Skocz do zawartości

odłączajcie swoje nBoxy w czasie burzy od zasilania najlepiej wypinając zasilacz


AbrahaM

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś przy okazji burzy która przeszła parę godzin temu, "zrobił się" eksperyment naukowo-techniczny. Ta sama instalacja RTV, ta sama instalacja elektryczna. Kaboom w bliskiej okolicy... wynik: UHD 88 działa, 5800 BSLA najprawdopodobniej trup. Po objawach ("nie świeci" SPDIF) można przypuszczać że albo poleciał zasilacz albo pół boxa jest usmażone. By było jasne, 5800 jest jedynym sprzętem, który w wyniku burzy ucierpiał w całym gospodarstwie domowym, routerowi NIC, bramce VoIP nic, komputerowi NIC, sprzętowi audio (radio!) NIC, telewizorowi (podłączonemu do instalacji z racji DVB-T) NIC, UHD 88 NIC, komputerowi z kartą TV-SAT ... też NIC.

 

Wniosek: wielokrotnie, w wielu dyskusjach, podnoszone argumenty o słabszej konstrukcji tych odbiorników, w szczególności ich sekcji zasilania oraz "takich sobie" zasilaczy zyskują dodatkowe potwierdzenie. Wszystko wskazuje na to, że odbiornik ubiło "wahnięcie" w sieci energetycznej, gdyż w innym wypadku diabli by wzięli pozostałe sprzęty podpięte do instalacji R-TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku ubiło mi nboxa przez lan to optyk się zaświecał ale procek był martwy. Gościo który wymieniał mi płytę mówił że na zasilaniu są zabezpieczenia.

 

poprawiono pisownię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku ubiło mi nboxa przez lan to optyk się zaświecał ale procek był martwy. Gościo który wymieniał mi płytę mówił że na zasilaniu są zabezpieczenia.

Miałem podobną sytuacje ze swoim bska, pomimo odłaczonego boxa od zasilania nastąpiło mikroprzepięcie po lanie od wyładowania atmosferycznego w okolicy.

Co ciekawe port lan był dobry, tylko wysiadł jakiś układ na płycie który steruje lanem. Oczywiscie routerowi nic się nie stało, tylko nbox nie mógł nawiazać połączenia.

Wkurzyłem się, włożyłem antenke wifi w port usb (wifi działało) i sprzedałem nboxa. Kupiłem w zamian UHD-88 i wkońcu jestem zadowolony. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak coś to mam bsla bez dysku do sprzedania;D

 

Jakby co, to mam czym odbierać :) uhd88 przepięte w miejsce 5800bsla, jedyny zonk, że w ten sposób poszedł się paść testowy odbiornik. Za ofertę dziękuję, ale u mnie podstawowy sprzęt to uhd88.

 

Miałem podobną sytuacje ze swoim bska, pomimo odłaczonego boxa od zasilania nastąpiło mikroprzepięcie po lanie od wyładowania atmosferycznego w okolicy.

Co ciekawe port lan był dobry, tylko wysiadł jakiś układ na płycie który steruje lanem. Oczywiscie routerowi nic się nie stało, tylko nbox nie mógł nawiazać połączenia.

Wkurzyłem się, włożyłem antenke wifi w port usb (wifi działało) i sprzedałem nboxa. Kupiłem w zamian UHD-88 i wkońcu jestem zadowolony. :)

 

To nie ten przypadek, tu on nawet ani diodami nie mrugnie, ani nie próbuje się odpalić, gdyby to była "tylko" usterka lanu, to co innego, bo WiFi też mam. Z przekonaniem graniczącym z pewnością uważam, że poszło zasilanie. I tylko w nim, o czym już wcześniej pisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nBox? Raczysz żartować sobie :)

 

Nie widziałem schematu nboxa ale chyba w układzie zasilania jest więcej elementów niż w układzie lan.

Brak reakcji na podłączenie zasilania to nie jest jeszcze taki zły objaw poszedł jakiś element na zasilaniu i jest przerwa w obwodzie ostatecznie zwarcie.

kwestia czy opłaca się grzebać w płycie główniej czy kupić drugą.

 

 

 

Miałem podobną sytuacje ze swoim bska, pomimo odłaczonego boxa od zasilania nastąpiło mikroprzepięcie po lanie od wyładowania atmosferycznego w okolicy.

Co ciekawe port lan był dobry, tylko wysiadł jakiś układ na płycie który steruje lanem. Oczywiscie routerowi nic się nie stało, tylko nbox nie mógł nawiazać połączenia.

Wkurzyłem się, włożyłem antenke wifi w port usb (wifi działało) i sprzedałem nboxa. Kupiłem w zamian UHD-88 i wkońcu jestem zadowolony. :)

 

W czasie mojej burzy dekoder był włączony ale router tez spaliło. Ogólnie nie mam szczęścia bo wcześniej ta sama historia zdarzyła mi się w DM800.

