Jump to content

music

Donator
 • Content Count

  1201
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  17

Reputation Activity

 1. Like
  music got a reaction from cartaurably1980 in DELL M4800 4600 HD / K2100M - Catalina   
  Odnośnie clovera to powyżej wersji 5116 nastąpiła zmiana https://www.insanelymac.com/forum/topic/304530-clover-change-explanations/?page=7
   
  W Twoim przypadku Musisz zmienić w pliku konfiguracyjnym config.plist Clovera wartość parametru NoDefaultProperties z true na false. Wartość true jest domyśla. Na przykład pobierając ten plik  https://github.com/CloverHackyColor/CloverBootloader/releases/download/5121/Clover-5121-X64.iso.7z
  możesz zobaczyć w której sekcji występuje NoDefaultProperties w pliku config.plist Clovera
 2. Thanks
  music got a reaction from adiif1 in DELL M4800 4600 HD / K2100M - Catalina   
  Odnośnie clovera to powyżej wersji 5116 nastąpiła zmiana https://www.insanelymac.com/forum/topic/304530-clover-change-explanations/?page=7
   
  W Twoim przypadku Musisz zmienić w pliku konfiguracyjnym config.plist Clovera wartość parametru NoDefaultProperties z true na false. Wartość true jest domyśla. Na przykład pobierając ten plik  https://github.com/CloverHackyColor/CloverBootloader/releases/download/5121/Clover-5121-X64.iso.7z
  możesz zobaczyć w której sekcji występuje NoDefaultProperties w pliku config.plist Clovera
 3. Like
  music reacted to wujek_bogdan in Gigabyte GA-P31-DS3L i Xeon X5450 - czy da radę?   
  Jest to część standardu ACPI, ACPI z kolei to standard pozwalający na komunikowanie się sprzętu z oprogramowaniem. Dzięki niemu z poziomu oprogramowania jest możliwe kontrolowanie pewnych aspektów zarządzania energią.
  DSDT to pewnego rodzaju tabele opisujące jakie urządzenia znajdują się na płycie głównej. Na podstawie tych tabel system operacyjny rozpoznaje urządzenia i wczytuje odpowiednie sterowniki (a mówiąc precyzyjniej: rozszerzenia jądra) dla tych urządzeń. W macOS, w przeciwieństwie do Windows, sterowniki są integralną częścią systemu (choć są od tego wyjątki). System może je załadować, lub nie, w zależności od tego na jakim sprzęcie jest uruchomiony. Filozofia jest tutaj więc zbliżona do tego jak działają systemy Linuksowe.
  W przypadku nowych płyt głównych zazwyczaj poprawki DSDT nie są wymagane, starsze płyty, jak twoja, wymagają ich dużo częściej. Część poprawek może być nałożona "w locie" przez bootloader. 
  Niestety nie ma tutaj prostej odpowiedzi ponieważ najpierw trzeba zidentyfikować problemy jakie twój sprzęt ma. Ogólne informacje znajdziesz tutaj:
  https://www.insanelymac.com/forum/topic/278170-dsdt-—-what-is-it-and-how-do-i-get-it/ https://hamac.pl/forum/27-dsdt-opisy-narzędzia-przykłady/ Jest kilka wątków na tym forum, są też wątki na insanelymac. Są nawet gotowe DSDT dla tej płyty - ale z tymi bym uważał. Musisz mieć identycznią konfigurację: tak samo skonfigurowany BIOS i taką samą wersję BIOS-u. Nie masz też pewności, że gotowe DSDT jest przygotowane prawidłowo.
 4. Like
  music reacted to 314TeR in UWAGA! Clover v2.5, r5018+ - aktualizacja   
  Z Cloverem jest problem, że ostatnio skupiają się w większości na nowych ikonkach, ozdobnikach czy funkcjach prezentacyjnych skórek niż faktycznie istotnych ulepszeniach. Do tego nieprzemyślane kluczowe zmiany jak np rozlokowanie sterowników DOS/UEFI czy instalator co niby miał przenosić je same, ale tego nie robił dobrze. Z tymi sterownikami w ogóle uważam, że dali mega ciała, bo przy okazji zmiany lokalizacji wywalony został po cichu AptioMemoryFix - był kasowany z starego folderu a w nowym już nie był instalowany nowy, bo nowego nie ma w instalatorach 5xxx. Jeśli ktoś korzystał w configu z DisableDrivers i wyłączał niepotrzebne sterowniki w tym domyślne Cloverowe OsxAptioFix*Drv - to pięknie ubijany był start systemu.
  Ogólnie odnoszę wrażenie, że na linii OpenCore <-> Clover jest jakaś niechęć i chyba bardziej z strony developerów Clovera niż vit9696. Być może vit9696 nie mógł się przebić z pomysłem poprawienia kluczowych elementów jak np prawidłowa obsługa Bless, czy zwyczajnie obsługi skrótów klawiszowych jak CMD+R, CMD+V (Verbose), etc, więc postanowił stworzyć alternatywę. Jak się popatrzy obecnie przy jak wielu projektach i to najbardziej kluczowych obecnie macza palce, to dziwię się, że Developerzy Clovera byli tak niechętnie do niego nastawieni. Sam pamiętam sprawę zapisu do NVRAM na platwformach Z87/Z97 i nowszych z którym był problem jakiś czas temu, na które lekarstwo znalazł właśnie vit9696, oraz jak zaciekle apianti zarzucał mu, że nie ma racji... a fakty? AprioMemoryFix i jakoś ten zapis do NVRAM magicznie działo się uruchomić. Potem kod z AptioMemoryFix został przeniesiony do OsxAptioFix3Drv.
  vit9696 jest obecnie odpowiedzialny za takie projekty jak LILU, AppleALC, WhateverGreen, VirtualSMC, Shiki czy wspomniany w wątku OpenCore. Jak się spojrzy, to bez jego rozwiązań scena OSx86 byłaby wciąż mocno upośledzona? Wyobrażacie sobie, że aby odpalić dźwięk trzeba byłoby znów podkładać zmodyfikowane AppleHDA, czy aby odpalić nvidię modyfikować AppleGraphicsPolicy...
  Moim zdaniem trzeba przyjrzeć się poważnie OpenCore i być może opuścić statek stagnacji o nazwie Clover.
  O OpenCore możemy dyskutować w dedykowanym dziale: https://hamac.pl/forum/121-opencore-efilagacy-bootloader-osx86/
 5. Thanks
  music reacted to 314TeR in UWAGA! Clover v2.5, r5018+ - aktualizacja   
  No to jak widzę koniec przygody vit9696 z Cloverem... pora przesiąść się na OpenCore.
   
