Skocz do zawartości

zaawansowany backup


Gość Matt_at

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Matt_at

 

SUPer w ogołe wystrzałowym czymś byłby backup na PENA który wykonywałby :

-backup listy kanałów

-backup konfiga CEC

- spis pluginów

-bacup ostatnio użyuwanego softcama

-backup ustawień softacama

-backup ustawień pilota

-backup picon

-backup ustawnie ( odvb-t swapie i innych )

-backup ustawień enigmy - sieć,ustawnie vfd, ustawnia użytkownika

 

 

 

 

 

 

Po przywróceniu byłyby pytania:

- powrócić picony tak/nie

- powrócić liste tak/nie

- powrócić ustawienia enigmy tak.nie

- powóicić ustawienia skina tka nie jesli tak byłby pobierany z severa  o ile byłby tam

- powróćić ustawienia plugnów ( nie zalecane ) tak/nie jeśli tak pobierane byłyby z servera

-powrócić ustawienia pilota tak/nie

 

 

Kiedyś @tux napisał że jest to realne.... chodzi o to żeby po wgraniu enigmy2 po zrobieniu backupu Praktycznie wszystko było robione z automatu....

 

 

Co wy na to ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam o tym. Jak znajdę czas to to napiszę. Jedyne co mogę już teraz powiedzieć na temat tego backupu to nie będzie on robiony z pilota a z terminala. Jest zbyt zaawansowany. Ale będzie można sobie ustawić wszystko co chcemy backupować i co odtwarzać w plikach konfiguracyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj zacytuję coś długiego, ale co tam...

Może to wyjaśni czemu jest teraz tak jak jest....

 

Niestety, sprawy mają się tak, że dużo osób zaczyna zapominać o tym, jakie są założenia softu z serii freebox mod by tux. Głównym założeniem był lekki i stabilny soft do tunera satelitarnego. Rozumiem, że niektórzy chcą robić choinkę z nBoxa. Jest to ich wybór i ja go szanuję. Jednak ostatnio najczęściej osoby na forum, jak i w wiadomościach elektronicznych proszą o poprawę odtwarzania filmów, kodeki i ogólnie funkcje dodatkowe. Koncentrując się na tym, brak czasu na to, czym jest tuner satelitarny. Zostałem sam na polu bitwy. Mało komu chce się testować coś, sprawdzać funkcje, poprawność działania czegoś. Jednak wymagania użytkowników rosną. Finalnie spada wszystko na mnie osobiście (pomijam wyjątki i za zaistnienie tychże wyjątków , dziękuję każdemu, kto się do nich przyczynił i będzie przyczyniał). Jak nie dopilnuję, może się to odbić na stabilności całego systemu. Dlatego podjąłem, być może drastyczną, decyzję. Zajmuję się wyłącznie sprawami systemu. Od tej pory nie zajmuję się w ogóle pluginami. Zostają na serwerze, w PPalnels, system.sh. Nie ma powodu, aby tego tam nie było. Aktualizacja jednak nastąpi dopiero, jak ktoś podeśle wersję do aktualizacji lub opublikuje na forum, informując mnie o tym. Jest cały dział: Dodatki na http://forum.xunil.pl. Można tam publikować wszelkie dodatki, jak i rozmawiać o nich. Myślę, iż jest to w zupełności wystarczające. W wątku o konkretnej wersji OpenPLi mod by tux – dyskusja piszemy tylko o systemie i funkcjach sat oraz dodatkach związanych z tunerem sat. Nie piszemy tam o tym, że nie działa nam plugin 1channel czy też jakiś film MKV nie daje się odtworzyć. Jednocześnie chętnie przyjmę do projektu kogoś, kto zaopiekuje się pluginami, ale jednocześnie ma jakąś wiedzę o systemie Linux. Chodzi o przygotowanie paczki tar.gz czy o poprawę pliku system.sh albo PPanels. Ostatnio nic innego nie robię, tylko dodaję stado dodatków do tych plików. Za to brak czasu na poprawę miernika sygnału SAT, który regularnie melduje GSy. Dochodzi do tego, że zajmując się sprawami pobocznymi, nie mam czasu na to, co najważniejsze. Poszukuję też kogoś, kto zna się na pytonie i może pomóc w poprawkach z pytonem związanych.

