Skocz do zawartości

Asus P5B-V i jak się zabrać za DSDT


rzooff
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

314TeR, chylę czoła!

I cholera, chyba muszę się zainteresować w końcu tym tematem! Może udałoby się uruchomić sleep'a na Toshibie małżonki...

Czy bez głębszej wiedzy informatyczno / komputerowej - coś tam wiem i umiem, ale do prawdziwego informatyka sporo mi brak - da się takie poprawki wprowadzać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzooff, Pewnie że się... wszystko się da...

1. Zrób dump'a np DSDTPatcherGUI na czystym (bez DSDT.aml w /Extra) systemie

2. Zrzuć informacje o sprzęcie - DeviceID itd... za pomocą LSPCI - ten z OSX86Tools chyba najlepszy

3. Zapisz wynik z IORegistryExplorer

i podłącz zrzuty i popatrzymy razem :)

następnie

4. Opisz jakich kextów używasz

5. Opisz dokładnie co się dzieje ze sleep'em.

 

Czy masz na tym kompie Leo czy Snow? Leo trochę bardziej jest "gadatliwy" i więcej zostawia istotnych informacji w logach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Toshibie mam Leo 10.5.8, a właściwie to ma żona :) więc nie zawsze mam do tego kompa dostęp.

Na swoim PC mam już tylko Snowa, ale mogę sobie doinstalować i Leo jeśli będzie potrzeba. Tu problem jest tylko z pełnym speedstepem, więc nie ma takiego bólu jak ze sleepem na laptopie, ale za to mogę sobie eksperymentować do woli.

 

Popróbuję jak się robi rzeczy, które wymieniłeś i wtedy chętnie powalczę i z jednym i zdrugim.

A najchętniej, to dowiedziałbym się co i jak, a nie tylko otrzymał od Ciebie gotowca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem trochę o DSDT i mam już trochę konkretnych wątpliwości.

 

Nie wiem jestety, co dokładnie dokładnie potrzebne z IOReg... mam nadzieję, że o to chodzi:

IOReg_SBRG.png

IOReg_ACPI_SMC.png

 

Tu moje "czyste", niemodyfikowane DSDT, wyciągnięte bezpośrednio z BIOS'u:

http://dl.dropbox.com/u/750399/OSx86/DSDT/att/P5B-V-ASUS-1211.dsdt.txt

A tu LSPCI wyciągnięte pod Leo (10.5.4) bez dsdt.aml:

http://dl.dropbox.com/u/750399/OSx86/DSDT/att/P5B-V-ASUS.lspci.txt

Jak widać USB 1-6 jest poprawione - nr zgodne z tym:

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?s=e43445d1606da1521cedff3970c715de&showtopic=168014&pid=1163724&mode=threaded&start=#entry1163724

 

Plan jest taky, by poprawić sprawy obsługi CPU. Poprawki HPET wydają się oczywiste, ale LPC nie do końca wiem jaki DeviceID powinienem dodać do SBRG.

 

Wg Intel'owego programu do identyfikacji chipsetów mam:

Intel® 82801HR I/O controller hub (ICH8R) SATA Controller found in AHCI mode

W menedżerze widnieje zaś:

ICH8 SATA AHCI - 2824

 

Tak czy inaczej najbliżej celu, z maczkowych będzie ICH8M.

Tylko jak to przekłada się na DeviceID?

W AppleLPC mam np. 2811 i 2815. Z kolei np. w tym wątku: http://hamac.pl/topics25/intel-ichx-mcp ... sp%F3%B3ka numerki są jeszcze inne...

 

Może to po prostu za dużo na raz i już mi się pomieszało wszystko... :-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu moje "czyste", niemodyfikowane DSDT, wyciągnięte bezpośrednio z BIOS'u:

 

Musi być dump zrzucony z DSDT Patcher Gui, lub najlepiej komplet tabel wyciagnięty pod Ubuntu 9.04.

