Skocz do zawartości

Jak aktualizować Clover do nowszych wersji?


music
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Powstał po tylu latach jakiś wygodny sposób na aktualizachę Unibootx clover?

Próbowałem przez Clover Configurator, wykrywa obecną wersję, pobiera update ale podczas instalacji nie mogę wybrać partycji EFI (jest zamontowana).

Trochę bez sensu jest za każdym razem rozpoczynać stawianie bootloadera od nowa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie trzeba stawiać od nowa.

 

Aktualizację musisz rozbić na 2 części:

1. Aktualizację Clovera.

2. Aktualizację configu i kextów.

 

Obie są wymagane aby np haMac stawiany pod 10.11 sprawnie działał i sprawnie się zaktualizował do np 10.13.

 

Jak to zrobić? Prosto. Jeśli wcześniej korzystałeś z UniBootX a Twoje działania ograniczyły się jedynie do dodania numerów SMBIOS, to zwyczajnie ściągnij najnowszy UniBootX, "wypal" na klucz USB, dodaj Twoje dane SMBIOS do właściwego configu i tyle. Teraz z tak utworzonego klucza możesz uruchomić komputer i testować czy wszystko działa OK. Jak działa, możesz zawartość folderu EFI przenieść w miejsce gdzie trzymałeś dotychczas bootloader.

 

Czy wszystko jest zrozumiałe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiałe, ale czasochłonne - wymaga pendrive, szukania plików i ręcznego kopiowania.

Z tego co pamiętam nic nie ustawiałem ręcznie w Unibootx, nie korzystam z usług Apple. 

Myślałem że da się zrobić update automatycznie czystym Cloverem w 2ch kliknięciach. Forumowy bootloader muszę najpierw odtworzyć na pendrive, czyli obecny starszy config się usunie itd. No dobra dam radę, myślałem że jest jakiś progres w temacie. 

 

/edit: 

Oczywiście clover widzi tylko Windows po update :) (podmieniłem tylko katalog OEM)

Za każdym razem te same problemy, to chyba jedyne co zniechęca mnie do tego systemu przy każdej nowej aktualizacji. 

Teraz z 2h zanim to wszystko ponownie poukładam. Chyba już wiesz dlaczego pisałem w tym temacie.

 

/edit2:

Może napisz na przyszłość co dokładnie należy podmienić oprócz katalogu OEM?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zniechęcają strasznie, ale takie podejście jak prezentujesz.

 

Pretensje ślij do Apple, dlaczego to nie zrobiło macOS tak, że można go zainstalować tylko na Macach. Aby odpalić macOS na naszych komputerach musimy posłużyć się czymś co uda, że mamy maczka, tym czymś jest Clover. Apple modernizując macOS nie dba aby był zgodny z Cloverem sprzed 3 lat. Jak chcesz mieć aktualny system to MUSISZ zaktualizować Clovera, configi, kexty tak aby były zgodne z bieżącą wersją macOS.

 

Jak Ciebie przerasta zrozumienie tego widać OSx86 NIE jest dla Ciebie - w takim wypadku polecam zakup Maczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra udało mi się postawić wszystko od nowa. 

Prawdopodobnie wystarczy zaktualizować stary pendrive UnibootX (awaryjny z naszym poprzednim działającym cloverem) za pomocą Clover Configuratora, później sprawdzić czy działa i przekopiować na partycję EFI komputera (nie da się wybrać instalacji Clover bezpośrednio na partycję EFI).

 

Nie wpadłem na to, bo pendrive zawsze służył mi do stawiania systemu po nieudanym update i nigdy go nie ruszałem, zawsze robiłem to w drugą stronę.

I tym razem próbowałem zaktualizować Clover najpierw na EFI a później przekopiować to na awaryjny USB.

Za pomocą instalatora utworzyłem na dysku katalog EFI i przekopiowałem ręcznie pliki na czystą partycję EFI (zostawiłem tylko stary katalog OEM i themes). Coś poszło nie tak i podczas uruchamiania system nie widział dysku z OSX, tylko drugi dysk z Windows.

 

Aby to naprawić, zrobiłem kopię pendrive i zaktualizowałem go do najnowszej wersji przez Clover Configurator. Pliki w katalogu OEM pozostały, ale usunąłem wszystkie katalogi oprócz mojego. Usunąłem też config.plist z EFI/CLOVER (niepotrzebny śmietnik w CC - zostaje tylko nasz config)

Później w Configuratorze załadowałem swój config z katalogu OEM i jedyne zmiany jakich dokonałem to:

W zakładce GUI: zmiana theme, rozdzielczość, ukrycie partycji Prefboot i Recovery.

W zakładce BOOT: aktywacja XMP, zmiana czasu wyboru systemu, zmiana startu na LastBootedVolume i deaktywacja trybu verbose. 

Po testowym starcie wszystko działa, więc na końcu przekopiowałem zawartość USB na partycję EFI. 

 

Pewnie wrócę tutaj przy następnej aktualizacji systemu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie ufa się instalatorom. Ja zawsze instaluje wszystko na USB, następnie montuje partycje i aktualizuje to co trzeba. Najlepszym rozwiązaniem byłoby napisanie prostego skryptu: ściąga najnowszą wersję, rozpakowuje ją do /tmp, montuje EFI, sprawdza hash BOOTX. Jeśli jest inny to aktualizuje ten plik i CLOVERX, następnie podmienia moduły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I weź napisz taki skrypt, który "przewidzi" miliony różnych konfiguracji haMaców, sprzętu, kextów, ustawień płyt itp itd...

 

Najbezpieczniejsza metoda, to testy na pendrive, instalujemy lub aktualizujemy pendrive, a następnie uruchamiając z niego system sprawdzamy czy wszystko działa. Jak działa i jesteśmy zadowoleni to dopiero wtedy przenosimy ręcznie np na partycję EFI, lub jeśli nie odpali się macOS, to zwyczajnie wyjmujemy go z portu USB i startujemy z dotychczasowego clovera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.