Skocz do zawartości

DualBoot: Mac OS X & Windows


rzooff
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cennych wskazówek i sugestii udzielili: 314TeR, oswaldini. Dzięki!

 

Wstęp

Określenie DualBoot oznacza możliwość egzystowania na tym samym komputerze dwóch systemów operacyjnych - w tym przypadku będzie to Windows i Mac OS X. Bootloader tego drugiego - Chameleon 2 - pozwala na wygodną obsługę obu systemów, pozwalając na wybór między nimi po uruchomieniu komputera.

 

Wygląd i zachowanie Bootloadera jest w dużym stopniu konfigurowalne. Bardzo prosto można zmienić tzw. skórkę:

http://forum.voodooprojects.org/index.php?board=7.0

Przy pomocy odpowiednich wpisów w pliku apple.com.Boot.plist można np. ustalić domyślny system do załadowania po określonej ilość sekund, ustawić by system czekał na wybór, ukryć "niechciane" partycje NTFS...

Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji:

http://dl.dropbox.com/u/750399/OSx86/Using%20Chameleon%202RC.zip

 

index-1.php.jpeg

 

index.php.jpeg

 

 

 

Uwagi ogólne

  • Do działań na dyskach w schemacie GUID czy też hybrydowych GPT/MBR, nie wolno używać narzędzi do partycjonowania MBR - czyli GParted, Partition Magic...
     
  • Operacje typu formatowanie / instalowanie systemu itp., zawsze wiąże się z ryzykiem utraty danych. Dlatego zawsze warto, przynajmniej kluczowe dane, skopiować w bezpieczne miejsce.
     
  • Instalator Windows posiada błąd, który może uniemożliwić instalację systemu przy większej ilości napędów. Dlatego
    Przy instalacji, niezależnie od schematu dysku, należy odpiąć wszystkie, zbędne w tym momencie, dyski. W szczególności napędy zewnętrzne USB/FW.
    http://support.microsoft.com/kb/933925


  • Realizacja DualBoota jest możliwa w różnych konfiguracjach: Na jednym lub na oddzielnych dyskach. Na dysku o schemacie MBR i na dysku o schemacie GUID/GPT. Poszczególne przypadku są kolejno oipsane w kolejnych postach tego wątku.
     
  • W przypadku Windows XP trzeba pamiętać, że działa dobrze tylko wtedy gdy znajduje się na ostatniej partycji na dysku.
     
  • Ograniczenia występujące przy większej liczbie partycji są opsiane tu:
    Przygotowanie dysku, partycji pod instalację
     
  • Inne wątki opisujące problem DualBoot:
    dualboot by gadowsk
    Multiboot Mac OSX Snow 10.6.4 + Windows 7 (1dysk GPT/MBR)
     
  • O samej instalacji Mac OS X na PC, można przeczytać w odpowiednich poradnikach na naszym forum.

 

Aktywna partycja

Jest to ustawienie tzw. flagi "boot" wskazującej, z której partycji na dysku ma startować system operacyjny.

W przypadku nowszych wersji Chameleona (od RC5) można go instalować niezależnie od ustawienia aktywnej partycji, co znacznie upraszcza całą operacje przy instalacji DualBoot'a na jednym dysku i nie trzeba sobie tym już dalej zawracać głowy. Taką wersję można pobrać stąd:

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=231075

 

Jeśli używany starszych wersji bootloadera (jeśli mamy do czynienia z dystrybucją, to najprawdopodobniej tak właśnie jest), trzeba aktywną partycję ustawić:

  • W przypadku dysku MBR można to zrobić np. przy pomocy GParted.
  • W przypadku dysku GUID należy to zrobić przy pomocy fdisk'a (jest dołączony do binariów Chameleona, ale na wszelki wypadek załączam do tego postu). Odpalamy Terminal i piszemy:
    sudo -s (podajemy hasło) 
    cd .../folder_gdzie_jest_fdisk (wpisujemy właściwą ścieżkę dostępu) 
    fdisk -e /dev/disk0
    p


    Tu otrzymamy wykaz tego co dzieje się na disk0 - np:

