Skocz do zawartości

[rozw.] VoodoHDA na P7P55D-E LX (VIA VT1708S)


wujek_bogdan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Płyta: P7P55D-E LX,

Audio na płycie: VIA VT1708S

VoodooHDA v.2.8.2

 

Gdy generowałem DSDT za pomocą UniBootX miałem audio wyłączone w BIOSie (wtedy planowałem używać Audigy2 na sterownikach KX ale okazało się, że są z nimi drobne problemy). Przeprosiłem się więc z audio wbudowanym na płycie i włączyłem je przed chwilą.

 

Dźwięk działa po zainstlowaniu VoodooHDA, ale muszę go "popchnąć" wybierając w menu Clovera fix dla audio w sekcji DSDT.

 

Czy to znaczy, że DSDT, które wygenerowałem za pomocą UniBootX nie jest dobrze spatchowane? Powinienem od nowa wygenerować DSDT za pomocą UniBootX ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę go "popchnąć" wybierając w menu Clovera fix dla audio w sekcji DSDT.

Nie

Czy to znaczy, że DSDT, które wygenerowałem za pomocą UniBootX nie jest dobrze spatchowane? Powinienem od nowa wygenerować DSDT za pomocą UniBootX ?

Jeśli system wstaje to nie ma takiej potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę go "popchnąć" wybierając w menu Clovera fix dla audio w sekcji DSDT.

Nie

To nie było pytanie ;)

 

Czy to znaczy, że DSDT, które wygenerowałem za pomocą UniBootX nie jest dobrze spatchowane? Powinienem od nowa wygenerować DSDT za pomocą UniBootX ?

Jeśli system wstaje to nie ma takiej potrzeby.

Bez DSDT też wstaje ;). Na wszelki wypadek i tak wygenerowałem nowe. Na pewno nie zaszkodzi.

 

BTW, oficjalne VoodooHDA nie działało do końca dobrze. Nie działał suwak głośności na pasku u góry ekranu. Zainstalowałem zmodyfikowanego kexta dla VIA VT1708s

http://www.osx86.net/view/465-voodoohda_adapted_to_via_vt1708s.html

 

Teraz już wszystko śmiga idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że VoodooHDA nie gra najlepiej. Dźwięk jest dziwnie przesterowany (charczy), szczególnie w filmach. I nie chodzi tutaj o porównanie z Audigy 2, bo to jest jasne, że zintegrowana karta gra gorzej. Chodzi o to, że dźwięk jest po prostu zniekształcony.

 

Da się coś z tym zrobić? Słyszałem, że można pachtować AppleHDA, ale chyba mojego chipsetu to nie dotyczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna informacja na temat patchowanego AppleHDA jaką udało mi się znaleźć to na forum Tonyego. Tylko, że ten rzekomo patchowany AppleHDA to tak na prawdę Voodoo ze zmienioną nazwą ;)

 

@314TeR

Czy byłbyś w stanie mi pomóc spatchować najnowsze Voodoo pod mój chipset? Jakie informacje potrzebujesz? Podejrzewam, że przyda się dump:

http://pastebin.com/EDSgd0Ga

 

Zastanawiam się tylko czy to w ogole ma sens. Tzn czy nowe Voodoo rozwiąże problem z tragiczną jakością dźwięku. Nie wiem czy to kwestia samego Voodoo, czy kwestia tego jak wersja której używam została spatchowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy byłbyś w stanie mi pomóc spatchować najnowsze Voodoo pod mój chipset? Jakie informacje potrzebujesz?

Nie jestem w stanie pomóc, nie mam czasu ani chęci na działanie w tej sprawie. Przeczytaj wątek na projectosx, tam było dość nieźle opisane jak patchować.

