Skocz do zawartości

Snow 10.6.2 z Apple Retail DVD w 15-30 minut by rzooff


Rekomendowane odpowiedzi

Dyskusja dotycząca tego poradnika znajduje się tutaj:

http://hamac.pl/topics4/dyskusja-leopar ... vt1092.htm

 

EDIT: Aktualizacja 03.01.2010

Drobna, aczkolwiek istotna, poprawka w pkt. 4 - dot. instalacji Chameleona RC4 (usunięcie folderu Extensions) / bronchozaur, dziękuję za info! :)

 

EDIT: Aktualizacja 29.12.2009

Nowy bootloader: Chameleon 2 RC4.

Nowe kexty: fakesmc.kext (wersja 2.5 m.in. z dodanym odczytem temperatury), AppleVIAATA.kext (obsługa kontrolera IDE Marvell 88SE6111), EvOreboot.kext (zamiast OpenHaltRestart)

Zmiany w tekście: Uzupełnienia w punktach 5, 8 i 9 + inne drobne poprawki związane z nowymi plikami.

 

 

Snow Leopard 10.6.2 z Apple Retail DVD w 15-30 minut by rzooff

Na bazie poradnika: Leopard 10.5.8 z Apple Retail DVD w 15-30 minut by 314TeR

 

Opisana metoda polega na instalacji systemu Mac OS X 10.6 Snow Leopard z poziomu działającego systemu Mac OS X w starszej wersji.

Dla osób, które nie dysponują działającym Mac OS, wydaje się to wadą. Jednak instalacja OS X w wersji 10.5 od "zera" jest obecnie dużo prostsza niż w przypadku wersji 10.6 - mamy do dyspozycji szeroki wybór dopracowanych kextów i fixów, oraz gotowe, sprawdzone dystrybucje. Dlatego to pozorne utrudnienie, może się okazać, także w tym przypadku, korzystne.

 

 

:arrow: 1. CO BĘDZIE POTRZEBNE?

  • Komputer, na którym da się uruchomić oryginalny kernel - tzw. vanilla (poza wyjątkami będzie to komputer z procesorem Intel z rodziny Core, oraz płytę główną z względnie nowymi chipsetami Intela).
  • Komputer z działającym Mac OS X. Najlepiej by był to komputer "docelowy", ale nie musi tak być.
  • Oryginalna płyta instalacyjna DVD z Mac OS X 10.6 Snow Leopard (tzw. Retail). Polecam zrobić z niej obraz - instalacja z HDD idzie znacznie szybciej.
  • Wolna partycja (min. ??? GB) na dysku typu GUID lub najlepiej cały dysk do dyspozycji.
  • Do instalacji zalecam klawiaturę i mysz na USB, jeśli masz na PS/2 to też można zainstalować, ale trzeba doinstalować dodatkowo kexty do PS/2.

Odpalamy normalnie nasz działający system i zaczynamy...

 

 

:arrow: 2. PRZYGOTOWANIE PARTYCJI

Partycję przygotować należy standardowo, czyli w Disk Utility tworzymy nową partycję lub czyścimy starą. Byle był to dysk o schemacie GUID i partycja typy Mac OS Extended (Journaled) . Absolutne minimum potrzebne dla Snow Leoparda to 5 GB, ale myślę, że rozsądne minimum to 10 GB.

disk%20utility%201.png

disk%20utility%202.png

 

UWAGA - WAŻNE!!!

Jeśli utworzona partycja nie jest jedyną na danym dysku, to istnieje możliwość, że Disk Utility domyśnie wyłączy na niej uprawnienia. Dlatego, zanim przejdziemy dalej, klikamy ikonie partycji prawym klawiszem myszy, wybieramy "Get Info" i tam sprawdzamy czy nie jest zaznaczone "Ignore ownership...". Jeśli jest to trzeba odznaczyć:

volume%20ownership.png

 

 

:arrow: 3. INSTALACJA SYSTEMU

Wkładamy do napędu płytę DVD z instalatorem lub montujemy na pulpicie jej obraz dmg lub iso. Pojawi się wtedy automatycznie okienko "Mac OS X Install DVD", które spokojnie zamykamy.