    Disk: /dev/disk0	geometry: 19457/255/63 [312581808 sectors] 
    Offset: 0	Signature: 0xAA55
            Starting       Ending
    #: id  cyl  hd sec -  cyl  hd sec [     start -       size] 
    ------------------------------------------------------------------------
    1: EE 1023 254  63 - 1023 254  63 [         1 -     409639] GPT         
    2: AF 1023 254  63 - 1023 254  63 [    409640 -  194198240] HFS+        
    *3: 07 1023 254  63 - 1023 254  63 [ 194871296 -  117708800] NTFS        
    4: 00    0   0   0 -    0   0   0 [         0 -          0] unused


    W tym przykładzie, widać, że mamy aktywną (*) partycję z Windows - czyli tą w formacie NTFS. A nas interesuje zmiana na partycję nr 2 (tą z Mac OS X, w formacie HFS+), więc piszemy dalej:

    f 2
    write
    y
    quit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 161
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

1. Na oddzielnych dyskach.

To najprostszy przypadek, gdzie cały DualBoot nie wymaga dodatkowych zabiegów.

 

  • Instalacja systemów
    Instalujemy systemy na oddzielnych dyskach i w dowolnej kolejności. Na jednym Windows a na drugim OSX wraz z bootloaderem, przy zastosowaniu wybranej wersji/metody.
    Jeśli instalujemy nowszą wersję Chameleona, który nie wymaga zmiany aktywnej partycji, to przy instalacji wybieramy opcję "Boot0".
    Po tym oczywiście sprawdzamy czy oba systemy działają uruchamiane ze swoich dysków.
     
  • Ustawienie dysku startowego
    W Biosie ustawiamy dysk z Mac OS X jako startowy.
    Chameleon powinien sam zobaczyć Windows na drugim dysku i będziemy mieli przy starcie do wyboru oba systemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Na jednym dysku - MBR.

Jeśli na dysku mamy już zainstalowany system Windows, oznacza, to, że dysk zorganizowany jest w schemacie MBR.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Master_boot_record

  • Instalacja Windows
    W tym wypadku jest to klasyczna instalacja Windows, bez żadnych kruczków. Czyli może to być po prostu wcześniejsza instalacja Windows zrobiona jeszcze zanim powstał pomysł instalacji OSX na danym sprzęcie.
     
  • Przygotowanie partycji pod OSX
    Warunkiem aby cała operacja się udała, jest to by na Mac OS X mieć przygotowaną partycję podstawową. Dodatkowo nie może przed nią być partycji rozszerzonej (taka partycja może znajdować się tylko za tą przeznaczoną na OSX).
    Przygotować partycję przygotować można przy pomocy np. GParted Live CD (posiada on też możliwość zmiany aktywnej partycji):
    http://gparted.sourceforge.net/livecd.php


    Partycję docelową należy sformatować na FAT32, dodatkowo, jeśli używamy Chameleona wersji poniżej RC5, należy ustawić tą partycję jako aktywną (flaga "boot").
     

  • Instalacja Mac OS X
    Instalujemy OSX wraz z bootloaderem, stosując wybraną wersję/metodę.
    W przypadku jeśli będzie to Retail, niezbędne są zabiegi umożliwiające jego instalację na dysku MBR, np:
    Modyfikacja SL do instalacji na MBR i wypalenia na DVD 4,7GB
    Instalacja Mac OS X na MBR bez modyfikacji Install DVD
    Jeśli instalujemy nowszą wersję Chameleona, który nie wymaga zmiany aktywnej partycji, to przy instalacji wybieramy opcję "Boot0hfs" (a nie "Boot0")
     
  • Sprawdzenie
    Po restarcie powinien uruchomić się Chameleon, który pozwoli wybrać czy chcemy uruchomić Mac OS X czy Windows.
     
