Skocz do zawartości

mm34639
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No więc chciałem sobie wgrać najnowszy bios (2.80) do płyty głównej (asrock x79), jako że mój stary nie obsługiwał ivy bridge-e, a pomyślałem sobie, że może zrobię sobie kiedyśtam upgrade cpu, to już byłbym przygotowany :)

 

No to wgrałem :(

 

Tzn. ściągnąłem oczywiście ze strony producenta, został przez "instant flash" (czyli narzędzie asrocka do flashowania) wykryty jako pasujący do mojej płyty, wszystko niby ok (programming ok, press any key to reboot), i to były właśnie ostatnie słowa jakie do mnie napisał mój komputer.

 

Nie wstaje, tzn. nie ma obrazu. Nie jest kompletna cegła, bo coś tam na początku uruchamia się, i na przykład jak wcisnę ctrl+alt+del, to się coś resetuje, bo podświetlenie na klawiaturze gaśnie i znowu się zapala, tak samo lampka od caps locka itp, ale, niestety, brak obrazu. System chyba jednak się nie uruchamia, bo nie mieli dysk ani nic. Przekładałem kartę grafiki do innego pci-e, i podłączałem monitor/tv przez inne złącze, ale nic nie pomaga. Zintegrowanej u mnie nie ma.

 

Próbowałem też "na ślepo" odpalić ten instant flash i wgrać jakiś starszy bios, ale, niestety, chyba nic się nie wgrywa.

 

Na stronie piszą, że po upgrade do biosu obsługującego ivy bridge-e nie można robić downgrade do starszych biosów (ten który próbowałem wgrywać w poprzednim akapicie był w myśl tego ok).

 

Czy jest możliwe, że nowe biosy nie działają z sandy bridge ? Chyba by o tym wielkimi literami napisali w dziale download, poza tym czy ctrl+alt+del by działał? Karta graficzna przypadkiem umarła? Nie sądzę.

 

Płyta nie ma "dual bios", ani jakiejś opcji awaryjnego flashowania. Jest funkcja, która po przerwie w dopływie prądu przy flashowaniu pozwala je dokończyć po ponownym uruchomieniu, ale tu to nie ma zastosowania, bo przecież procedura "pomyślnie" się zakończyła.

 

Piszą żeby do naprawy oddawać sprzedawcy (morele.net), ale ja gdzieś fakturę oddałem "ad acta" , poza tym nie wiem czy już gwarancja się nie skończyła.

 

I co tu robić? Złote rączki w serwisie jakoś mi ten bios zaprogramują? Potrzebny nowszy procesor?

A może sprzedać to wszystko, i przejść na haswella? :P 3820 wydajnością czterech liter nie urywa na dziś, no i do os x to nie jest ideał.

Szkoda mi licencji na win 8 tylko, nie wiem czy dostanę nową (miałem z tego programu dla studentów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reset cmosu zrobiłeś? Głośniczek masz podpięty? Coś piszczy? VGA masz jedną sztukę, czy testowałeś na różnych. Próbowałeś wyjąć/włożyć ram, jedną sztukę, dwie, w inne sloty... po wyjęciu ram piszczy?

 

Programator do kości flash posiadam, ale wgranie do kości BIOS'u ze strony www na 99,9% nie przejdzie... Problem jest w tym, że flashowanie z programu nie zapisuje nigdy w 100% całej kości. Jeśli faktycznie jest walnięta tylko kość flash to przydał by się ktoś z taką samą płytą aby od niego wyciągnąć wsad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

reset robiłem, nic nie dał

 

jeszcze powalczę z podmienianiem czego się da - te piski powinny iść przez wyjście jack z tyłu? nie mam zapasowej grafiki w tej chwili, ale może załatwię

 

niestety nie znam nikogo z taką płytą

 

i napiszę do supportu asrocka , kiedyś mi pomogli i wydawali się kompetentni (tzn to byli ludzie zajmujący się komputerami, a nie wklejający odpowiedź z gotowej listy), może coś wymyślą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o tzw PC Speaker - taki bzyczek podpinany do płyty głównej do tego obok pinów do HDD LED, PW Switch, Reset Switch, PW Led itp itd... Przy diagnostyce i problemach bardzo się przydaje, bo jak jakiś komponent nie startuje, np RAM, VGA, to płyta komunikuje to inną ilością dźwięków...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja i tak obstawiam uwalony BIOS. Miałem idento sytuację ostatnio na X79A-GD65 8D ale na szczęście jest dual bios (switch na mobo). Odpaliłem na dobrym biosie i starego nei da się przeflashować, zrobiłem dump dobrego biosu i pod windowsem za pomocą afuwin zaprogramowałem ręcznie uwaloną kość. Voila komp wstał ale nie działa na biosie A LAN i nadal nie da się zrobić upgradeu do wyższej wersji, nawet ręcznie. Z kością B już nie ryzykowałem i już zostawiłem stary BIOS.

 

Tak więc kolego oddaj płytkę albo samą kość BIOSu do serwisu gdzie mają programator. Możesz pogadać też z 314TeR bo ma programator ale o ile się nie mylę nie ma tak różowo z zaprogramowaniem czystego BIOSa z neta, dobrze pamiętam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Poszukaj w dokumentacji do twojej płyty. Kiedyś udało mi się przywrócić taki uwalony bios za pomocą procedury ratunkowej. Polegało to na umieszczeniu romu na nośniku (nie pamiętam czy był to stary poczciwy flop, czy pendrive) i przytrzymaniu jakiejś kombinacji klawiszy przez kilka sekund. Uruchamiało się wtedy narzędzie wbudowane w mobo narzędzie do awaryjnego flashowania biosu. Nie wiem czy wszystkie płyty mają takie coś, obawiam się że nie, ale warto sprawdzić.

 

//edit:

nie zauważyłem, że problem jest już rozwiązany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie będę :mrgreen:

 

prawdę mówiąc, zamierzam się jej pozbyć, i zbudować coś nowego od podstaw

 

rozważam tylko 2 wersje: przejść teraz na z87, czy poczekać na X99

kupiłem laptopa, to jakoś przeczekam

 

tylko nie wiadomo dokładnie kiedy to drugie wyjdzie, no i nie wiadomo czy będą od razu 4-rdzeniowe i7 do niego (takie których  cena ma "1" na początku ), no i nie wiadomo po co mi to tak naprawdę, no i nie wiadomo jak będzie współpracować z OS X

 

ale jakbym wybrał zamiast tego budżetową płytkę 1150, i chciał robić PMPatch, to się zgłoszę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.