Skocz do zawartości

Akcja "Piszę poprawnie po polsku"


witucha0
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Ze względu na to iż wiele użytkowników naszego forum popełnia mnóstwo błędów ortograficznych, nie przestrzega zasad poprawnej polszczyzny itp. proponuję wprowadzić akcję FlagaPL.gif Piszę poprawnie po polsku!.

Jeżeli:

  • piszesz poprawnie gramatycznie posty
  • nie robisz zbyt dużo błędów
  • nie lubisz czytać postów z błędami ortograficznymi
  • nie lubisz lenistwa (brak polskich znaków w postach)

Wklej sobie do stopki tą oto krótką formułkę:

[img=http://hamac.pl/img/FlagaPL.gif][url=http://hamac.pl/topics2/akcja-pisze-poprawnie-po-polsku-vt3384.htm][color=red] Piszę poprawnie po polsku![/url][/color]

Czy lepiej czyta się coś takiego:

 

czesc mam taki problem otuz moj os x nie startuje nei wiem dlaczego [...] pomoyc! pozdraiwiam

Czy to:

 

Cześć mam taki problem, otóż mój OS X nie startuje nie wiem dlaczego [...] pomocy! Pozdrawiam

To tylko przykłady ;]

Akcja nie jest skierowana przeciwko dyslektykom/dysgrafikom, a jedynie ma na celu poprawienie jakości forum, sprzeciw przeciwko ludzkiemu lenistwu i uszanowanie naszego języka ojczystego. Oczywiście 2-3 błędy są dopuszczalne, każdemu mogą się zdarzyć ;)

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee... ale mi też czasami wskakuje takie nei zamiast nie - jak nie patrzę się na klawiaturę a myśli biegają w okół czegoś innego

Ja od zawsze starałem się pisać z polskimi znakami, dlatego mi to nie sprawia większego problemu (nie muszę się patrzeć na klawiaturę ;) ), to po prostu kwestia przyzwyczajenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wy fajni jesteście - ja tez tak chcę :) (bez przesady nie muszę non stop patrzeć na klawiaturę ale wiem że mogę lepiej)

 

Zawsze chciałem pisać wszystkimi palcami, ale jakoś lata mijały i nici... ale może i na starość warto zainteresować się materią?

 

Znacie jakiś dobry sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej za błąd ortograficzny - ban, z blokadą na adres IP i adres MAC karty sieciowej takiego delikwenta?

A tak już na poważnie, to świetna akcja. Nie można tolerować braku szacunku dla czytającego takie wypociny/wymiociny* (niepotrzebne skreślić). Dysleksja, dysortografia, czy też inna dyskretynizacja to nic innego jak zwykłe lenistwo, lub też zwykłe ograniczenie umysłowe. Takim osobom i tak nie ma sensu tłumaczyć instalacji OS X na PC, bo skoro nie załapał zasad języka rodzimego przez powiedzmy 20 lat, to tym bardziej nie zrozumie zawiłości i niuansów tworzenia hackintosha.

 

Więc Marucins strzeż się, bo nei będzie litości :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak prawdę mówiąc to najbardziej utrudnia czytanie postów brak interpunkcji i zła składnia (jak małe dzieci co całą epopeje na jednym wdechu mówią)

a w przypadku np. "pzrepisac", "nei" cy braku ogonków (chociaż czasem zmienia sie sens zdania) to jeszcze można się domyślić

 

natomiast zwracanie uwagi na typowe błędy to dobry pomysł, szczególnie dla tych użytkowników na forum (tym i każdym innym :P ) którzy uczęszczają jeszcze do szkół :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

A ja myślę, że pisanie bezwzrokowe właśnie bardzo pomaga w likwidowaniu błędów. Przecież obecnie każda przeglądarka posiada sprawdzanie pisowni. Błędy ortograficzne są rażące, ale sens zdania można zrozumieć. Ale jeżeli chodzi o interpunkcję i składnię... To nawet nie tyle szkodzi czytającym co najbardziej piszącym, bo mogą zostać całkowicie inaczej odczytani :) Nie jestem nauczycielem polskiego tylko muzyki, ale wydaje mi się, że kiedyś dysleksja też była, ale może właśnie z tego powodu lenistwo było mniejsze. Teraz dysleksja jest takim samym problemem, ale do tego dochodzi jeszcze głupota rodziców, którzy odpuszczają dzieciom i głupota ministrów, którzy z dzieci z dysleksją i tego typu chorobami robią kaleków.

Sorry za przydługi wywód, ale podpisuję się pod tą akcją wszystkimi członkami :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

djmati11 brawo, solidna podstawa, czytania ze zrozumieniem.

 

A wiecie że ogonki i poprawne pisanie jest na tyle porządane iż jak przeglądam newsy. Jedną stronę włączam na syntezatorze mowy w OSX a drugą przeglądam i czytam normalnie - początki były ciężkie aby załapać z dwóch źródeł na raz ale teraz jest coraz lepiej.

Co prawda przy tekstach bardzo technicznych czytanych przez syntezator, zazwyczaj wtedy muszę oderwać wzrok od tekstu czytanego i kliknąć aby zobaczyć o czym "ona" gada.

 

 

ps. Wygrałem BMW?

 

i1Paq17Y4xDcE.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Akcja bardzo szczytna, ale przydałoby się ją zaaplikować także w silniku forum :)

Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość

Poprawnie piszemy bowiem "tę wiadomość"... niby jedna literka, ale jednak w oczy kłuje. Poprawcie w wolnej chwili ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Musiałem w końcu poruszyć ten temat, nie będę się rozpisywać co do zasad bo wystarczy ten przemiły wpis

http://cichyfragles.pl/2012/03/07/jak-uzywac-apostrof-u/

jak widzę osoby mające w stopce "piszę poprawnie po po polsku" a NAGMINNIE (przepraszam za capsa ale musiałem) źle wstawiają apostrofy to aż mnie głowa boli. Oszczędźmy sobie podobnych baboli, piszmy poprawnie i zapomnijmy o mac'u, clover'ze; jest tego więcej, dużo więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@Grzesiek13

Dobrze, że zwróciłeś na to uwagę, ilekroć widziałem takie kwiatki na forum to świerzbiła mnie klawiatura, żeby o tym wspomnieć :)

 

Od siebie polecę inny artykuł: http://wittamina.pl/apostrof-w-zlym-miejscu/

 

wersja tl;dr:
Jeśli obcojęzyczny wyraz po dodaniu polskiej końcówki wygląda i brzmi dobrze, to znaczy, że apostrof nie jest potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.