Skocz do zawartości

Multiboot - Snow & Win7 & Ubuntu9.10 na jednym dysku


Rekomendowane odpowiedzi

Założenia:

Instalacja na jednym dysku Snow Leo 10.6.2, Win7, Ubuntu9.10

Wybór i uruchamiane systemów z Chameleona

 

Wymagania:

Umiejętność instalacji i konfiguracji Snow na posiadanym sprzęcie i odrobina ogólnej wiedzy o sposobach reagowania na nieprzewidziane sytuacje.

 

Mój przykład:

Leo Snow instaluję z zewnętrznego dysku USB, popularnego Pena, zatem boot, wybór języka, narzędzia dyskowe, formatujemy cały dysk jako GUID i zakładamy partycje:

sda1 - EFI - utworzy się automatycznie

sda2 - Snow - hfs+

sda3 - Win7 - FAT32

sda4 - Ubuntu / - FAT32

sda5 - Ubuntu /home - FAT32

sda6 - Ubuntu /swap - FAT32

Na sda2 klasyczna instalacja Snow plus Chameleon, reboot jeżeli działa to do napędu Ubuntu i klasyczna instalacja

Tutaj mała uwaga podczas instalacji nie zmieniamy rozmiarów partycji tylko i wyłącznie formatujemu na wybrany system plików w przypadku U.9.10 to np. ext4

 

Jeżeli do wyboru systemu wybieramy Chameleona to podczas instalacji Ubuntu w oknie z podsumowaniem instalacji wybieramy zaawansowane i tam wskazujemy aby GRUB2 zainstalował się na partycji root czyli według mojego podziału sda4 (domyślnie jest zaznaczone hd0 czyli w mbr)

Tak czy owak instalacja Ubuntu rozsynchronizuje tabele partycji zatem start Ubuntu:

sudo apt-get install gptsync
sudo gptsync /dev/sda

efektem tego zabiegu będzie:

 

sync.png

 

Na koniec instalacja Win7 z formatowaniem sda3 na NTFS, restart i boot z pena w celu przywrócenia Chameleona i ustawienia aktywnej partycji dla sda2

Kolejny reboot i badamy czy działa, jeżeli uruchamianie Win7 kończy się błędem Status: 0xc000000e to boot z nosnika win7 wybór języka, próba automatycznej naprawy przez sam instalator Win7.

Jeżeli instalator Win7 nie wykryje zainstalowanej wersji systemu na dysku to wiersz polecenia i tamże:

diskpart
list Disk 
select Disk X -----za X wpisujemy dysk z na którym instalujemy czyli w tym przykładzie 0

list partition
select Partition X ------za X partycję z Win7, czyli 3

Active
exit

Reboot i kolejna próba wykrycia obecności systemu na dysku przez instalator Win7, jeżeli skuteczna to automatyczna naprawa sektora startowego, reboot, boot z Pena i zmiana aktywnej partycji na tą z Chameleonem czyli sda2

 

P.S.

To mój sposób na posiadanie trzech systemów na dysku i uruchamianie z Chameleona.

Jeżeli znasz inny podziel się ...... ;-)

 

Przy takim podziale dysku i GRUBIE na partycji nie ma problemu z wirtualizowaniem z poziomu Mac OS X w Parallels Win7 z fizycznej partycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zet120, Jak zawsze trafnie i konkretnie opisane... Przyklejam poradnik.

 

PS Jak ktoś ma głód wiedzy, to proszę zapoznać się z tym wątkiem:

http://hamac.pl/topics7/mac-os-x-i-wind ... d-vt99.htm

Jest w nim zawartych wiele szczegółów które mogą pomóc w uruchomieniu nietypowych konfiguracji.

 

PSS nie śmiecić w poradnikach... Reszta poleciała do działu forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zrobilem u siebie troszke inaczej ,a ze wzgledu ,ze ani Linux oraz iPC-MAC nie wykrywa mego RAID-a i tak na RAID mam Windows 7 x32&x64

na osobnym HDD SATA podpietego pod JMicron mam Linuxa i iPC-MAC i do wszystkich systemow dobieram sie poprzez Chamelon RC-3.

I wszystko smiga good.

Ale powyzsze Guide jest SUPER duze brawa.

 

Good Job.

 

Pozdrawiam

 

PS.

Leo Snow instaluję z zewnętrznego dysku USB, popularnego Pena

 

Moglbys opisac krok po kroku jak to zrobiles ,takze mam Leoparda na PenDrive 16GB i z niego chce zainstalowac Snow na HDD.

 

Z gory thanks a lot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całą procedurę przygotowania PenDrive'a ostatnio opisał 314TeR.

http://hamac.pl/topics4/instalacja-reta ... vt1283.htm

 

Mój sposób jest tożsamy z opisanym wyżej z małym wyjątkiem.

Na penie tworzę jedną partycję, odtwarzam obraz, instaluję Chameleona plus niezbędne kexty.

Dodatkowo aby mieć wszystko "po ręką" po odtworzeniu obrazu w powstałej strukturze plików tworzę folder, w którym umieszczam niezbędne składniki, które posłużą do uruchomienia Snowa już po instalacji na docelowym dysku, czyli rozpakowany folder z Chameleonem, folder Extra z zawartością, plik DSDT, com.apple.Boot.plist, smbios.plist, plik boot oraz kexty, które muszą znaleźć się w S/L/E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.