Skocz do zawartości

Czyszczenie miejsca w NAND


JaGrab3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

po przedostatnim masowym update w gałęzi release, zapełnił mi się nand. Przeinstalowałem z czystego obrazu doinstalowałem:

2 skiny standard infinityHD, drugi by tux

IPTV Player

EPG - coś tam - to co pobiera EPG na kilka dni

 

Z tego co widzę, to zostało mi niecałe 10MB na nand. Czy można wywalić jakieś nadmiarowe rzeczy z lib, bo z tego co widzę tam najwięcej mam zajętości, czy raczej samo usuwanie spowoduje jakieś rozkompresowanie obrazu? A może to 10 MB to jest miejsce wystarczające...:

GraterliaOS:~# df -h
Filesystem                Size      Used Available Use% Mounted on
/dev/root                60.0M     50.5M      9.5M  84% /
none                     64.0K     32.0K     32.0K  50% /var/run
none                     32.0K      8.0K     24.0K  25% /var/log
tmpfs                    47.9M         0     47.9M   0% /ram
/dev/root                60.0M     50.5M      9.5M  84% /dev.static
tmpfs                    47.9M         0     47.9M   0% /dev
tmpfs                    47.9M         0     47.9M   0% /dev/shm
tmpfs                    47.9M     20.0K     47.9M   0% /tmp
/dev/sda2               458.2G     26.2G    408.7G   6% /hdd
GraterliaOS:~#

 

GraterliaOS:/# du -a /usr/lib | sort -n -r | head -n 20
42590   /usr/lib
13738   /usr/lib/python2.7
9301    /usr/lib/enigma2/python
9301    /usr/lib/enigma2
6653    /usr/lib/enigma2/python/Plugins
6512    /usr/lib/enigma2/python/Plugins/Extensions
5655    /usr/lib/python2.7/site-packages
3486    /usr/lib/enigma2/python/Plugins/Extensions/IPTVPlayer
3248    /usr/lib/python2.7/site-packages/twisted
3089    /usr/lib/python2.7/lib-dynload
2255    /usr/lib/gstreamer-0.10
1806    /usr/lib/libavcodec.so.56.1.100
1720    /usr/lib/enigma2/python/Plugins/Extensions/OpenWebif
1274    /usr/lib/libpython2.7.so.1.0
1259    /usr/lib/enigma2/python/Plugins/Extensions/OpenWebif/public
1191    /usr/lib/enigma2/python/Components
1078    /usr/lib/python2.7/site-packages/twisted/internet
1069    /usr/lib/python2.7/site-packages/Crypto
1050    /usr/lib/enigma2/python/Plugins/Extensions/IPTVPlayer/icons
984     /usr/lib/enigma2/python/Screens
GraterliaOS:/#

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie najlepsze. Np u mnie (esi88) port USB jest na boku dekodera a szafka jest na styk szerokości dekodera. Sam myślałem na tym ale niestety. Nawet te mini pendrive nie zmieszczą się w szafce. Ewentualnie jak ktoś ma USB na tylnej części to super. Nawet wtedy pena nie widać.

 

Ja nawet jak bym chciał dekoder wyciągnąć pod TV to i tak pen jest dużym ryzykiem ze ktoś przy wycieraniu kurzu wyrwie pena a w najgorszym przypadku cały port z płyty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na usb mam dysk, żeby mi się środek nie grzał :(

Ew. zrobię jeszcze jedną partycję na dysku i będę to botował z dysku - tylko ten dysk czasami odpinam, żeby np. coś przenieść....

 

A czy można jakoś rozszerzyć partycję nand na dysk? np zlinkować ikony skórki, ew iptv ? Warto się bawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie. Wnęke na dekoder mam na styk. Sam ja robiłem by zabudowac dekoder. Ponawiercalem aby tylko otwory na wentylator i tyle. Taki był zamysł na samym początku i tak zrobiłem. Może na wakacje zrobię nowa i wtedy już wezmę wymiary z szerokością z penem.

 

Ogólnie mi na razie nie brakuje pamięci. Mam około 10Mb wolnego miejsca i mi wystarcza. Bufor z iptv i tak jest na hdd więc luz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przenosisz port usb do tyłu za pomocą odpowiednio spreparowanego przedłużacza USB i tyle w temacie.

Albo karta SD podłączona pod sata. Sam tak mam, działa super

 

JaGrab3: zwykły rozgałęziacz pasywny nie zadziała?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do huba usb, to proponuję jednak aktywny z zasilaniem.

 

A co do samego systemu. Możesz pokombinować i podlinkować sobie na dysku picony (te można podłączać/odłączać w czasie działania systemu), czy też niektóre wtyczki. Ogólnie, to jeżeli te 9,5M jest wolne, to system powinien działać bez problemu. Ewentualnie podczas upgrade może coś się stać. Dla własnego spokoju na czas upgrade można usunąć wszystkie skórki poza default, picony czy też IPTV, bo trochę miejsca zajmuje oraz zatrzymać OpenPLi. Jeżeli lista opkg list-upgradable jest długa, to może warto. Mój nbox przeżył po takich zabiegach aktualizację. Obecnie mam 17MB wolnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie @j00zek ma prawie rację. Prawie bo jeszcze czasem stare dobre HUBy USB z zasilaniem idzie kupić. Nowe (te od kilku lat) nie mają separacji zasilania. Efekt tego jest taki, że każde włącz/wyłącz wymusza stany nieustalone a to powoduje numerowanie urządzeń od nowa i jeszcze w dowolnym porządku. Stare HUBy były w 100% zgodnie ze standardem. Miały własną przetwornicę i sekcja wejść USB była odseparowana elektrycznie od wyjścia USB. Podłączanie zasilania zewnętrznego odłączało całkowicie zasilanie gniazd USB od komputera i przełączało je na zasilanie zewnętrzne. W tych przypadkach włącz/wyłącz USB kabel z Hosta nie miało absolutnie nic wspólnego z numerowaniem. Nie było stanów nieustalonych.

