Skocz do zawartości

Multiboot Chameleon/Chimera Win8/Ubuntu/MacOS MBR z Grub2.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jeżeli chcesz korzystać z Grub2 (w moim przypadku Ubuntu 13.04) a nie chcesz mieszać w MBR (boot0) rozwiązanie z Chameleon/Chimera jest banalnie proste.

Wystarczy utworzyć plik /etc/grub.d/40_custom a jeśli plik istnieje to dodać na końcu następujący wpis:

 

menuentry "MacOS X ML" { 
       insmod hfsplus
       set root=(hd0,4) 
       multiboot /boot
}

 

 

dostosowując wpis (hdX,Y) do swoich potrzeb (wskazując partycję z Mac OS'em), gdzie X - numer dysku (0 -> 1-szy dysk), Y - numer partycji (tutaj numeracja od 1, czyli 1-sza partycja to numer 1), oraz zakładając że plik "boot" chameleon/chimera jest w katalogu głównym (/) partycji z Mac OS (pamiętamy o "sudo update-grub" po każdej edycji).

 

Bardzo łatwo można odpalać różne wersje chameleon/chimera, tworząc wiele wpisów z różną nazwą ("MacOS X 1,2,3...n" lub swoją nazwą) i plikiem boot (boot1, boot2 itd), albo jak już pojawi się menu grub'a, wskazujemy wpis bootujący Mac OS i naciskamy klawisz "e", przchodzimy do wpisu /multiboot i zamiast boot, wpisujemy nazwę nowego pliku boot, po czym naciskamy kombinację "CTRL+x" aby rozpocząć bootowanie.

 

Jeżeli korzystacie z Windows 8, jego partycja zawsze musi być aktywna, ZAWSZE.

Jeżeli aktywna będzie inna partycja to nie będzie już tylko problemu z hibernacją (tak jak to miało miejsce z Win7) ale ogólnie z działaniem systemu. Przez zabawy z Grub'em ustawiłem partycje z MacOS jako aktywną i całkiem o tym zapomniałem, co zaowocowało problemem z działaniem Windowsa (zwieszki przy logowaniu, albo zaraz po załadowaniu pulpitu). Wyłączyłem też "szybkie uruchamianie" opcjach Zasilania Energia, checkdisk nie znikał z ekranu przy startowaniu windowsa i przeważnie komp się restartował a próba naprawy BCD kończyła się niepowodzeniem. Szczerze to byłem w szoku bo z Windows 7 nie było takich problemów (oprócz wspomnianej hibernacji)

Nie wiem czy wcześniej nie trzeba będzie dodać boot1h do 1-go sektora partycji z ML (sudo dd=boot1h of=/dev/rdiskXsY - X i Y jak opisano powyżej) bo u mnie na pewno był ponieważ zabawy z Grubem trwały 2 dni. Dodatkowo mam dysk z 4k sektorami więc próbwałem też polecenia "sudo dd=boot1h of=/dev/rdiskXsY bs=4096" ale to już sprawdzicie jak się ML nie odpali po dodaniu samego wpisu do menu Grub'a.

 

Mój podział partycji (MBR):

sda1 - ntfs (windows)

sda2 - ntfs (dane)

sda3 - ext4 (ubuntu)

sda4 - HFS (OSX ML)

 

p.s.

jako że nie chcę aby MacOS przypadkiem coś nie namieszał w partycji z NTFS usunąłem ntfs.kext z /S/L/E dla pewności i przebudowałem cache.

 

p.s.1

probowałem też odpalić Clovera, niestety blik boot (boot6, boot7) nie zadziałał z Grubem, wyskakuje błąd w stylu (piszę z pamięci) "no multiboot signature found".

 

 

--

pozdrawiam

fingerr

 

Asus U30JC, Core i5-560M, 6GB RAM, 1st Gen HD Graphics, Nvidia 310M (wyłączona modyfikacją w DSDT), 500GB HDD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota, na pewno komuś się przyda.

jako że nie chcę aby MacOS przypadkiem coś nie namieszał w partycji z NTFS usunąłem ntfs.kext z /S/L/E dla pewności i przebudowałem cache.