   
 6. Like
  music reacted to Estrax in Składam haMaca... w końcu. Z370, Z87? Do pracy z dźwiękiem, Logic, Ableton itd.   
  Są trzy powody, by używać macOS do audio, nawet jeśli pracuje się z wykorzystaniem DAWów dostępnych również na innych systemach:
  1) Stabilność DAWów przy ogromnych projektach (200+ ścieżek) - niestety, wciąż taki Ableton, Cubase czy Pro Tools działają bardziej stabilnie na macOS, aniżeli na Windowsie. Wyczekuję dnia, w którym to się zmieni. Przy mniejszych projektach (do 150 ścieżek) nie widać większych różnic.
  2) Dostępność pluginów - ze względu na to, że lwia część branży "pro-audio" pracuje na Macach, powstaje na ten system sporo pluginów, których brak jest na Windowsie. Szczególnie mowa o efektach korzystających z GPU.
  3) Praca z hardware - część zewnętrznego hardware ma beznadziejny support systemów operacyjnych innych niż macOS. Niby MIDI to po prostu MIDI, ale wciąż jest różnica między sterownikami "generic MIDI" a tymi pod konkretny model hardware, które dla mniej popularnego sprzętu wychodzą praktycznie tylko na macOS.
 7. Like
  music reacted to oswaldini in Linki do pobierania instalatorów macOS z Mac App Store   
  Można ratować się jeszcze softem dosdude1: http://dosdude1.com/software.html
  macOS Catalina Patcher macOS Mojave Patcher macOS High Sierra Patcher macOS Sierra Patcher Używamy apek tylko do pobierania obrazów, bez modyfikacji. Ominiemy tym softem problem jak u kogoś pobiera się z appstore pliczek instalacyjny 22MB zamiast całość.
 8. Like
  music reacted to 314TeR in Linki do pobierania instalatorów macOS z Mac App Store   
  Linki do pobierania instalatorów macOS (Mac OS X) bezpośrednio z Mac App Store
  El Capitan 10.11.6:
  https://apps.apple.com/pl/app/os-x-el-capitan/id1147835434?mt=12
  Sierra 10.12.6:
  https://apps.apple.com/pl/app/macos-sierra/id1127487414?l=pl&mt=12
  High Sierra 10.13.6:
  https://apps.apple.com/pl/app/macos-high-sierra/id1246284741?l=pl&mt=12
  Mojave 10.14.6:
  https://apps.apple.com/pl/app/macos-mojave/id1398502828?l=pl&ls=1&mt=12
  Catalina 10.15.x:
  https://apps.apple.com/pl/app/macos-catalina/id1466841314?l=pl&mt=12
   
