Skocz do zawartości

Instalacja Liona przy użyciu dysku usb lub pendrive'a.


Rekomendowane odpowiedzi

Instalacja Mac OS X Lion z Mac App Store.

Korzystano z tematu: http://hamac.pl/topics35/stawiamy-liona ... vt4026.htm

 

Ten poradnik opisuje przygotowanie obrazu do instalacji Liona przy użyciu systemu Snow Leopard, oraz jego późniejszą post konfigurację.

 

:arrow: 1. CO BĘDZIE POTRZEBNE?

  • Komputer z działającym Mac OS X Snow Leopard oraz konto w Mac App Store. System może być uruchomiony na wirtualnej maszynie.
  • Program ShowAllFiles
    http://cl.ly/9mZv


  • Dysk zewnętrzny, wolna partycja lub pendrive o pojemności co najmniej 5GB.
  • Miejsce, gdzie zainstalujemy system, wolna partycja (min. 10 GB) na dysku typu GUID lub najlepiej cały dysk do dyspozycji

 

:arrow: 2. PRZYGOTOWANIE PARTYCJI INSTALACYJNEJ

Pobieramy Liona z Mac App Store. Po zakończeniu pobierania ZAMYKAMY okienko instalatora.

Przy pomocy programu ShowAllFiles włączamy pokazywanie ukrytych plików.

Wchodzimy do katalogu /Programy.

Klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy: "Pokaż zawartość pakietu".

s1.PNG

Przechodzimy do katalogu Contents/Shared Support. Powinniśmy zobaczyć plik jak na screenie.

s2.PNG

Otwieramy obraz InstallESD.dmg. Na pulpicie pokaże się nam nowy dysk zewnętrzny Mac OS X Install ESD.

Jego zawartość jest na screenie. Jeśli nie widzimy wszystkich plików, to znaczy, że nie użyliśmy programu ShowAllFiles.

s2_.PNG

Otwieramy BaseSystem.dmg (plik numer 1).

Uruchamiamy Narzędzie dyskowe (Programy => Narzędzia => Narzędzie dyskowe).

Przygotowujemy partycję, z której będziemy instalować system. Musi mieć rozmiar co najmniej 4GB. Najlepiej jeśli jest ona na dysku w formacie GUID (GPT). Jej system plików nie ma większego znaczenia, ponieważ zostanie wyczyszczona i zastąpiona danymi z obrazu.

Odtwarzamy na nią obraz Mac OS X Base System (przeciągamy go jako źródło).

s4.PNG

Polecam odmontować OBRAZ Basesystem, tak, by nie mylić go z fizyczną partycją. (Klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy: "Wysuń", lub po prostu przeciągamy ikonę na kosz w docku).

Klikamy prawym przyciskiem na pulpicie na odtworzonym obrazie, wybieramy Informacje, klikamy na kłódkę, wpisujemy swoje hasło i odznaczamy opcję: "Ignoruj prawa własności na tym woluminie".

s3.PNG

Następnie wchodzimy na odtworzonej partycji do katalogu System/Installation i usuwamy nieaktywny skrót "Packages". W to miejsce kopiujemy katalog Packages (folder numer 2) z obrazu Mac OS X Install ESD. Po zakończeniu kopiowania folderu z otwartego obrazu Mac OS X Install ESD kopiujemy plik mach_kernel (plik numer 3) do głównego katalogu partycji instalacyjnej.

W tym momencie instalacyjna partycja powinna wyglądać w ten sposób:

s5.PNG

 

:arrow: 3. INSTALACJA CHAMELEONA I NIEZBĘDNYCH PLIKÓW

W tym kroku pozbywamy się konieczności wykorzystywania BootCD do uruchomienia instalacji.

 

Instalujemy chameleona na partycji instalacyjnej. Możemy do tego wykorzystać paczkę PKG, lub program Chameleon Wizard. Polecam użyć metody instalacji boot0hfs. Jako partycję docelową wybieramy partycję z utworzonymi danymi.

 

Tworzymy katalog Extra na głównym katalogu odtworzonej partycji.

Możecie wykorzystać gotowca, który powinien ruszyć na większości komputerów, na których działa oryginalny kernel.

