Skocz do zawartości

MSI Z68A-G45 - sleep/wake


spaj
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zaaferowany sprawą instalacji ML stwierdziłem, że PM pod 10.7.4 działa jak należy - udało się w końcu z patchowanym BIOS'em i IORegistryExplorer wskazywał co następuje:

 

ioReg.png

 

Niestety nie przetestowałem usypiania/wybudzania... posiadany Radeon wymusił taką operację podczas procesu instalacji nowego systemu. Po wykonaniu sleep tricka instalator chodzi tragicznie (objawia się to m.in. skokowym. z długimi przestojami, ruchem kursora myszy USB - testowałem kilka różnych na kablu i bez) lub nie chodzi wcale - wówczas w verbose mode wyrzucana jest informacja na ekranie:

 

Kext loading now disabled
Kext unloading now disabled
Kext autounloading now disabled
Kernel request now disabled
syncing disks... Killing all processes PM notification timeout (pid 100, powerd)

 

po czym chwilę później następuje restart.

 

Starałem się zainstalować ML na zewnętrznym dysku... dwukrotnie (a ze względu na opisane wyżej objawy przejście między kolejnymi ekranami do prostych nie należy). Każdorazowo dawałem sobie spokój po prawie 3h patrzenia na pasek postepu.

 

Wróciłem do 10.7.4 gdzie wybudzenie wygląda następująco: mysz i klawiatura - zero reakcji, widoczny stan sprzed uśpienia z OS'owym preloaderem na pierwszym planie.

http://www.style.it/images/newstyle/ajax-loader.gif

 

Dopóki nie zrobię z tym porządku chyba nie ma większego sensu próbować walczyć z ML.

 

Macie jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

W kwestii BIOS'u VGA nie robiłem rozeznania. Zaraz się za to zabiorę.

 

Mycha nie ma tu raczej znaczenia. Przetestowałem 3 (więcej w domu brak) i przy każdej z nich sytuacja jest analogiczna: verbose mode z info

 

Kext loading now disabled
Kext unloading now disabled
Kext autounloading now disabled
Kernel request now disabled
PM notification timeout (pid 16, powerd) 
unexpected session: 10000 uid: -1

 

po czym dłuższa chwila niepewności i restart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie ma co się czepić... link możesz już usunąć, za wyjątkiem jednej rzeczy!! BRAK tabeli SSDT.aml dla PM. Koniecznie wygeneruj sobie ją skryptem pikea i wrzuć do katalogu /EFI/CLOVER/ACPI/patched

http://hamac.pl/topics27/ssdt-dropic-cz ... vt9694.htm

 

Dalej sprawdź czy IONetworking odpowiada temu który jest w /S/L/E. jak masz 10.9 to musi być z 10.9, jak masz 10.7.4 to w kext/10.7 musi być z 10.7... itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że w przypadku gotowego pliku SSDT.aml sekcja ACPI w config.plist powinna wyglądać nastepująco:

 

ACPI

SSDT

DropOem

Generate

CStates

PStates



 

Jeśli chodzi o kexty są one z oryginalnego setu przygotowanego przez oswaldini (tutorial tworzenia Clovera pod Win, umieszczony na forum). Ja jedynie usunąłem zbędne elementy, na bazie informacji, które w ostatnich dniach zdobyłem. Dla testu dorzuciłem jedynie LegacyHDA Twojego autorstwa, by przetestować odpalenie dźwięku pod MV - nawiasem działa elegancko ;-) i zostało mi w tej kwestii jedynie jego odpalenie po HDMI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja konfiguracja jest chyba z serii "jedyna taka"...

 

Podzielę się kolejnym doświadczeniem. Otóż to już nie tylko problem z wybudzaniem. Jak tylko wygenerowałem plik SSDT.aml i umieściłem go na penie w katalogu patched, zmieniając również opisane wcześniej wpisy w pliku config.plist, z procka, tuż po starcie systemu, wydobywa się (i tu postaram się jak najbliżej zobrazować to co się dzieje) złowieszczy dźwięk stada świerszczy ;-). Dźwięk jest o tyle denerwujący, że po chwili trwa nieustannie do czasu zamknięcia systemu.

