Skocz do zawartości

314TeR

Administrators
  • Postów

    18 588
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    355

Aktywność reputacji

  1. Like
    314TeR otrzymał(a) reputację od JWRomek w Czy to może dobrze działać , postawie MacOS ?   
    Spróbuj najpierw z odrobinę starszym systemem, np 10.14, lub 10.15.
    Na problemy z klawiaturą, myszą, polecam poszukanie portów, które działają. macOS mapuje max 15 sztuk na kontroler. X79 nie miał portów USB3.0 Apple korzystał dla USB3.0 z kontrolerów jak pamiętam Asmedia. Spróbuj skorzystać tylko z portów 2.0, ewentualnie 3.0 jak widzisz, że działają.
    Zamrożona instalacja, może być problem z próbą wygaszenia monitora i zamrożeniu obrazu - niekiedy pomaga ruszenie myszką co parę minut.
    Najlepszy poradnik, to sumienne przeczytanie i stosowanie się do rad z tego podręcznika: https://dortania.github.io/OpenCore-Install-Guide/
     
  2. Like
    314TeR otrzymał(a) reputację od Marecki_ w Płyta główna mini ATX ASUSa na Z97   
    Dziękuję za ofertę, to bardzo dobra płyta, ma praktycznie wszystko co potrzebne do życia, nawet możliwość podpięcia karty thunderbolt. Na razie chcę się wstrzymać, może ktoś ma płytę mini ATX, chcę uniknąć dodatkowych kosztów w postaci zmiany obudowy. komputer na mini ATX po prostu mam, zmienił bym tylko płytę, z87 niestety nie obsługuje Broadwella i tylko dlatego muszę zmienić Z87-M Plus. W każdym razie będę pamiętał i się odezwę jak nic innego się nie trafi.
  3. Thanks
    314TeR otrzymał(a) reputację od music w Co się dzieje z Cloverem?   
    Esencja tego jakie mają priorytety devsi od clovera, znów skórki, znów gui... a gdzie istotne poprawki jak np działanie bless przy instalacji poprawek... wciąż konieczność posiadania po kilka/naście razy tego samego kexta w kexts/10.11, 10.12 itd... albo zakładanie że z other zadziała w all... i ta często logika czasami enable false, a gdzie indzie disable true... istny meksyk
    Dla mnie OpenCore jest o wiele bardziej "poukładany" - logicznie zaprojektowane configi, kext do czegokolwiek wystarczy mieć 1 raz, a to czy zostanie załadowany czy nie decyduje dopiero wpis w configu. Niestety dla kogoś kto się przesiada z Clovera na OpenCore jest szok, bo trzeba przeorać masę dokumentacji, ale to procentuje, bo się poznaje działanie. Owszem pewnie elementy mogły by być trochę prostsze, przystępniejsze, ale jak się je "okiełzna" to potem przy aktualizacjach trzeba ogarnąć jedynie zmiany i tyle.
    Największy plus na korzyść OpenCore to dokumentacja. Nie dość, że jest, to jest jeszcze porządnie opisana... to jest przeciwieństwo Clovera gdzie tej dokumentacji po prostu nie ma i nie wiadomo jak niektóre opcje działają, dlaczego, co robią lub chociażby jak ich użyć.
     
  4. Like
    314TeR otrzymał(a) reputację od Artur89 w Power Mac G5 w 2020 roku?   
    Mi do mojej G5 udało się zdobyć jakiś czas temu oryginalną Nvidię 6800 Ultra... Zasuwa aż miło.
    Niestety musisz mieć kartę z BIOSem pod Macintoshe. Pecetowej możesz nie odpalić. Do tego G5 ciągną zasilanie z płyty przez AGP Pro + dodatkowe złącze zasilanie - takie małe z przodu karty.
  5. Thanks
    314TeR otrzymał(a) reputację od kentsh w Apple Silicon i nowe Maki - konferencja 10 listopada 2020   
    I tak forum chyli się ku końcowi, wraz z przejściem Apple na ARM, przestaje mieć rację bytu.
     