 

Co do jakości dźwięku, na Voodoo paradoksalnie nie powinno być zbytniej różnicy względem windows. Jak pod windows dźwięk jest kiepski, to patchowanie Voodoo nic nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa z tym dźwiękiem. Teraz gra ładnie. Czasami dźwięk się psuje, ale nie znalazłem jeszcze zależności. Przeglądałem changelog VoodoHDA i znalazłem informację, że w jednej z wersji poprawiono błąd, który powodował pogorszenie jakości po wybudzeniu, jednak wersja, której używam jest dużo nowsza niż ta, w której poprawiono ten błąd.

 

Co do jakości dźwięku, na Voodoo paradoksalnie nie powinno być zbytniej różnicy względem windows. Jak pod windows dźwięk jest kiepski, to patchowanie Voodoo nic nie pomoże.

Nie wiem jak z dźwiękiem pod Win. Nie sprawdzałem jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

DSDT generowane i łatane za pomocą UniBootX.

 

//edit:

 

Odświeżam stary temat. Po aktualizacji do 10.8.5 pojawił się problem z dźwiękiem na Audigy 2, której używałem dotychczas. Wznawiam więc temat VIA VT1708S.

Próbowałem zarówno 2.8.2 for-via-vt1708s stąd:

http://www.osx86.net/files/file/370-voodoohda-2-8-2-ml-for-via-vt1708s/

Jak również najnowszej 2.8.4 z konfigiem skopiowanym z 2.8.2

 

Nadal ten sam problem, dźwięk jest zniekształcony. W jednym z wątków na temat VoodooHDA przeczytałem, że zmiana:

Vectorize

na true może pomóc. Niestety nic z tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do którego problemu się odnosisz?

Problem z VIA VT1708S nie jest nowy. Występował w 10.8.3 oraz 10.8.4. Problem z Audigy pojawił się w 10.8.5.

 

Aktualnie używam Clovera 1995. Czy można ręcznie podać wartość dla szyny FSB skoro jest wyliczana błędnie?

 

//edit:

Walczę od rana z tym audio i w akcie desperacji instalowałem starsze wersje Voodoo. Zainstalowałem właśnie Voodoo 2.7.4. Sekcję NodesToPatch skopiowałem z konfitu 2.8.2 for via vt1708 i wygląda na to, że jakość dźwięku jest teraz dobra!

 

Co takiego zmienili w nowych wersjach, że pogorszyła się jakość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK więc po kolei.

 

Na 2.8.2 for via vt1708 wszystkie wejścia/wyjścia działały, ale jakość dźwięku była parszywa.

Zainstalowałem więc 2.8.4 i skopiowałem więc sekcję NodesToPatch z 2.8.2. Jakość dźwięku nadal była parszywa.

 

Kombinowałem więc z różnymi wersjami. Trafiłem w końcu na 2.7.4, na której jakość dźwięku była o niebo lepsza, ale nie działały wszystkie wejścia/wyjścia. Skopiowałem więc NodesToPatch z wersji 2.8.2. Wygląda na to, że wszystko działa teraz poprawnie.

 

IOPCIClassMatch wygląda u mnie tak:

IOPCIClassMatch
0x04030000&0xffff0000

 

Nie modyfikowałem tego wpisu. Taki był domyślnie. Nie wiem czy to jest poprawne DeviceID... ale nie wiem też skąd pobrać wartość mojego dev id.

 

Pełny konfig:

http://pastebin.com/sNkL5D8T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz IOPCIClassMatch, a prawidłowo powinien być IOPCIPrimaryMatch. Opis jak to zmienić masz w linku który podawałem do projectx. Nie upieram się że to rozwiąże problem, może wcale nie pomóc, ale podając prawidłowe dane NIE odpalasz całej klasy urządzeń, a to jedno właściwe. W przypadku jak masz np odpalany codec na płycie i na VGA, to ma kolosalne znaczenie. Poza tym wpisując prawidłowy IOPCIPrimaryMatch, zabezpieczasz się przed KP ze strony Voodoo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie. Nie zauważyłem, że piszesz o IOPCIPrimaryMatch a ja mam IOPCIClassMatch.

