Skocz do zawartości

LegacyHDA ALC882 888 889 892 898 1150 1200 on ASUS, MSI...


Rekomendowane odpowiedzi

Dostępne w obecnej wersji dla ALC882/888/1200, ALC889, ALC892, ALC898, ALC1150 obecna na płytach ASUS'a i zapewne innych jak MSI, etc. Rozwiązanie dla Moutian Lion'a 10.8.x jak i Mavericks 10.9.x. Osobiście przetestowałem ALC882/889/892/1150 i za nie ręczę w 100%, pozostałe kodeki testowali inni użytkownicy forum i potwierdzili także ich działanie. Jeśli odpaliłeś na swojej płycie moją metodą układ audio, to podziel się tą informację z innymi.

Działa absolutnie wszystko co można uruchomić uwzględniając niuanse i to na co pozwala AppleHDA, a w tym:
Line Out - Green - pracuje jako głośnik
Line Out - Orange
Line Out - Black
HP Out - Green - wyjście słuchawkowe na panelu przednim, po wpięciu słuchawek w to gniazdo, automatycznie wyciszane jest wyjście line-out green
SPDIF - ALC882/888/889/1200 jako combo Yellow ALC892/1150 Optical Black- działa w trybie PCM 2.0, próbkowanie 44.1-96k 16-24bit do ustawienia w midi setup. Działa poprawnie DD i DTS passthru.
Mic front - Pink - przedni mikrofon - obsługuje DSP (redukcję szumów otoczenia)
Mic back - Pink - tylni mikrofon działa jako Line-In, po wetknięciu w gniazdo mikrofonu wyłączany jest przedni Mic.
Line-in - Blue

Co nie działa i nie zadziała pewni nigdy (ograniczenie AppleHDA):
Line-out - Grey - AppleHDA umożliwia uruchomienie 4xWyjście, najbardziej optymalny jest układ 3xAnalog + 1xspdif. Układu 4xAnalog nie robi się głównie dla tego, że jest ekstremalnie rzadko używany, mógłby się przydać tylko w układach analog 7.1.
Back Mic - jako Mic a nie Line-in - nie można odpalić razem obu mikrofonów - ja stosuję sztuczkę że przerabiam jedno z wejść Mic na Line-In ale dopasowuję poziomy aby współpracowały poprawnie z mikrofonem
Przy startu dźwięku po dłuższej ciszy słychać "pyknięcie" na torach analogowych na początku odtwarzania dźwięku. Problem często spotykany i nie widziałem ani nie znalazłem żadnego rozwiązania na to.
Jeśli się uśpi komputer podczas odtwarzania dźwięku (np z iTunes w tle) i z wpiętymi słuchawkami, to wiesza się przełączanie HP/Głośniki, działa tylko ostatnio wybrane urządzenie. Aby odblokować wystarczy wyłączyć dźwięk, uśpić, wybudzić i wszystko wraca do normy. Po prostu trzeba pamiętać aby nie usypiać z grającą w tle muzą.

Czym się wyróżnia ta wersja względem innych wersji ogólnie krążących po necie? Po prostu zrobione wszystko co praktycznie się da, a w tym:.
1. Front Mic ma uruchomiony DSP, przez co bardzo dobrze tłumi wszelkiego rodzaju szumy i to bardzo słychać.
2. Działają oba wejścia Mikrofonowe, można podłączyć Mikrofon do dowolnego z nich.
3. Działają oba mikrofony i Line-In niebieski - żadnych kompromisów, wszystkie wejścia działają jak powinny.
4. Działają 3 wyjścia analogowe Line-Out i SPDIF razem, można budować wyjścia analogowe 5.1.
5. Poziomy mikrofonów są dopasowane do poziomów głośności dostępnych na wyjściach. Chodzi o to że po wpięciu mikrofonu będzie dobrze słychać osobę, tak jak to jest było w starszych układach ALC888/1200, oraz dźwięk po nagraniu ma ten sam poziom co np Line-out.
6. Balans dostępny na wszystkich wyjściach i wejściach analogowych (specjalnie dla laborman ;))