    Padło w tym wątku trochę domniemań i założeń... spróbuję je skomentować.
    1. Wydajność CPU - cały czas zakładamy porównanie do obecnej architektury x86 - gdzie procesory są skomplikowane, w zamian programiści mogą względnie łatwo pisać kod. ARM to RISC, zupełnie inna architektura, tu masz względnie małą ilość instrukcji, mało zajmują miejsca w krzemie, wykonywane są szybko przy małym zapotrzebowaniu na energię, ale wymagają bardzo dobrych kompilatorów aby przełożyć ten kod na język maszynowy CPU. Kod wykonywalny na RISC jest "lżejszy" ale aby był efektywny, kompilatory muszą być bardzo dobre. Apple dodatkowo "opakowało" swoje cpu w kooprocesory (nie w sensie klasycznego fpu) a dekoder, kodery itp itd do wielu zastosowań, np video, dlatego płynnie to działa - co zresztą dobrze widać jak się porówna responsywność UI na iPhone i na komplementarnym Androidzie.
    2. Ilość RAM - zakładamy, że zapotrzebowanie na RAM będzie identyczne jak w przypadku x86, ale wcale tak może nie być. Kod ARM jest zupełnie inny i ilość jaką będzie (może zajmować) w RAM może być zupełnie inna. Jak będzie w praktyce - zobaczymy, może skończą się czasy kiedy FireFox zajmuję mi po 8GB RAM, a mój MBP z 16GB ram na x86 non-stop używa swapa w ilości od 4 do 10GB. A ja nie jestem ani grafikiem, ani muzykiem, ani programistą, ani dźwiękowcem. Po prostu z racji tego, że jestem adminem IT potrzebuję na raz niekiedy otwartych kilkadziesiąt zakładek w przeglądarce, kilka terminali ssh, drugą przeglądarkę z paroma kartami (np do testów) i parę innych programów narzędziowych... i gdzie się podziewa te 24-26GB RAM. Jak będzie zobaczymy.
    3. Możliwość podłączenia zewnętrznych monitorów - sam stoję przed decyzją co dalej - mam MBP mid 2012 (ostatni model przed retiną), wciąż się dzielnie trzyma, tylko już Big Sur nie dostałem jako aktualizacja i jeśli chcę zostać w ekosystemie Apple to muszę w najbliższym roku kupić nowego macbooka - a czy to będzie Air/Pro wiele zależy od faktycznej wydajności, możliwości. Najbardziej składniam się w kierunku 1 mocnego macbooka do którego w domu bym podpinał minimum 2 monitory. I tu faktycznie brak możliwości podłączenia więcej niż 1 sztuki jest dla mnie sporym problemem i wiem, że nie wybrał bym żadnego z obecnie dostępnych sprzętów.
    4.
    Poczekamy, zobaczymy - nie analizowałem tematu, nie wiem czy ta grafika jest prawidłowa, czy tylko klikbajt kogoś kto chce zwrócić na siebie uwagę. Skoro Apple zablokował ARM to czemu wciąż można uruchamiać kod z x86.
    5. Ceny - Apple w ostatnich ~8 latach podnosiło ceny wprowadzając nowe produkty na nowe poziomy cenowe zamiast zastępując... ale inni producenci też tak robią.
    Wszystko jest drogie - popatrz ile kosztują obecnie solidne płyty główne do PC - 2000+ to już nic niezwykłego. Do tego dorzuć solidny zasilacz, obudowę już pęka następny 1000zł. Solidna wydajna grafika 3000+, jak jeszcze parę lat temu taka np najmocniejsza 980Ti ledwo przekraczała 2000pln. Wszystko drożeje, a ostatnio kursy walut nie są łaskawe. Coś co parę lat temu kosztowało 1000USD  kiedy USD był 3,3PLN kosztowało 3300, a dziś USD jest 3,75.
    Wiele osób też zapomina, że cykl życiowy produktów Apple jest wyraźnie dłuższy niż komplementarnych PC czy Androidów. Sam pracuję na MBP2012 z 2012 roku, mocy mi nie brakuje, przy SSD ten swap nie jest jakoś uciążliwy i gdyby nie decyzja Apple o ubiciu aktualizacji pewnie bym dalej na nim pracował aż do jego śmierci... Natomiast to wciąż nie oznacza, że już dziś muszę go wywalić, wciąż aktualizacje bezpieczeństwa będą wydawane przez najbliższe 2 lata i bezpiecznie mogę go używać do jesieni 2022 roku - czyli pełne 10 lat. pokażcie mi inny sprzet PC poza naprawdę markowymi i drogimi notebookami które by wytrzymały 10 lat eksploatacji... PS A akumulator wciąż trzyma 78% sprawności nowego po 8-smiu latach i 852 cyklach. To samo z iPhone'ami - Spokojnie można korzystać obecnie z telefonu przez 3 - 4 lata i niczego właściwie nie brakuje. Zawsze dostaje się nowy soft, chodzi on płynnie, ba wręcz mam wrażenie, że każda nowa aktualizacja systemu przyśpiesza i mój iP8+ działa dziś szybciej niż kiedy go nowego wyjmowałem. Czy ktoś z kto ma Androida topowego dostał już aktualizacje o 3 pełne duże aktualizacje systemu od producenta w dniu jego premiery i wciąż ten telefon działa szybko bez problemu?
    6. Taka moja konkluzja... Od premiery M1 na Apple należy przestać patrzeć tak jak dotychczas. Do tej pory Apple zawsze mniej czy bardziej korzystało z rozwiązań firm zewnętrznych jeśli chodzi o napędzanie swoich kompów - Motorolla, PowerPC, x86... musieli je adoptować do tego co chcieli zrobić. Należy też pamiętać, że koncepcja produktów Apple to kompletne urządzenie - hardware + software, dokonali już tego w przypadku iUrządzeń, a teraz robią to dla komputerów. To jak się będą one sprawdzać na co dzień zobaczymy w najbliższych miesiącach. Na pewno wyjdą jakieś problemy, którye ciężko było przewidzieć, dlatego też wprowadzają wpierw do urządzeń najtańszych jako formę poligonu.
    PS Natomiast za brak możliwości rozbudowy w postaci dołożenia RAM czy większego dysku, powinno się Apple piętnować. To sztuczne postarzanie produktu.
     
  6. Like
    314TeR otrzymał(a) reputację od wujek_bogdan w Apple Silicon i nowe Maki - konferencja 10 listopada 2020   
    I tak forum chyli się ku końcowi, wraz z przejściem Apple na ARM, przestaje mieć rację bytu.
     