Wertuję ten wątek na projectosx.com od jakiegoś czasu i nie mogę znaleźć informacji skąd wziąć deviceID. Jest do tego jakieś narzędzie?

 

Na pcidatabase.com widzę ten chip na liście:

http://www.pcidatabase.com/vendor_details.php?id=648

Ale występuje kilka razy z różnymi dev id.

 

//edit:

Przełączyłem się na Windows i w właściwościach sterownika widzę dev_0397 oraz ven_1106. Czy to znaczy, że IOPCIPrimaryMatch mam ustawić na: 0x03971106 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem odpowiedź, ale na innym forum. Wpis ma postać:

0xDEV_IDxVEN_ID. ID sprawdziłem programem System info.

Dla mojej karty jest to: 0x3b568086.

 

Po dodaniu tego wpisu do 2.8.4 dźwięk odpala, ale jakość jest nadal tragiczna. Wracam więc do sprawdzonego 2.7.4.

 

//Aktualizacja:

 

Po dodaniu IOPCIPrimaryMatch system działa od kilku dni stabilnie, ale dzisiaj pojawił się dziwny problem. Gdy rozmawiałem na Google Hangout (wideo+audio). W pewnym momencie podczas współdzielenia ekranu dźwięk zaczął haczyć. Razem z dźwiękiem zaczął haczyć obraz, wyglądało to takby dźwięk rozsynchronizował się z obrazem i obraz czekał na dźwięk.

Po zakończeniu rozmowy problem nie ustąpił. Gdy uruchamiałem film na YT pojawiał się ten sam problem. Mam też wrażenie, że gdy to się dzieje komputer zaczyna zauważalnie zwalniać.

W htop nie widzę, żeby cokolwiek zjadało za dużo cpu/pamięci.

 

@oswaldini, @314TeR

Możecie powiedzieć coś więcej na temat szyny, o której była mowa na poprzedniej stronie? Być może tutaj jest problem?

W jaki sposób ustawić szynę na sztywno i jaką mam ustawić wartość?

 

//Aktualizacja 2:

Dzisiaj znowu nastąpił zwis. Tym razem podczas rozmowy audio/video na Google Hangout. Po restarcie problem z audio, dźwięk paskudny, lagujący. audio/video rozsynchronizowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieść czyste - bez modyfikacje DSDT, wyciągnij np Cloverem w menu startowym przez F4, oraz zmodyfikowane jakiego używasz. Zobaczę czy jest OK.

 

Problemy jakie opisujesz wciąż mi wyglądają na problem z routingiem przerwań... wyeliminujemy przynajmniej DSDT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Zamieszczę niebawem.

 

Jest jeszcze jeden trop. Zastanawiałem się czy przypadkiem sposób w jaki ustawiłem ręcznie pamięci na 1600 mógł mieć znaczenie: http://hamac.pl/topics55/asus-p7p55d-e- ... t10325.htm

 

//Aktualizacja:

Zamieszczam DSDT w załączniku - origynalne i patchowane.

dsdt.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ale wstyd. Miałem zmienioną nazwę piku DSDT.aml na DSDT.aml_bac.

Zapomniałem, że zrobiłem to jakiś czas temu, w celu uruchomienia systemy bez DSDT, żeby UniBootX wygenerował mi świeże DSDT po zmianach ustawień pamięci. eh...

 

Miałeś więc rację, to był problem związany z DSDT.

 

Dźwięk działa poprawnie na VoodooHDA 2.7.4. Na wyższych wersjach jakość nadal jest parszywa, ale chyba nie ma sensu dalej kombinować tylko po to żeby mieć najnowszą wersję kexta.

 

Dzięki za pomoc.

 

//edit:

Nie byłbym sobą gdybym nie drążył do końca. 2.8.4 gra już poprawnie!

W konfigu przestawiłem UseMSI na false oraz Boost na 0. Nie mam pojęcia co te 2 opcje robią, ale zabawę nimi polecił mi Slice gdy zgłosiłem mu problem z jakością dźwięku na 2.8.4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.