Jump to content

314TeR

Administrators
 • Content Count

  18457
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  345

314TeR last won the day on December 1

314TeR had the most liked content!

About 314TeR

Profile Information

 • Gender
  Mężczyzna (Male)
 • Location:
  Warszawa

Recent Profile Visitors

4147 profile views
 1. Skusiłem się na tę obudowę: https://www.aliexpress.com/item/32922541844.html , jest na JMS583, zobaczymy jak sobie poradzi z USB3.1. Z ciekawostek - ten sam producent wypuścił model na Thnderbolt 3 za $89 i ta obudowa wygląda ciekawie: https://www.aliexpress.com/item/32952100894.html Może być sensownym rozwiązaniem problemu małej pojemności dysków w Macintoshach.
 2. I możliwość zmiany za parę miesięcy Threadripper 3970X na 3990X - a tym sposobem zwiększając moc blisko 2-krotnie. BTW - bo nie szukałem - ale czy dla Threadrippera na sTRX40 maximum ram to "tylko" 256GB? Tyle podaje ASUS w specyfikacji... błąd, ograniczenie płyty czy faktycznie Threadripper wspiera maks 256GB? EDIT: AMD na swoich stronach nie podaje MAX RAM - wiadomo skąd się wzięło/bierze to "maks 256GB" RAM.
 3. Wszystko zależy od producenta płyty (rodzaju BIOS), platformy, procesora, vga itd... Jest parę zasad "żelaznych" - ustawienie tych opcji inaczej niż poniższe ZAWSZE będzie powodowało problemy: Execute Disable Bit - Enable VT-d - Disable CFG Lock (MSR 0xE2 write protection) - Disable Poniższe są mocno rekomendowane, chyba że ustawienie ich w sposób jak niżej będzie powodować błędnie działanie macOS. CSM - Disable Fast Boot lub Ultra Fast Boot - Disable Above 4G decoding - Enable Reszta ZAWSZE w zależności od płyty, tego jak USB jest zaimplementowane - czasami XHCI Handoff trzeba włączyć, niekiedy nie trzeba, podobnie jak zmiana ustawień dla iGPU czy portów szeregowych. Niektóre płyty poprawnie działają dopiero z wyłączonym portem RS232, a inne śmigają OK. Kluczowe zawsze są tylko 3 z pierwszego akapitu, reszta zależy jaka płyta, jaki kontekst. W niektórych płytach NIE należy włączać Above 4G decoding, w innych np wyłączenie CSM uwala część wyjść obrazu z dGPU i trzeba zostawić włączone CSM. Ja np na mojej płycie mogę korzystać z Fast Boota - ale widziałem wypadki, że na na podobnej płycie lub z odrobinkę innym sprzętem nie chciał on działać OK... W każdej płycie należy też samemu odnaleźć jak pod jaką nazwą kryje się dana funkcja - niekiedy może to być pod innymi nazwami niż wyżej. Sztandarowym przykładem jest ustawianie CSM, w ASUSach jest po prostu CSM Enable/Disable, w Gigabyte, dopiero jak włączysz coś w stylu OS type: Windows 8.1/10 na Enable powinna pojawić się podobna opcja, w innych płytach np DELL, ma się sekcje ładowania ROMów Legacy i Uefi - odznaczając Legacy przełączasz płytę w czyste UEFI (czyli wyłączasz CSM). Tak czy siak nie ma jeden recepty, trzeba wiedzieć i umieć odnaleźć daną opcję w BIOS i ustawić ją tak aby odniosło to oczekiwany skutek.
 4. Ten komputer jakby pojawił się na rynku cirka 4-ry lata temu w powiedzmy konfiguracja jaka wtedy była dla HEDT, to miałby jeszcze sens. Dziś? 8C z 256GB Flashaem, 32GB RAM i VGA RX 580 za 27999PLN - czy ich pogrzało dokumentnie? @Estrax - Ty składasz potwora na TR 3970X z 2 x Titan RTX - możesz zdradzić szacunkowy koszt w $ takiej maszyny w USA? Nie chodzi ile Ty zapłaciłeś, a ile po prostu taki sprzęt kosztuje w sklepie w USA. Będzie można wtedy znaleźć pułap i porwanie do MP 2019.