  Nie wszystkie wersje dadzą się pobrać z każdej wersji systemu. Ograniczenie to głównie dotyczy chęci pobrania starszego systemu z poziomu nowszego, np mając 10.13.6 aplikacja Mac App Store nie pozawala pobrać instalatora 10.11.6, za to można pobrać każdą nowszą wersję o ile sprzęt na jakim chcemy to zrobić wspiera dany system, czyli np na komputerze na którym oficjalnie można zainstalować maks 10.11.6 nie ściągniemy żadnego nowszego systemu.
 9. Like
  music reacted to danielosx86 in sprzęt który powinien pójść bez bólu?   
  Z Z390 wcale nie jest tak źle, mam Z390 Gaming X i w zasadzie nie ma z nią problemów. Nie używam ani skryptów do emulacji NVRAM, ani innej metody, jedynie aptiomemoryfix i emuvariableuefi. Działa wszystko bez zająknięcia, nie ma pomieszanych języków, działa iMessage i FaceTime itd. Problemy z alokacją pamięci owszem są, ale slide=0 załatwia sprawę. Wg mnie to kosmetyka, nie ma co demonizować.
 10. Like
  music reacted to 314TeR in Rozbudowa komputera aby działał MacOS   
  Aktualnie iMaci są właśnie na Q370 - najbliższym szerzej dostępnym chipsetem jest właśnie Z370. W Z390 bym się nie pchał jak chcesz mieć na nim macOS, nikomu nie udało się uruchomić na Z390 zapisu do NVRAM, a może być ona w przyszłości wręcz kluczowy przy stawianiu macOS, np OpenCore wręcz wymaga jego poprawnego działania.
  A płyta - co kto lubi - Reyder nie lubi ASUSa - bo oszczędza w tanich konstrukcjach na sekcjach zasilania, droższe są już OK, ale są droższe i to czasami sporo od innych marek. Za to z doświadczenia wiem, że z ASUSami poza specyficznymi modelami jest najmniej dziwnych kwiatków. Stabilnie działają porty USB (nie plują urządzeniami w sleep), sleep działa, większość płyt ma świetne zarządzanie wentylatorami - szukaj konstrukcji z Fan Expert - jak skonfigurujesz poprawnie profile to poznasz co to znaczy mieć cichy komputer. Warto poszukać czy w zasięgu finansowym masz konstrukcję z USB Flash Back - w przypadku konieczności modyfikacji BIOSu np o jakieś patche pod macOS, będziesz mógł prosto wgrać potem taki BIOS, a taka potrzeba jest np z BIOSami do płyt z chipsetami Z87/Z97 aby odblokować przyblokowany NVRAM.
 11. Like
  music reacted to 314TeR in Zmiana Mac Pro 3.1 na równorzędne iMac lub Mac Mini - pytania?   
  Ciężko będzie Ci znaleźć maczka który będzie zarazem mocny i tani.
   