Wszystkie wyjścia/wejścia osobiście sprawdziłem i wiem że działają tak jak opisałem na płycie P8Z68 Deluxe GEN3 (ALC889) oraz P8Z77-V Pro Thunderbolt (ALC892). ALC888/1200 testowal zet120 za co mu serdecznie dziękuję, bo obecnie nie mam już płyty z tym układem. Posiadacze innych modeli ASUS'a MSI itp posiadający ten układ u siebie na mobo, są proszeni o sprawdzenie działania. Zapewne jak dawniej, wszystkie MSI i ASUS'y z ALC889/ALC892/ALC888/1200 będą działały w sposób jaki opisałem wyżej.

W niektórych wersjach paczka, zawiera już spachowane AppleHDA, można je przegrać od razu do /S/L/E oraz Legacy Kext. Należy pamiętać że Layout KONIECZNIE trzeba ustawić na 12, więc stosowną opcję polecam ustawić w Cloverze, a kto nie ma to niech poprawi DSDT albo użyje HDAEnabler z ustawionym Layout 12.

Więcej jak uruchamiać dźwięk, oraz jak ustawiać 5.1 analogowy jest opisane w tym poradniku:
http://hamac.pl/topics10/applehda-i-alc ... vt4435.htm

ALC889-v.16-f.mic.ML.10.8.3.zip

ALC892-v.6-f.mic.ML.zip

ALC1200-v.37-f.mic.ML.zip

ALC1150-v.1-f.mic.ML.zip

ALC898-v.1-f.mic.ML.zip

ALC882v43-f.mic.Mav.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A ja mam takie pytanie (jeśli oczywiście mogę tu zapytać) mam płytę główną asus maximus 4 extreme b3 ze spachowanym biosem o numerze 3603, wszystko działa fajnie Restart, Sleep mode itp ale Audio już nie. Ponoć nie muszę używać DSDT ale jak próbuje coś zrobić żeby działał dźwięk (alc889) i używam HDAEnablera i powyższego opisu to nic sie nie dzieje (nie pokazuje mi nic na wyjściu). z VoodoHDA 2.7.3 działa dźwięk ale mam co jakis czas kernel panic przy bootowaniu i oczywiście dźwięk lipa (jak to przy VoodoHDA bywa).

 

I teraz pytanie.. właściwie pare pytań.. Czy jeśli mam spachowany bios to nic nie stoi na przeszkodzie abym wyodrębnił sobie plik DSDT.aml poprawił sekcje HDEF i wrzucił go do Extras?

I czy w ogóle jest szansa żeby dźwięk działał z AppleHDA przy tym biosie???

 

pozdrawiam i przepraszam jeśli w złym miejscu zadaje takie pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W teorii masz ALC889, jeśli nie masz w tym układzie zmienionego schematu połączeń, to na moim AppleHDA powinno wszystko działać.

 

Masz P67 więc zakładam, że płyta na nim raczej nie wymagają obecności DSDT.aml, więc tworzenie go tylko na potrzeby audio wg mnie nie ma sensu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, bo patchowany BIOS jest tylko po to aby działał PM i tylko. Reszta pozostaje nietknięta. Opcjonalnie można zrobić dodatkowe SSDT.aml zawierające tylko sekcję HDEF z audio.

 

Aby w/w kext zadziałał, musisz mieć ustawiony Layout 12, masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W HDAEnablerze zmieniałem layout na 12 z ty że nie jestem pewien czy dobrze to zrobiłem...

 

W orginale wygląda to jakoś tak(pewnie wiesz):

 

built-in

AA==

layout-id

DAAAAA==

 

A ja poprostu zastąpiłem DAAAAA== dwunastką pisaną w hex czyli 0x0c

i tu nie jestem wlasnie pewien czy dobrze zrobilem. Tak to wygląda u mnie:

 

 

built-in

AA==

layout-id

0x0c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i niestety coś musi być nie tak.. W Enablerze wszystko dokładnie tak jak pokazałeś..

W informacjach o systemie Intel Audio high definition(x3) jest z Audio id 12...

 

Ale jest jeszcze jedna sprawa.. W sumie powinno być ile kextów?