 5. Spróbuj. Fak w niektórych płytach się nie dało po przejściu na wyższą wersję, ale jak sam system wgrywania BIOSu nie zablokuje to można wgrać starszą wersję.
 6. To czemu się nie cofniesz do starszego biosu jak nowy jest skopany?
 7. No to mamy potwierdzenie - od jutra tj 10 grudnia 2019 można będzie składać zamówienia na nowego Mac Pro - cena startowa $5999 za bazową konfigurację z Xeonem W 8C. Jutro pewnie dowiem się jaka będzie bazowa VGA - zapewne Radeon RX 580, RAM stawiam na 16B, a SSD będzie 1TB. Generalnie $5999 za bida z nędzą - nie sądzę aby w PL cena bazowa była niższa niż 29999PLN A Wy jak obstawiacie?
 8. Takie kwiatki znów u Gigabyte? Następny kamyczek do koszyczka dlaczego produktów tej marki nie należy kupować i nie tylko ze względu na macOS.
 9. Tak a propos HDR - wpierw polecam dokładnie poczytać do czego służy, w jakich materiałach i jak jest wykorzystywany, a potem polecam zestawić z matrycami IPS/VA/TV których natywny kontrast najczęściej zawiera się od kilkuset do paru tysięcy do 1. W każdym razie, HDRu (porządnego) nie da się uzyskać na matrycy IPS - nie wyjdziesz z kontrastem ponad to co potrafi matryca. Jak na IPS standardem jest 1000:1 to i HDR ma max 1000:! inaczej mówiąc każdy obraz jaki widzisz jest HDRem. HDR ma sens wg mnie tylko na matrycach emisyjnych, gdzie punkt obrazu świeci a nie transmisyjnych (TFT) gdzie podświetlany jest cały lub część obrazu. W praktyce porządny HDR można podziwiać tylko na matrycach OLED, następnie HDR wykorzystywany jest przede wszystkim w materiałach Video (Filmy/seriale), gry to parę może paręnaście tytułów. Do tego HDR łączy się z 4k a to wymaga HDMI 2.0x a najlepiej HDMI 2.1... tak czy siak jest wiele zależności i czynników wpływających na jego użyteczność. Wybierając monitor w tej chwili zwracał bym uwagę przede wszystkim do czego ma służyć, a potem wybierał priorytety parametrów, jak rozdzielczość, wielkość, rodzaj matrycy... w każdych z wypadków jednym z najwazniejszych parametrów jest wierność odwzorowania kolorów w przestrzeni barw jaką wspiera monitor. Także bym szukał konstrukcji potrafiącej wyświeci DCI-P3, a poprawne - 100% pokrycie sRGB jest absolutnym minimum.
 10. Jeśli jest jakiś sprzęt na mobo to musi być w BIOS możliwość jego włączenia/wyłączenia. Może przenieśli opcję gdzie indziej.
 11. Widać kloner nie testował takiej sytuacji i coś jest skopane z tym prawie idealnym klonem. Jedyne co mi przychodzi do głowy to spróbować i wymusić zmianę używanego kodeka przez BT - są metody aby wymusić zmianę z AAC używanego przez Apple na np APT/APTX. Widziałem gdzieś w internecie stosowną instrukcję. Trzeba parę komend w terminal wklepać.
 12. Restarty z MSR to restarty zaraz na początku wczytywania kernela. Czy masz zablokowane rejestry MSR łatwo sprawdzić robiąc np preboot.log cloverem - tam w logu masz napisane czy jest blokada MSR czy nie. Ustawienie w BIOS - musisz mieć na 100%.
 13. Jeszcze nie - autor wychodzi z założenia, że powinno się reaktywować windows... Owszem można to zrobić dla wersji którą była kupiona luzem, ale jak jest dostarczona z komputerem to to już nie przejdzie.
 14. Może więc pomijasz coś bardziej oczywistego niż ustawienia BIOS czy configów? Próbowałeś całkowicie czystej instalacji? Inny monitor podłączyć?
 15. To czemu masz sterowniki od Open Core w Colverze? One nie są kompatybilne. Może wypróbuj konfiguracje z aktualnego UniBootX - przenieś tylko dane SMBIOS i ig-platform.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.