Skocz do zawartości

GTX 460 - freazy oraz [AGPM Controller] unknownPlatform


wujek_bogdan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Grafikę odpalam za pomoca Clovera (GraphicsInjector - Yes). QE/CI działa, wynik w Cinebench jest przyzwoity.

Mam natomiast problem z freezami. Raz na jakiś czas system zawiesza się zupełnie - tzn obraz "zamarza", czasami mogę ruszać kursorem, ale nic poza tym.

 

To co znalazłem w logach to:

 [AGPM Controller] unknownPlatform

Podczas startu systemu

 

Oraz:

May 24 07:54:57 osx kernel[0]: NVDA(OpenGL): Channel timeout!

W momencie zawieszenia się systemu.

 

System to 10.8.3, retail, DSDT dla P755D-E LX generowane z UniBootX. Kexty: FakeSMC, RealtekRTL81xx, oraz drivery KX dla Audigy2. System identyfikowany jest jako iMac11,3 (Nie zmieniałem nic, taką identyfikację generuje Clover).

Pełny konfig clovera tutaj:

http://pastebin.com/Eg5FtH09

 

Probowałem instalować sterowniki Nvidia 313.01.01f03. Instalator twierdzi, że mój sprzęt nie jest zgodny. Zmieniałem identyfikację na MacPro3,1. Nie pomaga. Czy w ogóle jest sens zmieniać smbiios? Podobno na mojej płycie powinienem mieć iMac11,x żeby PM działał prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już zmieniałbyś SMBIOS, to tylko na czas instalacji sterowników, PM u Ciebie działa na iMac11,3 i taki powinien być ustawiony. Co do zamarzania - być może potrzebujesz legacy kexta do ruszenia PM grafiki. Poszukaj na forum, kiedyś oswaldini chyba przygotowywał coś takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakiego legacy kexta chodzi, możesz podać nazwę? Wertuję forum od jakiegoś czasu, ale nie trafiłem na nic takiego.

Na insanelymac też przeszukałem kilka tematów i jedyne rozwiązanie jakie tam znalazłem to brzydki hack, który odpala jakąś aplikację w tle żeby zapobiegać freazom (prawdopodobnie aplikacja "blokuje" PM)

 

//edit:

czyżby chodziło o AppleGraphicsPowerManagement.kext ? Tutaj znalazłem topic o modyfikacji tego kexta:

http://legacy.tonymacx86.com/viewtopic.php?t=20367

Ale w wątku wiele osób pisze, że u nich rozwiązanie nie działa. Tylko czy to wina rozwiązania czy niewłaściwej edycji kexta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Zmodyfikowałem poprawnie wpis smbios dla clovera i sterowniki od nvidia zainstalowały się poprawnie, musiałem widocznie wcześniej gdzieś się pomuylić. Po instalacji sterów usunąłem wpis smbios.

Na razie nie modyfikuję AGPM, zobaczymy jak karta zachowuje się na sterownikach od nvidia.

 

Ale mam pytanie na przyszłość. Piszesz, że oswaldini przygotował przerobiony kext. Czy to znaczy, że mam nie modyfikować oryginalnego kexta tylko zrobić kopię?

Nie bardzo rozumiem jak to działa. Skąd wtedy OSX wie, że ma ładować mój kext, a nie oryginalny?

 

A tak na marginesie - skoro Clover potrafi patchować kexty w locie, to czy nie byłoby to bardziej eleganckim rozwiązaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mam pytanie na przyszłość. Piszesz, że oswaldini przygotował przerobiony kext. Czy to znaczy, że mam nie modyfikować oryginalnego kexta tylko zrobić kopię?

Nie bardzo rozumiem jak to działa. Skąd wtedy OSX wie, że ma ładować mój kext, a nie oryginalny?

Tak, wystarczy zainstalować tego kexta, ma on wpisany numer wersji wyższy niż sterownik systemowy, więc on jest ładowany.

 

A tak na marginesie - skoro Clover potrafi patchować kexty w locie, to czy nie byłoby to bardziej eleganckim rozwiązaniem?

To akurat nic nie da. Clover może zrobić binpatch, czyli zmianę konkretnych bajtów, a tu chodzi o tzw. legacy kexta, czyli zmieniającego dane z pliku konfiguracyjnego właściwego kexta. Składa się on tylko z pliku tekstowego Info.plist.

Na takiej samej zasadzie jest zrobiony mój kext do kart WLAN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem,

W takim razie legacy kext wydaje się być dużo bardziej eleganckim sposobem, niż podany wyżej sposób z forum tonego, gdzie modyfikują oryginalny kext.

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie legacy kext:

W tym temacie użytkownik wojnar przygotował taki kext.

 

1.

 

Rozumiem, że mam tam zmienić:

Vendor10deDevice0609 na Vendor10deDevice0e22

(0e22 = GTX460)

 

oraz:

MacBookPro5,1 na iMac11,3

 

To wszystko, czy coś pominąłem?

 

2.

Kext może być w katalogu Clovera, czy musi być w /S/L/E ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki. W tym wątki znalazłem więcej rzeczowych informacji niż na 120 stronach postu insanelymac ;)

 

Ostatnie pytanie: Jak sprawdzić czy PM działa, tzn czy wszystkie stany są dodane i czy uruchamiają się poprawnie. Być może wcale nie muszę dodawać legacy kexta. Chciałbym najpierw przetestować czy na nowym sterowniku coś się zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Freezy nadal są po zainstalowaniu driverów od nvidia. Dodałem więc LegacyAGPM.kext. Pod dodaniu kexta przy starcie systemu nie pojawia się już [AGPM Controller] unknownPlatform

 

nvclock za to pokazuje jakieś bzdury:

-- General info --
Card: 		Unknown Nvidia card
Architecture: 	GC4 A1
PCI id: 	0x0000
Subvendor id: 	0x0000
GPU clock: 	-2147483.750 MHz
Bustype: 	PCI

-- Memory info --
Amount: 	0 MB
Type: 		128 bit SDR
Clock: 		-2147483.750 MHz

 

Widocznie karta nie jest wspierana. Czytałem wątek na ProjectOSX - nie tylko ja mam taki problem.

Pozostaje mi więc po prostu czekać. Jeśli komputer nie zawiesi się w ciągu najbliższych dni to znaczy, że legacy kext pomógł. Zaktualizuję wtedy wątek.

 

@MKjanek32

Jeszcze raz dzięki za pomoc.

 

//EDIT

Nie musiałem długo czekać. System znowu się zawiesił przy próbie wybudzenia.

kernel[0]: NVDA(OpenGL): Channel timeout!

 

Załączam pełny system.log

https://dl.dropboxusercontent.com/u/3638687/system.log

 

Być może podałem złe device ID? Przeglądam różne fora i są tam sprzeczen dane na temat GTX 460. Czasem jest podawane ID 0E22 a czasem 0E24

pcidatabase.com pokazuje jednak 0E22, czyli takie jakie wpisałem w Info.plist.

 

Załączam też mój LegacyAGPM.kext

LegacyAGPM.kext.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekompatybilna z OS X.

To znaczy, że jedna GTX460 może być kompatybilna a druga nie (pp. Asus będzie kompatybilny a Gainward nie)? Od czego to zależy? Czy jest szansa, że np. upgrade BIOSu pomoże?

 

Jest jeszcze jedna rzecz, która być może jest istotna. Zauważyłem, że menu Clovera raz odpala się w wysokiej rozdzielczości, a raz w niskiej.

 

Swój Dev ID możesz sprawdzić za pomocą lspci, pod Linuxem albo Mac'em (wtedy trzeba doinstalować).

Pod Windowsem z tego co widzę też i wygląda na to, że podaję prawidłowy.

 

Update:

 

Odpaliłem właśnie kextwizard, żeby sprawdzić, czy LegacyAGPM jest na liście załadowanych kextów. Okazuje się, że nie. Na wszelki wypadek wyrzuciłem go z kextów Clovera i przeniosłem do /S/L/E. Naprawiłem uprawnienia, ale po restarcie nadal nie widzę go na liście załadowanych kextów (W menu clovera również zaznaczyłem, żeby pomijał cache).

Czy to znaczy, że coś z tym kextem jest nie tak?

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś rzucił na to okiem. Kext w załączniku.

 

Gdy próbuję ręcznie załadować kext z konsoli

kextload /System/Library/Extensions/LegacyAGPM.kext/

Nie pojawiają się żadne błędy.

LegacyAGPM.kext.zip

post-379-13904297691715_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem właśnie kextwizard, żeby sprawdzić, czy LegacyAGPM jest na liście załadowanych kextów. Okazuje się, że nie.

Nie zobaczysz żadnych kextów Legacy... bo one nie mają binarek... one tylko podmieniają Info.plist z oryginalnego kexta, powodując że oryginalna binarka się ładuje z zmienionymi danymi.

 

PS LegacyAGPM na 100% nie rozwiąże Ci problemów z VGA. Często to tylko kwestia kosmetyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że wyczerpałem już wszystkie możliwości.

Dzięki wszystkim za pomoc.

 

GTX460 wylądował w szufladzie, prawdopodobnie go sprzedam na Allegro i w tej samej cenie kupię odrobinę gorszego, ale w 100% kompatybilnego radka.

 

Miałem w zapasie starą grafikę Nvidia 8500GT. Odpala się bez problemu, QE/CI śmiga. Nie wymaga nawet GraphicsInjectora. Zaskoczyła ootb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.