Skocz do zawartości

Lenovo T60


dymeq
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, to mój pierwszy post. Aby nie zadawać głupich pytań, przeczytałem większość poradników z tego forum, jedne z mniejszym, natomiast inne z większym zrozumieniem, ale i tak pewnie mój problem będzie jakiś banalny.

 

Problem z instalacją Snow Leopard 10.6.3 na notebooku Lenovo T60 distro iATKOS S3. Postanowiłem swoją przygodę z osx86 zacząć właśnie od tej dystrybucji.

 

Starałem się postępować z tym poradnikiem: http://hamac.pl/topics33/ibm-lenovo-thi ... 5789822ad8

 

Ustawienia w biosie wszystko jak w poradniku.

 

Mimo różnych konfiguracji kextów podczas instalacji - system ciągle się wysypuje. Albo ekran jest szary (po jabłuszku), a jeśli odpalę z -v -f, to zatrzymuje się ładowanie plików w momencie : ACPI_SMC_PlatformPlugin:start - waitForService(resocureMatching(AppleIntelCPUPowerManagament) timed out

 

Kexty, które wybieram podczas instalacji:

Bootloader: AsereBLN v1.1.9 (lub chameleon 2 rc5)

Patches: /Extra directory, fakemsc, RTC, Disabler, Evo Reboot

Drivers: VGA: Intel GMA 950 27A2, Voodo PS2, CpuPowerManagament

 

Mimo to system nie odpala się...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.

zatrzymuje się ładowanie plików w momencie : ACPI_SMC_PlatformPlugin:start - waitForService(resocureMatching(AppleIntelCPUPowerManagament) timed out

To jest komunikat o zablokowaniu PowerManagementu (w wyniku użycia Disabler.kext), a nie błąd.

Proszę o screena z całością komunikatów.

 

2. Poza tym wspomniany poradnik dotyczy instalacji Retail a nie dystrybucji.

 

3. Dotyczy laptopa z inną kartą graficzną. I tak się domyślam, że pewnie tu jest kłopot i nie ma żadnego błędu, tylko nie startuje Ci grafika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo ekran jest szary (po jabłuszku),
Bolączka iAtkosa... na moim X3100 + iAtkos S3 miałem dokładnie to samo. Karta, która powinna działać OTB, nie działała wcale. W Twoją (znaną również jako GMA 950) wedle moich informacji jest więcej zabawy - nie zawsze ma ochotę działać i trzeba kombinować. Na forum wiele razy był poruszany jej temat.

Z drugiej strony, na starcie instalujesz jakieś sterowniki do grafy - nie wiesz nawet, czy są w Twoim przypadku potrzebne.

Chameleona RC5 nie wybieraj - ten w iAtkosie S3 jest feralny, lepiej zaznacz RC4. Ponadto Intel GMA 950 i X3100 działają wyłącznie w 32 bitach. Obstawiam też, że kext do RTC jest zbędny - jak w przypadku reszty Thinkpadów R/T6x.

CpuPowerManagament - nie mam pojęcia, co to takiego, ale na lenovcach PM odpala bez artefaktów w postaci VoodoPoweropodobnych wynalazków czy nawet generatorów w Chameleonie.

Więcej rad nt. instalacji iAtkosa dla Ciebie nie mam, bo gardzę distrami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po takich ustawieniach znikają napisy i odpala się... ale szaro :/

 

Bootloader: Chameleon v2 RC4

Patches: /Extra directory, fakemsc, Disabler, EVO Reboot

Drivers: AHCI Sata, Voodoo PS/2, CPU Power Managament (tym razem Voodoo P-State), VGA - Intel GMA 950 (Wcześniej wybrałem 27A2, tym razem 27AE).

 

Oto screen chwilę przed zniknięciem logów i pojawieniem się szarego tła:

20110714098.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co wybierasz nie ma wpływu na działanie instalatora. Kopiowane na HDD kexty nie zaczynają nagle działać. Więc wątpię by to powodowało restart...

Sterowniki do GMA950 generują jak widać szary ekran. Dopóki będziesz je wybierał, to będzie cały czas to samo.

Wybierz tylko to co niezbędne (opisane masz w Jak zacząć) i próbuj.

 

Stopka na forum może mieć max. 4 linijki. Proszę to zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już próbowałem wszelkich konfiguracji wybierając to co niezbędne, całą noc próbowałem. Nic nie pomaga. System odpala się nadal z szarym ekranem.

 

[ Dodano: 2011-07-14, 17:36 ]

Nic nie pomaga, absolutne minimum tak jak w poradniku bez VGA i CPUPM również powoduje szary ekran. Jestem bezradny w tym temacie.

 

[ Dodano: 2011-07-14, 21:04 ]

Co może być przyczyną tych restartów? Raz one są a raz nie... Bios jest skonfigurowany jak w temacie odnośnie instalacji retaila w Thinkpad R60i, ale przed zmianą tych ustawień działo się dokładnie to samo. Loteria... Raz się restartuje, a raz dojdzie do końca instalacji...

 

Wygląda to tak, że w trakcie instalacji gdzieś w połowie pasek stanu instalacji zatrzymuje się. Mysz chodzi, z CD wczytywane są jeszcze dane, na dysk kopiowane są dane. I robi się restart. Po restarcie wszystko się ładuje tak jak po udanej instalacji. Identyczne komunikaty po uruchomieniu z -v, szary ekran nadal po instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dystrybucji nigdy nie masz 100% pewności, że to co masz nagrane na DVD jest ok.

