Skocz do zawartości

Intel NUC DN2820FYKH - OSX?


mozekawe
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów z forum (i koleżanki o ile tu takie bywają  ;-))

 

Ostatnio podczas zakuwania do sesji wpadł mi do głowy pewien pomysł, a mianowicie kupno czegoś takiego:

 

1. Intel NUC DN2820FYKH - 470 zł

2. Pamięć 4GB DDR3 SO-DIMM 1600MHz Crucial CT51264BF160BJ (chyba jedyna dostępna w PL oficjalnie kompatybilna z tym NUC'em) - 150 zł

 

Dysk SSD, również Intela już posiadam także koszt tego cacka zamknąłby się w 620 zł co jak na mój skromny, studencki budżet wydaje się bardzo ciekawą opcją. Jak przystało na to forum moje pytanie jest standardowe - czy istnieje cień szansy żeby postawić na tym Mavericks'a albo chociaż Mountain Liona lub Liona? Z tego co wiem, kartę Wi-Fi można bez problemu wymienić na którąś z kompatybilnych z OSX, ale pozostaje pytanie co z resztą? Z tego co udało mi się znaleźć na temat NUC'a:

 

1. Procesor: Intel Celeron N2820 2.4 GHz "Bay Trail-M"

2. Układ graficzny: Intel HD (nieco mniej wydajny od Intel HD "Ivy Bridge" ale z tej samej rodziny)

3. Wi-Fi + Bluetooth: Intel Wireless-N 7260BN

4. LAN: Realtek 8111GN-CG

5. Audio: Realtek ALC283

 

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie  ;-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może lepiej zainwestować w używanego Dell'a Optiplex 780 + Radka HD5450, na którym to podobno Maverick's hula bez problemu? Postawiłem ostatnio Mavericks'a na PC brata (C2D E6400, 3GB RAM, Gigabyte 965P-S3, HD4850, Wi-Fi Asus WL-138g V2) i udało mi się odpalić wszystko poza sleepem i speedstepem. Wolałbym się nie bawić w rozwiązania typu VoodooHDA na moim nowym nabytku - nie udało mi się odpalić audio na 965P-S3 (ALC883), żadne kexty, HDAEnablery, nic słowem nie działało więc musiałem odpalić ją z VoodooHDA i działa to szczerze powiedziawszy średniawo, dźwięk jest ale podczas mielenia dysku twardego słychać jakieś trzaski, za każdym razem kiedy chcę podłączyć słuchawki muszę zmieniać wyjście audio w preferencjach systemowych, także taka proteza raczej, choć nie wykluczam, że po prostu coś źle kombinuję  :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowem - chciałbym jak najmniejszym kosztem zakupić sprzęt, który da się w pełni odpalić pod Mavericks'em. Zainteresował mnie ten poradnik http://hamac.pl/topic/985-asus-p5w-dh-deluxe-instalacja-snow-leoparda-od-a-do-z/ coś takiego chciałbym uzyskać, z tym że wyrwanie tej płyty graniczy obecnie z cudem i nie mam pojęcia czy na wydaniach późniejszych niż Snow Leopard wszystko da się odpalić tak jak w tym poradniku. Wiem, że wymagania mam dosyć wygórowane  :-D  ale nie potrzebuję dużej mocy obliczeniowej ani nowości typu USB 3.0, lubię po prostu czasem pobawić się w różne modyfikacje a kompa używam głownie do AutoCADa, neta i muzyki więc może udałoby się złożyć coś ciekawego i używanego do tych 7 stów  ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmm

http://allegro.pl/asrock-b75m-gl-s1155-ddr3-usb3-glan-crossfire-matx-i4297935797.html

http://allegro.pl/2-x-2-gb-ddr3-13333-mhz-geil-i4287081147.html

http://allegro.pl/intel-core-i3-3220-3-3ghz-3mb-slga1155-i4291027901.html

http://allegro.pl/zasilacz-tacens-radix-iv-450-i4294701710.html

obudowa ~60zł

Audio ALC662 nie powala ale jest do zrobienia, przynajmniej moim zdaniem bo już na takim siedziałem, grafika zintegrowana, proc wydaje się że kosztuje krocie ale nie wydajesz na zewnętrzną grafikę a otrzymujesz dodatkowy boost dla pocka 

 

http://allegro.pl/plyta-glowna-msi-b75a-g43-i4286757023.html

Ewentualni ta płyta jest świetna, przekroczy ci budżet chyba o 10 zł. Masz ALC892 i konfig idealny, Clover i jazda. Brałbym od razu w tej cenie, oswaldini się ze mną zgodzi :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem że z chęcią zobaczyłbym jak OS X radzi sobie z tą grafą bo wcześniej nikt nawet się nie zabierał za ten układ. Z drugiej strony trzeba pamiętać że ten Cekeron wydajnością nie grzeszy i jest nieco szybszy od dwurdzeniowych atomów aniżeli desktopowego brata :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mit #1 - DN2820FYKH - nie jest wolny... w rzeczywistości z testów jakie widziałem jego wydajność jest zbliżona do poziomu Core 2 Duo E8200 - a to już lichy CPU nie jest.