    Padło w tym wątku trochę domniemań i założeń... spróbuję je skomentować.
    1. Wydajność CPU - cały czas zakładamy porównanie do obecnej architektury x86 - gdzie procesory są skomplikowane, w zamian programiści mogą względnie łatwo pisać kod. ARM to RISC, zupełnie inna architektura, tu masz względnie małą ilość instrukcji, mało zajmują miejsca w krzemie, wykonywane są szybko przy małym zapotrzebowaniu na energię, ale wymagają bardzo dobrych kompilatorów aby przełożyć ten kod na język maszynowy CPU. Kod wykonywalny na RISC jest "lżejszy" ale aby był efektywny, kompilatory muszą być bardzo dobre. Apple dodatkowo "opakowało" swoje cpu w kooprocesory (nie w sensie klasycznego fpu) a dekoder, kodery itp itd do wielu zastosowań, np video, dlatego płynnie to działa - co zresztą dobrze widać jak się porówna responsywność UI na iPhone i na komplementarnym Androidzie.
    2. Ilość RAM - zakładamy, że zapotrzebowanie na RAM będzie identyczne jak w przypadku x86, ale wcale tak może nie być. Kod ARM jest zupełnie inny i ilość jaką będzie (może zajmować) w RAM może być zupełnie inna. Jak będzie w praktyce - zobaczymy, może skończą się czasy kiedy FireFox zajmuję mi po 8GB RAM, a mój MBP z 16GB ram na x86 non-stop używa swapa w ilości od 4 do 10GB. A ja nie jestem ani grafikiem, ani muzykiem, ani programistą, ani dźwiękowcem. Po prostu z racji tego, że jestem adminem IT potrzebuję na raz niekiedy otwartych kilkadziesiąt zakładek w przeglądarce, kilka terminali ssh, drugą przeglądarkę z paroma kartami (np do testów) i parę innych programów narzędziowych... i gdzie się podziewa te 24-26GB RAM. Jak będzie zobaczymy.
    3. Możliwość podłączenia zewnętrznych monitorów - sam stoję przed decyzją co dalej - mam MBP mid 2012 (ostatni model przed retiną), wciąż się dzielnie trzyma, tylko już Big Sur nie dostałem jako aktualizacja i jeśli chcę zostać w ekosystemie Apple to muszę w najbliższym roku kupić nowego macbooka - a czy to będzie Air/Pro wiele zależy od faktycznej wydajności, możliwości. Najbardziej składniam się w kierunku 1 mocnego macbooka do którego w domu bym podpinał minimum 2 monitory. I tu faktycznie brak możliwości podłączenia więcej niż 1 sztuki jest dla mnie sporym problemem i wiem, że nie wybrał bym żadnego z obecnie dostępnych sprzętów.
    4.
    Poczekamy, zobaczymy - nie analizowałem tematu, nie wiem czy ta grafika jest prawidłowa, czy tylko klikbajt kogoś kto chce zwrócić na siebie uwagę. Skoro Apple zablokował ARM to czemu wciąż można uruchamiać kod z x86.
    5. Ceny - Apple w ostatnich ~8 latach podnosiło ceny wprowadzając nowe produkty na nowe poziomy cenowe zamiast zastępując... ale inni producenci też tak robią.
    Wszystko jest drogie - popatrz ile kosztują obecnie solidne płyty główne do PC - 2000+ to już nic niezwykłego. Do tego dorzuć solidny zasilacz, obudowę już pęka następny 1000zł. Solidna wydajna grafika 3000+, jak jeszcze parę lat temu taka np najmocniejsza 980Ti ledwo przekraczała 2000pln. Wszystko drożeje, a ostatnio kursy walut nie są łaskawe. Coś co parę lat temu kosztowało 1000USD  kiedy USD był 3,3PLN kosztowało 3300, a dziś USD jest 3,75.
    Wiele osób też zapomina, że cykl życiowy produktów Apple jest wyraźnie dłuższy niż komplementarnych PC czy Androidów. Sam pracuję na MBP2012 z 2012 roku, mocy mi nie brakuje, przy SSD ten swap nie jest jakoś uciążliwy i gdyby nie decyzja Apple o ubiciu aktualizacji pewnie bym dalej na nim pracował aż do jego śmierci... Natomiast to wciąż nie oznacza, że już dziś muszę go wywalić, wciąż aktualizacje bezpieczeństwa będą wydawane przez najbliższe 2 lata i bezpiecznie mogę go używać do jesieni 2022 roku - czyli pełne 10 lat. pokażcie mi inny sprzet PC poza naprawdę markowymi i drogimi notebookami które by wytrzymały 10 lat eksploatacji... PS A akumulator wciąż trzyma 78% sprawności nowego po 8-smiu latach i 852 cyklach. To samo z iPhone'ami - Spokojnie można korzystać obecnie z telefonu przez 3 - 4 lata i niczego właściwie nie brakuje. Zawsze dostaje się nowy soft, chodzi on płynnie, ba wręcz mam wrażenie, że każda nowa aktualizacja systemu przyśpiesza i mój iP8+ działa dziś szybciej niż kiedy go nowego wyjmowałem. Czy ktoś z kto ma Androida topowego dostał już aktualizacje o 3 pełne duże aktualizacje systemu od producenta w dniu jego premiery i wciąż ten telefon działa szybko bez problemu?
    6. Taka moja konkluzja... Od premiery M1 na Apple należy przestać patrzeć tak jak dotychczas. Do tej pory Apple zawsze mniej czy bardziej korzystało z rozwiązań firm zewnętrznych jeśli chodzi o napędzanie swoich kompów - Motorolla, PowerPC, x86... musieli je adoptować do tego co chcieli zrobić. Należy też pamiętać, że koncepcja produktów Apple to kompletne urządzenie - hardware + software, dokonali już tego w przypadku iUrządzeń, a teraz robią to dla komputerów. To jak się będą one sprawdzać na co dzień zobaczymy w najbliższych miesiącach. Na pewno wyjdą jakieś problemy, którye ciężko było przewidzieć, dlatego też wprowadzają wpierw do urządzeń najtańszych jako formę poligonu.
    PS Natomiast za brak możliwości rozbudowy w postaci dołożenia RAM czy większego dysku, powinno się Apple piętnować. To sztuczne postarzanie produktu.
     