Może jednak warto spróbować z XBooter'em + Retail.

 

Tak jak pisałem, szary ekran, wiąże się z problemami z odpaleniem grafiki.

1. Spróbuj odpalić system po instalacji z -x.

2. Można odpalić system z -s (tryb tekstowy / terminal) i wtedy wywalić (zmienić nazwy a nie kasować) kexty od grafiki intela. Bez sterowników powinien włączyć się tryb VESA. Niemniej i tak potem trzeba będzie kombinować co dalej - jak uruchomić GMA950.

3. Pamiętam, że była jakaś wersja Chameleona 2, która odpalała niektóre GMA950. Wystarczył GraphicsEnabler=yes. Pogoogluj.

 

ps. Sprawdź też jaki masz DeviceID tej swojej karty. Wtedy będziesz mógł dowiedzieć się czegoś bardziej konkretnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Odpalenie z -x nic nie daje

2. Niestety jak się pewnie domyślacie jestem zielony w temacie mac, nie znam w ogóle systemu mac, więc nie bardzo wiem jak zmienić nazwy kextów grafiki, nie wiem gdzie się one znajdują, itp. Dlatego piszę właśnie na forum z nadzieją, że pomożecie koledzy rozwiązać mi ten problem.

3. W każdym razie mam chameleona 2 RC4, spróbowałem z GraphicEnabler=yes i niestety nie dało to rezulatatu. Rozumiem, że mam zainstalować inną wersję chameleona, jednak nie umiem tego zrobić z konsoli, tak jak wcześniej pisałem - nigdy wcześniej nie pracowałem z tym systemem - to miał być początek. Ten właśnie początek sprawia, że walka z tym systemem nastraja mnie do niego negatywnie.

4. Gdzie sprawdzić ID urządzenia? Everest tego nie pokazuje ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Tutaj masz ściągę w temacie terminala:

http://hamac.pl/topics8/terminal-dla-po ... -vt555.htm

Generalnie chodzi o to, by wyłączyć sterowniki do GMA950. Wtedy jest szansa, że zaskoczy tryb VESA. Nie pamiętam z głowy które to są, a w tej chwili siedzę w pracy na XP... Będą to najprawdopodobniej kexty mające w nazwie GMA950. Być może jeszcze AppleIntelIntegratedFramebuffer.kext. Ale nie jestem tego pewien...

 

Można je skasować, tylko, że potem i tak będziesz pewnie ich w końcu potrzebował, dlatego lepiej po prostu zmienić im nazwę, a dokłądniej rozszerzenie. Wtedy te kexty nie zostaną załadowane. Przykładowo dla 1 kexta:

cd /System/Library/Extensions/
mv AppleIntelGMA950.kext AppleIntelGMA950.kext.bak

Ostatnia linijka to zmiana nazwy, o której pisałem wyżej. Jeśli na końcu nie ma ".kext", to sterownik nie będzie łądowany.

Potem trzeba odświerzyć systemowy cache:

rm -R /System/Library/Caches/com.apple.kext.caches

i restart:

reboot

 

Potem kexty można łatwo przywrócić tą samą metodą -> zmieniając nazwę (rozszerzenie) znów na samo ".kext".

 

3. Chodzi o bardzo konkretną wersję Chameleona. Szukaj tutaj:

http://forum.voodooprojects.org/

Zmiana Chameleona, to po prostu zmiana pliku /boot na nowy. Kopiujesz nowy plik nadpisując poprzedni i już.

 

4. Patrz obrazek niżej. W niebieskiej ramce masz VendorID, a w czerwonej DeviceID.

post-72-13904296174147_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dokładnie o to mi chodziło kolego :) Wielkie dzięki za zainteresowanie moim problemem, wieczorem będę w domu to zdam relację jak poszło! :-)

 

[ Dodano: 2011-07-16, 02:01 ]

Wywalenie kexta od gma950 nic nie dało, nadal szaro, na wszelki wypadek zmieniłem nazwy innych kextów z GMA950, nadal szaro. Zainteresowało mnie też, że w tym katalogu z kextami są kexty których nie wybierałem, np AppleIntelGMAX1300.kext, kexty ATIRaden itp. Wywaliłem więc je. Nadal szaro. Swoją drogą ciekawe skąd one się wzieły skoro nie wybieram ich przy instalacji.

 

[ Dodano: 2011-07-16, 02:06 ]

no i w trybie verbose też nie działa

 

[ Dodano: 2011-07-16, 10:51 ]

VendorID = 8086

DeviceID = 27A2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę zająć słowo w sprawie restartów, ich nie ma po prostu. Jeśli podczas instalacji przestaniesz ruszać myszką nie wiem touchpadem albo czymkolwiek innym, system przechodzi w stan wstrzymania tego co jest wyświetlanie jeśli się tak zdarzy, wystarczy ruch myszką i wszystko będzie dalej się ruszało, a dziwne restarty (spowodowane były tym, że to co widziałeś stawało, a tak na prawdę cała instalacja nadal przebiegała dalej) znikną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.