  Dla kontrastu - najmocniejszy seryjny Mac Pro 5,1 - 2 procki po 6C - w geekbenchu multicore: 19310
  http://browser.geekbench.com/v4/cpu/10940446
  Mój haMac na i7 4790K - 4C - w geekbenchu multicore: 19067
  http://browser.geekbench.com/v4/cpu/11612813
   
  Jak widzisz wyniki zbliżony, a bardzo dobrą płytę pod Z97 powinieneś znaleźć ~400PLN, 4790K za 950PLN. Pamięci 32GB najlepszej G.Skill Trident X 2400CL10 za 1000: https://allegro.pl/oferta/g-skill-trident-x-32gb-ddr3-2400mhz-4x8gb-cl10-waw-7852291135, 16GB powinno kosztować w granicy 500PLN.
   
  Reasumując, poniżej 2000PLN, możesz mieć komputer o wydajności najmocniejszego cMP. Grafikę mocną masz, dyski poprzekładasz, ba nawet możesz pomyśleć o M.2 NVMe.
   
  Jak trafisz np ASUSa Z97 Pro Gamer - to będziesz miał pancerny zestaw, bo ta płyta była wyjątkowo udana pod macOS. Nawet ostatnio zmodyfikowaliśmy BIOS do niej i odblokowaliśmy zapis NVRAM w najnowszej wersji.
 12. Like
  music reacted to 314TeR in OpenCore - dyskusja ogólna   
  Inaczej - bo faktycznie moja wypowiedź wygląda jakbym siał jakimś defetyzmem. Jeszcze raz od początku.
  OpenCore i Clover Configurator to narzędzie ułatwiające początkującym użytkownikom ogarnięcie skomplikowanych configów w formacie XML. Zwalniają one przede wszystkim z znajomości składni XML a wiec i popełnienie potencjalnych błędów technicznych składni jak i merytorycznych. Niestety te programy obsługują parametry takie jakie zaprogramuje im autor tej aplikacji. Jeśli składnia jakiegoś parametru się zmieni, zostanie dodana lub usunięta to OCC/CC musi te zmiany uwzględniać. Tu niestety nie jest tak pięknie. Nawet dla znanego od lat Clovera CC nie wspiera wszystkich parametrów. Podobnie może być dla OpenCore o czym uprzedzają autorzy którzy testowali tę aplikację. Nie mniej autor OC Configuratora wciąż nad nim pracuje i jest dynamicznie rozwijany. Jakiś miesiąc temu OC Configurator wspierał wersje 0.0.x kiedy były już 0.5.0 i 0.5.1. Dziś widzę, że wspiera już 0.5.2. Być może już moje słowa i autorów OC dotyczące psucia składni są nieaktualne.
  Nie mniej OpenCore się dynamicznie rozwija i paradoksalnie bezpieczniej wziąć przykładowy config i go poprawić ręcznie. I to najlepsze wyjście i paradoksalnie takie podejście jest o wiele prostsze niż z Cloverem. Zasadniczą różnicą takiego podejścia jest to, że przykładowy config z clovera jest sieczką, a przykładowy config z OpenCore jest bardzo logicznie poukładany i paradoksalnie dostosowanie do naszych potrzeb sampla OpenCore jest o wiele prostsze niż sampla Clovera.
  Na dziś najlepiej edycję configu z OpenCore polecam robić jakimś edytorem XML podpierając się dokumentacją dostarczoną z OpenCore. Przed użyciem OCC zrobić kopie, sprawdzać, czy coś nie uciekło. Szybko i wygodnie porównać 2 pliki można w np BBEdit.
 13. Thanks
  music reacted to 314TeR in OpenCore - dyskusja ogólna   
  OC Configurator nie jest w pełni kompatybilny z aktualnymi wersjami OpenCore - nawet autorzy OpenCore ostrzegają! W większości wypadków psuje config.plist. Uważajcie co robi!
 14. Thanks
  music reacted to 314TeR in OpenCore - dyskusja ogólna   
  Plusy
  Bardziej przemyślana konstrukcja. To czy dany sterownik czy kext jest ładowany czy nie decyduje wpis w configu, dzięki temu nie trzeba mieć osobnych katalogów dla kextów, np osobnych w 10.13 i 10.14, tylko wszystko definiuje się w configu. Świetna, wręcz rewelacyjna dokumentacja - naprawdę wystarczy RTFM aby wedzieć co i do czego służy. Każda wersja też ma informacje o zmianach. Prawidłowa obsługa BLESS - wreszcie macOS instalując czy aktualizując NIE trzeba pilnować aby wybierać "Install macOS from XYZ". W Cloverze w ogóle to nie działa prawidłowo już od paru wydań macOS i nie da się zainstalować automatycznie aktualizacji. Aktualizacje i instalacja