Skocz do zawartości

nBox i modem GSM


Gość herpoi

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś próbował rozpracować modemy GSM na nBoxach?

Moje kilkudniowe próby niestety zakończyły się klęską.

Skompilowałem sobie jajko ze źródeł @freeboxa z obsługą ppp. Do tego moduły usb_wwan i option.
Soft ładuje się bez problemu.
Nastepnie dodaję port ttyUSB0:
mknod -m 666 /dev/ttyUSB0 c 188 0

Teraz ładuję moduły w następującej kolejności:
usbserial.ko
usb_wwan.ko
option.ko

Wkładam modem do portu USB. Mam dwa rodzaje, Huawei E3131 - wymaga przełączenia w tryb modemu, Huawei E173-U2 - jest przełączony na stałe w tryb modemu.
Dla E3131 wykonuję przełączenie przy pomocy usb_modeswitch. Po zabiegu jest widoczny w systemie z prawidłowym vendor i product id i jest dostępny pod /dev/ttyUSB0.
Dla E173-U2 bezpośrednio po podłączeniu mam go pod /dev/ttyUSB0.

Do tego momentu wszystko idzie gładko. Później nie idzie się już połączyć. Portowałem sobie różne binarki.
1. Najpierw wyciągnąłem pppd i programik usb3gdial z oryginalnego softu na Sparka. Niestety nie nawiązuje połączenia.
2. Potem dograłem wvdial z binarek debiana. Wvdial wykrywa modem, ale przy próbie połączenia niestety zalicza faila.
3. Próba połaczenia przy użyciu samego pppd i chat też bez sukcesu.
4. Na koniec wziąłem pppd z debiana (musiałem przy tym wymienić od groma libów). Połączenie pppd i chat bez sukcesu. Wvdial w połaczeniu z binarką pppd debiana zalicza segmentation fault.

Wczoraj w ferworze walki nie zapisywałem żadnych logów, ale jeśli ktoś chciałby pomóc, czy tez powalczyć z tym to mogę po weekendzie powtórzyć wszystkie kroki i zapisem logów, łącznie z tymi ze złącza debug, ale tam akurat wszystko wygląda poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logi by się przydały.

Czy przy próbie łączenia modem łączy się w kółko?
Jak to wygląda od strony modemu, tzn jakie diody migają w porównaniu do pracy np w laptopie?
Proponuję lekturę http://eko.one.pl
Widziałem też projekt openwrt pod sh4.
Niektóre modemy potrzebują większych prądów, więc może tu jest problem? Wszystko w logach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mówiłem, po niedzieli powtórzę wszystko i wrzucę z opisami.

Ogólnie na temat pracy modemów pod linuksem co nieco wiem, z eko.one.pl też nie raz korzystałem :) Aczkolwiek pomysł openwrt na sh4 jest wart sprawdzenia, być może odpalenie tego na nBoxie pomoże w rozwiązaniu problemu. Dzięki za radę.

Co do pracy modemu to mryganie diody wygląda w zasadzie tak samo jak przy podłączeniu do routera z OpenWRT. Po podłączeniu mryga zielona, po kilku chwilach zmienia się na niebieską. Modemy podłaczałem bezpośrednio do nBoxa oraz przez hub z zasilaniem, ale nie było żadnej różnicy.

Co do samego łączenia to w zależności od binarki pppd, albo odwala kitę po pierwszej próbie, albo zaczyna sypać jakieś krzaki w konsoli.

I jeszcze pytanie na koniec, czy jest możliwość puszczenia pppd, chat, wvdial w trybie jakiegoś bardziej szczegółowego logowania? Bo u mnie z tego co pamiętam to miałem dosyć szczątkowe informacje. Albo segmentation fault, albo kod błędu pppd 0x03. Jak wszystko powtórzę to będe wiedział dokłądniej :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W modemach hujaweja mryganie na zielono takie nierówne oznacza ze nie jest zalogowany do sieci. Równe mryganie na zielono to zalogowany do gprs, na ciemno niebiesko to edge, na jasno niebiesko to 3g

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dokładnie.Ciągłe świecenie to trwające połaczenie (kolor to technologia) , równe mruganie to tylko zalogowany do sieci (kolor to technologia), nierówne mruganie (na zielono) to brak zalogowania do sieci

 

Co do technologi to:

zielony to gprs

ciemny niebieski to Edge

jasny niebieski to 3G

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...