Skocz do zawartości

haMac.pl używa cookie. Przeczytaj Privacy Policy aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tę wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuję użycie cookie

Zdjęcie
- - - - -

Terminal dla początkujących

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 rzooff

rzooff
  • R.E.D.
  • 5235 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 06 lipiec 2009 - 21:03

EDIT: Aktualizacja 07.01.2010
Nowy punkt (Drag & Drop) w pkt.3, oraz drobne poprawki redakcyjne.

UWAGA! - Przy pomocy Terminala można system naprawić, jak i bardzo łatwo go również uszkodzić!
Trzeba pamiętać, że zmiany dokonane w terminalu są nieodwracalne. Nie ma tu ani" kosza" ani opcji "undo" ani system nie pyta "czy jesteś pewien" !!!

Terminal czy inaczej konsola, działa tak samo w przypadku MacOS, jak i innych systemów NIX'owych (Unix, Linux). Dotyczy to komend, ich działania, jak i faktu, że przy ich wpisywaniu istotna jest wielkość liter.
Jeśli jakieś pojęcia czy zwroty są dla Ciebie niejasne, to polezajrzyj do Słowniczka.

1. Uruchomienie terminala
Do terminala w MacOS można dostać się na kilka sposobów. Podstawowy to uruchomienie go przez wybranie w z folderu Applications > Utilities > Terminal.

W sytuacjach awaryjnych można to zrobić tak:
  • Uruchamiająć system z parametram "-s", czyli w trybie single user. Gdy pokaże się wiersz poleceń należy wpisać komendę, która umożliwi dokonanie zmian na dysku:
    mount -uw /

* W trybie single user automatycznie mamy uprawnienia root'a i nie musimy używać komendy sudo.
  • Jeśli nie da się w ogóle uruchomić systemu, to można uruchomić instalator dowolnej hackintoshowej dystrybucji OSx86. I tam wybieramy z menu Tools > Terminal.
2. Podstawowe komendy
Poruszanie się po dysku:
ls : (list) pokazuje zawartość aktualnej lokalizacji.
ls -la : pełna zawartość, wraz z ukrytymi plikami oraz informacjami o uprawnieniach i właścicielach.
cd : (change directory) : zmiana folderu.
cd : wejście do folderu o danej nazwie.
cd .. : wyjście z folderu, przejście poziom wyżej.
cd / : przejście do głównego folderu na dysku.
[/list]Operacje na plikach i forlderach:
cp : (copy) kopiowanie.
cp <źródło> : kopiowanie pliku do podanej lokalizacji.
cp -R <źródło> : kopiowanie folderu* (wraz z subfolderami) do podanej lokalizacji.
mv : (move) przenoszenie lub zmiana nazwy.
mv <źródło> : przeniesienie pliku lub folderu do podanej lokalizacji.
mv : zmiana nazwy pliku lub folderu.
Jeśli podana lokalizacja docelowa, lub plik o podanej nowej nazwie, istnieje - to zostanie nadpisany.
rm : (remove) usuwanie.
rm : usunięcie pliku.
rm -R : usunięcie folderu* (wraz z subfolderami).
mkdir : (make directory) utworzenie folderu.
mkdir : (make directory) utworzenie nowego folderu o zadanej nazwie.
* -R : (recursive) rekurencja - dodanie tego parametru sprawia, że funkcja działa także na zawartość tego do czego się odnosi. W praktyce trzeba ten parametr dopisać do komend, które odwołują się do folderów, w tym i kextów.
[/list]Modyfikacje w systemie:
sudo : (superuser do) powoduje, że komenda następująca po tej, zostanie wykonana na prawach root'a (wymaga podania hasła).
sudo -s : powoduje przełącznie się na root'a. Wtedy nie trzeba przed kolejnymi komendami w danej sesji wpisywać ciągle "sudo".chown : (change owner) zmiana tzw. właściciela
chown -R root:wheel : zmiana właściciela na root z grupy wheel (główna).chmod : (change file modes - permissions) zmiana uprawnień.
chmod -R 755 : nadanie uprawnień 755 (niezbędnych dla takich plików systemowych jak np. kexty).kextstat : (kext status) podaje listę kextów załądowanych do systemu wraz z ich tzw. statusem - w tym m.in. adres, rozmiar, wersja...
Jest to przydatne przy tzw. diagnostyce, gdy chcemy sprawdzić, co i jak się ładuje.[/list]3. Tips & tricks
Kilka rzeczy, które mogą byc pomocne w różnych sytuacjach:

man : (manual) czyli podręcznik
man : wyświetla wbudowany w terminal podręcznik dotyczący danej komendy.
Podpowiedzi są skrótowe i po angielsku, ale zawsze coś.