Wyciągnij komplet tabel - najlepiej pod Ubuntu 9.04 - wystarczy jak odpalisz go w "Live", tu opis:

http://www.projectosx.com/forum/index.php?showtopic=359

Wpierw tylko pod ubunciakiem doinstaluj acpidump komendą w konsoli:

sudo su
apt-get install acpidump

I cały dump robisz jako root

 

Pewnie się zapytasz, po co zrzut z działającego systemu i czemu tabele wyciągnięte z BIOS'u się nie nadają... ano dla tego że podczas startu systemu niektóre wartości w DSDT są generowane dynamicznie - tu chodzi generalnie o adresy pamięci, ilość CPU itp... Plik wyciągnięty z BIOS'u nadaje się co najwyżej do obejrzenia ogólnego i ewentualnej drobnej modyfikacji z celem ponownego włożenia do BIOS'u

Zapisz następnie wynik komendy:

sudo dmesg | grep ACPI

Małe welkie litery mają znaczenie. Z tego wyniku będę wiedział czy masz w BIOS'ie i czy są ładowane tabele SSDT, które będą potrzebne do uruchomienia Vanillowego SpeedSteep'u.

Nie wiem jestety, co dokładnie dokładnie potrzebne z IOReg... mam nadzieję, że o to chodzi:

To co widzisz w ioregexplorerze, możesz zapisać do pliku "Save AS"... chodzi mi o ten plik żeby można było przejrzeć na jakich portach P0Px masz VGA, FW itd...

ale LPC nie do końca wiem jaki DeviceID powinienem dodać do SBRG.

Taki jaki jest oryginalnie w Maczku... ty masz ICH8-R, tego chipsetu nie używał Apple, więc najbliższy deviceID wg mnie jest ICH8-M. Najszybciej dobrać to w następujący sposób:

Zobacz jakie DeviceID są w AppleLPC.kext i potem porównaj je z listą DeviceID, lub np w plikach *.inf z instalatora sterowników intela do chipsetu dla Windows. Jak potwierdzisz które jest które ID, to będziesz wiedział jakie masz dopisać do Fix'u DSDT.

 

W AppleLPC mam np. 2811 i 2815. Z kolei np. w tym wątku: http://hamac.pl...ight=sp%F3%B3ka numerki są jeszcze inne...

Bo ilość urządzeń składających się na konkretny chipset jest dość znaczna. Np mój ICH7-R to:

00:00.0 Host bridge [0600]: Intel Corporation 82975X Memory Controller Hub [8086] (rev c0) 
00:01.0 PCI bridge [0604]: Intel Corporation 82975X PCI Express Root Port [8086] (rev c0) 
00:1b.0 Audio device [0403]: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) High Definition Audio Controller [8086] (rev 01) 
00:1c.0 PCI bridge [0604]: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 1 [8086] (rev 01) 
00:1c.3 PCI bridge [0604]: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 4 [8086] (rev 01) 
00:1c.4 PCI bridge [0604]: Intel Corporation 82801GR/GH/GHM (ICH7 Family) PCI Express Port 5 [8086] (rev 01) 
00:1c.5 PCI bridge [0604]: Intel Corporation 82801GR/GH/GHM (ICH7 Family) PCI Express Port 6 [8086] (rev 01) 
00:1d.0 USB Controller [0c03]: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #1 [8086] (rev 01) 
00:1d.1 USB Controller [0c03]: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #2 [8086] (rev 01) 
00:1d.2 USB Controller [0c03]: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #3 [8086] (rev 01) 
00:1d.3 USB Controller [0c03]: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #4 [8086] (rev 01) 
00:1d.7 USB Controller [0c03]: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB2 EHCI Controller [8086] (rev 01) 
00:1e.0 PCI bridge [0604]: Intel Corporation 82801 PCI Bridge [8086] (rev e1) 
00:1f.0 ISA bridge [0601]: Intel Corporation 82801GB/GR (ICH7 Family) LPC Interface Bridge [8086] (rev 01) 
00:1f.1 IDE interface [0101]: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) IDE Controller [8086] (rev 01) 
00:1f.2 SATA controller [0106]: Intel Corporation 82801GR/GH (ICH7 Family) SATA AHCI Controller [8086] (rev 01) 
00:1f.3 SMBus [0c05]: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) SMBus Controller [8086] (rev 01)

Jak widzisz jest tego trochę... Powyżej wynika, że fizycznie mam LPC o ID 8086:27b8, a udaję ID z ICH7-M o numerze 8086:27b9 i takie wpisałem do DSDT.

 

Podobny trik zastosowałem już z powodzeniem do kontrolera SATA - udaję ICH7-M, przez co nie potrzebuje w ogóle "LegacyAppleAHCIPort.kext".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam już do funkcjonowania, więc i do tego tematu.