  7. Like
    314TeR otrzymał(a) reputację od cartaurably1980 w NVidia Ampere już oficjalnie, czyli co ominie macOS   
    Cena też wgniata w podłogę.
    Widać, że nvidia nie ma konkurencji, więc każdy jej nowy model po prostu stawia półkę wyżej niż dotychczasowe.
  8. Thanks
    314TeR otrzymał(a) reputację od aftp25 w Czy na tym sprzęcie mozna postawić Mojave   
    Tak
  9. Like
    314TeR otrzymał(a) reputację od wujek_bogdan w Co się dzieje z Cloverem?   
    Esencja tego jakie mają priorytety devsi od clovera, znów skórki, znów gui... a gdzie istotne poprawki jak np działanie bless przy instalacji poprawek... wciąż konieczność posiadania po kilka/naście razy tego samego kexta w kexts/10.11, 10.12 itd... albo zakładanie że z other zadziała w all... i ta często logika czasami enable false, a gdzie indzie disable true... istny meksyk
    Dla mnie OpenCore jest o wiele bardziej "poukładany" - logicznie zaprojektowane configi, kext do czegokolwiek wystarczy mieć 1 raz, a to czy zostanie załadowany czy nie decyduje dopiero wpis w configu. Niestety dla kogoś kto się przesiada z Clovera na OpenCore jest szok, bo trzeba przeorać masę dokumentacji, ale to procentuje, bo się poznaje działanie. Owszem pewnie elementy mogły by być trochę prostsze, przystępniejsze, ale jak się je "okiełzna" to potem przy aktualizacjach trzeba ogarnąć jedynie zmiany i tyle.
    Największy plus na korzyść OpenCore to dokumentacja. Nie dość, że jest, to jest jeszcze porządnie opisana... to jest przeciwieństwo Clovera gdzie tej dokumentacji po prostu nie ma i nie wiadomo jak niektóre opcje działają, dlaczego, co robią lub chociażby jak ich użyć.
     
  10. Like
    314TeR otrzymał(a) reputację od reyder w Co się dzieje z Cloverem?   
    Esencja tego jakie mają priorytety devsi od clovera, znów skórki, znów gui... a gdzie istotne poprawki jak np działanie bless przy instalacji poprawek... wciąż konieczność posiadania po kilka/naście razy tego samego kexta w kexts/10.11, 10.12 itd... albo zakładanie że z other zadziała w all... i ta często logika czasami enable false, a gdzie indzie disable true... istny meksyk
    Dla mnie OpenCore jest o wiele bardziej "poukładany" - logicznie zaprojektowane configi, kext do czegokolwiek wystarczy mieć 1 raz, a to czy zostanie załadowany czy nie decyduje dopiero wpis w configu. Niestety dla kogoś kto się przesiada z Clovera na OpenCore jest szok, bo trzeba przeorać masę dokumentacji, ale to procentuje, bo się poznaje działanie. Owszem pewnie elementy mogły by być trochę prostsze, przystępniejsze, ale jak się je "okiełzna" to potem przy aktualizacjach trzeba ogarnąć jedynie zmiany i tyle.
    Największy plus na korzyść OpenCore to dokumentacja. Nie dość, że jest, to jest jeszcze porządnie opisana... to jest przeciwieństwo Clovera gdzie tej dokumentacji po prostu nie ma i nie wiadomo jak niektóre opcje działają, dlaczego, co robią lub chociażby jak ich użyć.
     