TAB : autouzupełnianie
Wystarczy napisać początek komendy, nazwy pliku lub folderu i nacisnąć przycisk TAB, a zostanie ona uzupełniona automatycznie o brakującą część.
Funkcja ta przydaje się szczególnie przy dłuższych, w tym wieloczłonowych, nazwach.

Drag & Drop : autouzupełnianie
Bardzo wygodną alternatywą, dla ręcznego wpisywania namiarów na plik lub folder, jest przeciągnięcie jego ikony na okno Terminala. Pełna nazwa pliku, wraz z całą ścieżką dostępu, pojawi się sama.
nano : edytor
nano : otwiera zadany plik przy pomocy wbudowanego w terminal, prostego edytora tekstu "nano".

Edytowanie plików z nadanymi uprawnieniami (np. com.apple.Boot.plist),w normalny sposób - czyli przez GUI - jest nieco uciążliwa. Dużo wygodniej jest zrobić to w terminalu, przy pomocy "nano":
sudo nano /Library/Preferences/SystemConfiguration/com.apple.Boot.plist
grep : filtr wyników
| grep : dodanie tego polecenia do innej komendy spowoduje przefiltrowanie danych do wyświetlenia, zgodnie z zadanym parametrem.

Jeśli będąc w /S*/L*/E* wpiszemy komendę "ls", to zobaczymy tylko końcówkę długiej listy. Można ją jednak przefiltrować korzystając z programu wyszukującego "grep". np:
cd /System/Library/Extensions
ls | grep USB
...spowoduje wyświetlenie listy wpisów zawierających "USB" (wielkość liter ma znaczenie):
AppleMIDIUSBDriver.plugin
AppleUSBAudio.kext
AppleUSBDisplays.kext
AppleUSBEthernetHost.kext
AppleUSBMultitouch.kext
AppleUSBTopCase.kext
BJUSBLoad.kext
IOUSBFamily.kext
IOUSBMassStorageClass.kext
SM56KUSBAudioFamily.kext
Wygodne jest też użycie grep razem z komendą kextstat. np:
kextstat | grep USB
...wyświetli nam:
37    8 0x5b77b000 0x2b000    0x2a000    com.apple.iokit.IOUSBFamily (3.4.4) <7 6 5 4 2> 
38 0 0x5b8a1000 0xe000 0xd000 com.apple.driver.AppleUSBUHCI (3.4.4) <37 17 7 6 5 4>
43 0 0x5ba69000 0x12000 0x11000 com.apple.driver.AppleUSBEHCI (3.4.3) <37 17 7 6 5 4>
50 0 0x5bed6000 0x2000 0x1000 com.apple.iokit.IOUSBUserClient (3.3.1) <37 6 5 4>
51 0 0x5bf52000 0xc000 0xb000 com.apple.driver.AppleUSBHub (3.4.0) <37 6 5 4>
59 1 0x5c37b000 0x4000 0x3000 com.apple.driver.AppleUSBComposite (3.2.0) <37 5 4>
60 0 0x5c386000 0x2000 0x1000 com.apple.driver.AppleUSBMergeNub (3.4.3) <59 37 5 4>
61 2 0x5c476000 0x5000 0x4000 com.apple.iokit.IOUSBHIDDriver (3.2.2) <37 24 6 5 4>
64 0 0x5c57a000 0x3000 0x2000 com.apple.driver.AppleUSBHIDMouse (1.2.3f1) <63 61 37 12>
montowanie klucza USB w trybie Single User
Jeśli instalujemy lub naprawiamy system w trybie "sigle user", zachodzi czasem potrzeba dogrania np. jakiegoś kexta, który mamy na kluczu USB. Aby dostać się do niego z terminala w tym trybie trzeba wykonać następujące polecenia (zaczynamy z odłączonym kluczem USB):
mkdir /Volumes/ 
ls /dev (po tym podłączamy nasz klucz USB i czekamy chwilę)
ls /dev (na liście powinien pojawić się nowy dysk, np. disk2s1(**). To nasz klucz USB!)
mount -t msdos /dev/disk2s1 /Volumes/ (zakładam, że klucz jest sformatowany na FAT32)
Po tej operacji nasz klucz już powinien normalnie funkcjonować w /Volumes/.
** Oczywiście w miejsce "disk2s1" trzeba wpisać właściwy, w naszym przypadku, nr dysku i partycji.
[/list]
4. Przydatne linki
Więcej informacji o komendach dostępnych w terminalu:
http://www.ss64.com/osx/
Informacje na temat Grup i Użytkowników w systemach Unix (a takim jest właśnie MacOS):
http://pl.wikibooks.org/wiki/Linux/Definicje/Użytkownicy_i_grupy