wymaga wybierania właściwej opcji, tu OC sam to robi, a w Cloverze trzeba pilnować ręcznie. Inaczej zrealizowane ładowani kextów, wg autorów lepiej - są dwa zasadnicze aspekty na plus, pierwszy to jak ładuje się kext do LANu to nie trzeba wymuszać popychać IONetworkFamily, drugi to NIE trzeba wyłączać SIP, oba te aspekty to spory plus. Szybsze ładowanie systemu i mniej sterowników EFI Obsługa prawidłowa wyboru startu przez dysk startowy z preferencji. Obsługa skrótów klawiszowych podczas startu jak na maczku - CMD + V, ALT, CMD + R itd. Ponoć lepsza obsługa FileVault2 - nie wiem nie korzystam, ciężko mi się wypowiedzieć. Wbudowane patche na limit portów - nie trzeba podawać pierdyliarda wpisów, a włącza się tylko 1 opcję. Minusy - to zakładam, że będzie poprawione
  Dla mnie najistotniejszy to ładowanie poprawek do tabel ACPI, czy też customowych tabel SSDT nie tylko w macOS ale też i w wszystkich pozostałych systemach, w tym i Windows. Dla jednych "future" - tak to autorzy OC przedstawiają - dla mnie potęzny minus, bo wystarczy np załadować tabelę SSDT z funkcją wyłączania kontrolerów EHCI od USB i bum - wylatuje aktywacja Windows i trzeba ponownie aktywować. Sęk w tym, że jak mamy klucz no to OK, można przeboleć i zainstalować, ale jak mamy np licencję elektroniczną już w fabryce przypisaną do komputera (np każdy nowy notebook) to takiej licencji nie popchniemy. Ja bym chciał aby wymuszanie ładowania poprawek do DSDT, SSDT i innych tweaków dla wszystkich systemów było opcjonalne i żeby można było to wyłączyć. Mocno rozbudowany config w XLM i miejscami może być dla wielu konfudujący. Wiele opcji kluczowych, jest na początku "dziwnie" rozlokowanych, np Boot Argsy ukryte pod kluczem UUID odpowiadającego wpisu w NVRAM. Jak się tego nie wie, to można sobie poszukać. Generalnie okiełzanie OpenCore wymaga poświęcenia czasu, nie ma wyjścia i trzeba parę godzin poświęcić na zapoznanie się z dokumentacją. Jak ktoś to zrobi, to wiedza potem procentuje, bo trzeba wyprostować i poukładać sobie logikę OC w głowie. Siermiężny wybór systemu - jak wciśniemy ALT lub wymusimy pokazanie systemów do rozruchu - to pokazuje się lista np 3 - 4 pozycje od góry ponumerowane 1. 2. 3. ale nie ma żadnego znacznika który aktualnie jest wybrany do rozruchu. Tak samo jak ustawiony jest timeout to nie widać ile czasu jest odliczania. Zmiana rozruchu odbywa się wciskając klawisze 1, 2, 3 itd. Mam nadzieję, że to wkrótce zostanie usprawnione - mi osobiście NIE zalezy na kolorowych skórkach, ale niech minimalna obsługa zostanie zachowana. OpenCore preferuje VirtualSMC zamiast FakeSMC - podstawowe funkcje VirtualSMC spełnia - niestety nie ma pluginu do odczytu temperatur, wiatraków, etc z VGA. Dodatkowa uwaga - bo nie mogę tego uznać jako minus, a jako wymóg - OpenCore wymaga poprawnie działającego NVRAM, także np na Z97 z zablokowanym BIOSem lub Z390 ja bym się nie pokusił o stawianie. W teorii można, bo jest emulator, ale emulator NIE załatwi wszystkiego.
  Dodatkowo mi się zdarzały restarty po wybudzeniu z sleep, których nie miałem w cloverze - ale tego dokładnie nie zdiagnozowałem, krótko testowałem OC na Z97 i była to jedyna bolączka. Poza tym OC działał mi naprawdę zaczie. Gdyby nie problem z wywalającą się licencja elektroniczną na Windows szczerze mówiąc już bym miał OC na co dzień, a tak nie chce mi się walczyć z ponownymi aktywacjami czy reinstalacjami Windows. Mam w nim parę programów aktywowanych które są o wiele droższe niż sam Windows.
  PS Zaraz wrzucę Config przykładowy dla Z87/Z97.
 15. Like
  music got a reaction from domirob1 in Update do Catalina.   
  Na Reddit https://www.reddit.com/r/hackintosh/comments/den28t/whats_new_in_macos_catalina/
  Wiele szczegółowych informacji odnośnie zmian w Catalinie można przeczytać tu 
   
