Skocz do zawartości

Freebox i SWAP - czy to na pewno potrzebne?


mickey

Rekomendowane odpowiedzi

Jakoś się tak utarło, że jak montujemy system na penie, to robimy na nim partycję SWAP, bo może się przydać. W systemie jest odpowiedni wpis w /etc/fstab i wersje hdclone przygotowane przez richtera także mają partycję wymiany. No i niby super. Jak braknie RAMu, to system skorzysta z tej partycji i będzie super... Tylko dlaczego ja o tym piszę...

 

Ok, było tak. Zainstalowałem 8.2.1 i załączyłem jakiś film z sieci (udostępniony zasób CIFS). Działało super. W trakcie oglądania dało się jednocześnie nagrywać, nawet HD, i nie było żadnego problemu z oglądaniem filmów z sieci. No to zacząłem używać nowej wersji. Doinstalowałem całe mnóstwo pluginów. Zrobiłem skanowanie nieba z dwóch satelitów. Zainstalowałem pakiet pikon. I zaczęły się problemy. Jeszcze z "wchodzeniem na sieć" jakoś było, ale strasznie długo startował a przy wychodzeniu spinner się włączał już na wieczność - czyli ponad granice mojej cierpliwości i kończyło się restartem z konsoli.

 

No to trzeba było znaleźć winnego. Czyli pewnie jakiś plugin. Wyciąłem prawie wszystkie. Czasami było dobrze, ale dość szybko zaczęły się znowu problemy ze spinnerem... Padło na swapa. Wiedząc jak "szybka" jest obsługa dysku i napędów USB pomyślałem, że problemy zaczynają się jak system zaczyna swapować. Informacje z "top" wskazywały, że ok. 3MB swapa jest zajęte.

 

No i wyłączyłem swapa. To było ponad tydzień temu. Od tego czasu spinner pojawia się czasami, ale tylko na moment. MediaPlayer2 startuje odtwarzanie nagrań z sieci prawie natychmiast. Po naciścięciu STOP jestem równie szybko z powrotem na playliście. Nawet przewijanie nagrań z timera na szybkości 128x działa (do tyłu potrafi zawiesić enigmę, ale to nic nowego) - ze swapem nawet 8x czasami sprawiało problemy.

 

Moje sugestia jest taka, żeby wyłączyć SWAPa. Jak ktoś korzysta z klienta torrentów, to chyba bez swapa ani rusz, ale poza tym moje doświadczenia skłaniają mnie do wniosku, że tuner chodzi znacznie szybciej (i stabilniej) bez swapa. Jakie macie doświadczenia w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby to napisać → wreszcie ktoś odczuł na własnej skórze co znaczy mieć włączonego SWAPa :) jak nie jest potrzebny. Ludzie błędnie myślę, że Linux zarządza pamięcią jak Windows. Tym czasem Linux używa buforów dla najczęściej używanych danych. Bufor nie jest sztywny. Zmienia się w miarę potrzeb. Proponuję obejrzeć ile RAMu wykorzystujemy naprawdę przy pomoc polecenia htop z terminala. Nagle okaże się, że ten SWAP to tak potrzebny jak piąte koło u woza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To od teraz ja już też mam wyłączony SWAP i zobaczymy czy poprawi się chociaż nagrywanie bo ostatnio to już miałem problem nie tylko z PTS a z oglądaniem nagrywanego właśnie programu - kiedy włączyłem po kilku minutach odtwarzacz nagrań i puściłem od początku, a właściwie to chciałem puścić,  to to co się właśnie nagrywało (na marginesie ulubiony kanał mojej tzn. TVNHD) niestety tuner zastrajkował - stop klatka itd.

Czy ktoś z was miał już podobny problem ? Z moich obserwacji wynika że mam tak prawie zawsze na TVNHD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji wynika, że ludzie narzekają przede wszystkim na paczkę TVN. Trzeba by przeanalizować strumień od nich.

 

A może po prostu nadają w najlepszej jakości HD czyli najwięcej danych i soft nie wyrabia. Sam tuner napewno da radę bo oryginalnie na N-ce daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość Mbp/s nie świadczy o jakości ale mam nagrania z BBC Sports z czasów Olimpiady. Bitrate powyżej 20Mbp/s i nic się nie dzieje. Dlatego stawiam na jakieś śmieci w strumieniu.

 

I na koniec → Tak ogólnie → Paczce daleko do dobrego HD i nie wiem czym ludzie się zachwycają. Innym nadawcom w PL też w sumie dużo brakuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyłączyć na stałe swap bez zmiany partycjonowania dysku bo swapoff -a wyłącza tylko do czasu restartu tunera ?

 

 

Wstaw znak komentarza w odpowiedniej linii w pliku /etc/fstab.

 

 

BTW: Nie pisz posta pod postem. Jest opcja "Modyfikuj"...

 

Sorrki ale tak wyszło pierwszego posta wysłałem trochę wcześniej ale okazało się że tux musiał wcisnąć "wyślij" ułamek sekundy wcześniej :), a nie chciałem żeby następny post przeszedł niezauważony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie działa poprawnie zarówno oglądanie nagrywanego strumienia jak i innego już nagranego.

 

 

Sprawdziłem. Właśnie coś się nagrywa i nie da się teraz nic obejrzeć z dysku. I u mnie zdaje się, że nigdy się nie dało. Na starym dysku też chyba się nie dało, ale już nie sięgam pamięcią tak daleko. Gdyby ktoś miał pomysł, która opcja za to może odpowiadać, to będę wdzięczy za sugestię i sprawdzę. Dysk sformatowany na ext4. Może przez tunefs coś trzeba by zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomiss

  • swapoff -a
  • mkswap -L "swapoff" /dev/sdxy

Dla przypomnienia → fstab zamontuje po etykietce. Wystarczy zmienić etykietkę i już.

 

Dzięki , już zahashowałem w fstab

 

@tux a co sądzisz o obciążeniu procka przy oglądaniu TVN-ów ? Posprawdzałem i na niektórych innych HD mam obciążenie nawet 30% albo mniej , nie mówiąc o SD. TVN zawsze więcej niż 60% a nawet przez długi czas ponad 70%.

 

EDIT:

I jeszcze jedno : czy warto zrobić partycję "data" ? Do czego ona ma służyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oglądam TVNów to nie wypowiem się na temat

To nie chodzi o poszukiwanie kandydatów do fanklubu lecz o takie inżynierskie zastanowienie się co może powodować takie obciążenie...  To interesujące, nieprawdaż?  (Co oni tam KOMBINUJĄ! ;) )

 

Jeżeli co do tematu głównego... to nie poprawi danie na SWAP szybkiej pamięci microSD, class "ultra" itp. (przez adapter USB rzecz jasna)?

 

Przecież potrzeba niewielkiej pamięci (aka "pendrajwa"), w sumie styknie 2GB na dwie partycje systemowe + SWAP (też malutki). Owszem, nie kupimy 2 GB, ale 4GB tak więc szukajmy JAK NAJSZYBSZEJ!!! Tj. cena niech " wchodzi" w szybkość a nie w pojemność...

 

Szczerze to mam na class 10 i nic mi nie przycina, ale też mam wszystkiego ze 2-3 plugin-y i systemowy skin tylko...

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego co jest w strumieniu to też bym chciał wiedzieć :)

 

A co do SWAPa. Nadal nie rozumiem tego dlaczego ludzie tak bardzo go chcą.

W załączniku screen z htop z nBoxa podchasz oglądania C+ Family HD. Wyraźnie widać, że zostaje jeszcze masa wolnego RAMu. Po co w takim razie SWAP? Dla dobrego samopoczucia posiadacza tunera?

1241576203_Zrzut_ekranu_z_2013-05-13_231603.thumb.png.c2743fdbe5a5065e35ba5ca1b15f15a6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli co do tematu głównego... to nie poprawi danie na SWAP szybkiej pamięci microSD, class "ultra" itp. (przez adapter USB rzecz jasna)?

 

Może poprawi, ale nie wiem czy bardzo.

 

Pamięci w nboksie to pewnie jakieś DDRy. Najstarsze pamięci jakie ja pamiętam to SDRAMy 66MHz - lata 90-te ubiegłego wieku. Pamięci te miały przepustowość rzędu 533MB/s. Przez USB 2.0 realny max to 30MB/s. Karta class 10 to oficjalnie 10MB/s. O czasach dostępu w porównaniu z pamięcią przez USB nie wspominam, bo też nie potrafię podać na szybko danych liczbowych.

 

Ja mam 15 pluginów. Skin zmieniony. Listę kanałów z dwóch satelitów. I też nie przycina a swapa nie mam. A tak swoją drogą, to przy dwóch pluginach u mnie też bywało ok, problemy pojawiały się zwykle przy odtwarzaniu materiałów z sieci.

 

BTW: Wczoraj jak się nagrywały 2 strumienie kodowane i w tym czasie oglądałem AVI z sieci, to jednak tuner padł. Znaczy enigma padła, tuner działał. Nawet nagrywał. W trakcie filmu pojawił się spinner. Obejrzałem film do końca bez żadnych zacięć ale wyjść z playera już się nie dało. Skończyło się na reboot przez ssh :(

 

PS. Kompletnie OT. Spróbujcie pod Windows zapodać obliczenia, które potrzebują dużo pamięci, czyli tyle ile nie mieści się w RAM. Core i7 + 8GB RAMu i 64-bitowy system wymiękać jak zaczyna swapować. Można odczekać z pół godziny aż zareaguje na Ctrl+C albo od razu restart z guzika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie działa poprawnie zarówno oglądanie nagrywanego strumienia jak i innego już nagranego.