  • Naprawa Windows
    Przy nowszym Chameleonie, nie wymagającym przestawiania aktywnej partycji problem nie powinien wystąpić.
    Jednak w przypadku starszych wersji Chameleona, zdarza się, że uszkodzeniu ulega bootloader Windows i nie można go uruchomić.
    Jeśli tak się stanie, to:
    - Uruchamiamy ponownie GParted i zmieniamy na aktywną partycję z Windows.
    - Odpalamy instalacyjne DVD z Windows i z menu wybieramy naprawienie bootloader'a. W przypadku XP trzeba to zrobić przy użyku konsoli:
    http://www.forumpc.pl/index.php?showtopic=42801


    - Znowu uruchamiamy GParted i jako aktywną ustawiamy ponownie partycję z Mac OS X.
    Po tej operacji oba systemu powinny działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Na jednym dysku - GUID / GPT

Jeśli instalujemy/instalowaliśmy Mac OS X na czystym dysku, to domyślnie będzie to właśnie dysk GUID czyli GPT (te dwa określenia to synonimy).

http://pl.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table

  • Przygotowanie dysku
    Jeśli jest to dysk, który wcześniej był sformatowany na NTFS, to warto go sformatować na FAT32 (nie dzieląc dysku na partycje). Ponieważ w tym momencie nie jest to jeszcze dysk typu GUID, więc można do tego użyć jeszcze narzędzia typu GParted.
    Jeśli jest to nowy dysk, lub dysk, na którym był instalowany OSX, można przejść do kolejnego punktu.
     
  • Instalacja Mac OS X
    Instalujemy OSX, stosując wybraną wersję/metodę.
    W trakcie instalacji dzielimy dysk na dwie partycje - pierwsza na OSX w formacie Mac OS Extended (Journaled), a drugą, z przeznaczeniem pod Windows, w formacie FAT32. W tym momenci autoamatycznie utworzą się tzw. hybrydowe tablice dysku GPT/MBR.
    Jeśli jest to Retail to spokojnie można sobie odpuścić instalację bootloadera - i tak trzeba to będzie jeszcze później zrobić - a chwilowo system można uruchomić przez BootCD z któego przeprowadzana była instalacja.
     
  • Instalacja Windows
    W instalatorze formatujemy docelową partycję na NTFS (UWGA - nie usuwamy tam ani nie tworzymy partycji, bo inaczej tablice GPT zostaną uszkodzone!).
    Po instalacji będzie można uruchomić tylko Windows - instalator sam zmienia aktywną partycję i nadpisuje MBR (najczęściej uszkadzając Chameleona).
     
    Jeśli używamy starszej wersji Chameleona niż RC5, trzeba po tym zmienić aktywną partycję na tą z OSX przy pomocy fdisk'a.
     
  • Instalacja bootloadera
    Teraz jest pora na instalację Chameleona - z paczki lub ręcznie w terminalu.
    Jeśli instalujemy nowszą wersję Chameleona, który nie wymaga zmiany aktywnej partycji, to przy instalacji wybieramy opcję "Boot0hfs" (a nie "Boot0")
    Po tej operacji powinniśmy mieć elegancki DualBoot na dysku GUID.
     
  • Synchronizacja GPT/MBR
    W razie problemów z hybrydowymi tablicami GPT/MBR, można ratować się narzędziem gptsync, komenda przykładowo dla dysku disk0:
    sudo gptsync /dev/disk0


    Najlepiej zrobić z poziomu Linuxa - najprościej chyba użyć Ubuntu Live CD, wersja i386. Albo pod OSX (w załączniku), ale musi to być OSX na innym dysku niż ten, który chcemy naprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Ja chyba sobie spaprałem robotę, ale pytanie jest czy da się to jeszcze naprawić?

Przygotowałem dwie partycje (druga FAT32), zainstalowałem ogryzka i chameleona, a następnie zainstalowałem Winde, ale właśnie podczas instalacji windy przypadkowo usunąłem partycję FAT i utworzyłem jeszcze raz. Windows się odpala, ale Mac'ka muszę odpalać przy pomocy XBooot, a partycja z windą nie jest widoczna pod Maciem. Czy mogę to jeszcze naprawić, czy muszę robić wszystko od nowa??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz będę walczył, ale jeżeli nie pomoże to chyba windę sobie podaruję. Jak będę potrzebował to pobawię się w virtualizację, ale od pewnego czasu ;) podstawowym systemem jest Ogryzek :D

 

[ Dodano: 2011-02-26, 01:15 ]

A jednak się udało :) Wystarczyło w narzędziu dyskowym utworzyć nową Ex-Fat i wszystko.

