Skocz do zawartości

Mac OS X na Intelu


velchinaski
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No tak GRUB jest pieknosci w linuxie swietnie sie spisuje z Windowsem i Linuxem na pokladzie

Ale teraz Jablka wychodza na Intelu , wiec juz chyba czasy zamierzchłe mineły...jest distro linuxa dla maszynek PowerPC wiec czemu nie w druga strone ?

Powinni zrobic cos jak na linuxa LiveCD ... wkladam odpala i wiem czy mi pasi czy nie :)

Dla mnie linux i tak pozstanie NUMER 1 a teraz ostatnio nawet znalazlem test UBUNTU vs MAC i niestety musze powiedziec UBUNTU UBUNTU....ale odbiegam od tematu...chcialem zobaczyc jak sie spisuje ten oslawiony MAC :)

Moze sie uda instalnac juz sciagam wszystko zobaczymy co prawda nie mam dysku na usb wiec chyba pozostanie mi zabawa z partycjami :)

POZDR i DZIEKUJE za POMOC !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niewiem LiveCD raczej tez sie nieda bo niestety trzeba rozpoznac sprzet zeby to wogole odpalilo ,mimo ze sie nie instaluje na twardym dysku :)

 

a wlasnie jesli chodzi o osx to jest glowny problem ,wlasnie mnogosc sprzetu na PC jest problemem. Apple poszedl inna droga ale tez jest inna filozofia ,zdecydowanie prosciej jest zrobic system operacyjny ktory dziala tylko z niewielka iloscia sprzetu mozna go dopiescic zrobic z niego cacko :)

 

przeciez raczej nie uwazasz ze Apple wogole interesuje czy jego poprawki beda dzialaly na hackach ,czy wogole jego system w teori wogole ma nie dzialac na PC ,gdyby tak mialo byc zrobilby sie drugi Windows i nawet moze drugi Linux w jego niezliczonych wersjach w ktorych komercja i upodobnienie go do Windy tak aby stal sie systemem dla mas przerosly jego tworcow :)

 

Oczywiscie osx moglby byc systemem ogolnie dostepnym po warunkiem ze 80 % procent ludzi mialo by Maka a nie PC oprogramowanie bylo by duzo bogatsze i pewnie swiat bylby troche inny ale niestety to Bill jest najbogatszy a nie Steve :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie oznacza że w licencji EULA nie można by zmienić zapisu i pozwolić instalować Leoparda na PC-tach ale tylko zgodnych sprzętowo z tymi jakie są na Macach. Ktoś kto chciałby mieć HaMaca lub już wtedy legalnego PC-Maca musiałby kupić sprzęt taki jak ma Mac co spowodowało by ujednolicenie komputerów na świecie gdyż byłyby jednolite i w bardzo wąskiej grupie jakości i funkcjonalności natomiast nie było by tak wielkiego urozmaicenia w Kartach Grafiki czy Muzyki. A na PC-Maci nie koniecznie musiało by być zapisu w licencji na wsparcie techniczne. Tak to Apple mogłoby zarabiać głównie nie na komputerach tylko na systemie a jak by podchwyciło temat to może rozszerzyliby zakres na wsparcie techniczne i na większość sprzętu a nie tylko na zgodny z Maciem. To spowodowałoby stworzenie realnego zagrożenia dla Windowsa gdyż dla linuxa nic by się nie zmieniło lub nawet z 0,8% mógłby spaść jeszcze niżej. Ale jak już mówię to zagrożenie dla Windowsa by się mogło wykroić a wtedy to nic nie wiadomo jak świat systemów komputerowych by się rozwinął. Moim zdaniem to MacOSX miałby szansę wejść na rynek PC-tów i opanować go ze względu na olbrzymie możliwości i zainteresowanie tym systemem podobnie jak to jest zresztą z Windowsem a to zmusiłoby do tworzenia systemów super stabilnych i super funkcjonalnych ze względu na konkurencję między MS i Apple w celu pozyskania jak największej liczby Userów. Nie byłoby już możliwości wypuścić na rynek systemu nie do końca idealnego bo konkurencja by go zjadła.

 

Trochę odbiegłem od tematu ale cóż. Wypowiedziałem się i mam to z głowy.

Pozdrawiam. Hej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyby do tego doszlo to po pwenym czasie stracil by na funkcjonalnosci czy tez stabilnosci ze wzgledu na coraz to nowe instalki na roznych kompach i zainteresowanie producentow by wzroslo tworzyli by sterownik pod swoj sprzet i zrobilo by sie to samo co teraz mamy na rynku PC :)

 

mysle ze Apple poszedl w intele ze wzgledu na to aby kupowac ich komputery ktore staly sie niby relatywnie tansze ale generalnie zalozenie bylo takie ze to ludzie mieli instalowac na tych makach windowsa poto zostalo stworzone narzedzie BootCamp z calym softem do tego :)

 

a tym samym umozliwili przerobienie kodu tak aby mozna osx zainstalowac na zwyklym PC gdyby sie tak nie stalo to by nas tutaj nie bylo :) i moze tylko nieliczni posiadajacy maki cieszyliby sie leopardem :)

 

powiem tak szkoda zepsuc taki system pozwalajac go legalnie instalowac na sprzecie ktory tak naprawde zaisnial tylko dlatego ze jest bardzo tani :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apple przeszło na Intele tylko ze względu na to że IBM nie był w stanie wyprodukować energooszczędnych procesorów do nowych laptopów.