  11. Like
    314TeR otrzymał(a) reputację od music w UWAGA! Clover v2.5, r5018+ - aktualizacja   
    Z Cloverem jest problem, że ostatnio skupiają się w większości na nowych ikonkach, ozdobnikach czy funkcjach prezentacyjnych skórek niż faktycznie istotnych ulepszeniach. Do tego nieprzemyślane kluczowe zmiany jak np rozlokowanie sterowników DOS/UEFI czy instalator co niby miał przenosić je same, ale tego nie robił dobrze. Z tymi sterownikami w ogóle uważam, że dali mega ciała, bo przy okazji zmiany lokalizacji wywalony został po cichu AptioMemoryFix - był kasowany z starego folderu a w nowym już nie był instalowany nowy, bo nowego nie ma w instalatorach 5xxx. Jeśli ktoś korzystał w configu z DisableDrivers i wyłączał niepotrzebne sterowniki w tym domyślne Cloverowe OsxAptioFix*Drv - to pięknie ubijany był start systemu.
    Ogólnie odnoszę wrażenie, że na linii OpenCore <-> Clover jest jakaś niechęć i chyba bardziej z strony developerów Clovera niż vit9696. Być może vit9696 nie mógł się przebić z pomysłem poprawienia kluczowych elementów jak np prawidłowa obsługa Bless, czy zwyczajnie obsługi skrótów klawiszowych jak CMD+R, CMD+V (Verbose), etc, więc postanowił stworzyć alternatywę. Jak się popatrzy obecnie przy jak wielu projektach i to najbardziej kluczowych obecnie macza palce, to dziwię się, że Developerzy Clovera byli tak niechętnie do niego nastawieni. Sam pamiętam sprawę zapisu do NVRAM na platwformach Z87/Z97 i nowszych z którym był problem jakiś czas temu, na które lekarstwo znalazł właśnie vit9696, oraz jak zaciekle apianti zarzucał mu, że nie ma racji... a fakty? AprioMemoryFix i jakoś ten zapis do NVRAM magicznie działo się uruchomić. Potem kod z AptioMemoryFix został przeniesiony do OsxAptioFix3Drv.
    vit9696 jest obecnie odpowiedzialny za takie projekty jak LILU, AppleALC, WhateverGreen, VirtualSMC, Shiki czy wspomniany w wątku OpenCore. Jak się spojrzy, to bez jego rozwiązań scena OSx86 byłaby wciąż mocno upośledzona? Wyobrażacie sobie, że aby odpalić dźwięk trzeba byłoby znów podkładać zmodyfikowane AppleHDA, czy aby odpalić nvidię modyfikować AppleGraphicsPolicy...
    Moim zdaniem trzeba przyjrzeć się poważnie OpenCore i być może opuścić statek stagnacji o nazwie Clover.
    O OpenCore możemy dyskutować w dedykowanym dziale: https://hamac.pl/forum/121-opencore-efilagacy-bootloader-osx86/
  12. Thanks
    314TeR otrzymał(a) reputację od music w UWAGA! Clover v2.5, r5018+ - aktualizacja   
    No to jak widzę koniec przygody vit9696 z Cloverem... pora przesiąść się na OpenCore.
     
     
  13. Like
    314TeR otrzymał(a) reputację od music w Linki do pobierania instalatorów macOS z Mac App Store   
    Linki do pobierania instalatorów macOS (Mac OS X) bezpośrednio z Mac App Store
    El Capitan 10.11.6:
    https://apps.apple.com/pl/app/os-x-el-capitan/id1147835434?mt=12
    Sierra 10.12.6:
    https://apps.apple.com/pl/app/macos-sierra/id1127487414?l=pl&mt=12
    High Sierra 10.13.6:
    https://apps.apple.com/pl/app/macos-high-sierra/id1246284741?l=pl&mt=12
    Mojave 10.14.6:
    https://apps.apple.com/pl/app/macos-mojave/id1398502828?l=pl&ls=1&mt=12
    Catalina 10.15.x:
    https://apps.apple.com/pl/app/macos-catalina/id1466841314?l=pl&mt=12
     
    Nie wszystkie wersje dadzą się pobrać z każdej wersji systemu. Ograniczenie to głównie dotyczy chęci pobrania starszego systemu z poziomu nowszego, np mając 10.13.6 aplikacja Mac App Store nie pozawala pobrać instalatora 10.11.6, za to można pobrać każdą nowszą wersję o ile sprzęt na jakim chcemy to zrobić wspiera dany system, czyli np na komputerze na którym oficjalnie można zainstalować maks 10.11.6 nie ściągniemy żadnego nowszego systemu.
  14. Like
    314TeR otrzymał(a) reputację od Ratio w Fujitsu Esprimo P720 - Clover nie bootuje instalacyjnego pendrive z macOS   
    A czemu nie pobierzesz instalacji z Mac App Store - tylko szukasz jakiś dziwnych wersji?
    El Capitan 10.11.6:
    https://itunes.apple.com/pl/app/os-x-el-capitan/id1147835434?mt=12
    Sierra 10.12.6:
    https://itunes.apple.com/pl/app/macos-sierra/id1127487414?l=pl&mt=12
    High Sierra 10.13.6:
    https://itunes.apple.com/pl/app/macos-high-sierra/id1246284741?l=pl&mt=12
    Mojave 10.14.6:
    https://itunes.apple.com/pl/app/macos-mojave/id1398502828?ls=1&mt=12&l=pl
     
  15. Like
    314TeR otrzymał(a) reputację od BestPlay w UniBootX Clover - oficjalny uniwersalny bootloader haMac.pl   
    Już jest aktualna wersja.
    Co nowego w wersji 2019-11-20   
     
    Kompatybilność z macOS Catalina 10.15.1 Kluczowe komponenty:
    Clover r5098 AppleALC - 1.4.3 Lilu 1.3.9 WhateverGreen - 1.3.4 USBInjectAll - 0.7.1  
  16. Like
    314TeR otrzymał(a) reputację od wujek_bogdan w UniBootX Clover - oficjalny uniwersalny bootloader haMac.pl   
    Już jest aktualna wersja.
    Co nowego w wersji 2019-11-20   
     
