Skocz do zawartości

haMac.pl używa cookie. Przeczytaj Privacy Policy aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tę wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuję użycie cookie

Zdjęcie
* * * * - 1 głosy

Jak to wszystko działa ?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#21 janek202

janek202
  • Moderators
  • 3007 postów

Napisano 23 sierpień 2011 - 13:16

Po pierwsze aktualizowane bazy sprzętu, które łatwo można postawić z podziałem na grupy cenowe. Po drugie proste instrukcje co trzeba zrobić, aby zainstalować dany system.

Pomysł fajny, ale ciężko z jego realizacją, bo trzeba przetestować te zestawy. Bo potem może się okazać, że z polecanej serii sprzętu jeden model może sprawiać problemy (tak jak było z P7P55-M).

Ja na przykład nie mam dostępu do żadnego komputera z Sandy Bridge (nawet z Nehalemem moim braciom do gier wystarcza Core 2 Duo na LGA775, a ja używam dość starego laptopa). Jeśli ktoś ma czas i kasę (lub kogoś, od kogo może pożyczać najnowszy sprzęt) to jest to do zrobienia, problem z tym, że chyba takiej osoby na tym forum nie ma.
  • music lubi to

El Capitan|Gryphon Z87|i5-4670K|16GB RAM|GTX 1070
El Capitan|MacBookPro12,1
Kext Wizard|Chameleon Wizard|HDA Wizard

#22 rzooff

rzooff
  • R.E.D.
  • 5235 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 23 sierpień 2011 - 14:57

poczytaj co ludzie piszą...

Oj piszą różne rzeczy. Niektórzy nie rozróżniają systemu operacyjnego od komputera i instalują Mac'a na PC ;)

EFI1. Następca BIOS'u stosowany w MacOS. W przypadku PC jego funkcjonalność zapwnia specjalny bootloader.
2. Partycja EFI, gdzie opcjonalnie może znajdować się bootloader i także folder Extra

a ten drugi punkt to szczególnie jasny dla nowego użytkownika ;-) szczególnie, że nie ma ani słowa o tym, że jest to twór, który powstał tylko ze względu na standardy i prawdopodobnie Apple go nie wykorzystuje. Brakuje informacji czy są jakieś korzyści z posiadanie takiej partycji itd.

Tu zdania są podzielone.
Wg mnie trzymanie tam czegokolwiek jest niewygodne (upierdliwe jest każdorazowe montowanie tej partycji aby cokolwiek zmienić).
Dla innych ukrycie całego hackintoshowego bałaganu ma znaczenie estetyczne czy ideowe.
Praktyczny plus istnieje tylko w sytuacji gdy tego samego dysku używa się na PC i na oryginalnym maczku - dość rzadka sytuacja.
Jest to temat na dłuższą dyskusję, dla już nieco zorientowanych w temacie. Bo "Utrudnienie dostępu do Extra" wiele poczkującemu nie powie.

Sama modyfikacja bootloadera Applowego umożliwia tylko uruchomienie systemu, bez zapewnienia pełnej funkcjonalności. Dopiero ładowanie tabel DSDT i inne kexty to są te właśnie lekarstwa.

Ale to nie wynika z emulowania EFI.
Na DVD z Mac OS X masz sterowniki, tylko do tych podzespołów, które montowane są w komputerach Apple. Więc do pozostałych potrzebne są dodatkowe lub modyfikowane kexty.
ACPI (w tym DSDT) jest to samo, niezaleźnie czy jest w Biosie czy EFI. Różni producenci mają różne formy tych tablic, czego nie przewiduje Mac OS X - aby wszystko działało trzeba trochę upodobnić kod DSDT to tego jaki jest w maczkach. Nie zmieni tego sama przesiadka na płyty główne z EFI.

a co to jest XPC jak nie inaczej serwowana emulacja ;-)

Uruchamiany jest też po Biosie - w komputerze z Biosem innej opcji nie ma. Ale zasada działania jest inna, bo jest to już pełnoprawna implementacja całego UEFI, a nie "tylko" platforma do uruchomienia Mac OS X na PC.
Teoretycznie jest to lepsza rzecz niż Chameleon. Bo kolejne wersje Mac OS X nie wymagają już nowych wersji bootloader'a. W praktyce Chameleon jest tak rozwinięty i rozwijany, że ciężko przebić jego funkcjonalność...

Tylko, cała idea Tony'ego polega na nie tłumaczeniu kompletnie niczego. Więc to chyba nie jest najlepszy przykład...

masz racje - tłumaczenie żadne, ale łatwo znaleźć co masz zrobić. (...) To, że później jest tysiać wątków, co zrobić, bo coś nie działa to inna sprawa ;-)

No właśnie tu tkwi haczyk. Moim zdaniem nie jest możliwe zrobienie dobrego rozwiązania dla dużej liczby różnych konfiguracji. Efektem zawsze jest zlepek zbyt dużej ilości modyfikacji, co albo od razu albo po aktualizacji generuje mniejsze lub większe problemy. Za to napędza ludzi i w efekcie reklamodawców ;)
Na pewno takie "łatwe" rozwiązania napędzają ruch w sieci i reklamodawdów, ale mimo to, szczerze powiem, że nie chciałbym by nasze forum szło w tym kierunku.

Skoro się w pierwszym poście zobowiązałem to mogę coś takiego przygotować, poproszę później o weryfikację i poprawki na język polski, bo z tym u mnie kiepsko :-D

Próbuj. Byle było konkretnie i syntetycznie. Jeśli będzie dobrze, to na pewno taki temat przykleimy.
Prawie cała moderacja na forum to dyslektycy, więc na pewno skutecznie pomożemy w kwestiach językowych :D

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych