Skocz do zawartości

Atheros ar5006eg


NorthFan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To moj pierwszy post na tym forum, wiec witam serdecznie.

Wie ktos moze, czy powstala juz jakas konkretna solucja pozwalajaca bezproblemowo uruchomic ta karte.

Po instalacji leoparda 10.5.7 z distro iAtkos v7 na mojej toshibie p200-178, wiekszosc rzeczy zmusilem do wspolpracy, procz wspomnianej sieciowki.

Przewertowalem forum http://www.insanelymac.com/, znalazlem kilka topikow opisujacych instalacje odpowiednich kextow, ale niestety zaden ze sposobow nie zadzialal "w pelni". Tzn mam w tej chwili ikonke sieci bezprzewodowej na pasku, w profilu systemu karta widnieje jako AirPort Extreme (0x168C, 0x7128), jednak nie potrafi zeskanowac zadnej sieci. Probowalem tez skanowac za pomoca Kismac'a w trybie pasywnym i tez nic. Skanuje w nieskonczonosc, ale nic nie wykrywa. Brak mi juz pomyslow. Czy komus udalo sie uruchomic ta karte na leopardzie i dziala normalnie? Z gory dziekuje za zainteresowanie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ten przełącznik nie jest do końca mechaniczny :-/ On odłącza antenę, ale w sposób programowy i wymaga wsparcia od strony sterowników... pod Windows ono jest, ale pod Mac OS X już nie... obawiam się że może nie być łatwo...

 

Poszukaj wątków dotyczących wyłącznie Twojego modelu i tego problemu, może ktoś wpadł już na rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak. Sprawa nie tyczyla sie przelacznika a kext'ow i odpowiedniej kolejnosci ich instalowania i restartowania systemu. Nie pamietam dokladnie, co finalnie pomoglo, bo siedzialem przy tym bez przerwy prawie 2 dni :evil: wertujac setki stron. Duzo ludzi ma z ta karta problem i zauwazylem, ze nie u kazdego dziala ta sama solucja. U mnie w koncu dziala wifi, ale po restarcie najpierw musze uruchomic KisMACa, wlaczyc skanowanie na sterowniku apple airport extreme card w trybie pasywnym. Jak odnajdzie sieci, wylaczyc go i dopiero wtedy mam dostepne sieci w ikonce na pasku. Z tego co wyczytalem na zagranicznych forach nikt jeszcze nie opracowal metody by to obejsc, by siec, a raczej mozliwosc jej zeskanowala byla dostepna z marszu po restarcie. Jesli ma ktos jakies pomysly lub doswiadczenia - piszcie. Byc moze wystarczy jakis skrypt lub... no nie wiem, ale jesli juz sa dzialajace sterowniki i dziala na nich siec, to chyba trudno nie bedzie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie. A jak sie ma sprawa wymiany w laptopie? W sumie nigdy sie nie interesowalem upgradem wifi w lapku. Czy jest jeden standard tych kart, czy moze kazdy producent stosuje swoje standardy/wymiary/polaczenie z plyta? Jesli nie ma problemu z wymiana, to nawet sie nie bede zastanawial nad tym, tylko zraz do sklepu zwitam i czegos poszukam. dzieki za rade.

EDIT: mam na mysli karte wbudowana, o opcji jej wylaczenia i podpiecia jakiejs PCMCIA lub usb wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem. Czytalem ktore konkretnie karty dzialaja w miare dobrze, problem jednak w tym, ze musi ona tez wspolpracowac z moim laptopem. Akurat mam w domu inny laptop compaq, w ktorym jest jakis broadcom. Z ciekawosci przelozylem go do swojego laptopa i .... no niestety, niby go wykrylo, zainstalowalo sterowniki (vista) ale ani wspomniany przez Ciebie przelacznik, ani inne funkcje karty nie dzialaly. Mimo tego, ze byla widoczna w systemie - nie dzialala. Swoja karte przelozylem do tego compaqa i juz na samym starcie bios wywalil "uncompatible network device". Na tym koniec testow. Postaram sie poszukac czegos do toshiby equaium p200-178 i ewentualnie potem sprawdzic, czy dziala ok z makiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoja karte przelozylem do tego compaqa i juz na samym starcie bios wywalil "uncompatible network device".