 

AppleHDA.kext

HDAEnabler.kext

ALC889-v.16-f.mic.ML.10.8.3

 

Legacy kext pobrałem z internetu dla 889 ale niewiem czy tak można czy ma on być jakoś odpowiednio zmodyfikowany...

 

A może mógłbyś udostępnić cały zestaw kekstów? [-o<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legacy kext pobrałem z internetu dla 889 ale niewiem czy tak można czy ma on być jakoś odpowiednio zmodyfikowany...
ech... #-o w pierwszym poście oprócz HDAEnablera masz komplet... oczywiście że nie zadziała z bóg wie czym co znalazłeś... przeczytaj instrukcję z archiwum...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie... Nie pisałem jakiś czas, ponieważ trzeba pracować niestety..

 

Czytałem instrukcje i to nawet kilka i chciałem przy okazji tego postu przeprosić za ostatni.. (po przeglądnięciu forum zrozumiałem ze durne pytanie zadałem) ehh... #-o

 

A teraz już konkretnie.. chodzi o to że robię wszystko tak jak trzeba, wrzuciłem wszystko jak w opisie a tu dalej lipa... w ustawieniach audio nie mam nic na wyjściach.. HDAEnabler.kext raczej działa bo Audio id mam zmienione na 12 wiec nie wiem co jest nie tak... Czytając jakieś starsze posty znalazłem kolege który miał podobnie i wszystko było ok kiedy używał DSDT a nie Enablera...

 

I teraz pytanie czy jeśli zdecydował bym się na SSDT z sekcją Audio mogłbyś mi pomóc wykonać taki plik??? I czy nie przeszkadza że w Extra mam już SSDT dla procesora?? A może tam mogą dodać tą sekcję Audio??

 

[ Dodano: 2013-05-25, 12:46 ]

Po dokładnym prześledzeniu startu systemu w verbose mode stwierdzam sounds assertions...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz pytanie czy jeśli zdecydował bym się na SSDT z sekcją Audio mogłbyś mi pomóc wykonać taki plik???

Niestety nie mam możliwości tego zrobić.

I czy nie przeszkadza że w Extra mam już SSDT dla procesora??

Nie, dodaje się kolejny ssdt-X.mal gdzie X to kolejna cyfra 1, 2, 3 itd...

Po dokładnym prześledzeniu startu systemu w verbose mode stwierdzam sounds assertions...

To znaczy że coś nie zostało załadowane poprawnie, lub Twój ALC889 jest inny niż ten z tego wątku, choć bardzo w to wątpię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie... Po pierwsze i najważmiejsze.. chciałem podziękować za pomoc i oczywiście cierpliwość, podczas odpowiadania na moje czasem durne pytania ;-) ... Jeśli chodzi o problem z dzwiękiem, to wszystko już działa... z tym że:

-Jeśli chodzi o moją płytę główną (Maximus IV Extreme B3 ze zmodyfikowanym biosem 3603)to na dzień dzisiejszy nie da rady uruchomić alc889 za pomocą applehda... Jest to wina biosu... na Forach hackintoshowych znane jest to jako problem "phantom codec"...

 

Wszystko niby ok a jednak lipa tak jak wcześniej pisałem... Jedyna opcja to downgrade biosu do 2xxx...

 

Ja natomiast spróbowałem jeszcze raz z voodohda, z tym że użyłem voodohda 2.8.2d6 i na dzień dzisiejszy dźwięk jest ok (żadnych szumów czy innych takich).. Dźwięk jest naprawdę dobry.. A co najważniejsze żadnych KP nie ma...

 

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok postaram się...płyta obsługuje 2 biosy więc nic nie stoi na przeszkodzie użyć jednego do testów...

Po prostu wydaje mi się to nieprawdopodobne... Wiem mniej więcej jak są integrowane kodeki na płycie tego samego producenta i do tej pory nie znalazłem różnicy w integracji, np ALC1200 która była nagminnie montowana na płytach P5Q dla procesorów LGA775, był identyczny na P7P55 WS SC dla pierwszej generacji Core i na 1156.

