Jump to content

reyder

Members
 • Posts

  755
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  58

Posts posted by reyder

 1. Ja powiem tak.. aktualnie mam BCM94360CD i nie mam z nim problemów. Jednakże BCM94360CD może się różnic od innego BCM94360CD Product ID, Vendor ID. Jeden będzie działa od kopa, drugi już nie. Jak kupisz od jakiegoś pewnego źródła to nie będziesz miał problemów.

  Dodatkowo u jednej osoby zdarzył się taki wypadek, że przestało działać BT (chyba było to BCM94360CS2 ). System wywalał się na wgraniu Fw. Rozwiązaniem było uruchomianie kontrolera na starszej wersji macOS (to był bug systemu) albo na Windowsie. Fw wgrał się tam poprawnie i można była przełożyć moduł s powrotem.

 2. Z informacji, które do mnie trafiają. Nowe maszyny z M1, które mają maksymalnie 16GB RAMu robią swap-a do SSD w naprawdę zastraszającym tempie. To jest status tylko po 2 miesiącach użytkowania przez jednego z znanych użytkowników.

  7FQx5gF.jpg

  PQjEPD6.jpg

  Wspominałem już dawno temu, że 16GB dla macOS już dawno nie jest wystarczające do normalnej pracy. Podejrzewam, że SSD (SDRGJHI4) w mac to TLC i jest estymowane w przedziale 150 TBW.

  150 / 15 = 10 * 2 = 20 miesięcy co przekłada się na niecałe 2 lata ?? SSD jest oczywiście nie wymienne :)

 3. Abyś usłyszał muzykę ze swojego komputera musisz:

  • Dodać nazwę kexta do sekcji Kernel->Add (z pamięci pisze)
  • Dodać kext do odpowiednio folderu.
  • Dodać odpowiednie layout-id  do DevicePropeties. Jakie? Jest lista na github AppleALC.

  W celu uruchomienia światłowodu albo miedzianych kabli:

  • Dodać nazwę kexta do sekcji Kernel->Add (z pamięci pisze)
  • Dodać kext do odpowiednio folderu. (Musisz oczywiści wgrywać odpowiedni kext)
 4. Możesz też poprosić kogoś aby zrobił obraz na macu, ty ściągniesz sobie, wgrasz go za pomocą:

  dd if=/home/me/image.img of=/dev/target bs=1M

  i będziesz miał identyczną kopie zrobionego obrazu na macu.

  Jak chce to ci taki zrobię, tylko musisz umieć wgrać sobie go przez dd tak jak napisałam wyżej bo tego nie będę tłumaczył.

 5. Ja się aktualnie nie podejmuje (brak czasu). Ogólnie to nie jest prosta sprawa ze względu na rodzaj chipsetu jaki został zastosowany oraz implementacji w bios (to obchodzili chyba jakimis pluginami czasami).

  Teraz jeszcze czytam i dodatkowo trzeba wgrywać specjalny firmware, oraz jumper dla pinów dla karty TB.

 6. Doszliśmy do sytuacji gdzie aktualizacja systemu (do Big Sur) może całkowicie zablokować sprzęt. 🤣 Nie jesteś w stanie na nim nic zrobić, przeinstalować systemu, recovery, kompletnie nic.

   

  Cytat

  Users are reporting that during the course of updating to ‌macOS Big Sur‌, their machines are stuck displaying a black screen. Key reset combinations, including NVRAM, SMC, safe mode, and internet recovery, are all reportedly inaccessible after attempting to install the update, leaving no way to bypass the static black screen.

  It appears that the overwhelming number of users experiencing problems are owners of the late 2013 and mid 2014 13-inch MacBook Pro, but it is unclear exactly how many users of these models have been affected. It is also of note that these are the oldest models supported by ‌macOS Big Sur‌.

  To tylko pokazuje ja ograniczoną kontrole masz nas swoim sprzętem, kupując Apple. Nie tyczy się to oczywiście hackintosha bo SMC jest emulowane a macOS nie ma dostępu aby modyfikować Bios.

