Skocz do zawartości

Smartek

Members
  • Postów

    98
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Like
    Smartek otrzymał(a) reputację od wujek_bogdan w Mojave (Pierwsze kroki)   
    Ja pierniczę, to chyba najdziwniejszy i najmniej wartościowy wątek na całym forum .
  2. Like
    Smartek otrzymał(a) reputację od music w Przyszłość forum haMac.pl   
    Ja również się tutaj zadomowiłem i byłoby smutno... Może jednak znajdzie się ktoś z duża wiedzą i odrobiną wolnego czasu?
    Btw. wkradł się błąd ortograficzny - "osobOM", nie osobą.
  3. Like
    Smartek przyznał(a) reputację dla 314TeR w Mojave na ASUS P7P55-M i5-760 HD7770   
    Zobacz czy masz patch do ICH10 configu clovera? Nie pamiętam czy dodawałem tam go na aktualnym UniBootX.
  4. Confused
    Smartek przyznał(a) reputację dla Handicap w Mojave (Pierwsze kroki)   
    Więc..
    Pobrałem obraz VirtualBox i po odpaleniu w Oracle mam wiersz poleceń Shell ?
    Co robię źle ?
  5. Haha
    Smartek przyznał(a) reputację dla 314TeR w Mojave (Pierwsze kroki)   
    Wszystko i nic.
    Jakiej pomocy od nas oczekujesz jak nie dajesz żadnych informacji wejściowych? Moja szklana kula została sprzedana wiele lat temu na bazarze, bo okazała się popsuta.
  6. Like
    Smartek przyznał(a) reputację dla 314TeR w Mocna konfiguracja pod Davinci Resolve   
    Strasznie się zamotałeś... wiesz, że Ciężko będzie spełnić Twoje wymagania. Wspomagam parę osób które używają Davinciego do kodowania materiału video zarejestrowanego kamerami na planach filmowych. Niestety są ogólnie z tym jaja. Np materiał ALEXA ładnie się koduje na nvidiach + cuda - ale w najnowszym macOS go nie uświadczysz. Znów materiał z REDa to w 80% potrzebna moc CPU i tu żadnym eGPU nic nie wywalczysz.
    Wracając do tematu - na MBP 2015 z TB2 - oficjalnie NIE uruchomisz eGPU. Owszem można tam go "przepchać" ale możesz się sromotnie rozczarować. Najciekawszym mobilnym BOXem jest produkt Gigabyte z RX580 na pokładzie. Naprawdę fajne urządzenie, bo jest bardzo kompaktowe, lekkie a wydajność RX580 całkiem spoko, niestety w praktyce jest wolniejsza niż wbudowana VEGA 20 w najnowsze macbooki. OK, odpalasz kodowanie na eGPU, puszczasz materiał i nie mam nawet bladego pojęcia czy cokolwiek uzyskasz, ponieważ wyświetlanie timeline w davincim jak kojarzę realizuje VGA na który wyświetlasz timeline, czytaj iGPU.
    Zewnętrzne dyski - tu już lepiej, masz takie 2 wyjścia:
    USB-C i prawdziwe 3.1 Gen2 10Gb/s na porządnym układzie Jmicron JMS583 - tu osogniesz z dobrym dyskiem M.2 transfery do 1000 MB/s R/W - no ale musisz mieć pełne USB 3.1 Gen2, a tego w MBP2015 nie ma - jest tylko 5Gb/s co pewnie wyda jakieś 500MB/s R/W. Koszt takiej obudowy to jakieś $50 i pakujesz do środka dysk M.2 np Samsunga 970 Pro. TB3 na USB-C - tam transer teoretyczny może skoczyć nawet do 40Gb/s co w praktyce sam potwierdziłem ponad 2000MB/s R/W Przeczytaj ten wątek, tam masz opisy i linki do w/w obudów do dysków:
     
