Skocz do zawartości

Karta graficzna dla Final Cut Studio


kipero
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ostatnimi dniami przezywalem ciezka walke o uruchomienie MAC OS X na PC i w koncu, dzieki lekturze tego forum, udalo mi sie to zrobic, za co serdecnzie wam dziekuje. Decyzje o zmianie systemu podjalem z powodu pakietu jakim jest Final Cut Studio. Teraz pozostaje mi modernizacja podzespolow i tak jak z wyborem procesora i pamieci nie mam problemu, to wybor karty graficznej wolal bym omowic z kims kompetentnym, czyli z wami. :)

Chodzi mi o karte graficzna, ktora nadawala by sie do pracy w pakiecie Final Cut, w szczegolnosci Final Cut Pro oraz Motion. Miejscami napotkalem na informacje, ze jest to istotny element. Na razie korzystam z Radeona 2600PRO z 256MB, jednak cos mi sie o uszy obijalo o tych sprzetowych wsparciach dla programow. Czy jest sens zmieniac moja karte? Jesli tak, to na jaka, aby byla najlepiej wykorzystana przez powyzsze programy? Pozostaly sprzet, to Asus P5B, GoodRam 2x4GB 800, CL5, C2Q 9550. Na razie nie jestem zdecydowany co do kwoty jaka moge przeznaczyc i czekam na wasze opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli myślisz przyszłościowo o OpenCL, to musisz wybierać karty z nią zgodne... np NV od 8xxx a lepiej od 9xxx a z ATI jak na razie chyba tylko 4870.

 

Jeśli będzie używana akceleracja przez VGA, to więcej ramu na pewno nie zaszkodzi... Nie mniej najważniejszym kryterium wyboru powinna być kompatybilność konkretnego modelu VGA pod haMac'iem... bo z tym bywa różnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli prawdopodobnie byla by to GF9600. Teraz problem jakiego producenta wybrac. :) Najlepiej zeby karta odpalala natywnie na MAC OS X. W tym momencie obija mi sie o uszy Efi String, czy dobrze? Jesli tak, to czy moge gdzies znalesc informacje w jednym miejscu, na temat wszystkich kart graficznych i ich natywnej obslugi w Mac Os X?

--edit

Dodam, ze moj system, to Retail Leopard

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma znaczenia.

Czyli rozumiem, ze nie wazne, czy Asus, Saphire, Gigabyte itd., tylko wazne jest, ze GF 9600?

Nie mniej najważniejszym kryterium wyboru powinna być kompatybilność konkretnego modelu VGA pod haMac'iem... bo z tym bywa różnie...

Moja domysly, ze producent ma znacenie, wzialem wlasnie z powyzszego zdania... :)

Co masz na myśli?

Chodzi mi o to, ze skoro jest to karta pakowana do Mac Pro, to byc moze mogla by byc obslugiwana przez oryginalne sterowniki apple, tak aby miala pelna funkcjonalnosc, lacznie z obsluga dwoch monitorow i wyjscia TV. Nie znam sie tak dobrze, dopiero zaczynam przygode z tym systemem, jednak cos kojarze, ze niektore karty odpalaja na sterownikach apple.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma innych sterowników do kart graficznych, niż te od apple. Cała zabawa sprowadza się do spowodowania by system "myślał", że karta PC to karta Mac'owa. Najlepiej wybrać taką, która występowała także w konfiguracjach komputerów apple -> to co napisał 314TeR.

Producent nie ma znaczenia, tylko model karty - np. GF9600 itp.

 

Poczytaj sobie - o uruchamianiu kart graficznych napisaliśmy na forum naprawdę bardzo dużo. Jest także wątek o flashowaniu biosu GPU na mac'owy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W efistudio w liscie wyboru jest np. model 9800gt 1GB. W gre wchodzi wersja 2xDVI, bo z nia w wiekszosci mialem do czynienia w czytanych watkach. Na HCL z osx86 project sa tylko nikle wzmianki o tej karcie, ale wiekszosc ma pelna obsluge. Poczytalem troche na insanelymac, ale tam w wiekszosci jest o 9800GTX, a ten bez problemu dziala. Gdybym to mial wziac na chlopski rozum, to 9800GT powinien dzialac, bo ma ten sam procesor, co 8800GT i 9800GTX o ktorych jest duzo na forach i ludzie sobie chwala. Jednak nie chcial bym, aby moj chlopski rozum probowal pozniej w jakis magoczny sposob zwrocic niedzialajaca karte do sklepu. :)

Najprawdopodobniej zdecyduje sie na 9800GT z 1GB RAM i 2xDVI, ale musze sie jeszcze upewnic. A moze ktos mial do czynienia z ta karta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytalem juz wczesniej. :) Mam jeszcze pytanie co do technologi CUDA. Bo GF9800GT obsluguje ta technologie, a na stronie nvidia znalazlem sterowniki na mac os x

http://www.nvidia.pl/object/cuda_get_pl.html

dla tej wlasnie technologi. Czy bedzie to dzialac z karta graficzna dla PC? Oraz czy sa obecnie jakies programy na mac os x, ktore potrafily by to wykorzystac?

 

Edit by rzooff: Proszę zapoznać się z regulaminem forum, w szczególności na temat podawania linków. Przy okazji warto sprawdzić czy dany link jest poprawny, bo ten był z bykiem... Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy bedzie to dzialac z karta graficzna dla PC?

Nie widzę przeciwności, ba nawet więcej... można ładować za pomocą chameleon'a np BIOS z Macowej wersji VGA, przez co problemy z BIOS'em wersji PC mogą przestać być istotne... To co by jedynie sprawdził jeszcze na Twoim miejscu to wielkość kości RAM, czy wersja PC ma wystarczającą dużą, aby można było załadować BIOS z wersji Mac'owej...

 

Ewentualnie zamiast NV z czystym sumieniem mogę polecić Sapphire 4870 1GB w wersji TOXIC - bardzo mocna karta, a do tego bardzo cicha...

http://hamac.pl/topics8/ideneb-1057-sys ... 0.htm#7225

PS Problem o którym piszę w tamtym poście, z latającymi pikselami w prawym górnym rogu, oraz rozmyciem występuje bardzo rzadko i coraz bardziej podejrzewam że to wina monitora niż samej VGA... nie mniej po przełączeniu rozdzielczości i powrocie oba problemy znikają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie wrocilem z Asus GF9800GT ze sklepu. Wersja z HDMI, DVI i D-SUB. Odpala na EfiStudio 1.1. Hdmi i Dvi dziala. Tak samo obsluga dwoch monitorow :) Nie chce mi sie szukac i podpinac kabla do monitora i sprawdzac, czy d-sub tez dziala. Jesli ktos by chcial wiedziec, to prosze dac znac, wtedy podepne. :) Jak na razie jestem zadowolony z zakupu - praca w motion to nieba a ziemia. Jesli uda mi sie znalesc jakies problemy, to dam znac. P.S. Moze troche poza tematem, ale jakim programem mozna przetestowac taka karte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje, to wlasnie ta. :) Byly jeszcze gainward i msi,... ale nawet niektore plyty glowne maja wieksze radiatory i wentylatory. Kolejna opcja byl Gigabyte, ale ten jest o kilkadziesiat zl drozszy, a roznica pewnie niewielka.

--edit--

Dodam, ze na karcie wystepowal problem przycinania myszy, ale pomogla porada z forum o usunieciu:

/System/Library/Extensions/AppleUpstreamUserClient.kext
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.