    Kompatybilność z macOS Catalina 10.15.1 Kluczowe komponenty:
    Clover r5098 AppleALC - 1.4.3 Lilu 1.3.9 WhateverGreen - 1.3.4 USBInjectAll - 0.7.1  
  17. Like
    314TeR otrzymał(a) reputację od music w Rozbudowa komputera aby działał MacOS   
    Aktualnie iMaci są właśnie na Q370 - najbliższym szerzej dostępnym chipsetem jest właśnie Z370. W Z390 bym się nie pchał jak chcesz mieć na nim macOS, nikomu nie udało się uruchomić na Z390 zapisu do NVRAM, a może być ona w przyszłości wręcz kluczowy przy stawianiu macOS, np OpenCore wręcz wymaga jego poprawnego działania.
    A płyta - co kto lubi - Reyder nie lubi ASUSa - bo oszczędza w tanich konstrukcjach na sekcjach zasilania, droższe są już OK, ale są droższe i to czasami sporo od innych marek. Za to z doświadczenia wiem, że z ASUSami poza specyficznymi modelami jest najmniej dziwnych kwiatków. Stabilnie działają porty USB (nie plują urządzeniami w sleep), sleep działa, większość płyt ma świetne zarządzanie wentylatorami - szukaj konstrukcji z Fan Expert - jak skonfigurujesz poprawnie profile to poznasz co to znaczy mieć cichy komputer. Warto poszukać czy w zasięgu finansowym masz konstrukcję z USB Flash Back - w przypadku konieczności modyfikacji BIOSu np o jakieś patche pod macOS, będziesz mógł prosto wgrać potem taki BIOS, a taka potrzeba jest np z BIOSami do płyt z chipsetami Z87/Z97 aby odblokować przyblokowany NVRAM.
  18. Like
    314TeR otrzymał(a) reputację od BestPlay w Aktualizacja Z97 do Cataliny   
    Na szybko dodać tylko i jest intel. Lepiej, jest podać właściwy igplatform przez wpis w device. Przypomnij się wieczorem to Ci podeśle obie wersje to odpalenia poprawnie iGPU w trybie domyślnym i bez wyjść do QuickSync. 
  19. Like
    314TeR otrzymał(a) reputację od BestPlay w UniBootX Clover - oficjalny uniwersalny bootloader haMac.pl   
    Tak,
    Postaram się na dniach zaktualizować i wrzucić.
  20. Like
    314TeR otrzymał(a) reputację od Najrad w UniBootX Clover - oficjalny uniwersalny bootloader haMac.pl   
    Tak,
    Postaram się na dniach zaktualizować i wrzucić.
  21. Thanks
    314TeR otrzymał(a) reputację od marcinsa w MOBO pod LGA1150   
    Późnie BIOSy do ASUSów na Z87/Z97 często mają tzw white listę na module nvram blokującą zapis pod macOS. Reyder opracował patch do modułu NVRAM i jak potrafię "odblokować" takowy BIOS. Problem jest z jego wgraniem, ponieważ płyty sprawdzają podpisy cyfrowe i taki zmodyfikowany BIOS ma ten podpis uszkodzony, przez co go nie wgramy oficjalnymi metodami. Obejścia są 3:
    Programowanie specjalnym narzędziem auflash z parametrem /GAN - ale ono uszkadza na np Z97-A mac address karty sieciowej (i być może inne indywidualne dane do płyty) - generalnie NIE polecam. Wyciągniecie zawartości kości BIOS przy pomocy programatora, modyfikacja i wgranie ponowne programatorem - programatory to umożliwiające są dość tanie i można je kupić za dosłownie niskie kilkadziesiąt PLN - stosować jak nie ma opcji #3. Kupienie płyty która posiada USB Flash Back - to taki programator BIOSów wbudowany w płycie - on nie sprawdza podpisów i można nim wgrać BIOS do kości - resumując najlepiej szukać płyty która ma USB Flash Back. Reszta to pikuś, jest wiele wdzięcznych i spoko działających płyt w macOS - spoko tzn dających się odpalić w 100%, działa audio, LAN, USB nie strzela fochów, działa sleep, restart, shutdown. Takimi pewniakami niemal na 100% są praktycznie wszystkie ASUSy na Z87/Z97. Płytami które przewinęły się przez moje ręce i mogę potwierdzić 100% działanie to: Maximus Impact VII, Z97-A, Z97-C, Gryphon Z87, Z87M-Plus i inne których nie pamiętam. Z Z87 jest tylko jeden minus, bo raczej nie uświadczysz na nich modułów do M.2 NVMe, one zostały dodane późniejszych BIOSach dla Z97. W Z97 jedynie trzeba popchnąć LPC, ale to jest tylko jeden legacy kext więcej względem Z87.
  22. Like
    314TeR otrzymał(a) reputację od music w Zmiana Mac Pro 3.1 na równorzędne iMac lub Mac Mini - pytania?   
    Ciężko będzie Ci znaleźć maczka który będzie zarazem mocny i tani.
     