    Reszta workflow - mając szybkie dyski SSD, możesz ten materiał zgrywać w domu na stacjonarny sprzęt - unikaj pracy na tej pajęczynie, to po prostu mordęga i proszenie się aby to wszystko zrobiła kabum.
    Mając w planach haMaca myśl w sposób którego NIE narzuca Ci Apple - zamiast znów pakować się w jakieś zewnętrzne boxy, 10Gb Ethernet czy inne wynalazki, wsadź porządny kontroler RAID i zbuduj sobie macierz z paru HDD (nawet z 16) która będzie nie dość, że szybsza to i przy RAID5/6 będzie odporna na pad 1/2 dysków. Przyjrzyj się RocketRAID 3740A i RocketRAID 3720A: http://highpoint-tech.com/USA_new/series-rr3700-overview.htm one mają oficjalne sterowniki do macOS. 10.9~10.14.
    Myśl NIESZABLONOWO - odspawaj się od ograniczeń Apple które wtłoczyłeś sobie przez lata.
    Rozważ też platformę na X299 - paradoksalnie przy cenie jaką zapłacisz za w/w i9 i Z390, kompatybilność X299 + jakieś 10C wydaje się sensowniejsze. Przy X299 masz nawet 44 linii PCI-E, a i9-9900 to tylko 16, czyli np 1 VGA już jest cięta do PCI-E 8x, Kontroler RAID zabiera następne 8x, a gdzie linie na pozostałe urządzenia, następną VGA.
     
    Nie polecam tych dysków, wg mnie nie bardzo mają jak się sprawdzić. Myśl przyszłościowo - USB-C to przyszłość. Jak masz inwestować, inwestuj w nośniki które później np przełożysz do kompa (M.2) lub nowszej obudowy na np nowym USB czy TB.
  7. Thanks
    Smartek przyznał(a) reputację dla 314TeR w Niewidoczność dysków (i pendrive z instalką macOS) pod Cloverem   
    GA-H61MA-D3V + i7-3770 powinno zadziałać w mojave, chociażby na iGPU. Informacja o niemożności instalacji wynikała z tego, że masz tam GTX 1050, a on NIE jest wspierany w macOS, a nie platforma jako taka. Owszem, mógł by być Z77 zamiast H61, ale i H61 powinno dać się spacyfikować.
    Znów na Haswellu h81m-s1 masz i3-4170 a ten CPU nie ma kompatybilnego iGPU i stąd konieczność dokupienia np kompatybilnej VGA jak np HD 7770, lub konieczność zmiany CPU na taki który posiada kompatybilne iGPU HD4600.
    Wszystkie w/w platformy mniej lub bardziej da się zmusić do działania w macOS, nie mniej nie wiem czy masz potrzebę posiadania obu, czy tylko jednej. Haswell to bardzo wdzięczna i względnie bardzo bezproblemowa platforma pod macOS, a w połączeniu z szybką i5 lub i7 zapewnia wystarczająco mocy do większości codziennych działań.
     
  8. Thanks
    Smartek przyznał(a) reputację dla arnon w Instalacja macOS 10.12 Sierra - krok po kroku   
    Instalacja macOS 10.12 Sierra - krok po kroku
    31.10.2016 - pierwsza publikacja
     
    Poradnik przeznaczony dla nie doświadczonych osób, które zaczynają swoją przygodę z hackintoshem Cały proces jest tak na prawdę bardzo podobny do instalacji El Capitana na PC.
     
    Aby przygotować pendrive'a z macOS Sierra, potrzebny nam jest komputer z Windowsem lub z OS Xem nie starszym, niż 10.7 Lion.
    1. Przygotowanie USB z macOS Sierra oraz USB z Cloverem
    1.1. Przygotowanie z poziomu Windowsa
    1.1a. Pobieramy z internetu bootowalny obraz dmg macOS Sierra (polecam wyszukać frazą "macOS Sierra bootable dmg download", ja nie wstawię linka, bo raczej nie mogę na forum )
    1.1b. Pobieramy program TransMac (15-dniowy darmowy trial), następnie instalujemy i uruchamiamy go
    1.1c. W lewej kolumnie, wyszukujemy nasz pendrive, klikamy na nim prawy przycisk myszy i wybieramy opcję "Format disk for Mac"

    1.1d. Wpisujemy pasującą nam nazwę i potwierdzamy format naszego pendriva klikając przycisk "OK"
    1.1e. Po udanym formacie, znowu klikamy w bocznej kolumnie prawy przycisk myszy na naszym pendrivie, ale tym razem wybieramy opcję "Restore with disk image"
    1.1f. Wybieramy pobrany wcześniej obraz dmg Sierry i klikamy "OK"
     

     
    //Instalacja Clovera
     
    1.1g. Pobieramy UniBootX Clover: http://hamac.pl/topic/11716-unibootx-clover-oficjalny-uniwersalny-bootloader-hamacpl/
    1.1h. Wpinamy do komputera inny pendrive (dowolna wielkość), przechodzimy do dowolnego narzędzia dyskowego i odtwarzamy obraz UniBootX na pendrivie.
     