Następnie w terminalu wpisujemy:

open /Volumes/Mac\ OS\ X\ Install\ DVD/System/Installation/Packages/OSInstall.mpkg

Instalator%201%20welcome.png

Wciskając "Continue" dotrzemy do wyboru partycji docelowej, gdzie wybieramy tą wcześniej przygotowaną:

Instalator%202%20partitions.png

Teraz UWAGA!, nie wciskamy "Install", tylko koniecznie "Customize" i odznaczyć sekcję sterowników od drukarek, oraz nie zaznaczać Rosett'y. Reszta wedle uznania.

instalator%203%20press%20customize.png

instalator%204%20customize%20menu.png

Dalej pozostaje poczekać ok. 10 - 20 minut.

instalator%205%20writing.png

I powinniśmy zobaczyć komunikat o ukończeniu procesu instalacji.

instalator%206%20succesfull.png

 

:arrow: 4. BOOTLOADER

Teraz musimy zainstalować bootloader, który pozwoli uruchomić Snow Leoparda na PC. Proponuję posłużyć się Chameleonem 2 RC4 w wersji z instalatorem:

http://dl.dropbox.com/u/750399/OSx86/Sn ... C4.pkg.zip

Trzeba uważać, by nie klikać tylko "Dalej" i bo musimy wybrać do instalacji właściwą partycję docelową:

chameleon%20partitions.png

Po tej czynności na partycji Snow pojawić powinien się folder Extra.

W środku pojawi się jeszcze folder Extensions, który kasujemy. Zamiast niego, zakładamy w Extra dwa nowe foldery: KextStore i Themes. Do tego ostatniego wrzucamy tzw. skórkę (kolejny sub-folder o nazwie Default), np taką:

http://dl.dropbox.com/u/750399/OSx86/Sn ... YourOS.zip

* A jak ktoś już wie - co i jak - to może podmienić plik boot na najnowszy, który znajdzie na bloku Netkas'a:

http://netkas.org/

 

:arrow: 5. EXTRA

W tym miejscu należy ponownie sprawdzić czy nie mamy wyłączonych uprawnień na partycji docelowej - dzieje się to często automatycznie po instalacji systemu -> chodzi o to samo, co znajduje się pod konieć pkt.2. Jeśli są wyłączone, to koniecznie musimy je uruchomić przed podjęciem dalszych działań!!!

 

Ostatnim krokiem przed restartem, będzie umieszczenie w folderze Extra zawartości, która pozwoli na uruchomienie Snow Leoparda na naszym PC.

  • KextStore:
    W folderze /Volumes/Snow/Extra zakładamy kolejny o nazwie KextStore. Wrzucimy do niego niezbędne kexty:
    1) Essentials (Power Management, SMC). U mnie sprawdziły się: NullCPUPowerManagement.kext, fakesmc.kext. Powinny one zadziałać na większości płyt głównych z chipsetami Intela od ICH7 w górę:
    http://dl.dropbox.com/u/750399/OSx86/Sn ... -kexts.zip
    2) Kexty związane z obsługą napędów + problemu ich "pomarańczowych ikonek". Moja propozycja to: AHCIPortInjector.kext, AppleIntelPIIXATA.kext, IOAHCIBlockStorageInjector.kext, LegacyJMB36xSATA.kext:
    http://dl.dropbox.com/u/750399/OSx86/Sn ... -kexts.zip
    W przypadku płyt z kontrolerem IDE Marvell 88SE6111 (obecny w niektórych ASUS'ach), zamiast kexta do JMicrona, należy wrzucić zmodyfikowany kext VIA (dzięki Zet120 !):
    http://dl.dropbox.com/u/750399/OSx86/Sn ... A.kext.zip
     
    Wszystko razem wrzucić należy do utworzonego przed chwilą /Volumes/Snow/Extra/KextStore.
    * Jeśli mamy pewność, że coś jeszcze będzie w danym przypadku potrzebne / przydatne i działa ładowane z /Extra/Extensions, to oczywiście też to tam wrzucamy.
     