   

  Kolejny przypadek całkowicie inny:

   

  Cytat

  Several customers who purchased a new Mac with an M1 Apple Silicon app have discovered an issue when attempting to restore the machine, which leads to it becoming non-functional and stuck on error screen that says "An error occurred preparing the update. Failed to personalize the software update."

  Cytat

  I just received my M1 MacBook Pro and Macbook Air. Because I don't need any of the included software, it is always my procedure to restore the operating system without things like garage band and iMovie.

  during the install process, an error occurs relating to "customizing the system update"

  after a couple hours on the phone with Apple care, they told me that 75 other people have called in with this issue, and They have no work around. I was instructed to return my systems, or wait for a fix. Without having an operating system running, there is no way for me to install any future updates, so these computers are effectively bricked.

  Kupując jakikolwiek inny sprzęt masz możliwość reinstalacji, przywrócenia go do działania ale nie Apple.

 7. Widzę, że kogoś bardzo coś boli.

  Cytat

  Zgadzam się w kwestii nazewnictwa. Te literki "Pro" nie bardzo wiem, co oznaczają, bo przecież nie "profesjonalny". Czy iPhone Pro jest tylko dla profesjonalistów? Jakich? Może profesjonalnych fotografów, albo fotografików? A może prowadzą profesjonalne rozmowy przez telefon...?

  To się nazywa strategia marketingowa. To samo stosowane jest przy składaniu PC, gdzie używane jest słowo 'gaming'. Poza tym cytat z strony Apple:

  Cytat

  Czyli dłużej niż kiedykolwiek wcześniej w jakimkolwiek Macu. To nasz najpopularniejszy notebook dla profesjonalistów, przeniesiony na jeszcze wyższy poziom.

  Jasno chyba jest tam napisane dla profesjonalistów.

   

  Cytat

  Wszystkim innym polecam zapoznanie się z benchmarkami M1, publikowanymi już coraz częściej w sieci.

  Nikt nie powiedział, że nowy SoC Apple nie jest wydajny. Ja nawet mówiłem, że wydajnościowo będzie bardzo dobrze już z miesiąc temu.

   

  Cytat

  Ja (ściślej moja żona, która przecież nie jest takim profesjonalistą, jak np. @reyder), będzie miała ten komputer już w tym tygodniu... Pozdrawiam.

  Niech się cieszy i testuje. Ja poczekam aż przynajmniej podstawowe narzędzia będą do niego dostępne. Docker i wiele innych narzędzi developerskich jest zapowiadanych dopiero na początek 2021. Potem poczekać aż to wszystko zostanie w miarę ustabilizowane, ale do tego czasu będą już nowe maszyny ;-)

 8. Macbook-a Pro wiele firm używa, w tym ja,  jako stacje roboczą na której się zwykle pracuje poprzez podłączenie przez Thunderbolt do stacji dokującej. Sprzęt musi być przenośny bo czasami pracujesz w domu a czasami w biurze. Chyba pomyliłeś maszynę przeznaczoną do pracy z zabawką dla dzieci lub żony, która przegląda internet. To nie jest target tej linii produktów. Podłączenie mniej niż 2 monitorów wyklucza jakąkolwiek profesjonalną a nawet komfortową pracę. Każdy u kogo instalowałem jakiegokolwiek Hackiotosha używał od 2 do 4 monitorów w tym jednym był profesjonalnym wyświetlaczem OLED.

   

  Cytat

  Po co kilka monitorów podpiętych do tego laptopa? Po co kilkadziesiąt(naście) portów?

  Chyba żartujesz z tymi pytaniami co nie ?

  To 16GB albo 8GB jest także dzielone przez GPU. Nie zapomnijcie o tym.

  Podsumowując to co Apple pokazało jest testowym produktem, który nie ma zastosowania w profesjonalnej półce. Apple czeka aż ktoś to kupi za cenę Premium i będzie to na nich testował aby dostarczyć następną generacje za rok, która będzie targetowała rynek profesjonalny. Można się z tym nie zgadzać ale taka jest prawda.