    Dla kontrastu - najmocniejszy seryjny Mac Pro 5,1 - 2 procki po 6C - w geekbenchu multicore: 19310
    http://browser.geekbench.com/v4/cpu/10940446
    Mój haMac na i7 4790K - 4C - w geekbenchu multicore: 19067
    http://browser.geekbench.com/v4/cpu/11612813
     
    Jak widzisz wyniki zbliżony, a bardzo dobrą płytę pod Z97 powinieneś znaleźć ~400PLN, 4790K za 950PLN. Pamięci 32GB najlepszej G.Skill Trident X 2400CL10 za 1000: https://allegro.pl/oferta/g-skill-trident-x-32gb-ddr3-2400mhz-4x8gb-cl10-waw-7852291135, 16GB powinno kosztować w granicy 500PLN.
     
    Reasumując, poniżej 2000PLN, możesz mieć komputer o wydajności najmocniejszego cMP. Grafikę mocną masz, dyski poprzekładasz, ba nawet możesz pomyśleć o M.2 NVMe.
     
    Jak trafisz np ASUSa Z97 Pro Gamer - to będziesz miał pancerny zestaw, bo ta płyta była wyjątkowo udana pod macOS. Nawet ostatnio zmodyfikowaliśmy BIOS do niej i odblokowaliśmy zapis NVRAM w najnowszej wersji.
  23. Like
    314TeR otrzymał(a) reputację od wujek_bogdan w OpenCore - dyskusja ogólna   
    Rozumiem idee i co masz na myśli, i ją bardzo mocno wyznaję. Z takiego powodu właśnie powstał UniBootX, nie po to aby było skomplikowanie, ale po to aby skomplikowaną czynność jak tworzenie zestawu startowego sprowadzić do paru niezbędnych czynności.
    Moja wypowiedź jest tożsama tylko do tego szczególnego wypadku OC i OCC. W obu wypadkach i tak aby cokolwiek wprowadzić, musisz wiedzieć co wprowadzasz. W OpenCore jeszcze większy jest na to położony nacisk, ale ułatwia to świetna dokumentacja. Taki konfigurator to front end do jakiegoś configu. Tu aby cokolwiek zrobić i tak musisz mieć bazę i to najlepiej zbliżoną do posiadanego sprzętu wypadku. W obu konfiguratorach NIE da się zbudować configu od zera. D;atego uważam, że te programy są świetne, ale w praktyce ułatwiają głównie początkującym użytkownikom zapoznanie się i wprowadzenie zmian. Zaawansowany użytkownik szybciej okiełzna taki config wspomagając się zwykłym edytorem pilnującym składni XML jak np PlistEdit, niż w CC/OCC. OC i OCC to klikacz, żeby np zdublować jakiś wpis, musisz wpierw dodać wiersz (+), potem wpisać w kolumnę A, potem B, potem C, potem D... ufff następny wiersz, kiedy to w PlistEdit robisz CMD+C-->CMD+V i zmieniasz tylko to co potrzeba. Nie wierzysz, spróbuj wpisać "z ręki" chociaż 3, 4 wiersze w patchach do USB jak wyjdzie nowy system i będziesz musiał dodać wpisy dla nowej wersji kernela.
     
    Ale żeby nie tylko narzekać a coś sprawdzić odpaliłem przed chwilą OCC i sprawdziłem co robi. Ogólnie nie jest źle, aczkolwiek niestety są drobne błędy. Najpoważniejszy to samodzielna zamiana wpisu:
    <key>ConsoleBehaviourOs</key> <string>ForceGraphics</string> na
    <key>ConsoleBehaviourOs</key> <string>ForceText</string> Druga rzecz - to zrobienie lekkiego bałaganu w sekcji PlatformInfo - Oprócz istniejącej sekcji Generic jak jest pokazane w dokumentacji, OCC pododawał sam z siebie sekcje DataHub, PlatformNVRAM, SMBIOS z zdublowanymi danymi z Generic. Tu zaznaczam, że trzeba się zapoznać z dokumentacją co te sekcje robią, bo są powielone SNy czy MLB, etc... trzeba się dowiedzieć, która sekcja za co odpowiada, bo być może te działanie ma sens którego obecnie ja nie znam.
    Poza tym nie podoba mi się, że OCC usuwa wszystkie klucze których wartość jest NULL. Ja osobiście wolę mieć klucz i wartość NULL, ponieważ jak będę potrzebował dodać wartość do klucza, to nie muszę wpierw dodawać klucza, szukać gdzie on powinien być, jak się nazywa itp itd. Jak jakiś klucz w configu jest to niech on zostanie. Tu widać, że autor/autorzy OCC stawiają na swoją logikę i do takiego zachowania CC i OCC najbardziej mam zastrzeżenia.
     
