Skocz do zawartości

Reboot lub KP po wybudzeniu z sleep w UEFI boot Clover'a


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem zacząć ten temat też u nas, bo sam się borykam z tym problemem, przy czym dla mnie jest on istotny pośrednio z innego powodu który wyjaśnię potem.

 

Główny temat developerów opisujący ten problem znajduje się tu:

http://www.projectosx.com/forum/index.php?showtopic=2565

Polecam zapoznać się z nim.

 

Na czym polega problem. Otóż Clover może być uruchomiony w dwóch trybach, legacy i UEFI. Pierwszy tryb jest dostępny na każdej płycie, natomiast drugi tylko na tych które mają UEFI. O ile pierwszy tryb jest dość stabilny, to z drugim są problemy. Czym one się różnią... w legacy clover obsługuje sam 100% sprzętu, jest ładowane całe EFI, robiona jest detekcja sprzętu itp itd, drugi natomiast bazuje na tym co "podaje" nam już UEFI i jest parę razy szybszy niż tryb legacy. O ile w trybie legacy od odpalenia Clover'a do pokazania menu startowego mija 10-15 sekund, to w trybie UEFI trwa to z reguły ~3 sek. Jeśli ktoś też chce skorzystać z fastboot, to konieczne jest aby sprawnie działał rozruch w trybie UEFI. Sprawnie działający rozruch fastboot z cloverem i OS X zainstalowanym na dysku SSD, od momentu wciśnięcia przycisku power, do momentu załadowania desktopu może zająć zaledwie ~10 sek, więc widać teraz po co i o co warto walczyć.

 

Jest jest inny aspekt uruchamiania w trybie UEFI, otóż są ładowane automatycznie sterowniki do sprzętu, przez co np można dokonać rozruchu z kontrolera jaki normalnie nie jest obsługiwany w trybie legacy (tak jak u mnie z 3ware 9750), przez co ma się do wyboru, albo start w trybie UEFI, albo w ogóle i tylko legacy w wersji BiosBlockIO.

 

Niestety największą zmorą trybu UEFI jest to, że często nie działa poprawnie sleep, a dokładnie wybudzanie z niego. Objawia się to tak, że po uśpieniu, w momencie wybudzania, następuje restart, KP, lub KP następuje w ciągu paru minut od wybudzenia. W tym wątku chciałbym poruszyć ten temat i poszukać sposobu na rozwiązanie go. Jednym z pomysłów czemu się tak dzieje jest to, że może mieć coś tym wspólnego karta graficzna. Są raporty od osób które zmieniały kartę na modele z zawartą sekcją EFI/UEFI w VBIOS'ie, że restarty i KP ustępowały.

 

Jak ktoś ma z tym problem, lub odwrotnie nie ma, to proszę o informację jaki konkretnie ma sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw testowy: Gigabyte GA-Z77MX-D3H TH + i7-3770K + MSI 6870

Zrobione: ustawienia w UEFI, Clover r1229, FakeSMC 3.3 rev705 z pluginami (IntelCPUMonitor, ITEIT87x, RadeonMonitor), wygenerowane SSDT

 

Clover na pendrive, uruchamiany w trybie UEFI w config.plist tylko to:

 

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> 



SMBIOS

ProductName
iMac13,2
Version
1.0
BiosVendor
Apple Inc.
BiosReleaseDate
10/12/2012
BiosVersion
IM131.88Z.010A.B05.1210121459
SerialNumber
xxxxxxxxxxxx
Board-ID
Mac-FC02E91DDD3FA6A4
Manufacturer
Apple Inc.
Family
iMac

Graphics

GraphicsInjector
Yes

SystemParameters

boot-args
slide=0
prev-lang:kbd
en:0



 

W katalogu drivers64UEFI tylko:

OsxAptioFixDrv-64.efi

OsxFatBinaryDrv-64.efi

VboxHfs-64.efi

 

Sleep działa, wake dosyć specyficznie - tzn. komputer się wybudza, ale monitor pozostaje czarny, jakby dalej był uśpiony - wystarczy nacisnąć klawisz, lub kliknąć i pojawia się ekran logowania. Ten sam stan zachowania mam na Chameleonie, więc ten typ tak ma ;-). Żadnych KP, komputer działa po wybudzeniu, po paru minutach i godzinach także działa :-)

Czyli konfig bez grafy z UEFI romem.

Robiłem także testy z 7950 i na początku faktycznie coś powodowało problem - tzn. po wybudzeniu leciał KP, niestety nie zwróciłem uwagi co to powodowało, ale udało mi się także mieć w pełni działający konfig z 7950 - brak KP po wybudzeniu. Zwróciłem uwagę na FakeSMC, odchudzenie driverów i konfiga Clovera oraz bawienie się opcjami w UEFI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem spokój bodaj do wersji 1169 CLovera, potem zaczęły się jazdy ze sleepem, których wcześniej nie było. Oczywiście wszystko bardzo nieregularne, problemy występowały sporadycznie - co jest jeszcze dziwniejsze !