 16. Thanks
  music reacted to 314TeR in Update do Catalina.   
  Ja do USB od paru dni eksperymentuję z USBmap: https://github.com/corpnewt/USBMap
  Generalnie działa na dokładnie takiej samej zasadzie jak Hacking Tool, ale paradoksalnie jest dla mnie przejrzystszy i cała operacja jest lepiej opisana.
  Testuję też kompilację metod proponowanych przez autorów OpenCore o w/w mapowania przez Hacking Tool lub USBMap i ciekawie to wygląda, szczególnie jak ktoś ma Z97 lub wcześniejszą platformę. Na Haswellach i wcześniejszych wydaje mi się, że opłaca się "ubić" całkowicie kontroler EHCI i zostawić tylko XHCI - w końcu XHCI obsługuje wstecznie EHCI i UHCI. Jednym prostym patchem w postaci tabelki SSDT wyłącza się połowę portów. Potem pozostaje zmapować tylko te których używamy, a jest ich o WIELE mniej, więc można w praktyce na większości płyt zmapować wszystkie porty.
  Co do metody - USBPort.kext vs SSDT-UIAC + USBInjectAll to obie niestety mają wady. USBPort.kext - co zmiana kextu do USB w systemie to konieczność jego "regeneracji", czyli znów lecimy z całą procedurą. Natomiast SSD-UIAC wygląda chyba lepiej, bo tylko trzeba zaktualizować USBInjectALL, to wg mnie bezpieczniejsze rozwiązanie.
 17. Like
  music reacted to rzooff in AHCI -jego włączenie, gdy jest zablokowane na płycie głównej   
  Chyba źle rozumiesz ten cytat po angielsku, bo nie ma tam ani słowa o włączeniu zablokowanego AHCI.
  To, którego kexta potrzebujesz zależy od tego jaki masz kontroler dysków - deviceId - i w jakim trybie on działa.
 18. Like
  music reacted to Ian in MacOS 10.15 Catalina   
  Przed chwila zrobiłem sobie backup w Time Machine mojej testowej Cataliny. Co ciekawego: Backup robi sie bezproblemowo, tak, jak do tej pory, ale w backupie sa teraz trzy volumeny (jak słusznie poprawia nomenklaturę @reyder): volumen systemowy 'NN' z podkatalogami: System i EFI-Backups, volumen z danymi 'NN - Data' z podkatalogami: Users, System, Applications i Library oraz volumen 'Recovery' z podkatalogiem zawierającym pliki potrzebne do odzyskiwania systemu, m.in. BaseSystem.dmg. Dysk do backupu formatuje sie, jak poprzednio, w macOS Extended (Journaled).
 19. Thanks
  music reacted to 314TeR in Czy warto podmieniać SSDT jak wszystko działa?   
  Wow - ale zakręciłeś... 
   
  Skrypt Pike'a generuje tabelę SSDT potrzebną aby na macu PM działał optymalnie. Tym skryptem generujesz stany APST i ACST których tabele ACPI z zwykłych PC zwyczajnie nie mają. Nic się nie nakłada na inne. Jedyny drop jaki można zrobić, to tabeli DMAR jak jest.
   