Moje LPC DeviceID to 2810 (ICH8). Najbliższy, obecny w AppleLPC będzie 2811 (ICH8M).

Pozostaje jeszcze kwestia od jakiego DSDT.aml najlepiej zacząć jako bazy do modyfikacji?

Czy od "czystego" wyciągniętego z Biosu (pewnie nie) ?

Czy od automatycznie wygenerowanego przez DSDT Patcher (tak zrobiłem poprzednio przy USB) ?

Czy od wersji wyciągniętej pod Ubuntu 9.04 ?

 

Przy okazji załączam, to o co prosiłeś:

- tabele ACPI spod Ubuntu (są szczęśliwie i SSDT)

- ACPI dump spod Ubuntu

- plik zapisany z IORegistry

ACPI_IOReg.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótkie wyjaśnienie różnic mędzy tymi trzema metodami dump'ów. Wyciągniecie z BIOS'u - nadaje się tylko jak chcesz coś zmodyfikować w DSDT, np aliasy CPU i z powrotem wgrać taki DSDT do BIOS'u. Niestety nie nadaje się na podłożenie w systemie jako plik DSDT.aml ponieważ niektóre wartości są generowane dynamicznie, np adresy pamięci, ilość procesorów itp... natomiast dump'y z działającego systemu np z Linuxa, OS X, czy Windows zawierają już te adresy i rejestry poustawiane prawidłowo i taki DSDT.aml na 100% będzie działał OK. Dodatkowo DSDT wyciagane przez DSDT Pather Gui jest modyfikowane i usuwane są niektóre błędy z niego, jak np _T_0 jest zamieniane na T0_0, przez co kompilator nie "pyszczy" oraz modyfikowana jest sekcja HPET i RTC.

 

Wg mnie wersją dla początkującego moddera będzie najlepsza ta z GUI Patchera, ponieważ te najbardziej podstawowe błędy i fixy najczęściej są zrobione.

 

Dla LPC najlepiej jest chyba właśnie zastosować u Ciebie to ID jakie podałeś.

 

A zabawę zacznij od wkomponowania fix'u dla LPC do DSDT z tym ID które podałeś wyżej i sprawdź czy IORegistryExplorer pokazują się stany tak jak w tym poście:

http://hamac.pl/topics27/fixy-dsdt-dla- ... .htm#10700

Jeśli będziesz miał tak jak na obrazku, to działać Ci będzie pełny speedsteep.

 

PS U mnie aby on działał prawidłowo oprócz w/w modyfikacji musiałem zidentyfikować komputer jako MacPro3,1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie efekty są takie sobie...

Plusem jest to, że po wyrzuceniu NullCPU...kext system wstaje (wcześniej kończyło się na KP).

Jednak niestety Power Mamagent działa źle i procek grzeje mi się niemiłosiernie - non stop ponad 80 stopni :cry:

Także wspomniane wpisy w IOReg... (CPUPLimit itp) się nie pojawiły

 

Zastanawiam się czy może coś powinno być inaczej w tym co już zmieniałem. Bo u mnie sekcja SBRG wygląda inaczej - jest więcej kodu przed SPTS - już z poprawką:

 

            Device (SBRG) 
           { 
               Name (_ADR, 0x001F0000) 
               Method (_DSM, 4, NotSerialized) 
               { 
                   Store (Package (0x02) 
                       { 
                           "device-id", 
                           Buffer (0x04) 
                           { 
                               0x11, 0x28, 0x00, 0x00
                           } 
                       }, Local0) 
                   DTGP (Arg0, Arg1, Arg2, Arg3, RefOf (Local0)) 
                   Return (Local0) 
               } 

               Device (IELK) 
               { 
                   Name (_HID, "AWY0001") 
                   OperationRegion (RXA0, PCI_Config, 0xA0, 0x20) 
                   Field (RXA0, ByteAcc, NoLock, Preserve) 
                   { 
                           ,   9, 
                       PBLV,   1, 
                               Offset (0x10), 
                           ,   1, 
                       PBMS,   1, 
                           ,   1, 
                       PMCS,   1, 
                       ECNS,   1, 
                               Offset (0x11), 
                       ECT1,   16, 
                       ELEN,   1, 
                               Offset (0x14) 
                   } 

                   Method (\_GPE._L0A, 0, NotSerialized) 
                   { 
                       Notify (\_SB.PCI0.SBRG.IELK, 0x81) 
                       Store (One, \_SB.PCI0.SBRG.IELK.PMCS) 
                   } 