 

Mało tego ustawiając Clovera na generowanie PStates i CStates w locie dźwięk nie ustępuje... ot wystarczy sama obecność pliku SSDT.aml w katalogu patched. Jego usunięcie z pena gwarantuje cichą pracę kompa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, napisałem w poprzednim poście ;-)

 

Jego usunięcie z pena gwarantuje cichą pracę kompa...

 

No nic, ważne że jest alternatywa w postaci automatu Clover'a. Postaram się powalczyć jeszcze z tym wybudzaniem, bo to chyba ostatnia rzecz, która pozostała na tapecie przed oficjalnymi przenosinami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wszystko jasne, generator NIE działa, nie tworzy Ci tabel z stanami APSS i ACST, więc nie masz PM i piszczenia...

 

Popatrz w logi, jak masz identyfikację iMac12.x to musisz mieć błędy w konsoli odnoszące się do PM.

 

PS czy aby nie masz też włączonego DropSSDT jak włączasz generator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz w logi, jak masz identyfikację iMac12.x to musisz mieć błędy w konsoli odnoszące się do PM.

Tak do końca nie wiem niestety czego mam szukać :-/. Wyłuskałem takie info:

Nov 27 21:16:52 localhost kernel[0]: AppleACPICPU: ProcessorId=1 LocalApicId=0 Enabled
Nov 27 21:16:52 localhost kernel[0]: AppleACPICPU: ProcessorId=2 LocalApicId=2 Enabled
Nov 27 21:16:52 localhost kernel[0]: AppleACPICPU: ProcessorId=3 LocalApicId=4 Enabled
Nov 27 21:16:52 localhost kernel[0]: AppleACPICPU: ProcessorId=4 LocalApicId=6 Enabled
...
Nov 27 21:16:52 localhost kernel[0]: ACPI: sleep states S3 S4 S5
Nov 27 21:16:52 localhost kernel[0]: AppleIntelCPUPowerManagement: Turbo Ratios 1234pci (build 22:16:29 Sep 19 2013), flags 0x63008, pfm64 (36 cpu) 0xf80000000, 0x80000000
Nov 27 21:16:52 localhost kernel[0]: [ PCI configuration begin ] 
Nov 27 21:16:52 localhost kernel[0]: AppleIntelCPUPowerManagement: (built 22:16:38 Sep 19 2013) initialization complete

 

PS czy aby nie masz też włączonego DropSSDT jak włączasz generator?

Chodzi o:

SSDT

DropOem

Generate

CStates

PStates


w trakcie uruchomienia skryptu pike'a?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak do końca nie wiem niestety czego mam szukać :-/ . Wyłuskałem takie info:

No właśnie, ale one dotyczą raczej sytuacji jak startujesz z skryptem pike'a z wyłączonym generatorem.

Chodzi o:

W ten sposób dropujesz ważne tabele dla systemu, ustaw zawsze

            DropOem

i zrób dump darwniem jeszcze raz w dwóch wypadkach:

1. Uruchamiasz SSDT.aml z skryptu pike'a i wyłączonym generatorem

2. Uruchamiasz z generatorem P i C state bez SSDT i bez dropienia.

Sprawdź w drugim wypadku czy masz jakieś błędy w konsoli i wrzuć dumpy z darwina... sprawdź też czy piszczy tylko z SSDT.aml ze skryptu pike'a czy też i z generatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do paczki z wykonanymi testami (opis poniżej):

https://dl.dropboxusercontent.com/u/65102438/Archive.zip

 

Tak do końca nie wiem niestety czego mam szukać :-/ . Wyłuskałem takie info:

No właśnie, ale one dotyczą raczej sytuacji jak startujesz z skryptem pike'a z wyłączonym generatorem.