    1.2. Przygotowanie z poziomu OS Xa
     
    I sposób (z użyciem dodatkowego programu):
     
    1.2a. Uruchamiamy komputer z OS Xem.
    1.2b. Pobieramy Sierrę z Mac App Store.
    1.2c. Otwieramy narzędzie dyskowe i przygotowujemy pendrive'a (minimum 8GB) na obraz instalacyjny - schemat partycji MBR, format Mac OS Extended (Kronikowany)
    1.2d. Pobieramy DiskMaker X z www.diskmakerx.com
    1.2e. Uruchamiamy DiskMaker X i przygotowujemy za jego pomocą pendrive z instalacją macOS (wszystko jest wytłumaczone w DiskMakerze   )
     
    II sposób (z użyciem jedynie terminala i instalki macOS):
    1.2a. Uruchamiamy komputer z OS Xem.
    1.2b. Pobieramy Sierrę z Mac App Store.
    1.2c. Otwieramy narzędzie dyskowe i przygotowujemy pendrive'a (minimum 8GB) na obraz instalacyjny - schemat partycji MBR, format Mac OS Extended (Kronikowany) i nazwa "Install".
    1.2d. Uruchamiamy terminal i wpisujemy:
    sudo /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Install --applicationpath /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app --nointeraction Teraz rozpocznie się proces wgrywania macOS Sierra na Twojego pena, to zajmie chwilę czasu, więc bądź cierpliwy, zostaniesz powiadomiony, kiedy proces wgrywania się zakończy.
     
    //Instalacja Clovera
     
    1.2e. Pobieramy UniBootX Clover: http://hamac.pl/topic/11716-unibootx-clover-oficjalny-uniwersalny-bootloader-hamacpl/
    1.2f. Wpinamy do komputera inny pendrive (dowolna wielkość), przechodzimy do narzędzia dyskowego i odtwarzamy obraz UniBootX na pendrivie.

    2. Dostosowywanie Clovera
    Wszystko o dostosowaniu UniBootX macie tutaj, ja od siebie dodam parę najważniejszych rzeczy:
    - gotowe configi macie w /EFI/CLOVER/OEM, ale również sporo użytkowników wrzuca na forum gotowe configi pod daną płytę, można je znaleźć tutaj
    - niezbędny do uruchomienia instalacji jest w configu ten wpis:
     
    <key>RtVariables</key> <dict>   <key>BooterConfig</key>   <string>0x28</string>   <key>CsrActiveConfig</key>   <string>0x3</string> </dict> dlatego upewnijcie się, czy macie go w configu.
    3. Instalacja macOS Sierra
    3a. Uruchamiamy komputer.
    3b. Kliknij przycisk, który umożliwia wybranie urządzenia, z którego chcemy bootować.
    3c. Wybieramy naszego pena z  UniBootX, jeśli bootujemy w UEFI, to przed jego nazwą musi być dopisek "UEFI:"!
    3d. Kiedy załaduje nam się Clover, wybieramy instalator macOS, który mamy na drugim penie.
    3e. Po załadowaniu się instalatora, przechodzimy do Narzędzia Dyskowego.

