Skocz do zawartości

haMac.pl używa cookie. Przeczytaj Privacy Policy aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tę wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej:    Akceptuję użycie cookie

Zdjęcie
- - - - -

Klawiatura: zamiana miejscami klawiszy CTRL Win ALT

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 314TeR

314TeR

Administrator

• Administrators
  • 15736 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 21 lipiec 2009 - 13:58

Oryginalna klawiatura Apple'a ma klawisze modyfikujące:
control - odpowiada PC'etowemu ctrl
option - odpowiada PC'etowemu alt
command - mac'owe "japko" - naciśnięcie odpowiada PC'etowemu win
Dołączona grafika

Pod Mac OS X wszystkie najczęściej używane skróty klawiszowe używa się z command a nie ctrl, np:
command + C zamiast odpowiednika windowsowego CTRL + C
O ile ma się klawiaturę od Mac OS X i zna się tę właściwość to jest jeszcze do zaakceptowania, ale mając klawiaturę od PC pod Mac OS X można się trochę pogubić, bo klawisze na klawiaturze PC działają tak jak na Applowskiej i stąd:
PC <-> Apple
ctrl = control
win = option (alt)
alt = command (japko)

Aby jakoś okiełznać ten układ najlepiej jest ustawić klawisze mniej więcej tak jak działały do tej pory i żeby w miarę logicznie odpowiadało klawiszom. Można to zrobić w:

Preferencjach systemu, ikona klawiatury
Dołączona grafika
Następnie trzeba otworzyć "Klawisze modyfikujące" na zakładce Klawiature
Dołączona grafika
Domyślnie klawisze modyfikujące są ustawione tak jak poniżej
Dołączona grafika
Osobiście polecam zmienić na taki układ:
Dołączona grafika
Dzięki powyższemu układowi control zostaje tam gdzie jest CTRL, command (japko) wskakuje na miejsce Win, a option na miejsce alt. Oczywiście można sobie pozmieniać klawisze inaczej, wedle gustu.

ASUS MAXIMUS VII IMPACT | Core i7-4790K | 16GB DDR3 2400 CL10 | GTX 980 Ti | FiiO E10 | OS X Retail via UniBootX Clover

ASUS Z87M-PLUS | Core i5-4590T | 8GB DDR3L 1333 | HD4600 | OS X Retail via UniBootX Cloverbyłe haMac'i: ASUS P5W DH DeluxeASUS P7P55 WS Supercomputer | ASUS P8Z68 Deluxe/GEN3 | ASUS P8Z77-V PRO THUNDERBOLTJak uruchomić na wypasie ALC 882/888/889/1200 | STOP Gigafail | P5W DH Deluxe - perfekcyjny hackintosh | Piszę poprawnie po polsku!

Co daje kalibracja monitora - zobacz jak można poprawić jakość obrazu.

Najszybszy hackintosh na świecie za procesorem 12C identyfikujący się jako Mac Pro (Late 2013) wg rankingu Geekbench: 37000 pkt

Pomogliśmy Tobie - pomóż nam - przekaż darowiznę na utrzymanie forum.

#2 314TeR

314TeR

Administrator

• Administrators
  • 15736 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 21 lipiec 2009 - 14:00

Ciekawy wątek z informacjami dodatkowymi tu:
http://hamac.pl/topi... ... -vt537.htm

ASUS MAXIMUS VII IMPACT | Core i7-4790K | 16GB DDR3 2400 CL10 | GTX 980 Ti | FiiO E10 | OS X Retail via UniBootX Clover

ASUS Z87M-PLUS | Core i5-4590T | 8GB DDR3L 1333 | HD4600 | OS X Retail via UniBootX Cloverbyłe haMac'i: ASUS P5W DH DeluxeASUS P7P55 WS Supercomputer | ASUS P8Z68 Deluxe/GEN3 | ASUS P8Z77-V PRO THUNDERBOLTJak uruchomić na wypasie ALC 882/888/889/1200 | STOP Gigafail | P5W DH Deluxe - perfekcyjny hackintosh | Piszę poprawnie po polsku!

Najszybszy hackintosh na świecie za procesorem 12C identyfikujący się jako Mac Pro (Late 2013) wg rankingu Geekbench: 37000 pkt

#3 DL

DL
  • Members
  • 46 postów

Napisano 21 lipiec 2009 - 20:54

Zrobiłem jak w opisie i teraz ogonki muszę dodawać trzymając przycisk Windows. Klawiaturę mam na USB.

Edit:

Dołączona grafika

Ustawiłem jak na screenie. Dzięki temu działają mi skróty CTRL+C itp. (więc CTRL to przycisk Apple'a), Alt jest na swoim miejscu, a przycisk Win to CTRL.