    Następnie otwieramy Terminal i wpisujemy:
    sudo -s  (i podajemy nasze hasło) 
    cd /Volumes/Snow (tu należy podać właściwą nazwę partycji, jeśli jest inna niż w tutorialu) 
    chown -R 0:0 Extra
    chmod -R 755 Extra
    kextcache -v 1 -a i386 -a x86_64 -m Extra/Extensions.mkext Extra/KextStore
    exit
    


    W tym momencie w folderze /Volumes/Snow/Extra powinien pojawić się nowy plik: Extensions.mkext
    * Jeśli plik Extensions.mkext się nie pojawi, to najprawdopodobniej nie powiodło się nadanie uprawnień. Winna jest albo literówka w powyższych komendach albo wyłącznie uprawnień na dysku - patrz. pkt.2.
     

  • com.apple.boot.plist
    W większości przypadków wystarczy plik, który już mamy w systemie (Mac OS X 10.5). EFI String uruchamiający GPU pod Leopardem będzie również działał w Snow Leopardzie. Plik ten wrzucamy do /Volumes/Snow/Extra.
    Polecam przeczytanie dokumentacji Chameleona 2, bo zawiera on sporo dodatkowych opcji / fixów /enablerów, które można łatwo wykorzystać - dopisując tylko odpowiednie opcje w omawianym pliku - bez potrzeby modyfikacji czy dodawania kextów:
    http://forum.voodooprojects.org/index.php/topic,767.0.html


    Przykładowy com.apple.boot.plist:

    <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> 
    
    
    
    Graphics Mode
    1920x1200x32
    Kernel
    mach_kernel
    Kernel Flags
    
    Timeout
    3
    Instant Menu
    Yes
    USBBusFix
    Yes
    device-properties
    6a0200000100000001 (...) 46495d
    
    


     

  • dsdt.aml
    W przypadku Snow Leoparda w praktycznie każdym przypadku warto przynajmniej wygenerować plik dsdt.aml, z poprawkami pod kątem MacOS. Robi się to bardzo prosto, przy użyciu DSDT Patcher GUI:
    http://pcwizcomputer.com/index.php?option=com_content&task=view&id=150&Itemid=48


    Jeśli mamy Bios f-my Award, to należy w tym pliku wprowadzić drobną poprawkę w sekcji RTC, co zapobiegnie resetowaniu ustawień Bios'u:
    Snow Leopard CMOS (BIOS) reset Fix

Po tych wszystkich zabiegach nasze Extra powinno wyglądać tak:

extra.png

 

:arrow: 6. Modyfikacje /S/L/E

Inne modyfikacje, które są potrzebne do uruchomienia np. dźwięku czy sieci - nawet jeśli mamy pewność, że u nas zadziałają - lepiej zrobić to już później, gdy uruchomimy system i zrobimy już aktualizację systemu. Chyba, że są one w danym przypadku niezbędne, lub koniecznie chcemy np. obejrzeć film powitalny z dźwiękiem ;)

Jeśli tak, to metoda jest identyczna jak opisana w w dalszej części w punkcie 9.

 

 

:arrow: 7. RESTART

Za pierwszym razem kontrolnie z "-v arch=i386" (32-bity) i jeśli nie mamy pecha, to po ok. 2-3 minutach powinniśmy zobaczyć filmik powitalny.

welcome%20movie.png

Dalszy ciąg wygląda standardowo jak przy każdym pierwszym uruchomieniu Mac OS X...

 

 

:arrow: 8. AKTUALIZACJA

Jeśli system się uruchomia i działa to jest to właściwy moment na dokonanie jego aktualizacji. Można to zrobić przez SU, albo przy pomocy Combo Update:

http://wsidecar.apple.com/cgi-bin/nph-reg3rdpty2.pl/product=26864&cat=60&platform=osx&method=sa/MacOSXUpdCombo10.6.2.dmg

Po restarcie (na razie z naszą małą "ręczną" pomocą), warto jeszcze kliknąć na SU i zobaczyć czy nie czeka na nas coś jeszcze do zainstalowania.