   

 9. Cytat

  Running list of the new limitations.

  MacBook Pro:

  • 16GB RAM Max, down from 32GB
  • Two Thunderbolt ports, down from four
  • Maximum of one external display, down from two
  • No eGPU support

  Mac Mini:

  • 16GB RAM Max, down from 64GB
  • Two Thunderbolt ports, down from four
  • Maximum of two external displays (one must be HDMI), down from three
  • No eGPU support
  • No 10Gb Ethernet opion

  To rozwiewa chyba wszystkie wątpliwości, czy jest sens kupna tego, czy warto lepiej poczekać na 2 generacje. Dlaczego Apple nie umieściło tego na konferencji ?

 10. 5200zł za Macbooka Air z 8GB i 256GB. Musiałbym chyba upaść na głowę. 🤣 Z tego co pamiętam parę lat temu już przy 16GB miałem problemy bo czułem jak Mac przerzuca pamięć na SSD przy domowym użytkowaniu. W jakich czasach przyszło nam żyć. Z drugiej strony się ciesze niech apple kroi na kasę ile wlezie, ja też bym nie miał żadnych skrupułów jeżeli ktoś jest gotowy to kupić.

 11. Już na samym początku informuję że ram jest przytwierdzany na stałe, więc nie zrobisz sobie łatwego upgrade. Czy opłaca się kupić Mac Mini ? Nie, nic od Apple nie opłaca się kupować bo ceny są kosmiczne. Czy opłaca się czekać na maca na ARM ? Prawdopodobnie tak, może tylko nie na pierwszą generacje.

  Wydajnościowo będzie bardzo dobrze, będzie to naprawdę dobry wybór jeśli chodzi o urządzenie codziennego użytku. Do zastosowań profesjonalnych na razie nie będzie się to nadawać. Jedynie co mi się nie podoba to zamykanie systemu macOS. Przy hackintoshu mogę do pewnego stopnia łatwo powyłączać wszystkie głupie udziwnienia wprowadzane w nowych wersjach, przy Macu Mini, Macbooku już nie bardzo.

  System niestety kieruje się w stronę głupiego użytkownika. W sensie: my Ci mówimy, że to możesz robić i nic innego nie jest ci potrzebne.

  • Zainstalowanie innego systemu będzie problemem. Bye bye Windows bye bye Linux.
  • Odzyskanie danych z uszkodzonego maca będzie niemożliwe.
  • Za jakiekolwiek uszkodzenie w celu naprawy będzie musiał płacić grubą kasę bo tylko Apple będzie mogło cokolwiek zrobić.
  • Brak możliwości pełnego filtrowania sieciowego. TAK. Apple w nowy systemie zabrało Ci taką możliwość. Ich aplikacji masz nie ruszać. Jedynie możesz sobie wyciąć ruch gdzieś dalej, ale to już nie ma sensu.
  • Obrzydliwa ilość telemetrii: Starting with 10.15, macOS might actually be talking to Apple every time a new script is executed.
  • Aktualny T2, który został ostatnio skompromitowany pod względem bezpieczeństwa, a jest on używany jako zamiennik Intelowskiego TrustZone. Apple nie ustosunkowało się do tej pory do tej olbrzymiej luki.
  • Masa innych rzeczy których nie chce mi się przytaczać.

   

  Ogólnie Apple zakłada po cichu kaganiec na użytkowników macOS. Z iOS już dawno się to stało, przez monopol wielu małych developerów i dużych firm ma problem.

  Sorry za offtop :) Ogólnie na razie się wstrzymaj. Patrz jak wygląda sytuacja z maszynami na arm i wtedy podejmuj jakieś decyzje, albo jak musisz mieć na teraz to na NUC powinieneś wszystko odpalić włącznie z TB3, nie licząc nieszczęsnego Intelowskiego Wifi+BT, które nie będzie działało perfekcyjnie.

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.