 

Dlatego na razie decyzja, jaką podjąłem, to usunięcie wszystkiego, co się dało z softu i przerzucenie tego do PPanels i system.sh. W sofcie od 8.2.1 nie będzie już nawet Picture Player. Jak ktoś zechce, to doinstaluje. Ja od tej pory zajmuję się już tylko systemem i jestem otwarty na współpracę z innymi w kwestii innych części systemu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Matt_at

@tux

 

 

wiem o tym co przeczytałeś ale co jakiś czas wychodzi sofcik którego nie da się zaktualizować z ppanels.... i wtedy dłużej schodzi wgrać ustawienia wszystkie jak soft

To samo tyczy się testowania.... Nie powiem chciałem coś pomóc ale zaczęło tak mi się wszystko wysypywać że  .... system od nowa i znowu wszystko z pilota ....

 

 

 

 

@red

 

 

Brak mi czasu na naukę a wierze że jak ktoś potrafi to zrobić to znacznie szybciej mu to pójdzie

 

 

ogólnie to była prośba więc nie naskakujcie tak ostro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Ja to wszystko rozumiem tylko już to wczesniej było poruszane na forum - ze jedna czy dwie osoby nie udźwigną tego. A jeżeli będą ciągnęły to same to czy to aktualizacje czy usprawnienia będą pojawiały się  rzadko i z dużym opóźnieniem. Sam wiem, że bardzo trudno usiąść po godzinie 22 wieczorem i zmobilizować się do zrobienia mini tutoriala, nie mówiąc już o pisaniu skryptów czy optymalizacji kodu. 

 

Moja odpowiedz nie była ostra tylko chcesz pomóc - spróbuj napisać skrypt, (wklej zawartość na forum - inni pomogą) przygotować grafikę, przetłumaczyć kawałek kodu który cię drażni przy normalnym użytkowaniu oprogramowania.

 

Zauważ forum jest tak wartościowe jak wartościowe są odpowiedzi użytkowników.

 

Takie mini pomoce spowodują ze człowiek odpowiedzialny za całość zacznie być koordynatorem a nie koderem, programistą, grafikiem itd.

Red

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może usystematyzujmy, które pliki i foldery należy zawrzeć w kopii zapasowej.

 

 

 

/etc/enigma2/*

/etc/sysconfig/system.conf

/etc/network/interfaces

/etc/hostname

/etc/resolv.conf

/etc/wpa_supplicant.*

/etc/oscam/*

/usr/bin/oscam

/usr/local/share/enigma2 - skiny z tego folderu

/usr/lib/enigma2/python/Plugins/Extensions - pluginy z tego folderu

/usr/lib/enigma2/python/Plugins/SystemPlugins - pluginy z tego folderu

 

 

Jak trzeba coś więcej to pisać.

 

 

Mam zrobiony swój skrypt na bazie tego z system.sh, wykonuje on kopię tych wymienionych wyżej plików i folderów, mogę go dopracować i udostępnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopia na sztywno pluginów odpada. W sumie cała kopia na sztywno dodatków odpada. Gdyby to było tak proste to już bym to zrobił. Wystarczy, że starszy plugin z kopii nie zadziała w nowym systemie...i co wtedy?

Trochę to przypomina sytuację z czasów gdy xunil.pl nie wyrabiał i nie było kontroli sum md5. Potrafiły skrypty ładnie namieszać.

Zabierając się za coś zawsze trzeba przewidywać co by było gdyby było to i to. Trzeba pamiętać, że samemu sobie damy radę, a skryptu będzie używać ktoś inny.

 

Aby to miało ręce i nogi trzeba zrobić inaczej.

W /etc/ppanels/packages są tworzone pliki o wielkości 0kb o ile pakiet jest zainstalowany. Każdy plik jest unikalny. Należy przeanalizować tą zawartość i na tej podstawie zapisać co jest zainstalowane. Następnie porównać to ze stanem faktycznym i wykonać kopie tego czego nie ma na naszpikować ych serwerach.