* Uwaga do posiadaczy kart graficznych GF 7xxx: Niestety po tej aktualizacji system będzie działać tylko, jeśli uruchomi się go w 32-bitach.

 

 

:arrow: 9. OSTATNIE MODYFIKACJE

Teraz już bezpiecznie - bo w razie kłopotów, wiadomo, co usunąć - możemy dodać kexty/fixy, które pozwolą uruchomić wszystko, co chcemy.

  • Extra
    Na problemy z pełnym działaniem funkcji Shut Down / Restar / Sleep, zwykle pomaga zestaw: EvOreboot.kext, SleepEnabler.kext:
    http://dl.dropbox.com/u/750399/OSx86/Sn ... -sleep.zip
    * SleepEnabler do wersji systemu 10.6.2 - w przypadku wcześniejszych spowoduje Kernel Panic!
     
    W przypadku niektórych chipsetów (m.in. ICH8, ICH9) potrzebny jest jeszcze fix do USB - najprościej w Chameleonie 2 (wpis w com.apple.Boot.plist).
    Niestety czasem zdarza się, że Sleep potrzebuje do działania dodatkowych modyfikacji DSDT. A w niektórych przypadkach, nawet to może nie pomoć...
     
    Te oraz ewentualne inne potrzebne kexty, wrzucamy, do /Extra/KextStore i wykonujemy te same komendy w terminalu, lub korzystamy z gotowego skryptu:
    Skrypt automatyzujący postinstalacyjne modyfikacje systemu
     
  • /S/L/E/
    Wszelkie inne kexty - czyli takie, które nie działają ładowane z Exra - wrzucamy teraz do /System/Library/Extensions i nadajemy im uprawnienia. Robimy to przy pomocy podanego wyżej skryptu, lub ręcznie:
    sudo -s
    cd /System/Library/Extensions
    chown -R 0:0 nazwa_kexta.kext
    chmod -R 755 nazwa_kexta.kext
    rm -R /System/Library/Caches/com.apple.kext.caches
    exit


    * Do tych kextów należą zwykle te dotyczące uruchamiania grafiki, dźwięku czy sieci.
     

  • smbios.plist
    Jeśli mamy problemy z rozpoznaniem naszego procesora/pamięci/FSB, to warto zaaplikować odpowiednio spreparowany smbios.plist. Jeśli mieliśmy taki plik już w "starym" Leopardzie, to wystarczy, go po prostu skopiować.
    Przy tworzeniu / edytowaniu tego pliku można posłużyć się wygodną aplikacją Lizard:
    http://darwinx86.org/software/darwinx86_software.html


     

  • fakesmc - info.plist
    Aby mieć poprawnie wyświetlaną temperaturę procesora (np. w iStat), trzeba wpisać w pliku info plist (wewnątrz fakesmc.kext) wartość "tjmax", odpowiadnią dla danego CPU:
    http://netkas.org/?p=338

    Np. u mnie wygląda to tak:

    [...] 
    tjmax
    90
    [...]

:arrow: 10. KOSMETYKA

Jest kilka rzeczy, które w Snow Leo domyślnie ustawione są inaczej niż w poprzedniej wersji systemu, a że nie każdemu to pasuje:

  • Jeśli chcemy mieć na pulpicie ikony dysków twardych - wchodzimy w preferencje Finder'a:
    finder%20preferences%20hdd.png
  • Jeśli chcemy by podwójne kliknięcie na belce okna, powodowało minimalizację - wchodzimy w System Preferences -> Appearance:
    appearance%20double-click.png

screen%20shot%20forum.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BootCD

 

Edit: Sprawdzałem jeszcze raz i na pewno nie ma problemu z ustawianiem uprawnień na dysku ze Snow z poziomu Leo - nawet 10.5.4, bo taką mam wersję na DVD...