 

Przy tej okazji mam pytanie - wszyscy piszecie o bezproblemowym nagrywaniu w nbox. U mnie niestety jest problem z nagrywaniem.

Mam hdd 80GB z etykietką 'records' przez USB + 'swap' na pendrive.

Kanały są "pobierane od szarika".

Nagrywanie startuje, program się nagrywa, zatrzymuję nagrywanie i chcę oglądać to co sie nagrało.

Przy odtwarzaniu jest problem - na nagraniu cały czas są w miarę regularne zacięcia i/lub stop klatki.

Dyskwalifikuje to przydatność klawisza REC u mnie ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej ja nie bardzo załapałem w czym problem. Co znaczy "przy odtwarzaniu jest problem"? Jeżeli coś nagrywam, to faktycznie mam problem z odtwarzaniem nagrań z dysku. Nie mam problemu z odtwarzaniem nagrań z sieci. I już kompletnie nie mam problemów z oglądaniem czegokolwiek na żywo. Ale z szarików nie korzystam, tylko lokalne karty. Ale oscam daje radę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny autorze moda ;)

 

Widzę (po sygnaturkach), że niektórzy użytkownicy wymieniają standardowy dysk na większy. W związku z tym mam pytanie, jaki jest (zakładając, że użyty dysk będzie względnie energooszczędny - "green" - zaś zasilanie odbiornika podoła) maksymalny rozmiar obsługiwanych dysków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 2TB na partycję póki co.

 

Dziękuję. Dodatkowe pytanie: czy teoretycznie (zakładając zgodność sprzętu, "wyrabianie się" zasilania), mógłbym podłączyć zamiast fabrycznego dysku greena w wersji "av", z linii AV-GP, np. WD20EURS (2TB)? W/g specyfikacji dostępnej tutaj maksymalny pobór prądu przez ten dysk to 4.5W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do SWAPa. Nadal nie rozumiem tego dlaczego ludzie tak bardzo go chcą.

W załączniku screen z htop z nBoxa podchasz oglądania C+ Family HD. Wyraźnie widać, że zostaje jeszcze masa wolnego RAMu. Po co w takim razie SWAP? Dla dobrego samopoczucia posiadacza tunera?

Jak ściągniesz dane przez CrossEPG z 3-ch prowajderów i masz je wszystkie na jednej liście na CoolTVGuide z timescale=300 to wtedy SWAP się zaczyna przydawać...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego, że system używał SWAPa, który jak się okazuje niekoniecznie był mu niezbędny (bo działa teraz bez), zaczęły się moje problemy :)

 

Mały "print screen":

nbox:/# cat /proc/meminfo

MemTotal:          98156 kB

MemFree:            6860 kB

Buffers:            2952 kB

Cached:            33628 kB

SwapCached:            0 kB

Active:            61244 kB

Inactive:          18820 kB

Active(anon):      41876 kB

Inactive(anon):    1652 kB

Active(file):      19368 kB

Inactive(file):    17168 kB

Unevictable:          0 kB

Mlocked:              0 kB

SwapTotal:            0 kB

SwapFree:              0 kB

Dirty:                0 kB

Writeback:            0 kB

AnonPages:        43512 kB

Mapped:            10032 kB

Shmem:                44 kB

Slab:              6372 kB

SReclaimable:      2592 kB

SUnreclaim:        3780 kB

KernelStack:        488 kB

PageTables:          300 kB

Quicklists:          104 kB

NFS_Unstable:          0 kB

Bounce:                0 kB

WritebackTmp:          0 kB

CommitLimit:      49076 kB

Committed_AS:      69796 kB

VmallocTotal:    507824 kB

VmallocUsed:        2948 kB

VmallocChunk:    497480 kB

nbox:/# df -h

Filesystem                Size      Used Available Use% Mounted on

/dev/root              478.6M    138.6M    315.3M  31% /

none                    128.0K      8.0K    120.0K  6% /tmp

none                    32.0K    24.0K      8.0K  75% /var/run

none                    32.0K        0    32.0K  0% /var/log

tmpfs                    47.9M      8.0K    47.9M  0% /ram

tmpfs                    47.9M      8.0K    47.9M  0% /dev

tmpfs                    47.9M        0    47.9M  0% /dev/shm

/dev/sda1              916.9G    453.9G    416.4G  52% /hdd

 

Odpalając jakiegoś crona albo po prostu zapętlony skrypt ze sleepem w środku (coś tak oscam_test) mógłbym zrobić historię użycia pamięci ... sam jestem ciekawy co by z tego wyszło :) Ale zanim zacznę, to mam kilka pytań ... a może jedno: Ktoś mógłby wyjaśnić te wszystkie informacje powyżej? ;) MemTotal i MemFree wydają się jasne, ale część jest Cached, czyli chwilowo niepotrzebne? Z drugiej strony mam w /ram jakieś 48MB ... gdzie to jest na liście /proc/meminfo? Jakbym zmniejszył tego /ram (jak to zrobić?) to wzrosło by mi MemFree? Które numerki /proc/meminfo są najistotniejsze i dobrze byłoby monitorować?