 

http://cl.ly/9o5w

 

Zawsze możecie użyć Extra ze Snow Leoparda. Nie zapomnijcie tylko przebudować mkexta, jeśli go używacie.

UWAGA: Należy mieć poprawnie zrobiony SMBIOS! Czyli mieć w nim wartości: SMbiosvendor, SMbiosversion, SMboardproduct, SMfamily, SMmanufacturer, SMproductname oraz SMserial. Inaczej możecie ujrzeć komunikat: "Mac OS X nie może być zainstalowany na tym komputerze", lub będzie zamulenie systemu przez WiFi.

Po instalacji systemu polecam wrzucić SMBios, którego używacie normalnie w systemie. Instalator nie pozwoli Wam odtworzyć kopii Time Machine, jeśli SMBiosy w partycji instalacyjnej i w systemie w kopii nie będą się zgadzać. Szczególnie chodzi o Product Name.

 

:arrow: 4. INSTALACJA SYSTEMU

Teraz możemy się wreszcie zająć instalacją systemu. Uruchamiamy komputer z urządzenia na którym odtworzyliśmy instalację. Jeśli wykorzystaliśmy gotowiec z zawartością Extra, to po prostu wybieramy partycję instalacyjną i klikamy enter. Jeśli nie, to koniecznie klikamy strzałką w dół i wybieramy z listy Verbose Mode. Czekamy na załadowanie instalacji. Jeśli wszystko zrobiliśmy poprawnie, to powinno nam się pokazać okno instalatora.

s6.jpg

Wybieramy język instalacji i klikamy na strzałkę pod przelatującymi napisami Witamy.

Następnie z menu na górze wybieramy Narzędzia (Utilities) => Narzędzie dyskowe (Disk Utility).

s8.jpg

Tworzymy w nim nową partycję w formacie Mac OS Extended (kronikowany)(Journaled). Partycja koniecznie musi znajdować się na dysku w formacie GUID. Jeśli chcesz mieć kilka systemów (na przykład Mac OS X oraz Windows) koniecznie zapoznaj się z tym poradnikiem.

Po zakończeniu operacji zamykamy program i klikamy Kontynuuj (Continue).

s7.jpg

 

Z listy wybieramy docelową partycję i klikamy Instaluj (Instaluj).

s9.jpg

Czekamy na zakończenie instalacji, a następnie uruchamiamy ponownie komputer.

 

:arrow: 5. WYŁĄCZENIE KONFIGURACJI URZĄDZEŃ (Tylko laptopy i komputery z klawiaturą lub myszą na PS/2!)

Jeśli mamy klawiaturę i mysz na USB lub BT to spokojnie omijamy ten punkt.

W przypadku laptopów musimy wykonać jeszcze jeden krok przed konfiguracją i użyciem nowo zainstalowanego systemu.

W Lionie Asystent konfiguracji nie pozwoli nam przeprowadzić ustawień systemu jeśli nie znajdzie klawiatury i myszki na USB lub BT. W praktyce więc, nawet jeśli mamy sprawne te urządzenia pod portem PS/2, to tak zobaczymy komunikat o ich braku.

 

Dlatego ponownie uruchamiamy instalację systemu z partycji, którą utworzyliśmy w punkcie 2.

Tym razem po kliknięciu strzałki wchodzimy w Narzędzia (Utilities) => Terminal.

 

Wpisujemy w nim następujące komendy:

cd /Volumes/Lion

Zamiast Lion podajemy nazwę partycji, na której zainstalowaliśmy system. Jeśli ma ona spacje w nazwie podajemy ją w ten "/Volumes/Macintosh HD" lub ten /Volumes/Macintosh\ HD sposób.

cd System/Library/CoreServices/Setup\ Assistant.app/Contents

sudo nano Info.plist

 

Szukamy fragmentu:

SectionBundles

TransitionSection
DeviceSection
KeyboardTypeSection
CountrySection
IntroSection
WantInternetSection
WirelessSection
ISPSection
LANSection
MigrationSection
RegSection
NoInternetSection
iToolsSection
DateAndTimeSection
FinishSection

i usuwamy z niego:

