Jump to content

MrVanosh

Members
 • Content Count

  100
 • Joined

 • Last visited


Reputation Activity

 1. Like
  MrVanosh reacted to 314TeR in Natywny zapis do NVRAM - modyfikacje BIOS   
  @MrVanosh - testowy BIOS dla Ciebie - ale uprzedzam - biorę odpowiedzialność jedynie za pozytywne efekty. Całe ryzyko wgrywania i potencjalnego uwalenia płyty bierzesz na siebie.
   
  maximus-vii-hero-asus-3503-macos-mmtool45-test.zip
 2. Like
  MrVanosh reacted to 314TeR in Natywny zapis do NVRAM - modyfikacje BIOS   
  Sprawdziłem BIOS 3503 do mojej płyty - ASUS Maximus VII Impact, i moduł nvramsmi jest tak samo zablokowany jak w wcześniejszych wersjach. Na szczęście ASUS widać był leniwy i chyba tylko wprowadził poprawki do mikrokodu zapewne w związku z błędami meltdown i spectre. Patch jaki opracował Reyder do mojego modułu zadziałał i mam wersję 3503 do mojej płyty z działającym zapisem do NVRAM i działającymi profilami XMP.   Załączam tę wersję do postu, dla innych, wgranie wyłącznie przez USB Flashback, nazwę BIOSu trzeba zmienić na M7I.CAP.
   
  Dla potomnych jak podmieniam moduły aby działały profile XMP:
   
  Otwieramy BIOS w UEFITool (aktualnie 0.25.1):
   

  Szukamy ciągu znaków "nvramsmi" - rozklikujemy wyszukany ciąg znaków zawierających obraz PE32 i zostaniemy przerzucenie do właściwej sekcji. Klikamy prawym klawiszem na "PE32 image section" i robimy "Extract body..." - mamy wypakowany moduł, modyfikujemy ciąg znaków (tutaj właściwy ciąg znaków znalazł Reyder - ja nie mam niestety dostępu IDA który obsługuje kod UEFI). Notujemy UUID modułu - u mnie 842A454A-75E5-408B-8B1C-36420E4E3F21 - będzie potem potrzebny w MMTool 4.5 Jak mamy już zmodyfikowany moduł nvramsmi podmieniamy jego za pomocą "Replace body...". Zapisujemy plik BIOSu z menu UEFITool - Save image file  
  Gdyby UEFITool działał OK, to byłby koniec roboty, niestety taka podmiana modułu w UEFITool z jakiegoś powodu psuje działanie profili XMP i bez względu co się ustawi to pamięć i tak działa na 1333 mimo, że  wybiera się np 2400.
   
  A teraz trik jaki znalazłem jak to obejść. Wystarczy otworzyć plik zmodyfikowanego BIOSu w starym MMTool 4.5 (nowsze nie działają), szukamy modułu po zanotowanym wcześniej UUID, robimy extract "as is body" zmodyfikowanego modułu, otwieramy oryginalny niezmodyfikowanych plik BIOSu i robimy replace na zmodyfikowany moduł.
   
  Musimy pamiętać, że wszelkie modyfikacje BIOS psują jego podpis i staje się niemożliwe wgranie takiego BIOSu standardowymi metodami, działa tylko sprzętowy programator, lub np USB Flashback.
   
  Po wgraniu przez USB Flashback możemy cieszyć się i zapisem do NVRAM i działającymi profilami XMP.   
  Obiecany BIOS do ASUS Maximus VII Impact w wersji 3503 z natywnym zapisem do NVRAM pod macOS i działającymi profilami XMP:
  maximus-vii-impact-asus-3503-macOS.cap.zip
 3. Like
  MrVanosh reacted to 314TeR in Dotykowy ekran na szynie USB   
  A te patche do dsdt to jakieś wielkie są? Bo na upartego możesz je przenieść do config.plist i zapomnieć w ogóle o patchowaniu a inni z takiego configa by mieli wielki pożytek jakbyś udostępnił wsad pod UniBootX.
 4. Like
  MrVanosh reacted to 314TeR in Dotykowy ekran na szynie USB   
  To bardzo miło ze strony autora. Teraz masz większą motywacje do odpalenia wszystkiego...
 5. Like
  MrVanosh reacted to 314TeR in Dotykowy ekran na szynie USB   
  Ten identyfikator co podałeś to na 99% touchscreen a nie sam ekran. Obawiam się, że i tak czeka Cię odpalenie wbudowanej karty (iGPU) aby macOS sensownie działał. 
 6. Like
  MrVanosh reacted to 314TeR in Kexty nvidia 05b07   
  Spoko, tak podrzucam info, mam i leży a to jednak jedna z bardziej uniwersalnych VGA pod macOS bo i obsługuje OpenCL i Metal.
 7. Like
  MrVanosh reacted to 314TeR in Kexty nvidia 05b07   
  Do czego potrzebujesz VGA? 
   
  Mam walającą się w szufladzie ASUSa Radeona 7770 z dobrym i cichym chłodzeniem DirectCU. Działa na niej metal, OpenCL dla np FCPX, a w obliczu wciąż braku sterowników od nvidii dla 10.13, oraz rozwiązania problemów z sleepem możliwe, że będzie trzeba się przerzucać na Radeony... 
   
  Jakbyś był zainteresowany to pisz na PW. 
 8. Like
  MrVanosh reacted to 314TeR in Kexty nvidia 05b07   
  DVI-I a DVI-D to sprawa oczywista i są różne, DVI-A umożliwia przesył toru analogowego. Natomiast DVI-D występuje w dwóch wersjach, single link i dual link. Widziałem kablem single link które miały wszystkie piny w wtyczce, ale nie miały wszystkich połączeń elektrycznych, przez co taki kabel nie działał na monitorach z rozdzielczością 1920x1200. 
   
  Jak masz miernik, to możesz zweryfikować czy wszystkie piny w kablu są "drożne".
   
  To i tak chwytanie się brzytwy... bo jak VGA by miała działać, to by działała na HDMI. 
 9. Like
  MrVanosh reacted to 314TeR in Kexty nvidia 05b07   
  Po tym wszystkim co zrobiłeś, wygląda, że pozostaje tylko zmiana VGA na inną. 
   
  Możesz mi uwierzyć lub nie, ale praktycznie wszystkie karty od ATI HD 3xxx i nvidii 2xx, które mają DVI w tym DVI też jest tor audio. Wynika to z konstrukcji i podobieństw DVI i HDMI. Porównaj sobie sygnały elektryczne jakie są w złączu DVI i HDMI. Jako tako sygnał w DVI i HDMI do rozdzielczości 1920x1200 w ogóle się nie różni, są dokładnie te same sygnały puszczone w w taki sam kabel. Szczerze mówiąc nie wiem dokładnie jak jest miksowany tor cyfrowy obrazu i audio, ale to akurat nie jest istotne, ważne że całość trafia w strumie TMDS. To czy VGA potrafi puścić audio zależy czy VGA posiada cyfrowy kodek na każdym z wyjść, a z tego co wiem praktycznie każdy chip od czasów premier w/w układów ma zaimplementowane kodeki audio w sobie. NVIDIA i ATI projektują chipy tak aby były uniwersalne, żeby producenci kart mogli sami sobie zdecydować czy na wyjściu A chcą mieć DVI czy HDMI, dlatego też kodeki znajdują się na każdym wyjściu. Kodek audio będzie uaktywniony jak monitor przedstawi się EDID zawierającym informacje o możliwości puszczenia audio. 
   
  U Ciebie podejrzewam, że raczej monitor nie ogarnia toru audio na wejściu DVI, pewnie jakbyś połączył kablem VGA DVI -> HDMI Monitor to dźwięk by się znalazł. To oczywiście nie wpływa w ogóle na Twój problem, bardziej piszę to jako ciekawostkę aby nie dyskwalifikować/zakładać, że skoro DVI to dźwięku ma nie być i koniec.  
   