Przy okazji tego sprawdzania nie udało mi się zainstalować 10.5 z poziomu 10.6. W związku z tym stawiałem Leo od "zera", korzystając z BootCDMaker i Leopard Retail DVD:

http://darwinx86.org/software/darwinx86_software.html

Bardzo fajna sprawa - w 10 minut można sobie zrobić odpowiednik Rebel EFI i pod Snow i pod Leo oparty na najnowszym Chameleonie 2. Można też próbować gotowego Imperial EFI, ale u mnie się ta wersja dziwnie zachowywała - po próbie musiałem naprawiać Extra na mojej głównej partycji i się zraziłem. No i nie obsługuje ona starego Leo, którego akurat potrzebowałem :)

Tutaj wersje które skleciłem na szybko - bez konkretnych ustawień w boot.plist i mojego dsdt.aml, tak więc na większości "vanilliowych" konfiguracji, które nie wymagają koniecznie patchowanego dsdt.aml, powinno ruszyć:

BootCD dla Snow

BootCD dla Leo

 

Technika taka jak w tutorialu, tylko punkty 7 i 8 lepiej wykonać od razu po instalacji, a potem resztę (od pkt. 4). Instalacja trwa zdecydowanie dłużej, ale za to nie potrzeba drugiego Mac OS X - coś za coś.

W folderze Extra jest Preboot.dmg, a na nim folder Extra z gotowym mkextem i folder rzooff, w którym są wszystkie pliki, które podlinkowałem w tutorialu :)

 

BooCD Snow by rzooff.iso:

unibootex%20cd.png

 

Preboot.dmg:

unibootex%20extra.png

unibootex%20rzooff.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

TYPOWY PROBLEM

 

Jak widzę 90% problemów z instalacją przy użyciu powyższego tutoriala wiąże się z uprawnieniami na dysku ze Snow.

Jeśli system nie chce się uruchomić i/lub nie tworzy się plik Extensions.mkext, to w pierwszym ruchu proszę sprawdzić uprawnienia plików w /Extra.

W tym celu, wpisujemy w terminalu:

cd /Volumes/Snow/Extra/KextStore
ls -l

Poprawny wynik powinien wyglądać tak:

drwxr-xr-x@ 3 root  wheel  102 28 wrz 02:37 AHCIPortInjector.kext 
drwxr-xr-x@ 3 root  wheel  102  1 wrz 05:38 AppleIntelPIIXATA.kext 
drwxr-xr-x@ 3 root  wheel  102 24 wrz 11:09 IOAHCIBlockStorageInjector.kext 
...etc...

Jeśli zamiast root wheel jest coś innego, to przyczyny mogą być dwie:

  • Mamy wyłączone uprawnienia na dysku ze Snow'em -> jak to sprawdzić i zmienić, napisałem w tutorialu na końcu pkt. 2.
  • Literówka wkradła się podczas wpisywania komend w terminalu -> tutorial pkt.5

Recepta, to włączenie uprawnień i ponowne wykonanie nadania właściciela i pkt. 5

Następnie ponownie sprawdzamy wszystko jeszcze raz komendą ls- l (tak jak opisałem wyżej)...

 

MNIEJ TYPOWY PROBLEM

 

Gdy system, z którego przeprowadzana jest instalacja, oraz partycja docelowa, znajdują się na tym samym dysku fizycznym, to trzeba pamiętać, że bootloader ładowany jest z partycji aktywnej. Czyli najprawdopodbniej będzie to partycja z Leopardem 10.5. Jeśli mamy tam bootloader, który nie wspiera Snow Leoparda (czyli Chameleona w wersji poniżej RC3), to nie uda się go uruchomić.

Rozwiązania są dwa:

  • Instlacja nowego Chameleona na aktywnej partycji (z systemem 10.5).
    Minus jest taki, że jak wyrzucimy tą partycję to zostaniemy bez działającego bootloader'a.
     
  • Zmiana aktywnej partycji na tą ze Snow Leo, po instalacji. Zwracam uwagę, by nie robić tego programem, który nie obsługuje dysków GUID (jak np. GParted). Można to zrobić bezpiecznie systemowym fdisk'iem.
    Minus jest taki, że jak Snow nie wstanie, to też zostaniemy bez działającego bootloadera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.