#2 Roninger

Roninger
  • Members
  • 23 postów

Napisano 07 styczeń 2010 - 12:13

mam pytanko
czy pendrive ma byc sformatowany na system plikow mac czy moze byc fat32? gdyz jak mam fat32 nie moge go podmontowac
Intel C2D T8100 2,1Ghz|Northbridge: Intel Crestline-PM PM965 Southbridge: Intel 82801HBM ICH8-DO|HDD:SATA 2|GeForce 8400M GS|Intel ABG3945|ALC268|Phoenix F.52

#3 rzooff

rzooff
  • R.E.D.
  • 5235 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 07 styczeń 2010 - 13:11

Metoda powyżej dotyczy konkretnie trybu Single User. W innych przypadach PenDrive powinien zamontować się automatycznie (w /Volumes), o ile masz poprawnie działające pod Mac OS X złącze USB.
W przykładzie jest FAT32, bo tak najczęściej jest w praktyce. Jeśli masz klucz w HFS+, to pomijamy opcję formatu: "msdos".

#4 holkov

holkov
  • Donator
  • 215 postów
  • Locationspawacz

Napisano 26 kwiecień 2010 - 22:15

A ja chciałem zapytać jak zastąpić znak spacji w terminalu bo nigdzie nie znalazłem ponieważ przy wydawaniu komend jesli mam katalog np. "Macintosh HD" i próbowałem zamiast spacji dawać "_" oraz "-" ale nie skutkowało ,a wiadomo jak naciskam spacje to terminal mnie przykładowo nie przeniesie do tego katalogu
 OSX 10.9.1 ASUS P5G41T M LX|| Q6600 || G41/ICH7 || ALC 887-VD || DDR3 4GB ||GeForce GTX 460|| Maxtor 500 GB SATA || DVD SATA ||
Dołączona grafika Piszę poprawnie po polsku!

#5 314TeR

314TeR

Administrator

• Administrators
  • 15572 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 26 kwiecień 2010 - 22:22

A ja chciałem zapytać jak zastąpić znak spacji w terminalu bo nigdzie nie znalazłem ponieważ przy wydawaniu komend jesli mam katalog np. "Macintosh HD" i próbowałem zamiast spacji dawać "_" oraz "-" ale nie skutkowało ,a wiadomo jak naciskam spacje to terminal mnie przykładowo nie przeniesie do tego katalogu

Spacje poprzedza się ukośnikiem:
Nazwa\ Dalszy\ Ciąg
Możesz też ułatwić sobie wpisywanie długich nazw... zacznij wpisywać np "Macinto" i naciśnij "Tab" - powinien dokończyć nazwę...
Tak się wpisuje:
Macintosh\ HD
A jak cię to wkurzy po raz xyz, to nazwiesz dysk bez spacji. ;-)

ASUS MAXIMUS VII IMPACT | Core i7-4790K | 16GB DDR3 2400 CL10 | GTX 980 Ti | FiiO E10 | OS X Retail via UniBootX Clover

ASUS Z87M-PLUS | Core i5-4590T | 8GB DDR3L 1333 | HD4600 | OS X Retail via UniBootX Clover
byłe haMac'i: ASUS P5W DH DeluxeASUS P7P55 WS Supercomputer | ASUS P8Z68 Deluxe/GEN3 | ASUS P8Z77-V PRO THUNDERBOLT
Jak uruchomić na wypasie ALC 882/888/889/1200 | STOP Gigafail | P5W DH Deluxe - perfekcyjny hackintosh | FlagaPL.gif Piszę poprawnie po polsku!

Co daje kalibracja monitora - zobacz jak można poprawić jakość obrazu.

Najszybszy hackintosh na świecie za procesorem 12C identyfikujący się jako Mac Pro (Late 2013) wg rankingu Geekbench: 37000 pkt

#6 Peter_Ch

Peter_Ch
  • Members
  • 16 postów

Napisano 08 sierpień 2012 - 11:23

Jeśli nie da się w ogóle uruchomić systemu, to można uruchomić instalator dowolnej hackintoshowej dystrybucji OSx86. I tam wybieramy z menu Tools > Terminal.