  PS Po DVI powinieneś mieć kable Dual Link - taki sprawdzałeś? 
 10. Like
  MrVanosh reacted to 314TeR in Kexty nvidia 05b07   
  Ale wiesz że w 99% wypadków DVI wcale nie przeszkadza a monitor/karta może się inaczej zachowywać. Po DVI jak masz monitor z dźwiękiem też jest przesyłany dźwięk. Poszukaj dobrze w specyfikacji karty/monitora - zdziwisz się. 
   
  U Ciebie może te dwa urządzenia się zwyczajnie nie dogadują. 
   
  Próbowałeś zrobić "okrojony" EDID? 
  http://hamac.pl/topic/8953-marginesy-przy-bootowaniu-clover%C5%82adowanie-osx-monitor-rozpoznany-jako-tv/
   
  Ja tym skryptem muszę spacyfikować mój LG 27", który błędnie jest wykrywany jako TV i macOS ustawia mu błędne parametry. 
 11. Like
  MrVanosh reacted to 314TeR in Kexty nvidia 05b07   
  To pozostaje wgrać w kartę inny BIOS.
 12. Like
  MrVanosh reacted to 314TeR in Kexty nvidia 05b07   
  Link masz pare postów wyżej.
   
  A fizycznie na karcie nie widać?
 13. Like
  MrVanosh reacted to 314TeR in Kexty nvidia 05b07   
  Pierwsza sprawa - jak aktywujesz sterowniki webowe - masz działający zapis do NVRAM? 
   
  Clover względnie najnowszy - tam było ostatnio wiele poprawek, m.in. do wstrzykiwania nvidii (intect nvidia). 
   
  Ten Twój Xeon - on grafiki nie ma? 
 14. Like
  MrVanosh reacted to 314TeR in Kexty nvidia 05b07   
  Tu masz listę wszystkich sterowników:
  https://gfe.nvidia.com/mac-update
   
  A tak nawiasem mówiąc - co się dzieje? 
   
  Sprzęt ze stopki?  MSI itd. 
 15. Like
  MrVanosh reacted to PolishApple in Kexty nvidia 05b07   
  Chyba pacifit.app może ten instalator odpakować
 16. Like
  MrVanosh reacted to 314TeR in Kexty nvidia 05b07   
  Pcifistem wypakujesz, bodajże też 7-zip może to ogarnąć. Są też ręczne metody wypakowania. Jest też aplikacja z starszego X-Code - Package Maker i jego wersja flat. 
   
  Jest też aplikacja która pacyfikuje sterowniki webowe i zdejmuje z nich blokadę startu. 
 17. Like
  MrVanosh reacted to 314TeR in i5-6200u vs i5-6260u   
  Oba CPU to Skylake-U - tu bym się nie martwił, bardziej bym się martwił o grafiki.
   
  i5-6200u ma HD 520 (GT2)
  i5-6260u ma Iris 540 (GT3e)
   
  O ile CPU ruszy na 100% to osobiście nie wiem jak z grafikami, bo są różne. Doświadczenie z starszych czasów jednoznacznie wskazuje, że układy VGA intela które nie występowały w macach często były problemy w ogóle z ruszeniem ich, albo w ogóle się nie dawały odpalić, np HD4600 działa idealnie, ale HD4400 już tak sobie, podobnie HD3000 dawało odpalić, ale już HD2000 jak kojarzę w ogóle nie do odpalenia. 
   
  Czytaj, szukaj informacji przede wszystkim pod kątem VGA. 
 18. Like
  MrVanosh reacted to 314TeR in [Ochrona] KnockKnock   
  @MrVanosh - wiem, wiem... to była taki sarkazm, bo w pewnym sensie chyba wszystkie programy/usługi google'a to takie "wirusy" szpiegujące itp itd... 
 19. Like
  MrVanosh reacted to 314TeR in Glitche na nowszych wersjach sterownika Nvidii 550 Ti   
  Raczej tyko zmiana VGA.
   
  Fermi nigdy nie był montowany w macach.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.