 

Co do kwestii systemu: zgadzam się z @scg32 , po prostu szkoda aby tak cudowne oprogramowanie zrobiło się jak Windows - wolne, niestabilne i ociężałe.

 

PS. Zrobił się tu mały off-topic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż ale na dość ciekawy temat.

Jedna uwaga jeszcze ode mnie. Gdyby była realna alternatywa w postaci realnego drugiego systemu na PC-ty to producenci systemów (tu MS i Apple) zrobiliby wszystko by nie był on ani wolny ani niestabilny gdyż tu by chodziło tylko o kasę więc im lepszy system tym większa rzesza ludzi chcących go mieć a tym samym mniejsza ilość zwolenników na ten drugi. To by była realna konkurencja ale i też realna kasa na miano najbogatszego.

 

Koniec tematu z mojej strony. Hej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem wlasnie polega na tym iz niema alternatywy :)

nawet linux ktory w swoich zalozeniach mial byc wlasnie tym :)czym sie stal stal sie systemem ktory wraz z kompami sprzedaja w sklepie "nie dla idiotow" oto wlasnie robia strasznych idiotow z ludzi gdyz sam bylem swiadkiem jak tatus z synem kupowali kompa oczywiscie byl tanszy od innych dlatego ze mial tam jakiegos linuksa a syn mowi do taty to wezme jakies gry i wzial fife i cos tam jeszcze musieli sie niezle zdziwic w domu :)paranoja niewiedza i debilizm nie chodzi o ludzi tylko akurat o ten sprzet co tam sprzedaja:) sami tak naprawde nic o tym niewiedza :)

 

nie mowie juz o makach bo to wogole jest czarna magia :)

przywielzli kompy bez budy i gdzie ten monitor podlaczyc ?

 

szkoda slow :)

 

chodzi mi glownie oto ze myslenie ludzi jest tragiczne nawet linuksy ktore znam jesli kogos obraze to trudno ale wymysly w stylu Ubuntu,mandriva itp to jakas tragedia jest ,jesli chodzi o to ,to szacun tylko dla goscia od slackware i oczywiscie dla programistow z Apple dla Leoprada mimo ze oparli to na BSD inny sposob patrzenia inna filozofia zupelna innowacja ,podejscie mysle ze jak sie dowiedzieli ze maja to robic na INtela to 100% zalamka ale zrobili :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat rzeka... nie mniej sprowadza się i tak do jednego pytania...

 

Czy kupionego legalnie za własne pieniądze, systemu Mac OS X, można zabronić instalacji i użytkowania na innym komputerze niż Apple'a, tylko po przez zapis w licencji.

 

Moim zdaniem jest to śliski temat, ponieważ jeśli system można instalować tylko na komputerach apple, to albo on powinien być dostępny za darmo dla właścicieli tychże komputerów, albo dostępny dla wszystkich. Obecna sytuacja przypomina "sprzedaż wiązaną" - jedno bez drugiego nie działa - a taka sprzedaż jest wielce nielubiana w USA.

 

Ja osobiście uważam, że ani moralnie, ani prawnie nie można ukarać właściciela legalnie zakupionego Mac OS X, tylko dla tego że zainstalował go nie na Mac'u a na PC. Tym bardziej że cały proces instalacji i używania jest oparty o całkowicie wolny i dostępny kod (licencja BSD).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś więcej na temat instalacji Maca na PC można poczytać na przykładzie Psystara. Potyczka sądowa trwa a jej wynik nie jest przesądzony i wcale nie jest pewne że Apple wygra. Ciekawe są komentarze na tym Forum:

http://www.myapple.pl/news/87332-sadowa-potyczka-apple-kontra-psystar-1-0-dla-apple.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psystar wogole przegiol pale:) wg mnie zrobil kompy na gigabyte z byle czym i zainstolowal tam hacka :):)

numer nie z tej ziemi :) ze sie z applem sadza to bylo wkalkulowane w ryzyko za kompa wartego niecale 1000 zl bralo trzy razy tyle wic ku.... stac ich :):)

 

prawda jest taka ze w tych czasach stawiam retaila na kompie za niecale 800 zł w hurcie dzieki metodzie boot 132 albo naszego 314tr i mi to smiga jak ..h....

 

wiec jaki problem ?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.