 

Wywaliłem ATI 5870 i bum - wszystko działa ! Dzisiaj będę miał już GTX660 z GOPem to zobaczymy czy będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli oboje lecicie na Z77, ciekawe czy to ma jakieś znaczenie...

 

Aktywujecie wbudowaną HD4000?

 

iStig, A mógłbyś mi podesłać VBIOS z swojej ATI, oraz pokazać jaki ma zestaw złączy, jak będzie identyczny to zrobię szybką podmianę romów i zobaczymy czy ma to jakiś wpływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ciekawe czy cos to zmieni, ale obstawiam, ze nie - sprobowac trzeba :-)

 

Co prawda w trybie UEFI nie mam KP po wybudzeniu, ale dwa razy zdarzyło mi się ze autosleep nie uspil poprawnie komputera - monitor wygaszony, USB odciete, wentyle chodza ale brak totalnej reakcji na przycisk power... Obstawiam jednak tutaj problem z USB, bo Gigabyte ma to lekko ujmujac posr... Tak jak pisalem wczesniej, usypianie i budzenie manualne nie stanowi problemu i nie mam zandych KP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrzutka zrobiona własnie ATI winflashem....

 

[ Dodano: 2013-04-16, 15:44 ]

a z ciekawosci odpal u siebie winflasha i zrob save i zobacz ile ma Twoj vbios ?

 

[ Dodano: 2013-04-16, 15:50 ]

kurde chyba faktycznie cos nie tak zrzucilo - patrze na

http://www.techpowerup.com/vgabios/96888/MSI.HD6870.1024.101222.html

i ma 128...

 

z drugiej strony tam zadnych innych opcji nie ma, wiec ciezko cos spaprac.... sprobuje jeszcze innym programikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte GTX660 GV-N660OC-2GD już wsadzony do kompa. Okazało się, że nie ma GOPa... Ale miał starszy BIOS F22. Na stronie gigabyte był BIOS F23 ale nie było słowa o UEFI tak jak w pozostałych wersjach ale obsługa UEFI jest. Komp pięknie wstaje z pełną rozdzielczością już nawet przed Cloverem. Nie mam problemów ze sleepem (na razie). Oczywiście GI=No, PatchVBios=No oraz nie używam drivera CsmVideoDxe-64.efi.

 

Clover rev 1315 albo 1316 już nie pamiętam.

 

 

EDIT: włączenie Widows 8 Feature w BIOSie powoduje uaktywnienie GOPu ale uwala zainstalowanego Win7 w UEFI - nie pozwala go włączyć ani z Clovera ani bezpośrednio ! Jutro to obadam. Oczywiscie po wyłaczeniu jest git.

 

Przerobiłem już sobie BIOS do GPU i obniżyłem FAN z 35% (1140 rpm) na 20% (powinno być ok 870rpm). Nie wiem czy nie podniosę do testów na 25% najpierw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem występuje głównie na płytach GB. Dzisiaj zaktualizowałem Bios płyty głównej do najnowszej wersji Beta i wgrałem GOP do grafiki. Po wyłączeniu CMS rozdzielczość nareszcie działa w 1920x1080 bez CsmVideoDxe-64.efi. Problem jest z Windowsem tak jak mówi oswaldini, może naprawa z instalatora pomoże ?

 

Co do sleepa aktualnie nie mam problemów, ale przy włączonym CMS godzine temu był reboot po wybudzeniu. Będe jeszcze testował jutro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w końcu okiełznałem gigabyte'a - jak pisałem wcześniej - po wybudzeniu, także w trybie legacy musiałem dodatkowo nacisnąć klawisz, aby monitor się włączył. Także zdarzyło się, że po autosleepie komputer nie usypiał do końca. Obecnie wszystko chodzi tak jak trzeba - wybudzenie błyskawiczne i ekran logowania od razu, bez dodatkowego wciskania klawiszy, autosleep przeszedl wiele razy i bez problemu, a wszystko to przez opcja, ktora bym nie podejrzewal o takie zachowanie: Internal CPU PLL Overvoltage - wylaczenie tej opcji rozwiazalo wszystkie problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GOP daje Ci natywną rozdziałkę w menu Clovera i w samym DOSie bez dodatkowych driverow Csm... W przypadku Windowsa8 najlepiej wtedy działa Fast Boot czy też Ultra Fast Boot.

 

Problemy ze sleepem na innych mobo niż Gigabyte związane są z driverem CsmVideoDxe-64.efi bo ma wycieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tybie UEFI karta z GOPem bedzie Ci w stanie wyswietlic cos zanim system operacyjny ja uruchomi - mozesz miec karta bez GOP'a ale poki system nie wystartuje nic nie zobaczysz.

Z tego co pamietam to juz Vista miala specjalna wersje przy ktorej probowali startu z UEFI - oswaldini - wydaje mi sie ze windows 7 potrafi UEFI, ale jesli standardowo instalowales to moze byc problem ze masz MBR zamiast GPT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iStig, Win7 jest postawiony w UEFI. Mam dwie wersje Win7 z EFI (normalną i SP1). Ta z SP1 nie ma bata zawiesza się na obrazku ładowania windowsa. Potem sprawdzę drugą wersję.