Win się zainstalował pięknie, Mac'a odpaliłem z -x (inaczej nie wstawał) i przeinstalowałem Chameleona :)

I bawię się dalej.

Pa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam pytanie odnośnie trzeciej metody - bo zamierzam właśnie z niej skorzystać instalując Snow Leoparda na moim komputerze - czy po tym jak uda mi się już uruchomić Mac OS X na moim komputerze, mogę partycje z Windows podzielić na dwie mniejsze - tak, żebym miał oddzielnie programy, a oddzielnie dokumenty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zmienisz później, to posypie się numeracja partycji i synchronizacja między GPT i MBR - nie wiem czy da się do uratować przy pomocy gptsync.

Nie ma co niepotrzebnie ryzykować - po prostu zrób docelowy układ partycji od razu. Czyli przy instalacji zamiast 2 partycji, dajesz 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież instalator Windows przy instalacji sam tworzy jedną mikropartycje 100MB - więc to już może naruszyć ten schemat partycji... Czy można tego jakoś uniknąć?

 

Zrobiłem Acronisem kopię zapasową systemu Windows 7 i chciałbym ją przywrócić już po instalacji Mac OS X - czy istnieje jakiś na to sposób? Bo w chwili obecnej Acronis nie widzi żadnej partycji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież instalator Windows przy instalacji sam tworzy jedną mikropartycje 100MB - więc to już może naruszyć ten schemat partycji... Czy można tego jakoś uniknąć?
Instalator tworzy tę dodatkową partycję przy tworzeniu innej. Jeśli tylko wskażesz partycję i naciśniesz "Formatuj" ów dodatkowa nie powstanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Bardzo proszę o pomoc z instalacją skórki z pierwszego postu. Nie mogę tego sam ogarnąć.

Docelowo chciałem mieć podczas startu dwa systemy Win7 i OSa.

Zgodnie z załączoną instrukcją w Chameleon/Extra/Themes utworzyłem katalog Blackosx_Big_Screen_2011_Refresh

Na pulpicie utworzyłem nowy katalog o nazwie TEMP

Skopiowałem zawartość katalogu 1-Common do Chameleon/Extra/Themes/Blackosx_Big_Screen_2011_Refresh

do TEMP (na biurku) wrzuciłem background.png z 2 - background oraz całą zawartość 3 - Devices

Nie zmieniałem rozdzielczości. Nie dopisywałem w com.apple.Boot.plist tego wpisu:

 

Theme

Blackosx_GlassEye_Theme

 

bo nie wiem w którym miejscu to dopisać.

 

Używam nowej wersji Chameleona i nie wiem jak mam to ogarnąć. Proszę o jakąś podpowiedź.

Nie wiem czy wybrałem dobre katalogi

 

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ręce mi już opadają:

Wrzuciłem katalog ze skórką o nazwie "Blackosx_Big_Screen" do katalogu Chameleon/Extra/Themes

 

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> 



Boot Graphics
Yes
GraphicsEnabler
Yes
Kernel
mach_kernel
Theme
Blackosx_Big_Screen
Kernel Flags
-v
Quiet Boot
No
Timeout
5

... i nadal przy starcie pokazuje mi się standardowa skórka.

 

HELP!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem katalog ze skórką o nazwie "Blackosx_Big_Screen" do katalogu Chameleon/Extra/Themes

Chyba /Extra/Themes ?

 

Ja robię tak, z natury jestem leniwym człowiekiem i nie chce mi się edytować pliku com.apple.boot.plist:

 

Wywal:

Theme

Blackosx_Big_Screen

z com.apple.boot.plist.

 

Wywal katalog /Extra/themes/default

i zmień nazwę tematu: "Blackosx_Big_Screen" na default w katalogu /Extra/themes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(UWAGA - nie usuwamy tam ani nie tworzymy partycji, bo inaczej tablice GPT zostaną uszkodzone!).

No i masz, instalowałem bez poradnika bo myślałem, że żadnych rewelacji tu nie ma i tak jak kolega wyżej, podczas instalowania Windowsa usunąłem partycję FAT i założyłem nową NTFS (zamiast zamienić na NTFS) przez co komputer nie bootuje Mac'a.

Da się to naprawić czy czeka mnie cała praca od nowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.