W mojej płycie zaświecał się tylko optyk po podłączeniu zasilania zero reakcji na wyświetlaczu. Po wymianie płyty głównej zainwestowałem 30pln w wifi od Ferdka i wszystko działa jak należy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można śmiało podjąć jedną próbę ożywienia-diagnozy -- mianowicie odłączyć zasilanie kostki LAN.

Są to 2 dławiki w pobliżu gniazda LAN. Stawiam na zwarcie - kostka znana jest z tego , że jej awaryjność

jest proporcjonalna do wielkości  :) . Być może dusi 3,3V . Dawno , dawno temu i to nie bajka -- ożywiłem

tak 2 tunery BSKA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AbrahaM - może problem burzy, może czysty przypadek. Faktem jest, że zasilacze są gówniane w nBoxach, ale jak też miałem przypadki w komputerach które osobno by sugerowały na walnięcie piorunem, ale po wzięciu pod uwagę, że inne komputery podłączone do tej samej sekcji zasilania i tego samego swicha były sprawne, to trzeba było wykluczyć czynniki jak przepięcia czy burza. Mój rodzynek ostatnich czasy, poleciał zasilacz i to markowy AX650 corsaira (7-dem lat gwarancji) i pociągnął za sobą płytę główną i cpu, a że była to droga płyta na Z68 i i7-2600K, to kosztowo nie wyglądało najlepiej... na szczęście cały sprzęt był na gwarancji i w jego miejsce klient dostał nówki płytę na Z77 i i7-3770K oczywiście z nowym zasilaczem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można śmiało podjąć jedną próbę ożywienia-diagnozy -- mianowicie odłączyć zasilanie kostki LAN.

Są to 2 dławiki w pobliżu gniazda LAN. Stawiam na zwarcie - kostka znana jest z tego , że jej awaryjność

jest proporcjonalna do wielkości  :) . Być może dusi 3,3V . Dawno , dawno temu i to nie bajka -- ożywiłem

tak 2 tunery BSKA.

 

Biorę to pod uwagę i napisałem to komu trzeba w opisie, gdyż wspomniany 5800bsla właśnie poleciał do naprawy/diagnostyki i ew. odświeżenia w ręce bardzo dobrego fachowca, razem z nim poleciał też z deka niestabilny 5800bska (który sobie czekał na okazję by go wysłać) i nie tylko one :)

 

AbrahaM - może problem burzy, może czysty przypadek. Faktem jest, że zasilacze są gówniane w nBoxach, ale jak też miałem przypadki w komputerach które osobno by sugerowały na walnięcie piorunem, ale po wzięciu pod uwagę, że inne komputery podłączone do tej samej sekcji zasilania i tego samego swicha były sprawne, to trzeba było wykluczyć czynniki jak przepięcia czy burza. Mój rodzynek ostatnich czasy, poleciał zasilacz i to markowy AX650 corsaira (7-dem lat gwarancji) i pociągnął za sobą płytę główną i cpu, a że była to droga płyta na Z68 i i7-2600K, to kosztowo nie wyglądało najlepiej... na szczęście cały sprzęt był na gwarancji i w jego miejsce klient dostał nówki płytę na Z77 i i7-3770K oczywiście z nowym zasilaczem...

 

Biorę to pod uwagę, ale zbieg okoliczności w postaci zjawisk atmosferycznych jednak chyba stawia na problem spowodowany przez burzę. Do dyskusji i ustalenia "którędy" szkoda powstała, czy to via LAN (też to biorę pod uwagę), czy po zasilaniu. Nie twierdzę że mam rację, że tak było, ale jednak to w pierwszej kolejności bym obstawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Myślę że lepiej kupić listwy filtrujące cenna dobrej to 50 zł i podłączyć elektronikę na wypadek skoków napięcia.

Nbox jest jaki jest i każdy to wie zasilacze jak zasilacz wystarcza nie jest winny że karta sieciowa się usmaży czy coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że lepiej kupić listwy filtrujące cenna dobrej to 50 zł i podłączyć elektronikę na wypadek skoków napięcia.

Nbox jest jaki jest i każdy to wie zasilacze jak zasilacz wystarcza nie jest winny że karta sieciowa się usmaży czy coś innego.

 

Myślisz, że u mnie sprzęt nie jest podłączony za pośrednictwem listy filtrującej? oczywiście był. I jak pisałem "każdy inny" sprzęt chodzi, w tym sporo podłączonego do tej samej listwy filtrującej. nBox oczywiście padł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Listwy filtrujące to na dzień dzisiejszy tylko gadżety. nawet te drogie.

  • Warystor
    albo zapomną o warystorze, albo dadzą zły. Czasem nawet to co jest w gniazdku przekracza wszelkie założenia producenta;
  • Filtry - często hasło - A PO CO;
  • Dławik - ze świeczką szukać;

Wszystkie trzy punkty razem - o mamo, to wyzwanie dla kupującego. Dlatego polecam UPSa bez baterii i zasilać przez niego. Przynajmniej pewność, że są jakieś filtry.

Zapamiętać raz na zawsze - jak coś walnie MOCNO to nic nie pomoże.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...