Mit #2 - NIE udało mi się żadnym sposobem uruchomić na nim OS X - Clover utykał w momencie startu ładowania kernela. Nie miało znaczenia czy próbuję z 10.8.5 czy 10.9.x.

 

O ile sama konstrukcja jest rewelacyjna, do tego że przewinęło mi się przez moje ręce parę sztuk i za każdym razem jak ktoś u mnie go zobaczył to ja przestawałem go widzieć.

 

Sprzęt idealny na HTPC do TV pod OpenELEC z XBMC - ma wszystko* co potrzebne aby HTPC odtworzył niemal wszystkie pliki jakie są dostępne obecnie w necie... radzi sobie ze wszystkim, jedyne czego mu zabrakło to mocy przy filmach w 48fps i kodowaniu 10 bitowego koloru Hi10p - nie ma bata, ale tu wymięka też i najmocniejszy brat z linii na Haswellu i5. Największa zaleta dla HTPC - to wbudowany odbiornik IR pracujący w standardzie MCE i potrafiący nawet włączyć komputer z power-off!. W idle pobiera 7W, przy odtwarzaniu h264 1080p - 10W, w sleep/power off max 1,5W (to pobór jałowy samego zasilacza). Jest praktycznie bezgłośny i niewiele się grzeje.

 

* jedynie czego mi brakuje to wyjścia optycznego - jak ktoś nie ma aplitunera A/V z HDMI to mu się przydało by (ja nie mam), jak ktoś ma nowszy amplituner lub nagłośnienie wystarczy mu z TV, to problem nieistnieje bo po HDMI można wypuścic wszystkie formaty Audio łącznie z tymi "ciężkimi" jak np DTS-ES, czy DD TrueHD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedzieć, nie było zbyt wiele benchmarków tego procka i widziałem wyłącznie porównanie do atomów :) Nie jestem zdziwiony że nie ruszyło, chipset inny, procesor o nowej architekturze i GPU, które z Haswellami nie ma prawie nic wspólnego, jako HTPC idealny. Dla autora chyba najlepszym wyjściem byłby BOXDC3217BY z i3 jeśli nie planujesz żadnej rozbudowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NUCi wg mnie nie do końca nadają się na OS X. Intel ma zablokowane rejestry MSR, trzeba liczyć na patchach w cloverze. O ile dla Ivy Bridge jest w miarę OK, to Hasswel już wymaga innego patcha co kernel. :/

 

Osobiście posiadam i przygotowuje pod HTPC model D54250WYK - chodzi jak burza, niestety nie jest tak cichy jak jego młodszy brat, ale ja potrzebuję coś co pociągnie mi obróbkę materiału z konwersją 3D-Lut w locie... Wydajnościowo D54250WYK radzi sobie bez problemu w roli video-procesora a na tym mi zależy obecnie, kiedy DN2820FYKH zabrakło o włos mocy... dosłownie. Przy materiale odtwarzanym z SSD - obciążenie było 95-95% CPU/GPU ale dawał radę na styk, niestety jak chce się pociągnąć materiał po LAN, to sama obsługa LAN zabiera zbyt wiele CPU i wtedy nie starcza już na konwersję 3D-LUT.

 

Wracając do OS X na NUCu, to są też inne drobne bolączki - do odpalenia ALC293, aby popchnąć VGA w D54250WYK trzeba robić DSDT i dodawać sekcje - mi się nie udało ta sztuka bez modyfikacji DSDT za pomocą SSDT...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Intel NUC BOXDC3217BY wydaje się całkiem OK, da się go wyrwać nowego poniżej 600 zł + 4GB RAM 150 zł + Wi-Fi Dell DW-1702 na Atheros'ie AR5B195 za 50 zł więc 800 zeta może dałoby radę jeszcze jakoś uciułać  :P Problem w tym, że Audio w nim leci jedynie przez HDMI a mój monitor to stary ale ciągle jary EIZO S2100 który niestety posiada tylko D-SUB i DVI i w dodatku jak większość typowo do grafiki nie posiada głośników, także raczej odpada... Przyszła mi do głowy jednak inna myśl - posiadam lapka Lenovo B590 (Intel Pentium 2020M z Intel HD "Ivy Bridge", chipset Intel HM70, BIOS z tego co mi wiadomo UEFI, 6GB RAM, Intel SSD 330 60 GB, Audio Realtek AL269, LAN Realtek 8168/8111, Wi-Fi Broadcom 4313) i może na nim udałoby się postawić Mavericks'a?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.