 

Tutaj podejrzewam że nie będzie też różnicy, sam mam na swojej mobo bios 3603 i wiem że ASUS te biosy robi na jednej bazie... jakby miału układy audio niedziałać, to na wszystkich modelach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz procesor?? Bo zapomniałem dodać istotnej informacji tu chodzi o takie konfiguracje "Asus Sandy Bridge/6 Series motherboards with 3xxx BIOS - phantom codec"

 

Tak jest to napisane w tutorialu z Forum tonymacx86...

 

Wysyłalem swoj ioreg file do toleda i napisal mi cos takiego:

 

"The installed AppleHDA.kext is not from MultiBeast, can't help. The IOReg shows the phantom codec problem indicating no onboard audio in OS X."

 

[ Dodano: 2013-06-03, 09:51 ]

Hmmm chociaż jaik patrze na twojego haMac 1 to masz normalnie core i5 2500K...

 

To już niewiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest to napisane w tutorialu z Forum tonymacx86...

Dziel przez 10 to co tam jest napisane...

Hmmm chociaż jaik patrze na twojego haMac 1 to masz normalnie core i5 2500K...

Tak mam i5-2500k.

The installed AppleHDA.kext is not from MultiBeast, can't help.

To jest normalne zachowanie dla Tonego i jego świty... oni nie mają na pierwszym miejscu pomoc innym użytkownikom OSx86, tylko czerpanie z zysków z reklam pozyskanych za wchodzenie na ich sajt, a to wiąże się że "musisz" używać ich "crap'u", bez względu na to czy jest coś wart czy nie. Notabene sprawdzałem ten "cudowny" ALC889 z ich strony i ma mnóstwo błędów i w tym nie działające w ogóle jedno wejście mikrofonowe, a drugie działające nie poprawnie bez DSP i bez właściwego poziomu wzmocnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

W pierwszym poście, modyfikacja AppleHDA dla ALC892 pod Mountain Liona. Proszę o testowanie i raport na jakich płytach działa.

 

EDIT: LegacyHDA dla ALC892 działa też poprawnie w Maverics 10.9 DP8, więc prawdopodobnie też będzie działał i ALC889, bo konstrukcja ich jest niemal identyczna. Sposób instalacji jest identyczny dla ML i Mav.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sound odpalam z paczki ALC889-v.16-f.micML.10.8.3. Popycham to wpisem w DSDT (w czystym DSDT nie ma „Device HDA”). Dźwięk jest b.dobry. Na wyjściu mam: trzy wyjścia liniowe i jedno Wyjście cyfrowe. Na wejściu: jedno Wejście liniowe. Czyli w sumie wszystko dobrze. Niepokoją mnie jednak :

 

Sound assertion in AppleHDAWidget at line 4240

Sound assertion in AppleCodecGeneric at line 1374, oba błędy w Mavericku.

 

I: Sound assertion in AppleHDAEngine at line 599

Sound assertion in AppleHDAWidget at line 4172

Sound assertion in AppleCodecGeneric at line 1332, trzy błędy w Mountain Lionie.

 

Może to są tylko jakieś sprawy kosmetyczne. Próbowałem innego sposobu odpalenia dźwięku, tzn: „Script to auto-patch the AppleHDA binary for osx10.7 thru 10.9” z Insanelymac forum, ale bez powodzenia.Tzn Sound assertion było więcej i nie wykrywało urządzenia dźwiękowego.

_____________________________

Retail 10.8.5, 10.9, Chameleon 2251, P55-GD85, Intel Xeon Quad-Core X3440, XFX Radeon HD 4890, ALC 889, RTL 81xx.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie rację, HDMI jest źle odpalony, gdyż moja grafika nie ma takiego gniazda! Czyli został by błąd z linii 4240/4172 i aby się go pozbyć, trzeba dodać wpis z MaximumBootBeepVolume? Co to zmieni?

 

 

 

 

_____________________________

Retail 10.8.5,10.9, Chameleon 2251, P55-GD85, Intel Xeon Quad-Core X3440, XFX Radeon HD 4890, ALC 889, RTL 81xx.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.