Nie do końca. To sytuacja bez SSDT.aml wygenerowanym skryptem pike'a, z włączonym generatorem i włączonym dropieniem (w paczce log "0.DropOem/CStates/PStates=YES/YES/YES_brakPiszczenia")

 

1. Uruchamiasz SSDT.aml z skryptu pike'a i wyłączonym generatorem

Log w paczce: "1.DropOem/CStates/PStates=NO/NO/NO_piszczenie"

Dump z Darwina: "1.zip"

 

2. Uruchamiasz z generatorem P i C state bez SSDT i bez dropienia.

Błędy owszem były i uniemożliwiły odpalenie systemu (po wyrzuceniu info komp się resetował):

2-error.jpg

 

W kwestii ustawiania DropOem nie jest przypadkiem tak, że jeżeli decydujemy się na odpalenie generatora z poziomu Clover'a wskazane jest jego ustawienie na true, aby uniknąć konfliktów? Tak przynajmniej zasugerowałem się czytając wiki...

 

P.S.1

Wyrzuciłem z paczki IONetworkingFamily.kext. Miałeś rację zwracając na to uwagę - w systemie była nowsza wersja, a analiza logów jedynie potwierdziła Twoje przypuszczenia. Dzięki ;-)

 

P.S.2

W kwestii problemów z wybudzaniem napisałem na jednego z użytkowników forum olarila.com - miał identyczny problem. Odpisał, że błąd wyrzucany w konsoli jest spowodowany uszkodzonymi sektorami dysku. Niestety nie mam drugiego HDD, żeby ustosunkować się do tych rewelacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę wyjątkowo od końca:

W kwestii problemów z wybudzaniem napisałem na jednego z użytkowników forum olarila.com - miał identyczny problem. Odpisał, że błąd wyrzucany w konsoli jest spowodowany uszkodzonymi sektorami dysku. Niestety nie mam drugiego HDD, żeby ustosunkować się do tych rewelacji.

Sleep/Wake nie powinien mieć nic wspólnego z HDD. Natomiast Twój HDD to najbardziej awaryjny model dysku w historii informatyki. Abstrahując od problemów powinieneś go sprawdzić. Być może faktycznie ma jakiś pokręcony związek z wybudzaniem.

 

To sytuacja bez SSDT.aml wygenerowanym skryptem pike'a, z włączonym generatorem i włączonym dropieniem (w paczce log "0.DropOem/CStates/PStates=YES/YES/YES_brakPiszczenia")

Ciekawostka, w logach widzę że PM odpalił a przynajmniej stany P-State - poszukaj w ioregu w takim odpaleniu czy masz informację o ACPIVers = ***** i czy masz załadowane AppleLPC w ioregu i/lub w kextach:

kextstat |grep -i LPC

Mam pewną teorię, ale chcę się upewnić.

 

W kwestii ustawiania DropOem nie jest przypadkiem tak, że jeżeli decydujemy się na odpalenie generatora z poziomu Clover'a wskazane jest jego ustawienie na true, aby uniknąć konfliktów? Tak przynajmniej zasugerowałem się czytając wiki...

Niestety devs clovera siedzą wciąż w erze socket 775 oraz tego że tabele SSDT zawierały jedynie informacje o PM, niestety tak nie jest... U ciebie oprócz tabel z PM są jeszcze inne tabele:

 *     OEM ID           "Intel_" 
*     OEM Table ID     "AoacTabl"

 *     OEM ID           "SataRe" 
*     OEM Table ID     "SataTabl"

Włączając drop, ubijasz je...

 

Dalej ciekawostka, tabele z generatora P i C State clovera NIE zawierają ani stanów APSS ani ACSS potrzebnych od SB i wyżej do działania PM, co bardziej mnie jeszcze zaskakuje to że PM częściowo działa tylko na stanach _PSS i _CSS. Teraz pytanie czy przypadkiem ostatnio nie było jakiś zmian w działaniu AppleIntelCPUPowerManagement.kext który zaczął "zadowalać" się stanami _PSS i _CSS jak nie ma ACSS/APSS...

 

Podejrzewam, że piszczenie bierze się stąd, że odpalane są stany C-State pod OS X... A próbuj jeszcze jednego testu, odpal bez tabeli SSDT.aml pike'a i z wypaczonymi generatorami C i P oraz wyłączonym dropieniem... komp wstanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.