Aha - efekt końcowy Twojego tutoriala mam z ustawieniami domyślnymi.
Mac OS X 10.5.7 Retail & Chameleon 2.0RC1

#4 wujek_bogdan

wujek_bogdan
  • Members
  • 810 postów

Napisano 19 kwiecień 2010 - 06:58

Użytkownikom innych systemów operacyjnych po przejściu na OSX zazwyczaj ciężko przestawić się na Makowy układ klawiatury i woleliby, żeby najczęściej używane skróty klawiszowe działały "po staremu" (ctrl+c, ctrl+v, ctrl+a itd...), a także żeby zachowanie klawiszy home/end/pageup/pagedown było takie samo jak pod Windows, czy Linux. Dodatkowo miło by było gdyby można było pisać polskie znaki używając prawego ALT, a nie klawisza WIN.

Część z tych problemów rozwiązuje prosta zamiana klawiszy funkcyjnych opisana w TYM temacie. Niestety zamieniając w ten sposób mapowanie klawiszy zamieniamy ich układ równocześnie po prawej jak i po lewej stronie, więc albo pozbawiamy się możliwości pisania polskich znaków pod prawym altem, albo musimy przyzwyczaić się do skrótów klawiszowych z klawiszem WIN zamiast CTRL.

Jest jednak proste rozwiązanie.
:arrow: KeyRemap4MacBook
http://pqrs.org/macosx/keyremap4macbook/index.html.ja
:arrow: DoubleCommand
http://doublecommand.sourceforge.net/

DoubleCommand daje dużo mniejsze możliwości i i mnie nie do końca działał jak trzeba. Dopiero za pomocą KeyRemap4MacBook udało mi się skonfigurować klawisze tak jak chciałem.

Jeśli zmieniałeś coś w opcjach mapowania klawiszy, przywróć ustawienia domyślne:
Dołączona grafika
A następnie w KeyRemap4MacBook zaznacz:
Dołączona grafika
Remap Command_L_Key > Command_L to Control_L

Dołączona grafika
Remap Control_L Key > Control_L to Command_L

Dołączona grafika
For PC Users > Use PC Style Home/End

:!: Podane rozwiązanie wydaje się nie działać na klawiaturze PS/2 (próbowałem jedynie z VoodooPS2Controller). Działa po podłączeniu klawiatury PS2 do portu USB na przejściówce.

Obecny:  10.11.2, Asrock Z87 Pro4, i7-4790k, 16GB DDR3@1600, MSI GTX 960, Audigy 2 ZS

Poprzedni: 10.10.4, ASUS P7P55D-E LX, i7-870, 8GB DDR3@1600, Saphire HD5770 1GB

#5 janek202

janek202
  • Moderators
  • 3007 postów

Napisano 28 styczeń 2011 - 12:46

Pozwolę sobie trochę rozszerzyć temat. Propozycja 314TeR, przynajmniej u mnie, nie sprawdza się.

W tym układzie za przycisk Command (przykładowo Cmd+C) odpowiada klawisz Windows.
Ma to dla mnie dwie zasadnicze wady.

1. Trzeba na nowo przyzwyczaić się do skrótów klawiaturowych.
2. Mam tylko jeden klawisz Windows w laptopie (często tak jest). Skróty takie jak Cmd+Backspace, czy Cmd+O wymagają użycia dwóch rąk, co nie jest wygodne.

By klawiatura działała tak jak w windows należy ustawić klawisze modyfikujące tak jak na screenie.

Załączone pliki

El Capitan|Gryphon Z87|i5-4670K|16GB RAM|GTX 1070
El Capitan|MacBookPro12,1
Kext Wizard|Chameleon Wizard|HDA Wizard

#6 314TeR

314TeR

Administrator

• Administrators
  • 15736 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 28 styczeń 2011 - 13:58

Wszystko oczywiście zależy jakie mamy klawisze na klawiaturze i jak one działają. W starszych systemach, pecetowe klawiatury USB i PS/2 zawsze miały klawisze działające tak jak ich odpowiednik w tym samym miejscu i stąd było zamieszanie. Od Pewnego czasu klawiatury pecetowe na USB już nie mają "wymieszanych" klawiszy i na nich ALT=ALT, CTRL=CTRL, a Win=Cmd, natomiast wersje PS/2 uruchamiane przez VoodooPS/2 wciąż mają problem pomieszania klawiszy i funkcji.

Druga sprawa to zawsze należy pamiętać, że pod OS X skróty klawiszowe są po prostu inne i większość ma swoje odpowiedniki z Cmd a nie CTRL - ale nie wszystkie i bardzo ważne CTRL też jest używany i wykorzystywany skrótach i przede wszystkim w terminalu, dlatego nie da się w pełni "wymienić" funkcji tych dwóch klawiszy... Z perspektywy czasu, na dłuższą metę warto przyzwyczaić się do układu OS X'wego jeśli korzystamy w większości z tego systemu, jest zwyczajnie wygodniejszy i szybciej się na nim pisze i łatwiejsze do wykonania są skróty, ot choćby najczęściej wykonywane Copy/Paste.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych