Skocz do zawartości

UWAGA na MacStorm - zanim kupisz - przeczytaj w jakie problemy się pakujesz.


patry6123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...

Temat Macstorm i jego hackintoshy, a raczej hackszrotów wciąż wraca do mnie jak bumerang. Nie jestem osobą która lubi hejt i wzbudzać negatywne emocje, i generalnie na temat Macstorm miałem już nic nie pisać, ale ten przypadek jest wyjątkowy i postanowiłem go szczegółowo opisać. Zgłosił się klient, który kupił u Macstorm dwa komputery, z prośbą o pomoc, bo miał już dość nieskutecznych reklamacji w Macstorm, wysyłania sprzętu do niego, wymówek, itp, itd. Jaki był problem - przede wszystkim systemy się zawieszały, "zacinały" się podczas pracy, muliły, losowe KP, restarty, zawieszania, generalnie nie nadawały się do pracy.

 

Zestawy o których mowa są oparte o następujące podzespoły:

Płyta - Gigabyte GA-Z170-HD3P (ALC887 i RTL8111)

CPU - i7-6700K

VGA - Gigabyte 960 i 970

Ram - 2 x 8GB jakiegoś zwykłego ramu 2400

 

Przemilczmy już dobór płyty głównej - Gigabyte i to najtańszy możliwy model z ALC887 i RTL8111, ale jak jest sprawna (o tym później) to da radę w miarę używać.

 

Na pierwszy ogień poszła weryfikacja sprzętowa, jakież moje było zdziwienie jak zobaczyłem taki kwiatek:

m1.JPG

Jak widać kość jest źle włożona, jak się okazało po wyjęciu został obrócona o 180 stopni i tak próbowano ją wcisnąć na co oczywiście nie ma szans, ponieważ wcięcie w laminacie i gnieździe niemożliwa odwrotne włożenie.

 

Dalej:

m2.JPG

Jak widać kości nawet nie zostały prawidłowo włożone - kość bliżej CPU powinna być w gnieździe DDR4_2 (a jest w DDR4_4), a druga w teorii w prawidłowym slocie DDR4_1, ale że było odwrotnie to w ogóle nie działała, a wystarczyło wyjąć instrukcję i przeczytać jak obsadzić prawidłowo pamięć.

 

Tu zaczyna robić się ciekawie, to zdjęcie zrobiłem zanim cokolwiek dalej zacząłem robić:

m3.JPG

Przypomnę - komputer z dwoma kośćmi 2 x 8GB - w systemie niby wszystko wygląda OK, ale do tego wrócę później, niby jest 16GB RAM, a bios pokazuje uparcie 8GB?? Co się okazało - w config.plist clovera były umieszczone wpisy o ilości i wielkości RAM, więc macOS pokazywał to co clover grzecznie wstrzyknął do danych SMBIOS. W jakim celu były te wpisy? Nie mam zamiaru spekulować czy to celowe działanie czy po prostu totalny brak znajomości tematu i użycie jakiegoś gotowca. Faktem jest, że klient nawet NIE był świadomy, że połowa RAMu mu nie działała. 

 

Żeby nikt mi nie zarzucił, że gadam jakieś powieści fantastyczne, i to na pewno nie sprzęt od Macstorm to proszę sobie spojrzeć i odczytać co jest napisane na naklejce oznaczonej czerwoną ramką.

m4.JPG

 

To oczywiście nie był koniec, a właściwie początek. Po szczegółowej weryfikacji sprzętu okazało się, że sprzętowo jest popsuta jedna płyta główna - układ audio nie działa, a w drugim komputerze jest popsuty - terkoczący wentylator na VGA. Do tego dochodził BIOS który powodował zawieszenie się komputera przy próbie wejścia do niego. Dopiero aktualizacja i wgranie o wiele nowszej wersji przez "END" odratowała te płyty... no jedną, bo drugiej za sprawną nie uznaję przez padnięte audio.

 

Teraz same kwestie postawienia macOS - to jak był skonfigurowany i czego można się było spodziewać - wystarczy przeczytać poprzednie strony. Jak widać z wcześniejszej fotki, identyfikacja MacPro3,1 na sprzęcie opartym o Z170 i CPU rodziny Skylake. Taki sprzęt powinien mieć identyfikacje iMac17.x. Wszystko było na gotowiecu multibeast, oczywiście sieka w kextach, podmienione applehda, część kextów w cloverze, część w /S/L/E a część w /L/E. Oczywiście brak PM, bo i jak uzyskać PM z AppleIntelCPUPowerManagement jak CPU jest obsługiwany przez kernelowy XCPM. Przy takiej konfiguracji jakakolwiek aktualizacja powodowała ubicie systemu.

 

Po prawidłowym zainstalowaniu i skonfigurowaniu od zera, różnica w działaniu - jak to opisał klient - wreszcie pracuje "gładko bez zacięć, wreszcie cały dzień dało radę pracować i nic się nie wywaliło". Niestety dobór podzespołów a dokładnie felernego modelu płyty, po dniu testów wyszło, że trzeba wyłączyć sleep, bo po długim uśpieniu następowały samoczynne restarty i w ostatecznym rezultacie sleep trzeba było całkowicie wyłączyć. Krótkie uśpienia OK, ale zostawienie na dłużej powodowało restarty.

 

Mam nadzieję, że ten opis komuś przyda się i zanim zaryzykuje kupno u tego oszusta Macstorm, to przeczyta ten post i sam zobaczy co go czeka i czy warto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Porządkując zdjęcia przypomniałem sobie o innym kliencie, który też niestety skorzystał z usług Macstorm.

 

Macstorm wysyłając sprzęt za który klient zapłacił 9tyś PLN spakował go używając oryginalnego kartonu od obudowy, przy czym jeden z dwóch oryginalnych styropianów zastąpił pudełkiem z szpargałami od płyty głównej. Tak spakowaną paczkę wysłał do klienta. Teraz pomyślcie czy komputer ważący ponad 20kg kosztujący klienta blisko 9tyś PLN został poprawnie spakowany? Polecam dokładnie przyjrzeć się jak wyglądają sloty PCI-E #1 i #2. VGA została wyrwana z slotu razem z slotem uszkadzając też slot #2, obudowa też nadawała się do wymiany. Oczywiście Macstorm nie poczuł się odpowiedzialny za to, że oszczędzając 15PLN na dodatkowej opłacie za przesyłkę, bo przecież po co wysłać dodatkową paczkę, jak te 15PLN mogę se zostawić w kieszeni. Przecież to problem klienta i niech sprawdza przy kurierze czy komputer jest prawidłowo spakowany i czy nie został uszkodzony w transporcie, wypakowuje wpierw z kartonu, potem otwiera obudowę i sprawdza czy np procesor, vga lub inny komponent nie oderwał się. A wystarczyło wysłać dwie paczki, zamiast szukać "żydowskich" oszczędności na przesyłce.

 

Niech to będzie przestroga dla innych którzy myślą o zamawianiu u tego pseudo specjalisty.

 

Klient przez jakiś czas pracował na tym komputerze, przełożył VGA do pierwszego wolnego i jakoś działającego slotu. Niestety finalnie skończyło się na kupnie nowej obudowy i nowej płyty głównej. Stara w końcu umarła, a gwarancja nie obejmuje uszkodzeń w transporcie.

 

IMG_9158.jpg

 

IMG_9160.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pewnie mnie nie przeprosisz bo to wymaga "jaj" i poczucia honoru.

Ale twoje kłamstwa zostały  już zdemaskowane i udowodnione.

Człowieku ogarnij  się wreszcie ; jak już kłamiesz i oszukujesz to rób to z klasą

(i z głową) a nie byle jak . Bo obrażasz tym inteligencje twoich odbiorców! 

 

I taki post o tobie w necie już jest:

 

http://macstorm.pl/macobrazki/hamakfake/hamacfake.html

 

Życze miłej lektury)

 

p.s. internety nie zapominają i są

dostępne dla wszystkich  )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.