        DeviceSection
KeyboardTypeSection 

Po zmianach ten fragment powinien wyglądać w następujący sposób:

        SectionBundles

TransitionSection
CountrySection
IntroSection
WantInternetSection
WirelessSection
ISPSection
LANSection
MigrationSection
RegSection
NoInternetSection
iToolsSection
DateAndTimeSection
FinishSection

Zamykamy plik (klawisze ^X) i potwierdzamy zmiany klawiszem Y:

Save modified buffer (ANSWERING "No" WILL DESTROY CHANGES) ?                    
Y Yes
N No           ^C Cancel

 

:arrow: 6. URUCHOMIENIE I AKTUALIZACJA SYSTEMU

Uruchamiamy system wybierając partycję, na której go instalowaliśmy.

Jeśli wszystko zrobiliśmy poprawnie, to ukaże się nam kreator ustawień początkowych systemu. Postępujemy zgodnie ze wskazówkami pojawiającymi się na ekranie i w końcu logujemy się na swoje konto użytkownika.

 

Niestety w tym momencie naszemu systemowi sporo brakuje do doskonałości, do uruchomienia potrzebujemy nośnika z którego instalowaliśmy system, brak dźwięku itd.

Najpierw zajmujemy się aktualizacją systemu. Są dwa sposoby by to zrobić.

1. Jeśli mamy połączenie z internetem najwygodniej jest je zrobić przez pozycję Uaktualnienia... z menu apple.

2. Jeśli nasze karty sieciowe nie działają, pobieramy je ręcznie ze strony przy pomocy innego systemu i instalujemy.

http://support.apple.com/downloads#osxlion

Po zakończonej aktualizacji ponownie uruchamiamy komputer.

 

:arrow: 7. POST-KONFIGURACJA SYSTEMU

Ten punkt został bardzo dobrze opisany w poradniku autorstwa witucha0, dlatego nie widzę sensu go przepisywać. Wykonujemy go tylko od punktu: "Post-konfiguracja zainstalowanego systemu"!

Mała uwaga: Jeśli chcemy, by Lion uruchamiał się trochę szybciej, to wszystkie kexty instalujemy w katalogu /System/Library/Extensions, w org.chameleon.Boot.plist włączamy flagę: "UseKernelCache" (najwygodniej przy użyciu Chameleon Wizarda) i na koniec przebudowujemy cache systemu w Kext Wizardzie.

 

Problemy ze Sleepem?

Jeśli na Lionie występują problemy z usypianiem komputera (reset ustawień biosu itd), których nie było na Snow Leopardzie, to zwykle trzeba spatchować AppleRTC.kext.

Jest to jedna komenda w terminalu:

sudo perl -pi -e 's|\x75\x30\x44\x89\xf8|\xeb\x30\x44\x89\xf8|; s|\x75\x3d\x8b\x75\x08|\xeb\x3d\x8b\x75\x08|' /System/Library/Extensions/AppleRTC.kext/Contents/MacOS/AppleRTC

Potem należy odświeżyć cache kextów. Można to zrobić programem Kext Wizard, lub komendą:

sudo touch /System/Library/Extensions

 

Źródło:

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=253992

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
:arrow: 5. WYŁĄCZENIE KONFIGURACJI URZĄDZEŃ (Tylko laptopy i komputery z klawiaturą lub myszą na PS/2!)

 

Od Siebie chciałbym dodać że jest na ten pkt. mały trick jeżeli ma się klawiaturę na PS2, mianowicie kiedy wyskoczy ekran że nie mamy podpiętej klawiatury podpinamy ją taką chińską przejściówka 2xPS2 (mysz, klawiatura) na USB jeżeli oczywiście takową posiadamy wtedy system jak gdyby wykrywa klawiaturę i jesteśmy w oknie konfiguracji. Jednak w obecnej chwili klawiatura nie wpisuje żadnych znaków dlatego przepinamy ją spowrotem na PS2 i wszystko gra można skonfigurować system. :mrgreen:

 

Nie ma potrzeby kopiowania całego punktu poradnika. janek202

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem instalować z twojego poradnika jednak nie jestem w stanie zbootować komputer do instalatora.