                   Method (_STA, 0, NotSerialized) 
                   { 
                       If (ELEN) 
                       { 
                           Return (0x0F) 
                       } 
                       Else
                       { 
                           Return (Zero) 
                       } 
                   } 

                   Method (SMOD, 1, NotSerialized) 
                   { 
                   } 

                   Method (GPBS, 0, NotSerialized) 
                   { 
                       Return (XOr (PBLV, One)) 
                   } 
               } 

               Method (SPTS, 1, NotSerialized) 
               { 
                   Store (One, PS1S) 
                   Store (One, PS1E) 
                   Store (One, SLPS) 
               }

 

Albo potrzebne są jeszcze dodatkowe zabiegi. Coś mi się kojarzy, że gdzieś czytałem o dopisywaniu do DSDT możliwych "stanów" procesora...

Uff... tymczasem chyba muszę wrócić do googlowania i czytania.

 

Edit:

Sprawa dopisania innych rzeczy związanych ze Speed Stepem:

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=181631&st=0

Będę próbował...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plusem jest to, że po wyrzuceniu NullCPU...kext system wstaje (wcześniej kończyło się na KP).

Czyli na 99% poprawnie załadował AppleHPET

Jednak niestety Power Mamagent działa źle i procek grzeje mi się niemiłosiernie - non stop ponad 80 stopni :cry:

Także wspomniane wpisy w IOReg... (CPUPLimit itp) się nie pojawiły

Jeśli się nie pojawią, to nie masz co liczyć w ogóle na SpeedSteep. Możesz podzielić to na dwa etapy:

1. Pojawienie się CPUPMLimit

2. Pojawienie się CSTInfo

 

A.D. 1 - To musi być zrobione wpierw, jeśli nie masz w ioreg'u tej wartości a ona nie przyjęła wartości 0x0 - to speedsteep'u nie ma, jest wyłączony, popsuty. etc... aby przejść dalej trzeba wpierw to naprawić. Np mnie pomogło opisanie sprzętu jako MacPro3,1.

A.D. 2. - Pojawi się kiedy uruchomisz LPC, np za pomocą modyfikacji DSDT i będziesz miał tabele SSDT ze stanami CST w BIOS'ie.

 

Teraz istotna część, aby to wszystko zadziałało w BIOS'ie muszą być tabele SSDT (no prawie muszą ;) Najłatwiej sprawdzić czy czy wszystko jest OK, to odpalenie komputera z płyty zawierającej linux'a, ją używam do tego celu Ubuntu 9.04 i sprawdzam czy są ładowane tabele SSDT pod nim.

 

Zastanawiam się czy może coś powinno być inaczej w tym co już zmieniałem. Bo u mnie sekcja SBRG wygląda inaczej - jest więcej kodu przed SPTS - już z poprawką:

Nie ma znaczenia ilość i wygląd kodu... ten fragment co pokazałeś wygląda mi na OK. Jedynie nie sprawdzałem czy poprawne DeviceID wpisałeś tam. DeviceID musi być nie tym które posiada twoje LPC, a tym które mają oryginalnie maczki.

 

Albo potrzebne są jeszcze dodatkowe zabiegi. Coś mi się kojarzy, że gdzieś czytałem o dopisywaniu do DSDT możliwych "stanów" procesora...

Można to robić, ale TYLKO kiedy nie ma się tanel SSDT. Więc zanim zabierzesz się za modyfikacje, sprawdź czy one są potrzebne i jak wyglądają i czy są tabele SSDT pod linuxem. Tym bardziej że jeśli są, to można jest wykorzystać i przekleić bez problemu do DSDT zamiast pisać od zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są postępy :)

 

Pomogła podpowiedź z sbios.plist. Po zmianie na MacPro 3,1 sprawa się ruszyła i procek się już nie gotuje (choć jeszcze jest nieco cieplejszy niż powinien).

W każdym razie, teraz wygląda to tak:

IOReg_2.png

Czyli pojawił się pkt.1 = CPUPLimit z wartością...

Niestety CST na razie jeszcze brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podejrzałem jak to wygląda na Toshibie żony i tam tabele są jak trzeba - są jeszcze 2 inne tablice SSDT i tam są poszukiwane stany CST - więc już wiedziałem czego szukać. Niestety bez rezultatu...