 

Jeśli w twoim laptopie nie było takiego komunikatu to karta powinna zadziałać. Do testów też możesz użyć np nowego Ubuntu, dość dobrze sobie radzi z takim sprzętem sieciowym.

 

Innym sposobem na obejście tego problemu jest modyfikacja BIOS'u lub znalezienie i wgranie zmodyfikowanego BIOS'u do swojego komputera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubuntu odpalalem, fakt ze nie najnowsze, bo 8.10 i karty nie wykrywalo. Ponadto nie swiecila sie dioda na obudowie swiadczaca o aktywnosci karty. Byc moze nie wspolpracuje z tym przelacznikiem na obudowie i przez to system jej nie widzi. Zachowywala sie wlasnie tak samo jak by byla wylaczona tym przelacznikiem. Windows ja widzial w menedzerze urzadzen ale nie wykrywala zadnej sieci. Wstepnie przegladajac oferty tych kart zauwazylem, ze zawsze podawana jest grupa wspolpracujacych z nia laptopow. Zazwyczaj sa to serie komputerow tego samego producenta. Podejrzewam, ze to wlasnie w biosie kryje sie akceptacja/odrzucenie urzadzenia, bo standard jest ten sam. na karcie wyjetej z compaqa byla naklejka mowiaca ze karta nadaje sie jedynie do compaq/hp. No nic, trzeba poszukac.

 

EDIT: Znalazlem takie cos:

http://cgi.ebay.co.uk/BROADCOM-WIFI-MIN ... 286.c0.m14

 

Sprzedawca zapewnia, ze wspolpracuje z toshibami, ja z kolei wyczytalem ze i z makiem nie ma problemow. Brac ta, czy szukac czegos innego/lepszego/nowszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

b/g. Nie bardzo rozumiem co z tymi antenami? Chodzi ci o ilosc przewodow zapietych do karty?

 

Tak. Karty w standardzie N wymagają aby w notebooku były 3 anteny... a/b/g zadowalają się dwoma. Jak obecnie miałeś kartę b/g to masz 2 anteny, więc nie możesz kupić karty w standardzie N, bo może ci nie działać prawidłowo, lub dużo gorzej niż zwykła B/G właśnie ze względu na brak 3 anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4311 powinien działać... Nie sugeruj się też tym co piszą szprzedawcy, często są u nich bzdury, a koszt przesłania takiej karty UK->PL jest często wyższy niż zakup paru sztuk w PL... tu masz np 4311 za 20zł:

http://www.allegro.pl/item711215299_broadcom_bcm94311mcg_intel_802_11b_g_max_54_mbps.html

O ile BIOS ci nie odrzuci karty i przełącznik od anteny nie stanie okoniem to też powinna działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to w zasadzie nie ma nigdy pewnosci, czy karta bedzie dzialac z laptopem, dopoki sie samemu nie sprawdzi konkretnego egzemplarza?

 

Niestety, jeśli karta nie była oryginalnie zaprojektowana dla tego producenta, to zawsze będzie ryzyko niedziałania, ale na szczęście to nie jest duży koszt ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę się tego obawiałem... wygląda na to jakby antena była cały czas wyłączona...

 

Poszukaj informacji ogólnych o radzeniu sobie w takich przypadkach... może trzeba jakiś bios zmodyfikowany, albo zakleić jakiś pin na karcie aby włączyć na stałe antenę... Nie ty jeden masz taki problem, może ktoś już wpadł na rozwiązanie... szukaj też w innych modelach, być może ten sam sposób i u Ciebie zadziała...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem podobny temat na elektrodzie, tam ktoś zaklejał właśnie jakieś piny i był schemat, ale to na pci nie pcie. No nic trudno. Narazie działam na tym atherosie, ale to troche niewygodne. Przed wyłączeniem komputera musze najpierw wyłączyć airport, a po restarcie od razu włączyć, uruchomić kismac, jak zacznie skanować i wynajdzie sieci, wyłączyć go i dopiero wtedy mam dostep do sieci :mrgreen: Potem sieć działa juz przez cały czas ok. Dziwne to troche i być może jeśli już to działa, wystarczą jakieś zabiegi z odpowiednim ładowaniem kextów przy starcie, czy coś w ten deseń. Muszę przyznać, że nie mam zbyt wielkiego pojęcia o takich operacjach na leo, mam go dopiero od kilku dni. No nic, narazie musi pozostać tak jak jest. Dzieki. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.