Dzisiaj idzie się na ilość i taniość a nie na jakość. Takie mamy czasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o stany nieustalone, ale o to które urządzenie odpowie pierwsze.

Przy hubie pasywnym zawsze będzie to pen, przy aktywnym przeważnie hdd. "Przeważnie" jest słowem kluczem. A zmiana przypisania 0:1<>1:1 sda<>sdb robi kolosalną różnicę.

A jak ktoś jeszcze chce wyjmować dysk, bo przenośny, to mamy już pełną gamę możliwości.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te starsze HUBy numerowały od 0 w górę. Wiadomo było które gniazdo było które i HUB czekał na inicjalizację danego gniazda jak coś w nim znalazł. Nowe już tego nie mają. Dlaczego? Pytać producentów. Mam dwa takie HUBy. Potrzebowałem swego czasu do kart dźwiękowych bo nie chciały współpracować z USB na NEC.

Dzisiaj co bym nie kupił to robi co chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszesz, albo, faktycznie zrobić całą partycję pod graterlie.

Tylko, pytanie, czy da się dodać nową partycję, taką pod system, bez niszczenia istniejących już tam partycji? Obecnie mam tam 2, pod tempa i pod dane - i właśnie chciałbym te dane zatrzymać.

I jeszcze, czy jeżeli tak się przenieść czy można zrobic to dokładnie z OBRAZU z NAND, tak, żeby ustawienia pozostały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ujmę to tak. Pikony itp. zabawki to dodatek. Coś jak braknie tego to system się nie wyłoży.

Inaczej jest z komponentami systemu. Wystarczy jeden plugin, który jest w czasie inicjalizacji OpenPLi dostępny i zniknie w trakcie pracy aby przy jego wywołaniu dostać GSa.

Jeszcze gorzej będzie z OS. Tu jak zabraknie jakiejś biblioteki to może się okazać, że nawet system nie wstanie.

Dlatego zalecam system na jednym nośniku i koniec. Skoro pikony są na HDD to HDD i tak jest budzony co operacja pilotem. W takim przypadki lepiej założyć partycję na HDD pod system i po problemie.

 

@JaGrab3

Można wszystko. Nie wiem tylko na ile jesteś zaawansowany z Linux. Na tunerze wachlowanie partycjami to raczej wątpliwa sprawa. Tu potrzebujesz komputer + soft. Można pozmieniać wielkości partycji, dodać kolejną i prze numerować je. Nie jest to jednak taka prosta sprawa. Nawet nie wiem czy jak bym chciał to robić. Prawdopodobnie skopiował bym na innego HDD na moment dane i tyle. Lata zabawy partycjami nauczyły mnie jednego - jak coś ważnego to NIE TYKAJ!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem przekonany :)

Pozostają tylko kwestie:

 

1. "wykrojenia" na HDD partycji na system zakładając że dysk (jak pisał JaGrab3) już jest jakoś zagospodarowany. Ale tu pewnie dowolne narzędzie do edycji partycji linux'owych da rade.

2. wrzucenie systemu. Czy procedura mogłaby wyglądać analogicznie jak w przypadku pendrive ?

3. Czy dekoder "zauważy" naszą nową partycję z systemem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :), znacznie mi to wyjaśniło.

u mnie system jest w 

/dev/mtdblock0

kernel wygląda, ze jest w

/dev/mtdblock1

 

Czyli. montuje system na /mnt/nand kopiuję do nowego filesystemu.

Potem przenosze kopię partycji poprzez dd, do katalogu boot....

No zobaczymy :).

 

Edit,

no i zrobiłęm sda1 bootable - formatowane wg. przepisu na ext2

sda2 pod swap

sda3 pod dane na ext3.

Przeniosłem system poprzez:

mount -t jffs2 /dev/mtdblock0 /mnt/nand/

cp -R /mnt/nand/* /mnt/usb/

dd if=/dev/mtd1 of=/mnt/usb/boot/uImage

sync

 

No i nie chce z niego zbootować, na wyświetlaczu jest Load, dysk świeci przez ok 15 sekund potem przestaje i tak zostaje....

Co można sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem "opkg update" i "opkg upgrade" na systemie, który miał ponad 3 miesiące, czyli zaktualizowało się prawie wszystko - biblioteki systemowe, openpli i jajko. Poszło bez problemów ... chociaż usunąłem na czas aktualizacji wszystko co uznałem na "chwilowo zbędne" - pikony i skórki - i zatrzymałem openpli. Na początku miałem poniżej 5M a po sprzątaniu ponad 15M. Poza tymi "drobnostkami" najważniejszy zapychacz miejsca w NOR (esi88) był gdzieś indziej:

 

To był system, w którym przez jakiś czas dysk był na USB, czyli czasami był a czasami nie. Jak wiadomo w /hdd domyślnie zapisuje się plik epg.dat, czyli jakieś 6-10MB. Jak odłączymy dysk, to /hdd to katalog w NAND/NOR i tam przy jednym z restartów trafił epg.dat. Po podmontowaniu do /hdd dysku taki plik w NAND/NOR jest zupełnie niewidoczy w systemie, a przynajmniej nie wiem jak go zobaczyć. Warto więc, kiedy niebezpiecznie ubywa miejsca w NAND zrobić:

 

umount /hdd
ls -al /hdd

 

Jeżeli jest tam epg.dat, to go usunąć i następnie podmontować dysk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...