Starsze Biosy do mojego Asus'a również nie posiadają SSDT ze stanami CST - wyglądają identycznie jak te z 1211. Nie przetestowałem coprawda wszystkich - na wyrywki próbowałem od wersji 0804 (pierwsza z obsługą E4600, tylko musiałem się napocić, bo mi po tym Vista nie chciała wstać ;) potem 0903, 1005, 1102....

Więc chyba nic z tego nie będzie :(

 

Jak rozumiem - trzeba będzie jakoś te stany CST dopisać? Czyli wrócić do tego:

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=181631&st=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem - trzeba będzie jakoś te stany CST dopisać? Czyli wrócić do tego:

 

CST oprócz stanów w tabelach SSDT, potrzebują załadowanego i uruchomionego LPC. Sprawdziłeś w ioreg'u czy na 100% jest LPC?

 

Jeśli jest, i nie masz CSTInfo - to niestety pozostaje wyrzucenie do kosza sekcji PR i napisanie jej od nowa wg poradnika który podlinkowałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki pomcy 314TeR'a - który znalazł w moim DSDT nadprogramowy nawias i kilka innych moich niedopatrzeń ;) - prawie się udało.

Jakby, ktoś chciał, to załączam DSDT w obecnym kształcie. Dopóki nie trafię na jakiś inny pomysł modyfikacji sekcji _PR, za wiele już nie zwojuję.

 

Udało się uzyskać prawidłowe wpisy w IORegistry: CPUPLimit, CSTInfo oraz PerformanceStateArray (stanów sztuk 7).

System działa bez Disablera, oraz działa AppleSMC.kext.

Niestety w praktyce SpeedStep nie działa - cały czas mam 2400MHz i ani Hertz'a mniej.

 

Jako ciekawostkę dodam jeszcze, że pod Windows SpeedStepu także u mnie nie ma...

DSDT_-_ASUS_P5B-V.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w praktyce SpeedStep nie działa - cały czas mam 2400MHz i ani Hertz'a mniej.

 

Jako ciekawostkę dodam jeszcze, że pod Windows SpeedStepu także u mnie nie ma...

 

Pod OS X'em potrzebne jeszcze prawidłowe ustawienie smbios - ja stosuje MacPro 3.1 - bo na MacPro 2.1 i 1.1 nie chciał działać speedsteep.

 

A że pod windows nie działa... to już dziwne... ale z tym problemem zabrał bym się tak:

1. W BIOS poszukał wpisów "SpeedSteep" i ustawił je na Enable(Auto) - podobnie jeśli masz Enchanced C1, etc.

2. Przeinstalował na najnowszy zestaw sterowników, intel inf

3. Sprawdził w panelu sterowania, w zarządzaniu energią, jest usawiony profil "minimalne zarządzanie energią" czy jakoś tak

PS powyższe na przykładzie XP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki pomcy 314TeR'a - który znalazł w moim DSDT nadprogramowy nawias i kilka innych moich niedopatrzeń ;) - prawie się udało.

Jakby, ktoś chciał, to załączam DSDT w obecnym kształcie. Dopóki nie trafię na jakiś inny pomysł modyfikacji sekcji _PR, za wiele już nie zwojuję.

 

Udało się uzyskać prawidłowe wpisy w IORegistry: CPUPLimit, CSTInfo oraz PerformanceStateArray

 

Przede wszystkim dzieki za dsdt... poniewaz moje wielokrotnie proby fixowania (zwlaszcza dopisanie sekcji Scope) mojego z P5B DL nie dawaly rezultatow. Mimo ze porownalem istotne sekcje w moim i Twoim dstd linia po linii nadal nie mam CPUPLimit itd.

Szczerze mowiac stracilem juz nadzieje na speedstep :)

Co ciekawe CPULimit nie mam takze na MacPro 1,1... Czyzby dlatego ze CStateOverride ma wartosc True?

 

PS.

Temperatura spada... tylko nie w moim "hamaku", przy tym wysokosci temp. CPU roznia sie w zaleznosci od "termometru". iStat i voodoomonitor wskazuja srednio 15 st. wiecej niz w bios, natomiast HardwareMonitor identyczne z bios. Hmm... ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie cokolwiek w kwestii Power Managementu zaczyna działać tylko wtedy gdy mam w smbios wpisane MacPro 3,1. Tak naprawdę jest to lekko zmodyfikowany plik wzięty od 314TeR'a - jest w jego wątku o P5W... Ściągnij sobie i wpisz taktowanie procesora i ew. pamięci, jeśli masz inne.