 

Podczas odtwarzania należy dać opcję instalacji tego co było a jest u nas na serwerze (system.sh parametr) i wypakować to czego nie ma na serwerach.

Dodatkowo należy kopiować system.conf do innego pliku i następnie porównać je ze sobą i dopisać nowe wpisy o ile są do starego i dopiero podmienić.

Trzeba dać system wyboru co chcemy odtworzyć bo może tym razem tylko same ustawienia bez wszystkich pluginów. Lisca ToDo dla tego "ustrojstwa" zaczyna być długa.

 

Także jak widać sprawa prosta nie jest a ja już skończyłem z podtrzymywaniem portez.

Myślę jednak, że jak całość zabierze się więcej osób to szybko powstanie coś.

Tu na forum możecie wymieniać pliki, opinie itd. Załączniki dużo przyjmą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pluginów i skinów to backupuje sobie tylko te, które sam instalowałem, dla mnie to dobra opcja, bo wiem, że będą działać tak jak chce, czasem instalacja z ppanels może zainstalować inną wersję, a czasem jest tak, że danego pluginu nie ma w ppanels. Każdy kij ma dwa końce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego musi to być skrypt wszechstronny a nie zakładający, że napisane "dla mnie".

 

Owszem, ja czasem też daję takie skrypty. Przykładem jest skrypt nadzorujący OSCama. Przy czym zanim trafił do softu to przeszedł tak dużo, że nie przypomina już tego co na początku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może inaczej. Lista, którą rozpisał rok666 jest już długa ale i tak nie kompletna. Przykładowo IPTVPlayer (IPLA) wymaga dodatkowych rozszerzeń w katalogu python2.6. Podobnie CamoFS. Skórka InfinityHD też ma dodatki poza folderem własnym... Może być tego dużo. O problemach z przywracaniem pisał już tux, ale ja bym może jednak poszedł drogą rok666 i zaproponował trochę inne rozwiązanie: skrypt do backupu obsługiwany z pilota i z konsoli, który tworzy na dysku kopię wybranych katalogów i plików (ta lista do ustalenia) przez zwykłe przekopiowanie ze strukturą katalogów na do folderu dysk. A dodatkowo tworzony mógłby być plik tar.gz z datą backupu. Kwestię odtwarzania zostawiłbym na razie w spokoju, czyli tylko backup. Odtwarzanie można zrobić ręcznie, wtedy mniejsze ryzyko, że coś się posypie - przy takim odtwarzaniu trzeba myśleć :) Natomiast w razie aktualizacji czy innego zdarzenia byłaby łatwo dostępna kopia ustawień. Zawsze to łatwiej niż szukać od nowa po dyskach czy w sieci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc w tą stronę to do tego co już jest backupowane dopisać brakujące katalogi i już. Usunąć opcję przywracania z PPanels (bo będzie siać zamieszanie) i dać możliwość ręcznego przywracania. Ale czy to jest dobra droga to ja nie wiem.

 

Pluginy przerzucić na serwer nie jest problemem. Wtedy tylko zapis co było zainstalowane. W paczkach są pliki i problem z głowy. Gorzej z konfiguracją system.conf i settings. Tu już trzeba robić analizę i zapisywać co się zmienia. Albo backup robić do nazwa_pliku.bckp i każdy po przywróceniu sam zanalizuje co i jak.

 

Z drugiej strony patrząc...

Ile pluginów sie instaluje i ile z nich konfiguruje i to co najmniej raz dziennie? Pewnie są osoby co uważają to za "sport domowy" :) ale nie zapominajmy, że jest to tuner SAT i to ma działać dobrze.

Ja zaryzykuję i napiszę, że powinno się doprowadzić backup do takiego stanu by zapisał podstawowe dane takie jak konfig sicie czy lista kanałów a pluginy czy specyficzne ustawienia → trudno, konfigurujcie sami. Myślę, że jakby się nie starać to i tak nie dogodzi się każdemu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...