Potrzebuję wywalić kexta z /S/L/E/ i wymazać plik z cache bo po dobraniu go dostałem kernel panic.
Odpalam terminal z płyty instalacyjnej i zamiast nazwy mojej instalacji na dysku HDD mam nazwę "basch3.1$"

Czy teraz kolejnym krokiem jest podmontowanie dysku i dopiero jego eksplorowanie czy jednak wystarczy zmienić usera ? To moje początki w terminalu więc proszę o pomoc

#7 pc-qwerty

pc-qwerty
  • Members
  • 1168 postów

Napisano 08 sierpień 2012 - 11:39

Po odpaleniu z płytki nie trzeba montować dysku, a przeglądać go możesz w katalogu /Volumes/nazwa_partycji
 10.6.8 @ Asus P5Q Pro | Intel Pentium Dual-Core E6700 | ICH10R | Marvell 88SE6111 | Nvidia GeForce 9500GT | ALC1200 | Atheros L1E | Nie odpisuję na PW związane bezpośrednio z OSx86.

#8 Peter_Ch

Peter_Ch
  • Members
  • 16 postów

Napisano 09 sierpień 2012 - 09:48

Po odpaleniu z płytki nie trzeba montować dysku, a przeglądać go możesz w katalogu /Volumes/nazwa_partycji

Zrobiłem jak pisałeś i partycję bez problemu można przeglądać natomiast w /S/L/E nie znalazłem tego kextra (SleepEnabler) który był tam na 100% i zastanawiam się dlaczego ?

Ostatecznie poradziłem sobie w ten sposób że podpiąłem ten HDD do MacBooka i wywaliłem ten plik Finderem, system wstał bez problemu

#9 pc-qwerty

pc-qwerty
  • Members
  • 1168 postów

Napisano 09 sierpień 2012 - 10:50

Bo pewnie patrzyłeś do /S/L/E na płycie a nie na dysku -> /Volumes/dysk/System/Library/Extensions
 10.6.8 @ Asus P5Q Pro | Intel Pentium Dual-Core E6700 | ICH10R | Marvell 88SE6111 | Nvidia GeForce 9500GT | ALC1200 | Atheros L1E | Nie odpisuję na PW związane bezpośrednio z OSx86.

#10 Peter_Ch

Peter_Ch
  • Members
  • 16 postów

Napisano 09 sierpień 2012 - 12:16

Bo pewnie patrzyłeś do /S/L/E na płycie a nie na dysku -> /Volumes/dysk/System/Library/Extensions

Dokładnie tak myślałem już wtedy że exploruję DVD a nie HDD ale instalacja na HDD nazywa się MAC OSX PC więc w terminalu wklepałem: cd /Volumes/MAC/ OSX / PC/Library/Extensions (slashe dlatego bo w nazwie użyłem spacje) i potem komenda ls i kexta nie było więc wydaje mi się że katalog powinien być poprawny zważywszy fakt że instalacja na DVD nazywa się iATKOS L2 a nie MAC OSX PC ?? dziwne ;)

#11 pc-qwerty

pc-qwerty
  • Members
  • 1168 postów

Napisano 09 sierpień 2012 - 15:56

cd /Volumes/MAC/ OSX / PC/Library/Extensions

Bo wpisałeś .../Library/Extensions zamiast .../System/Library/Extensions

#12 oswaldini

oswaldini
  • Moderators
  • 10199 postów
  • LocationBrzeszcze / Kraków

Napisano 09 sierpień 2012 - 16:03

jeżeli dysk nazywa się: MAC OSX to ścieżkę zapisujemy jako:
"/Volumes/MAC OSX" lub /Volumes/MAC\ OSX - widzisz analogię ? Jeżeli w nazwie jest spacja ujmujemy wszystko w cudzysłów lub spację poprzedzamy znakiem \ (backslash)

MacBook Pro 2012 MD103 15" | i7-3615QM | 8GB RAM | HD4000 + GT650M | Samsung 830 256GB
Hack Gigabyte H81M | i5-4460 | 8GB RAM | HD4600 | 640GB RAID0 Mac + 500GB Win | Raijintek Metis | SFX-L 500W | WiFi
HomeSerwer: HP G7 N54L | 2.2GHz (800-2200Mhz) | 4GB RAM | 2x WD RED 2TB | Synology DSM 6.0.2 @ Jun's bootloader | Time Machine + PLEX + CouchPotato + SickRage + masa innych

iPhone 7 32GB Black
FlagaPL.gif Piszę poprawnie po polsku! | CloverEFI | Nie pomagam na PRIV

#13 45Barens

45Barens
  • Members
  • 1 postów

Napisano 03 listopad 2014 - 23:10

Przyda się, dzięki za pomoc! :)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych