Skocz do zawartości

[PORADNIK] Jak odpalić Radeona HD6950/6970 na Lionie!


Majkel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie! Od długiego, długiego czasu, bo ponad miesiąc męczyłem się z odpaleniem mojej karty graficznej, tj. Asus Radeon HD6950 2GB na Mac OSX 10.7.2 i w końcu mi się udało! Więc postanowiłem że napiszę jako taki poradnik dla wszystkich którzy mają z tym problem i jednocześnie udowodnię, że da się to zrobić tym, którzy w to nie wierzą ;]

 

Potrzebujemy:

  • 1. Mac OS X Lion 10.7.2 najlepiej w wersji Retail
     
    2. Program Kext Wizard
http://hamac.pl/topics30/kext-wizard-vt4157.htm
 
3. Program Chameleon Wizard
http://hamac.pl/topics30/chameleon-wizard-vt4716.htm
 
4. Paczkę z potrzebnymi sterownikami - są to pliki z paczki .pkg netkasa, które pozwoliłem sobie dla was wydobyć, ponieważ sam pkg powoduje "sitll waiting for root device error"
http://www.mediafire.com/?m2fuyp2y2ysrc1e


 

 

Więc zaczynamy. Na sam początek rozpakowujemy sobie paczkę ze sterownikami.

 

Krok 1. Instalacja plików .kext

Odpalamy program Kext Wizard, klikamy instalacja, a następnie przenosimy pliki ATY_init.kext oraz ATIRadeonX3000.kext do okienka programu, wybieramy partycję z Lionem i klikamy instaluj.

 

Krok 2. Podmiana pliku ATIRadeonX3000GLDriver.bundle

Wchodzimy kolejno w Partycja z Lionem -> System -> Biblioteki (Library) -> Extensions, odszukujemy plik ATIRadeonX3000GLDriver.bundle, usuwamy go, a następnie na jego miejsce wrzucamy ten sam plik z mojej paczki.

 

 

Krok 3. Modyfikacja org.Chameleon.bootlist za pomocą Chameleon Wizard

Uruchamiamy program Chameleon Wizard, klikamy w org.Chameleon.boot, następnie w polu Grafika zaznaczamy ATI ports i wpisujemy liczbę "1". Jeśli mamy zaznaczony Graphics Enabler, odznaczamy go. Następnie zapisujemy plik.

 

 

Krok 4. Upewniamy się, że smbios nie jest ustawiony jako Mac PRO

 

Krok ostatni. Uruchomienie grafiki

Restartujemy naszego Liona, uruchamiamy go z flagą "-v" i czekamy. Na początku może wyskoczyć szary/niebieski ekran i tyle. W tym momencie restartujemy komputer jeszcze raz, znów odpalamy z flagą "-v". W tym momencie tuż po niebieskim ekranie wyskoczą krzaki, a następnie ładnie uruchomiony system.

 

 

Mam nadzieję, że tym poradnikiem pomogłem osobom, które podobnie do mnie, będą się meczyły z odpaleniem karty. Chcę zauważyć że nie odpalimy tym sposobem karty z pełną obsługą QE/CI. Paczka zawiera pliki, które naprawiają błąd z YouTube'em, pozwalają na przezroczysty pasek i obsługę Odtwarzacza DVD, jednak Chess (Szachy) nie działają.

 

Na sam koniec chcę podziękować osobom, bez których dalej ślęczałbym nad ekranem instalatora Lion'a i bez których nigdy bym nie odpalił mojej karty. Jest do przede wszystkim DarkNorth, bez którego nawet nie zainstalowałbym Mac OS X'a na moim komputerze, Oswaldini który wspierał w różnych problemach oraz 314TeR, który wręcz siłą zmuszał mnie do podania właściwej konfiguracji sprzętu :D Dzięki wam serdeczne ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ATY_init.kext

On pełni tę samą funkcję co GraphicsEnabler z chameleon'a. Dziwne że odpala się DVD a nie działają szachy... widać obsługa 6850 wciąż nie jest pełna...

 

Teraz pozostaje poczekać na patche do 10.7.3 od netkasa, może one lepiej będą działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie działają Szachy, jednak programy typu ScreenFlow, iMovie a nawet Minecraft jako przykład prostej gry śmigają bez najmniejszego problemu. Jest również przezroczysty pasek, pliki z tej paczki naprawiają mój problem z YouTubem więc ja tam jestem zadowolony i nie stwierdzam żeby karta działała strasznie kiepsko, a poradnik po prostu pokazuje jak ją odpalić ;]

 

@edit

Bez ATY_inita.kext ciężko odpalić grafikę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mój znajomy ma taki sam komputer jak ja (stopka) tylko z tą różnicą że ma Radeona'a 6950 2GB ASUS Direct CU II.

I za nic w świecie nie idzie go odpalić pod Lion'em. cały czas jest biały ekran po instalacji...

 

PS: Sprawdziłeś już może czy natywnie działa ta karta pod 10.8 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz odpalić system na zintegrowanej karcie graficznej, działa to w taki sposób, że przełączasz w BIOSie grafikę na Onboard (zintegrowaną), odpinasz Radeona z okablowania i uruchamiasz OS X'a. Wtedy wykonujesz te czynności o których napisałem, ponownie zmieniasz w BIOSie grafikę na PCI-E, wpinasz radeona, odpalasz i dostajesz BlueScreena, rebootujesz i odpala ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

Ale chwilka, chwilka. Czy ja jestem taki głupi, że męczyłem się na tych starych kextach bez OpenCL w Photoshopie, a dopiero wczoraj przeczytałem post o tych nowych kextach? :P

 

Kilka pytań: Na jakiej wersji Liona muszę zainstalować ten update, ba, czy w ogóle muszę go instalować? Czy są gdzieś już wyciągnięte odpowiednie kexty?

 

Pytam trochę jak taki zielony, a to dlatego, że przez problemy z kartą trochę odszedłem od OS X, a teraz pojawiła się nadzieja i powracam.

 

Czyli instaluję OS X 10.7.0 Retail, później combo update do 10.7.2 / 10.7.5, dogrywam ten MBP Update i działa? Czy jednak nie jest tak różowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie problem w tym, że nie za bardzo. Z tymi Radeonami ciągle są problemy i jedna wielka loteria jeśli chodzi o QE/CI (np. działajacy iTunes i filmy, a niedziałające Szachy). Koniec końców chyba lepiej wyjdę jak przesiądę się na GTX 570 lub GTX 670. Tam wszystko śmigać jak ta lala :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.