  A czemu złe jest dropowanie wszystkich tabel SSD? Kiedyś tabele SSDT były tylko od PM i właściwie tyle. Od już ładnych paru lat zarówno w notebookacha jak i w PC w tabelach SSDT można odnaleźć konfigurację USB, kontrolera SATA, ogólnie kod który kiedyś był w DSDT. I co się stanie jak włączysz drop? Otóż wywalasz tabele do obsługi sprzetu niezbędnego do uruchomienia systemu.
   
  Uważaj co czytasz, gdzie czytasz i to co piszą... przede wszystkim sam musisz zrozumieć jak to działa, aby nie wbijać się na takie miny... bo przecież napisali tak na forum np tonego... a i napisali, a wiesz ile ludzie głupot piszą i nikt nie zwraca na to uwagi a wręcz im przyklaskują? Więcej rezerwy do czytania i więcej samodzielnego myślenia. 
 20. Thanks
  music reacted to reyder in Proszę o poradę konfiguruję kolejnego kompa :)   
  Jeśli będzie to procesor z serii 9xxx to będziesz musiał prosić kogoś aby wgrał najnowszy BIOS albo żeby w sklepie Ci wgrali. Płyty Z370 były wydawane pod procesory 8xxx, ale wspierają też 9xxx, tylko potrzebują tej aktualizacji.
  Możesz też brać Z390, tylko wtedy licz się z problemami z NVRAM oraz alokacją pamięci podczas uruchamiania.
 21. Thanks
  music reacted to 314TeR in Przyszłość forum haMac.pl   
  Brutalna prawda jest taka - ja straciłem w dużej mierze zapał do ciągnięcia forum samemu. Jeśli zebrało by się parę osób, które chciały by pomóc w prowadzeniu jego, np zamieścić jakiś news o nowym rozwiązaniu, napisać jakiś poradnik, etc, to ma sens dalsze utrzymywanie tego forum. W innym wypadku nie widzę sensu.
  Także czy to forum będzie czy nie zależy wyłącznie od Was. Zaplecze jest, miejsce i zasoby są, tego mi nie brakuje. Brakuje osób zaangażowanych.
 22. Thanks
  music reacted to 314TeR in Nowe działy 10.15 Catalina i OpenCore   
  Od dziś są dostępne nowe działy:
  macOS 10.15 Catalina - zamieszczamy w nim swoje problemy z instalacją systemu na danym sprzęcie
  OpenCore - wszystko na temat nowego dynamicznie rozwijającego się bootloadera sceny OSx86.
 23. Thanks
  music reacted to kemot77 in OpenCore - minimalistyczny bootloader twórcy Lilu   
  Z mojej strony również mogę polecić OpenCore- używam go już od dłuższego czasu i nie doświadczyłem żadnych problemów (a należy pamiętać o tym, że jest to jeszcze dosyć wczesna wersja rozwojowa). Czysty, minimalistyczny, szybki (sytem ładuje się nieco szybciej niż na Cloverze) i stabilny. Z racji tego, myślę, że w niedługim czasie stanie się preferowanym bootloaderem, a inne opcje odejdą do lamusa. Sama instalacja jest dosyć łatwa, natomiast znalezienie optymalnych parametrów w configu może okazać sie dla niektórych już nieco trudniejsze, dlatego polecam przejrzeć uważnie manual https://github.com/acidanthera/OpenCorePkg/blob/master/Docs/Configuration.pdf , w którym wszystkie opcje są szczegółowo opisane oraz te poradniki: https://github.com/khronokernel/Getting-Started-With-OpenCore https://khronokernel-2.gitbook.io/opencore-vanilla-desktop-guide/
 24. Like
  music reacted to Najrad in OpenCore - minimalistyczny bootloader twórcy Lilu   
  Czy ktoś używa Open Core na co dzień? Jak wygląda sprawa stabilności i wszelakich niuansów na dziś?
 25. Like
  music reacted to HIDEE in OpenCore - minimalistyczny bootloader twórcy Lilu   
  A działa na starych płytach głównych bez EFI?
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.