Obawa zupełnie bezpodstawna, i tak w OS X wszystkie partycje z NTFS są tylko do odczytu. Można włączyć zapis, ale wymaga to grzebnięcia po configach, ale obsługa zapisu jest niepełna, pewnie wzorowana na NTFS-3g i niestety ułomna, od problemów z błędami, do nawet utraty danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota, na pewno komuś się przyda.
jako że nie chcę aby MacOS przypadkiem coś nie namieszał w partycji z NTFS usunąłem ntfs.kext z /S/L/E dla pewności i przebudowałem cache.

Obawa zupełnie bezpodstawna, i tak w OS X wszystkie partycje z NTFS są tylko do odczytu. Można włączyć zapis, ale wymaga to grzebnięcia po configach, ale obsługa zapisu jest niepełna, pewnie wzorowana na NTFS-3g i niestety ułomna, od problemów z błędami, do nawet utraty danych.

 

Strzeżonego .... :-)

 

Zrobiłem tak dla świętego spokoju, ponieważ tak jak wspomniałem miałem spore problemy z Win8 podczas zabaw z instalacją ML.

 

--

pozdrawiam

fingerr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@314TeR

Z tego co wiem NTFS-3G od dłuższego czasu oficjalnie obsługuje zapis i nie jest to już opcja eksperymentalna jak kiedyś. Kilka lat temu rzeczywiście było tak, że ta opcja była dostępna, ale domyślnie partycje montowane były w trybie read-only. Trzeba sprawdzić co to za wersja NTFS-3G znajduje się w OSX, być może używana jest jakaś stara wersja?

 

// Aktualizacja:

https://github.com/osxfuse/osxfuse/wiki/NTFS-3G

Chyba znalazłem sensowną odpowiedź. Pierwszy punkt z FAQ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

mam do Was pytanie, czy też czasem tak macie że działacie pod MacOS a później rebootujecie do Windowsa 8 to ten się zwiesza bez żadnej przyczyny, po prostu zwiecha (freeze), żadnych BSOD itp.

 

Miałem chwilę i przeniosłem się na Clover+GPT+UEFI niestety wczoraj miałem właśnie wyżej wspomniany problem. Szlag mnie już trafia bo o ile pod MBR wystarczyła zmiana partycji aktywnej na tą z ubuntu i spowrotem na prtycje Windows tak pod GPT straciłem pół dnia aby się Windows odpalił.

 

p.s.

udało mi się uruchomić multiboot Win8/ML/Ubuntu nie według poradnika z forum ale w następujący sposób:

- standardowa instalacja Win8 (zostawienie miejsca na MacOS i Ubuntu)

- po instalacji Win8 założyłem partycje HFS, ext4 i linux swap przy użyciu gparted z jakiegoś livecd,

- instalator MacOS podczas instalacji stwierdził że nie ma kronikowania na uprzednio utworzonej partycji, oczywiście nie pozwolił wymazać partycji (Mediakit stwierdził że mało miejsca) ale można to rozwiązać włączając kronikowanie spod terminala (diskutil -enablejournal /dev/diskXsY - pisze z pamięci więc do sprawdzenia)

- po tej operacji można już było zainstalować MacOS,

- ubuntu zainstalowane z USB wersja x64 - bez problemu z automatu zamontował partycje EFI i dorzucił swój loader (przy wyborze gdzie instalować bootloader podczas instalacji wybrałem (w moim przypadku) /dev/sda6, czyli 1-szy sektor partycji)

- później skopiowałem pliki Clover'a na partycje EFI

- dodałem wpisy w biosie dla bootowania UEFI dla Clover'a i Ubuntu z partycji EFI (wpis dla bootownia Win8 UEFI pojawił się po zainstalowaniu Windowsa)

Podsumowując nie mam hybrydowego MBR tylko protective a rozkład partycji wygląda następująco:

1. MS Recovery

2. EFI

3. MSR (Microsoft Reserved)

4. Windows 8

5. Dane (NTFS)

6. HFS+

7. Ubuntu

8. Linux Swap

 

--

pozdrawiam

fingerr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.