 

U mnie nagrane programy można oglądać bez problemu HD,SD jakie chce, wszystko w dobrej jakości bez zacięć. Problem jest tylko kiedy nagrywam z TVN HD i chce oglądać nagrywany plik w tym samym czasie. Jak oglądam kanał na żywo też jest ok.

 

Bardzo mnie to męczyło, więc dzisiaj rano zrobiłem mały test i wynik jest taki: Jeżeli oglądam nagranie z dysku i w tym czasie zacznie mi się coś innego nagrywać to nic się nie dzieje z oglądanym materiałem. Oglądałem materiał SD (TV PULS) a nagrywałem HD (test 1: TVP1 HD i test 2: TVN HD). Ale kiedy coś oglądam i nagranie trwa i wtedy chcę odtworzyć jakieś starsze nagranie z dysku to nie da rady :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cached to taka część pamięci gdzie system trzyma najczęściej ładowane fragmenty softu by nie ładować ich ponownie. W Windows zazwyczaj jest to jakaś wartość zadeklarowana w MB lub % RAM. W Linuxie jest to zazwyczaj cała wolna nie używana pamięć RAM. System szybko reaguje na zmiany a bufor jest zmienny i dostosowany do warunków.

Uruchamiając SWAP dajem systemowi jakby więcej RAMu. System myśli, że może użyć RAMu dla cache i SWAP dla pracy systemu. SWAP traktuje jak RAM. Intensywmość korzystania ze SWAP można określić parametrem swappines lecz przy tak małej ilości RAM za dużo operacji będzie do wykonania przy zmniejszeniu tego parametru.

 

W /ram jest zamontowana jakby cała możliwa do wykorzystania pamięć RAM w danym momencie. Uwzględnia to wolną RAM jak i cache. Teoretycznie można tam wpakować tyle ile jest wolne w /ram. Problem w tym, że jak E2 zażąda np 20MB bo coś, a w /ram będzie 10MB to może nastąpić zwis.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu odpowiedzi i konsultacji z wujkiem google:

nbox:/# free

            total      used      free    shared    buffers    cached

Mem:        98156      89472      8684          0      3076      32816

-/+ buffers/cache:      53580      44576

Swap:            0          0          0

 

Czyli w nboksie jest 96MB pamięci RAM. Aktualnie użyto 87,4MB i jest wolne 8,6MB ale ... 35MB zostało zużyte na bufory i cache i zostanie zwolnione jak będzie potrzebne. W praktyce więc jest zajęte ok. 52,5MB i wolnego jest ok. 43.5MB (linia -/+ buffers/cache)?

 

Poprzednie było w standby, po włączeniu, TVP1 HD nagrywane i TVN HD na ekranie ciągle jakieś 32MB wolnego (czyli 1/3 pamięci):

nbox:/# free

            total      used      free    shared    buffers    cached

Mem:        98156      96196      1960          0        516      31360

-/+ buffers/cache:      64320      33836

Swap:            0          0          0

 

 

Nagranie się skończyło i przełączyłem boksa w standby:

nbox:/# free

            total      used      free    shared    buffers    cached

Mem:        98156      69880      28276          0      1752      10860

-/+ buffers/cache:      57268      40888

Swap:            0          0          0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Napisałem krótki skrypt, który co 15 sekund sprawdza ilość wolnej pamięci. Po testach w końcu dodałem go to rcS.user.sh. Zużycie pamięci podczas ok. tygodnia testów nie przekroczyło 80MB z 96MB dostępnych w BSLA. Wykres na dołączonym rysunku (miał być cały arkusz ods, ale Calc się wysypał przy zapisie :/)

 

- used_mem - zajęta pamięć

- free_mem - wolna pamięć (z podziałem na: buffers, cached i faktyczne free)

 

Drugi załącznik to CSV z danymi z testów, w którym są kolejno: data, godzina, zajęta pamięć oraz buffers, cached, free i shared z komendy "free"). Jak ktoś chce to może sobie poanalizować.

 

PS. Wyniki z 8.3.0 zamieszczę jak się trochę uzbiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...