  24. Like
    314TeR otrzymał(a) reputację od wujek_bogdan w UniBootX OpenCore - pre Alpha 0.1 dla Haswell Z87 i Z97   
    Pierwsza przymiarka do bazy nowego UniBootX bazującego na OpenCore.
    Wersja ta bazuje na oficjalnej wersji OpenCore 0.5.2 + AppleSupport 2.1.2 + VirtualSMC 1.0.9 - kexty są aktualne na dzień 6.11.2019r.
    Z góry proszę o wyrozumiałość i zgłaszanie uwag - tylko z głową - to jest nie dość, że wczesna wersja OpenCore, to też jest to moja pierwsza przymiarka aby dać Wam z grubsza config pozwalający odpalić macOS na Haswellu Z87 Z97 bez względnie doktoryzowania się.
    Są 2 configi:
    config HD4600.plist - użyć jak korzystamy tylko z iGPU HD4600 config dGPU plus HD4600.plist - użyć jak korzystamy z dGPU i chcemy odpalić z HD4600 bez wyjść aby działał poprawnie np Quick Sync lub VDADecoder Wybrać stosowny config i zmienić jego nazwę na:
    config.plist Bez poprawienia nazwy configu NIE odpalimy w ogóle OpenCore.
    Domyślny Timeout ustawiony na 30s
     
    Do zestawu dodatkowo dodane:
    USBMap - skrypt do generowania tabeli SSDT dla portów USB - do opisania w innym poradniku.
    macinfo 2.0.8 w wersji na macOS jaki i Windows - jest to pakiet pozwalający wygenerować POPRAWNĄ parę SystemSerialNumber i MLB - to SĄ PARY i potem je dodać do w/w configu!
    Przed opaleniem należy w configu odnaleźć poniższą sekcję:
    <key>PlatformInfo</key> <dict> <key>Automatic</key> <true/> <key>Generic</key> <dict> <key>MLB</key> <string>M000000000001</string> <key>ROM</key> <data>ESIzAAAA</data> <key>SpoofVendor</key> <true/> <key>SystemProductName</key> <string>iMac14,2</string> <key>SystemSerialNumber</key> <string>W0000000001</string> <key>SystemUUID</key> <string>00000000-0000-0000-0000-000000000000</string> </dict> <key>UpdateDataHub</key> <true/> <key>UpdateNVRAM</key> <true/> <key>UpdateSMBIOS</key> <true/> <key>UpdateSMBIOSMode</key> <string>Create</string> </dict> I uzupełnić numery generując np w macinfo lub przenosząc z swojego configu clovera. Do uzupełnienia są od góry MLB, ROM, SystemSerialNumber, SystemUUID.
     
    Przygotowanie pendrive: sformatować na Fat32 wypakować do głównego folderu tak aby w nim był folder EFI.
     
    Działać i pisać wrażenia.
    UniBootX_OpenCore_Haswell_Z87_Z97_-_pre_Alpha_0.1.zip
  25. Like
    314TeR otrzymał(a) reputację od man_of_the_oak w UniBootX OpenCore - pre Alpha 0.1 dla Haswell Z87 i Z97   
    Pierwsza przymiarka do bazy nowego UniBootX bazującego na OpenCore.
    Wersja ta bazuje na oficjalnej wersji OpenCore 0.5.2 + AppleSupport 2.1.2 + VirtualSMC 1.0.9 - kexty są aktualne na dzień 6.11.2019r.
    Z góry proszę o wyrozumiałość i zgłaszanie uwag - tylko z głową - to jest nie dość, że wczesna wersja OpenCore, to też jest to moja pierwsza przymiarka aby dać Wam z grubsza config pozwalający odpalić macOS na Haswellu Z87 Z97 bez względnie doktoryzowania się.
    Są 2 configi:
    config HD4600.plist - użyć jak korzystamy tylko z iGPU HD4600 config dGPU plus HD4600.plist - użyć jak korzystamy z dGPU i chcemy odpalić z HD4600 bez wyjść aby działał poprawnie np Quick Sync lub VDADecoder Wybrać stosowny config i zmienić jego nazwę na:
    config.plist Bez poprawienia nazwy configu NIE odpalimy w ogóle OpenCore.
    Domyślny Timeout ustawiony na 30s
     
    Do zestawu dodatkowo dodane:
    USBMap - skrypt do generowania tabeli SSDT dla portów USB - do opisania w innym poradniku.
    macinfo 2.0.8 w wersji na macOS jaki i Windows - jest to pakiet pozwalający wygenerować POPRAWNĄ parę SystemSerialNumber i MLB - to SĄ PARY i potem je dodać do w/w configu!
    Przed opaleniem należy w configu odnaleźć poniższą sekcję:
    <key>PlatformInfo</key> <dict> <key>Automatic</key> <true/> <key>Generic</key> <dict> <key>MLB</key> <string>M000000000001</string> <key>ROM</key> <data>ESIzAAAA</data> <key>SpoofVendor</key> <true/> <key>SystemProductName</key> <string>iMac14,2</string> <key>SystemSerialNumber</key> <string>W0000000001</string> <key>SystemUUID</key> <string>00000000-0000-0000-0000-000000000000</string> </dict> <key>UpdateDataHub</key> <true/> <key>UpdateNVRAM</key> <true/> <key>UpdateSMBIOS</key> <true/> <key>UpdateSMBIOSMode</key> <string>Create</string> </dict> I uzupełnić numery generując np w macinfo lub przenosząc z swojego configu clovera. Do uzupełnienia są od góry MLB, ROM, SystemSerialNumber, SystemUUID.
     
    Przygotowanie pendrive: sformatować na Fat32 wypakować do głównego folderu tak aby w nim był folder EFI.
     
    Działać i pisać wrażenia.
    UniBootX_OpenCore_Haswell_Z87_Z97_-_pre_Alpha_0.1.zip
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.