 

Przygotowałem pendrive zgodnie z instrukcją i teraz:

 

1) Jak próbuje bootować komputer z pendrive'a to tak jakby nie widzi mi go (nie ładuje się chameleon, używam 2.0 RC5)

2) Próbowałem też odpalać instalator używając dysku z moim snowem, gdzie odpalam z chameleona instalke z pendriva po czym ładują się wszystkie kexty i komputer się resetuje

 

Jakieś porady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystajac z appki niestety problem nie znika.

 

Dzieje sie dokladnie to samo co tutaj na zdjeciu:

http://www.insanelymac.com/forum/lofiversion/index.php/t262144.html

 

Probowalem tez z iBoota to robic i to samo :(

 

Edit: Dobra już sobie poradziłem. Pobrałem inny BootCD i działa jak należy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

Mam pytanie odnośnie instalacji Liona. Istnieje możliwość zamiany ze Snow Leoparda w Liona? Tzn. Chodzi o tą samą partycję. Mam tą appke z Appstore, lecz nie chce mieć 2 partycji SL i Liona. Dodam, że aktualnie mam db z Windowsem. Dokładniej o pkt.3 mi chodzi. Chodzi tam o przygotowaną partycję instalacyjną(pendrive)?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Czyli najpierw w Chameleonie muszę zrobić -s poczekać aż to wszystko się załaduje i dopiero później odpalić instalacje i w terminalu wpisać całą reszte typu sudo nano ? Dobrze rozumuje ?

 

Ok doszedłem do tego i poradnik moim zdaniem jest źle w takim wypadku opisany.

BTW. Teraz mam problem już zapisem pliku wchodzę w Info.plist usuwam to co trzeba usunąć daje ctrl X później Y i ERROR writing info.plist: Read-only file system

Znalazłem coś takiego "the problem is that you can't modify any file when you're using "-s" at Darwin bootloader."

 

"you have to

fsck -fy

and

mount -uw /

 

Before you can edit in single user"

 

Poradnik ma z 4 błędy przez które normalni użytkownicy nie mają szans zainstalować tego systemu moim skromnym zdaniem jeśli muszą przejść przez punkt 5.

Dopisałbym to że trzeba wpisać " -s"

Następnie " you have to

fsck -fy

and

mount -uw /

 

Before you can edit in single user"

 

Dopiero później te komendy do edycji, usunięcie wpisów i zapis.

Tam przy edycji też powinno być opisane że trzeba wcisnąć CTRL + X a nie ^X

 

Dziękuje wszystkim za pomoc w tym temacie, i mam nadzieję że trochę pomogą moje informację :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Czyli najpierw w Chameleonie muszę zrobić -s poczekać aż to wszystko się załaduje i dopiero później odpalić instalacje i w terminalu wpisać całą reszte typu sudo nano ? Dobrze rozumuje ?

 

Ok doszedłem do tego i poradnik moim zdaniem jest źle w takim wypadku opisany.

BTW. Teraz mam problem już zapisem pliku wchodzę w Info.plist usuwam to co trzeba usunąć daje ctrl X później Y i ERROR writing info.plist: Read-only file system

Znalazłem coś takiego "the problem is that you can't modify any file when you're using "-s" at Darwin bootloader."

 

"you have to

fsck -fy

and

mount -uw /

 

Before you can edit in single user"

 

Poradnik ma z 4 błędy przez które normalni użytkownicy nie mają szans zainstalować tego systemu moim skromnym zdaniem jeśli muszą przejść przez punkt 5.

Dopisałbym to że trzeba wpisać " -s"

Następnie " you have to

fsck -fy

and

mount -uw /

 

Before you can edit in single user"

 

Dopiero później te komendy do edycji, usunięcie wpisów i zapis.

Tam przy edycji też powinno być opisane że trzeba wcisnąć CTRL + X a nie ^X

 

Dziękuje wszystkim za pomoc w tym temacie, i mam nadzieję że trochę pomogą moje informację :)

 

Zgadzam sie---niektorzy moga sie zamotac

Ja znowu mam ten problem zepodczas instalacji podczas klikniecia DOSTOSUJ nie mam tam nic do odznaczenia tzn tabelka jest pusta.Czy tak powinno byc?

Pozdrawiam Serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.