    3f. Partycjonujemy dysk przeznaczony pod instalację OS X: schemat - Tablica partycji GUID, liczba partycji taka, jaka nam odpowiada, nazwa taka, jaka nam się podoba, format - Mac OS Extended (kronikowany).
    3l. Wychodzimy z narzędzia dyskowego.
    3m. Rozpoczynamy instalację OS Xa.
    3n. Po około 15-25 minutach komputer uruchomi się nam ponownie. Ponownie bootujemy z pena, ponownie wybieramy instalator OS Xa!! Teraz rozpocznie się drugi etap instalacji.
    3o. Kiedy komputer uruchomi się ponownie znowu bootujemy z pena, tym razem wybieramy zainstalowany przed chwilą system  

    4. Instalacja Clovera na dysku
    4a. Montujemy znajdującą się na naszym komputerze partycję EFI (tutaj jest krótki tutorial: http://themacadmin.com/mounting-the-efi-boot-partition-on-mac-os-x/ )
    4b. Wpinamy do komputera pena z UniBootX.
    4c. Przechodzimy do znajdującej się na naszym penie partycji EFI.
    4d. Kopiujemy znajdujący się tam folder o nazwie EFI.
    4e. Wklejamy go do partycji EFI znajdującej się na naszym dysku

    5. Jeśli Clover nie chce startować z dysku...
    Dosyć często zdarza się, że Clover nie chce startować z dysku (sam miałem ten problem). Rozwiązanie tego problemu znajdziecie poniżej.
    5a. Wepnij pena z Cloverem do kompa, przejdź do config.plist i sprawdź czy masz takie coś:
    <key>Scan</key> <dict> <key>Tool</key> <true/> </dict> Jeśli tego nie masz, to koniecznie dopisz to do config.plist (możesz użyć Clover Configuratora - prostszy sposób dla mniej zaawansowanych użytkowników).
    5b. Restartujemy komputer, przechodzimy do UEFI i wyłączamy CSM, lub wgrywamy do naszej karty graficznej UEFI Gop Bios.
    5c. Restartujemy komputer, bootujemy z pena z Cloverem i przechodzimy do zakładki "Clover Boot Options".
    5d. Zaznaczamy "Add Clover boot options for all enteries".
    5e. Restartujemy komputer, przechodzimy do UEFI i w zakładce Boot, jako Boot Option 1, wybieramy Clover OS X Boot (czy coś w ten deseń, piszę z pamięci).
    5f. Restartujemy komputer, teraz Clover powinien się poprawnie uruchomić z dysku  
     
    Lepszą alternatywą dla włączania CSM jest wgranie Uefi Gop Bios do naszej karty graficznej (najpierw sprawdźcie, czy wasza ma takowy do pobrania z neta, bo być może go nie ma i jedyną opcią jest włączenie CSM), ponieważ u mnie po włączeniu CSM, UEFI oraz Clover nie były rozciągnięte na pełny ekran, a, kiedy wgrałem Uefi Gop Bios i wyłączyłem CSM, to pięknie UEFI oraz Clover są na pełnym ekranie w rozdzielczości 1920x1080  

    To koniec poradnika instalacji macOS Sierra na PC. Mam nadzieję, że się Wam spodobał    Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, piszcie śmiało!
     
    Jeśli powyższy poradnik Ci się spodobał, kliknij przycisk "Lubię to"! To nic nie kosztuje, a motywuje mnie do dalszej pracy!   ↘
  9. Thanks
    Smartek przyznał(a) reputację dla 314TeR w Niewidoczność dysków (i pendrive z instalką macOS) pod Cloverem   
    To nie tak - standardowo dodaję do zestawu UniBootX kexty do najpopularniejszych kart, czyli intela, realteka i atherosa. To wcale nie oznacza, że wszystkie się ładują, ładuje się tylko kexty do karty jaka jest w systemie. Tak jest konstrukcja macOS, zresztą obejrzyj co masz w /S/L/E - masz tam ponad 300 kextów a statystycznie ładuje się tylko ~połowa lub mniej. Tak skonstruowany jest macOS i dzięki temu jeden folder modułów jądra może obsłużyć wszystkie maczki.
     
    Natomiast wracając do tematu, nie rozumiem czemu nie włącza Ci się obraz na monitorze. Dziś usiądę i postaram się zaktualizować UnoBootX.
  10. Haha
    Smartek przyznał(a) reputację dla DKnoto w Niewidoczność dysków (i pendrive z instalką macOS) pod Cloverem   
    Nie miałem złych intencji w tym pytaniu o karty, myślałem, że kolega sam to przygotował. Ja wybieram zawsze wariant minimalistyczny przy instalacji bo przy maksymalistycznym zawsze coś mi nie grało
     
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.