Jak mam to sprawdzić, czego dokładnie szukać?

 

Dziękuję za wytrwałość

 

Proszę zapoznać się z regulaminem forum!

dsdt.vdmesis.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabele ssdt z tego co pamiętam powinieneś wyciągnąć Everestem pod Win...

 

No tak się właśnie zastanawiałem, że dziś wieczorem dam szansę windowsowi :)

O ile oczywiście posiadanie tych tablic ssdt coś zmieni w mojej sytuacji.

Cały czas wielu rzeczy tu nie rozumiem.

 

EDIT:

 

Z tego co widzę to Everest zapisuje plik dsdt jako .bin czy tak bedzie dobrze?

No i widzę, że tych tabel ssdt jest kilka. Czy to ma być jakaś konkretna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z identyfikacją chodziło mi czy masz na pewno dobrze przygotowany plik smbios.plist z potrzebnymi danymi. Poprawne działanie PW jest uzależnione od prawidłowej identyfikacji.

 

Skrypt pod linux'em działa dobrze - używałem go wielokrotnie. Ważne aby mieć komputer podłączony do internetu. Możesz jeszcze sprawdzić jeszcze na 10.04.

 

Tabele ACPI można też wyjąć np everestem czy jak się tam nazywa obecnie, musisz wtedy zapisać wszystkie tabele SSDT. Rozszerzenie bin, to tylko rozszerzenie, możesz zmienić ja na aml i będzie OK. Jak zrzucisz wszystkie tabele SSDT, to możesz je wrzucić do /Extra i zobaczyć czy chameleon je wszystkie wczyta. Być może KP powstaje dlatego że nie są prawidłowo wczytane wszystkie tabele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z identyfikacją chodziło mi czy masz na pewno dobrze przygotowany plik smbios.plist z potrzebnymi danymi. Poprawne działanie PW jest uzależnione od prawidłowej identyfikacji.

 

Ale skąd mam wiedzieć, czy plik jest poprawny? Załączyłem kilka postów temu mój katalog Extra z tym plikiem. Czy ty możesz stwiedzić po tym, czy jest poprawny czy nie? W Profilu Systemu widzę poprawnie zidentyfikowny iMac 12,2. Czy o to chodzi?

 

Co do skryptu to mam działające połączenie internetowe i dam sobie głowę uciąć, że dopuki nie wykonałem:

 

sudo apt-get install aptitude
sudo dpkg-reconfigure dash (says NO symlink dash to bash) 
+
so move hackintosh-hardware-analyser-1.0.9.sh from usb key to desktop

chmod 755 /home/ubuntu/Desktop/hackintosh-hardware-analyser-1.0.9.sh
sh /home/ubuntu/Desktop/hackintosh-hardware-analyser-1.0.9.sh

 

to nie chciało działać, a jak w końcu zadziałało to i tak, jak widać, nie do końca.

Spróbuję jeszcze na 10.04. Mam używać tych powyższych komend, czy nie są potrzebne. Zaznaczam, że uruchamiam system z LiveCD.

 

Dziś wieczorem zrzucę jeszcze te tablice ssdt po everestem. Rozumiem, że mam zmienić rozszerzenia. Na jakie .ssdt? Czy SSDT.aml? Skoro jest ich kilka to ponumerować je jakoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- rozszerzenie .aml

- tabele muszą być ponumerowane - nie pamiętam dokładnie jak, sprawdź boothelp.txt z chameleon'a - tam jest to opisane. Będzie coś jak ssdt-1.aml, ssdt-2.aml czy jakoś tak.

 

Skoro OS X pokazuje Ci iMac 12,2 w profilu systemu to wygląda że jest OK identyfikacja.

 

A skrypt jak zadziała, to powinien do końca, ważne aby mieć internet podłączony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skrypt jak zadziała, to powinien do końca, ważne aby mieć internet podłączony.
Odnośnie tego skryptu powiem Wam, że na 11.04 (ubuntu oraz mint) na kilku konfiguracjach się wysypywał i dump był niekompletny. Natomiast na 10.04 wszystko ładnie przeszło. Mowa o live cd + połączenie z internetem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Tabela SSDT zrzucona w Everest. Jest jednak tylko jedna i z tego co podejrzałem w DSDTSE to dotyczy wszystkich rdzeni procesora.

Niestety pomimo tego, że Chameleon wykrywa ją to i tak niczego nowego nie zyskujemy. Załączam zdjęcie.

Zaraz potem oczywiście to samo KP co wcześniej.

 

Użyłem jeszcze DSDT i SSDT użytkownika buoo z tego tematu na tonymacx86. Ale dzieje się to samo.

http://www.tonymacx86.com/viewtopic.php?f=79&t=22534&p=157759#p157759

 

Co dalej?

post-2906-13904296170618_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.