W razie kłopotów możesz posłużyć się aplikacją Lizard:

http://hamac.pl/topics17/lizard-gui-do- ... -vt921.htm

 

Trzeba pamiętać, że sekcja procesorów (_PR) zależy ...od procesora. Jeśli masz inny, to musisz go zmodyfikować wg. poradnika na insanelymac. Chwilę to zabiera, ale raczej jest to rzecz czasochłonna niż trudna. Tylko trzeba uważać, żeby gdzieś nie dopisać/skasować nawiasu { } :-)

A jeśli masz taki sam procek, to będę miał do Ciebie prośbę ;)

 

Reszta zmian, w tym i LPC (SBRG) chyba będzie ok i u Ciebie.

 

Co do temperatury, to czy wpisałeś odpowiednią wartość tjmax w fakesmc.kext? Domyślnie jest 100...

Ja o tym zapomniałem i miałem podobne zagadki ;)

http://netkas.org/?p=338

 

U mnie w połowie modyfikacji. Tj. przed wymianą sekcji _PR pokazywała się tylko wartość CPUPLimit, działał AppleLPC, system wstawał bez Disablera... ale temperatura szła do góry, że hej.

Temperatura spradła dopiero po ostatniej modyfikacji. Teraz mam temperaturę taką jak pod Windows - ok. 48 stopni - ale tak samo jest z Disablerem i bez modyfikacji DSDT... Ale przynajmniej ugryzłem temat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamiętać, że sekcja procesorów (_PR) zależy ...od procesora. Jeśli masz inny, to musisz go zmodyfikować wg. poradnika na insanelymac. Chwilę to zabiera, ale raczej jest to rzecz czasochłonna niż trudna. Tylko trzeba uważać, żeby gdzieś nie dopisać/skasować nawiasu { } :-)

A jeśli masz taki sam procek, to będę miał do Ciebie prośbę ;)

 

Tak, diabeł tkwi w nawiasach... hehe, a w moim przypadku lenistwie i niewiedzy.

 

Uściślając: w sekcji (_PR) rzecz jasna próbwalem wpisać swój procek: Core2 6300 1.86 - ale nie wyklucza to Twojej prosby :), smbios MacPro3,1 (info w poprzednim poscie o braku CPUPlimit w IORegistry 10.6.2 na MacPro1,1 dotyczy oryginalnego maka), Extra bez disablerow.

Wartosc tjmax - jaka? 85 jest odpowiada mojemu CPU? Przed pozbyciem sie voodoopowermini i voodoopstate ustawialem tak w override w voodoomonitor i wskazania byly takie jak w bios :).

Co do dsdt, moze jeszcze nad nim popracuje...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od zrobienia dump'a tabel ACPI pod Ubuntu 9.04 i wrzuć zip'a jako załącznik do posta. Być może Asus bardziej się postarał przy płycie Deluxe i masz tabele SSDT ze stanami CST i PST, których u mnie brakuje. Wtedy cała zabawa w modyfikowanie sekcji _PR nie będzie Ci w ogóle potrzebna.

Wynik zależy od tego jaki masz procek... więc ja z tych danych niestety nie skorzystam, a już miałem nadzieję pisząc o prośbie ;)

 

Linki do instrukcji jak to zrobić są w tym wątku - przeczytaj od początku, szczególnie posty 314TeR'a.

Pamiętaj o smbios'ie.

 

Co to tjmax, to u mnie mam 90... Podejrzyj sobie jaką masz temp. w stanie spoczynku pod Windows - pod Mac OS X powinna być taka sama. Więc możesz sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o sądzenie ;) Trzeba sprawdzić. Pomijająć ściąganie obrazu Ubuntu, cała zabawa trwa jakieś 10 minut.

Tabele SSDT masz raczej na pewno, tylko może w nich nie być wpisów dot. CST, PST.

 

Może być też tak, że teraz nie masz, ale one są jakiejś tam wersji Biosu. I sprawdzenie tego jest już dość upierdliwe. Sprawdzasz jaki najstarszy Bios obsługuje Twój procek, flash, dump pod Ubuntu... kolejna nowsza wersja, flash, dump... itd. U mnie to niestety nic nie dało, ale naprawdę na Delux'ie jest większa szansa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.