 

PS: uwaliłem nową grafikę przerobionym biosem :P Tzn nie chciał za boga wczytać sterownikow a Mac OS X przed desktopem robił reboota :/ Wgrałem oryginał i juz jest git. Jedyna zmiana jaką zrobiłem to zmiana min prędkosci z 35% na 20/25% (żadna wersja nie działała) :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemy ze sleepem na innych mobo niż Gigabyte związane są z driverem CsmVideoDxe-64.efi bo ma wycieki.

Nie zgodzę się, może on ma też problemy ale to nie wszystko... na mojej P8Z68 Deluxe/GEN3 wywaliłem sterownik CsmVideoDxe-64.efi i mam wciąż restart po sleep.

 

wydaje mi sie ze windows 7 potrafi UEFI, ale jesli standardowo instalowales to moze byc problem ze masz MBR zamiast GPT

Aby 7-demka działała w UEFI musi być zainstalowana w trybie UEFI... wnikliwie to przerobiłem parę dni temu. #-o Czy działa w niej GOP - nie powiem bo nie mam karty z nim zgodnej.

 

Co do mojej walki z 6870 trochę porażek, ale i trochę ciekawostek:

1. BIOS z MSI od iStig, uwalił kartę, :-P czarny ekran po starcie.

2. Do mojego oryginalnego BIOS'u dokleiłem część BIOS'oą część EFI, ale dla Clover'a czy starcie w natywnej rozdziałce nic to nie wniosło.

3. Nadal Restart po wybudzeniu z sleep na nowym hybrydowym BIOS'ie

4. A teraz najciekawsze - karta wstaje poprawnie z QE/CI z GI=No :shock:. Jest rozdzielczość, działa DVD Player, działają szachy, cinemabench daje wynik 43fps... i najciekawsze działają OBA porty DVI :shock:

 

Wygląda więc na to, że clover potrafi zrobić użytek z sekcji EFI karty i karta jest inicjalizowana w 100%, albo ja coś przegapiłem w 10.8.3... w każdym razie badam kombinacje i sprawdzę czy to kwestia doklejenia sekcji EFI do romu 6870 czy po prostu w 10.8.3 poprawili sterowniki ATI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale dla Clover'a czy starcie w natywnej rozdziałce nic to nie wniosło.

Na to pomaga tylko edycja sekcji VESA w BIOSie. Patrz to: http://hamac.pl/topics61/clover-temat-d ... .htm#74397

 

Tylko wtedy robisz zmianę fizycznie w VBIOSie i potem wgrywasz do grafiki. Masz wtedy natywną rozdziałkę w VESA. Temat opisywany chyba dwa lata temu na insanelymac - sprawa dotyczyła chameleona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to pomaga tylko edycja sekcji VESA w BIOSie.

Generalnie kwestia prawidłowej rozdzielczości jest dla mnie poboczna względem stabilności działania... Aczkolwiek jak nie znajdę innego sposobu, to chyba zrobię ten trik.

 

Notabene wg tej prezentacji AMD:

http://www.uefi.org/learning_center/UPFS11_P4_UEFI_GOP_AMD.pdf

AMD dostarczało już "prototype GOP UEFI 2.3.1 compatible drivers" dla VGA od serii 5000... to ja się pytam na co #$#@$#%^ producenci kart czekają, że dopiero teraz w niektórych kartach 7xxx dopiero ten GOP wprowadzają.

 

PS na 6870 z EFI nie działa instalacja 10.8.3, standardowy problem białego ekranu z kursorem. Trzeba sleep/restart aby obraz się pokazał.

 

EDIT:

No to jest ciekawie... Działanie mojej 6870 pod 10.8.3 nie było wynikiem dołożenia dodatkowej sekcji EFI do karty. Apple w 10.8.3 dało nowe sterowniki dla ATI i moja 6870 zaczęła działać na wszystkich wyjściach. Aż sprawdziłem czy na 100% na oryginalnym BIOS'ie jest to samo i jest! Działają oba DVI, działa też monitor analogowy podpinany przez przejściówkę DVI->VGA, działają na raz oba monitory DVI oraz DVI + analog po przejściówce, jak i różne kombinacje z HDMI i DVI po przejściówce pasywnej z mini DP. Jako że mam tylko monitory "klasyczne" bez DP, to naraz mogę odpalić max 2szt i tylę udało mi się bez problemu. Co ciekawe włączenie GI=Yes powoduje uwalenie drugiego dolnego portu DVI. DVD Player, szachy, Cinebench działa bez GI=Yes, więc na razie nie dopatrzyłem się minusów działania bez włączonego graphics injectora. Jak ktoś ma ATI to niech sprawdzi jak mu działa bez injectorów pod 10.8.3.

 

 

Co do GOP i jego zalet, z tego co wyczytałem trzeba mieć chipset który go wspiera jak wszystkie H/Z7-demki H61 i nowe X79, P67, Z68 i starsze nie są kompatybilne... :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.